موج بازداشت حامیان فلسطین در عربستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

موج بازداشت حامیان فلسطین در عربستان

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
مجتهد، مخالف مشهور خاندان آل سعود، بازداشت شخصیت‌های حامی فلسطین را نشانه‌ای از عادی سازی روابط این رژیم با صهیونیست ها دانست

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاري صدا و سيما‎‏‏‎، مجتهد، مخالف مشهور خاندان آل سعود و افشاگر مسائل پشت رژیم سعودی بازداشت شخصیت‌های دینی و فرهنگی و اجتماعی حامی فلسطین را نشانه‌ای از عادی سازی روابط رژیم سعودی با رژیم صهیونیستی و از بین رفتن اصول دینی همچون حمایت از فلسطین دانست. مجتهد در صفحه شخصی خود در توییتر با انتشار فیلمی از شخصیت‌های بازداشت شده سعودی نوشت: حذف این اشخاص آغازی برای از بین بردن مسائل دینی در جامعه و در راس آن حمایت از آرمان فلسطین است.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیدر این فیلم منتشر شده آمده است: در حالی که شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، کشور عربستان سعودی را به تریبونی برای تایید و حمایت از اسرائیل تبدیل کرده است، وی بهترین شخصیت‌های دینی و فرهنگی سعودی را نیز به زندان می‌اندازد. شخصیت‌های دینی و فرهنگی که همواره در عربستان سعودی به یاری فلسطین معروف بوده‌اند.

سلمان العوده از علمای دینی سعودی است که از سپتامبر سال ۲۰۱۷ تاکنون در زندان به سر می‌برد. وی در زمینه مسئله فلسطین می‌گوید: «ماموریت محافظت از بیت المقدس تنها به عهده فلسطینیان یا مثلا ساکنان شهر قدس یا مردم اردن نیست! نه خیر! بلکه محافظت از بیت المقدس ماموریت و وظیفه هر مسلمانی است؛ زیرا مسجد الاقصی برای هر کس که هویت دینی واسلامی داشته باشد مهم است».

علی العمری از شخصیت‌های فعال رسانه‌ای است که وی نیز از سپتامبر سال ۲۰۱۷ تاکنون بازداشت شده است و در زندان به سر می‌برد در زمینه حمایت از فلسطین می‌گوید: «یاری رساندن به فلسطین بخشی از یاری محمد (صلی الله علیه «وآله» و سلم) است. حال این یاری رساندن می‌تواند با اشکال مختلفی صورت بگیرد از جمله کمک‌های مالی یا با حمایت از مقاومت فلسطین یا با نگاشتن مطلبی در حمایت از فلسطین یا تایید فلسطینیان می‌تواند نمونه‌ای از یاری رساندن به فلسطین و مسجد الاقصی باشد».

عوض القرنی نیز از علمای دینی بازداشت شده از سپتامبر ۲۰۱۷ تاکنون است. عوض القرنی در زمینه حمایت از فلسطین می‌گوید: «من هرآنچه توان در اختیار دارم به کار خواهم بست تا از فلسطین حمایت کنم؛ حتی اگر پیراهنی را که می‌پوشم بفروشم و پول آن را برای کمک به فلسطین ارسال کنم».

سعد بن مطر العتیبی نیز از علمای دینی سعودی بازداشت شده در سپتامبر ۲۰۱۷ است که تاکنون پشت میله‌های زندان‌های سعودی است. سعد بن مطر نیز می‌گوید: «این قوم (اسرائیلی‌ها) می‌خواهند قدس را به عنوان پایتخت خود قرار دهند. مشکل اینجاست که ما این مسئله را بپذیریم و فراموش کنیم که آن‌ها رژیمی اشغالگر هستند که یک کشور اسلامی را اشغال کرده‌اند».

در خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

سعود الهاشمی یک عالم دینی است که از سال ۲۰۰۷ بازداشت شده است. سعود العاشمی با تلاوت آیه ۴۵ سوره قمر که عبارت است از «سیهزم الجمع ویولون الدبر.. (ولی بدانند) که بزودی جمعشان شکست می‌‏خورد و پا به فرارمی ‏گذارند!» گفت: به زودی اولمرت شکست خواهد خورد و هر کس که بعد از او قدرت را در اسرائیل در دست بگیرد نیز شکست خواهد خورد و خائنان رسوا خواهند شد. کسانی که دین خود را در مقابل دنیای بی ارزش فروختند».

محسن العواجی شخصیت دینی است که از اکتبر سال ۲۰۱۸ تاکنون در زندان به سر می‌برد. محسن العواجی نیز گفت: «سخنان کسانی که خود را به صهیونیست‌ها نزدیک می‌کنند نباید برای شما اهمیت داشته باشد؛ به خدا قسم این اشخاص اگر همراه شما (به سوی میدان جهاد) خارج می‏ شدند چیزی جز اضطراب و تردید به شما نمی‌‏افزودند».

ربیع حافظ خواننده سرود‌های دینی که از سپتامبر سال ۲۰۱۷ تاکنون بازداشت شده است نیز گفت: «از خدا می‌خواهم مال و جان و ناموس مسلمانان را حفظ کند و ان شاء الله قیام ملت و آزادی فلسطین را به ما نشان بدهد که به زودی با همت شما برادران و خواهران صورت خواهد گرفت».

جمیل فارسی روزنامه نگار سعودی که از سپتامبر ۲۰۱۷ در بازداشت است نیز گفت: «روابط طبیعی با آنان (اسرائیلی‌ها) درگیری واقعی است اگر نمی‌توانی در حال حاضر درگیری نظامی با اسرائیل داشته باشی! حداقل با وسایل و ابزار‌های دیگری ضد اسرائیل تلاش کن!».

