اصرار بر هویت اصلاح‌طلبی یا ادامه ائتلاف راهبردی؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. سیاسی

اصرار بر هویت اصلاح‌طلبی یا ادامه ائتلاف راهبردی؟

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
پرسش اين است که اگر صلاحيت تعداد زيادی از اصلاح‌طلبان احراز نشود و در حالی که گفته می‌شود عارف هم در انتخابات مجلس شرکت نمی‌کند، آيا نيروهای اصلاح‌طلب باز هم به ائتلاف تن می‌دهند يا خير؟ به‌ویژه  آنکه يکی از احزاب مهم اين جبهه يعني حزب کارگزاران هنوز تا حدی به باور ائتلاف دارد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : به گزارش نامه‌نیوز، روزنامه شرق نوشت: سیاست انتخاباتی جبهه اصلاحات در شرایطی که فقط چند روز به ثبت‌نام نامزدهای انتخابات باقی است، هنوز مشخص نشده است. قرار بود که طرح «سرا» فهرست نهایی نامزدهای اصلاح‌طلب را مشخص کند که گویا آن هم به بعد از اعلام نتایج صلاحیت‌ها موکول شد؛ اما مهم‌ترین موضوعی که هنوز معلوم نشده است، چگونگی حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات و چگونگی چیدمان فهرست انتخاباتی است؛ به معنای دیگر هنوز معلوم نیست که آیا اصلاح