در این فیلم منتشر شده همچنین آمده است: تعداد بازداشت شدگان در زندان‌های بن سلمان به بیش از ۱۰۰ متفکر و شخصیت دینی و فرهنگی افزایش یافته است. بسیاری از زندانیان نیز فلسطینیان مقیم عربستان و برخی هم عرب‌های دیگر کشور‌ها هستند که به زندان افکنده شده‌اند. در آخرین مورد بازداشت‌ها هم فرزند سلمان العوده به دلیل توئیت‌هایی که در صفحه شخصی خود در پایگاه‌های اجتماعی توئیتر در حمایت از فلسطین منتشر می‌کرد بازداشت شد. حساب کاربری زندانیان اندیشه با اعلام این خبر افزود: بیش از دو هفته است که عبدالعزیز العوده فرزند سلمان العوده به دلیل توئیتهایش در حمایت از فلسطین بازداشت شده است، اما مقامات سعودی این خبر را سانسور می‌کنند. این در حالی است که در زمینه ارتباط وی با خانواده‌اش نیز محدودیت‌هایی ایجاد شده است. توئیت کردن جرم نیست که به دلیل آن به زندان انداخته شود. به نظر شما خاموش کردن صدا‌های این اشخاص و علمای دینی و شخصیت‌های فرهنگی به نفع کیست؟

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ده‌ها هزار نفر از مردم الجزایر تظاهرات کردند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در کمتر از یک هفته به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، معترضان الجزایری بیش از هر زمان دیگری قاطع هستند. ما تنها الجزایر آزاد می‌خواهیم. زن دیگری می‌گوید نه به انتخابات، نه به این دولت که فرزندان ما را زندانی می‌کند. این شخصیت‌ها از زمان استقلال الجزایر در سال ۱۹۶۲ در راس قدرت هستند. تظاهرات روز گذشته یکی از قابل توجه‌ترین اعتراضات از زمان آغاز جنبش اعتراضی الجزایر در ماه فوریه بود. مناظره میان نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری در الجزایر کاملا بی سابقه است. سیاست خارجی و تمامیت ارضی نیز از دیگر مسائل مطرح شده در این مناظره بود.

اروپا در آخر خط …

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دیروز در وین و پشت میز مذاکرات یک سوال مهم مطرح شد، سوالی که از ۱۹ ماه پیش همچنان بی پاسخ مانده است، اکنون نیز ۵ ماهی بیشتر به دو ساله شدن خروج آمریکا از برجام باقی نمانده است؛ خروجی که اروپای به ظاهر نگران در واکنش به آن از یک سو با صدور بیانیه از ۱۱ تعهدی گفتند که براساس آن هم باید پول نفت، گاز و محصولات پتروشیمی تامین می‌شد و هم سرمایه گذاری، حمل و نقل، هوانوردی و دریا نوردی تسهیل می‌شد …

مخالفت دوسوم اعضای مجمع با تصویب پالرمو

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
خبر تکمیل می‌شود. آقای حسین مظفر در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما تاکید کرد: در ابتدای بررسی لوایح «پالرمو» و «سی اف تی» در مجمع، ترکیب موافقان و مخالفان تصویب آن، پنجاه به پنجاه بود، اما به تدریج به شمار مخالفان افزوده شد و اکنون دو سوم اعضا با تصویب این لوایح مرتبط با اف‌ای تی اف مخالفند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به رد لایحه پالرمو در جلسات غیررسمی مجمع تشخیص گفت: این موضوع فردا (یکشنبه) در نشست یکی از کمیسیون‌های مجمع بار دیگر بررسی می‌شود. وی تاکید کرد: مسکوت گذاشتن این لایحه در مجمع تشخیص تنها با هدف فرصت دادن به دولت برای چانه زنی با اروپایی‌ها به منظور اجرای تعهدات برجامی آنان بود، اما با توجه به اثبات بدعهدی اروپایی‌ها، دیگر هیچ ابهامی برای مجمع در رد این لوایح وجود ندارد. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش بینی کرد: تکلیف این دو لایحه تا قبل از پایان ضرب الاجل گروه اقدام مالی علیه کشورمان در مجمع، مشخص و رد خواهد شد.

ببینید | پیام واضح آیت الله خامنه‌ای به داعش و آمریکا در فیلم سایت سردار قاسم سلیمانی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
استان گیلان دیر زمانی است که جزء مقاصد اصلی گردشگران بوده است. طبیعت بی‌نهایت زیبای آن که از یک سو به البرز می‌رسد و همچنین سرسبزی و شور زندگی که در این استان در جریان است، همواره مشوق خوبی برای جذب طبیعت دوستان بوده است.

مهدی تاج: نماینده‌های مجلس هم همین جا حرف هایم را بشنوند/ من حرف دیگری ندارم که به مجلس بروم (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
مهرمهر18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید ابراهیم رئیسی به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه تهران حضور یافت. * در ابتدای این دیدار تعدادی از نمایندگان دانشجویان مطالبات و دغدغه‌های دانشجویی و مردمی خود را با رئیس دستگاه قضا در میان گذاشتند. همچنین گسترش عدالت در کشور، برخورد با فساد در سطوح مختلف، کاهش پرونده‌های قضایی، شفافیت آرای قضایی، پیگیری موضوع افراد عادی و رسمی از دیگر مطالبات دانشجویان از رئیس دستگاه قضا بود. * انتقاد به نحوه اطلاع رسانی دستگاه قضا و عملکرد رسانه‌ای یکی دیگر از خواسته‌های دانشجویان بود. بر این اساس بیشترین سئوالاتی که از رئیس دستگاه قضا مطرح شد به شرح زیر اعلام شد:۱-چرا دادرسی پرونده سکه ثامن علیرغم گذشت یک سال و نیم از بازداشت متهم انجام نمی‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر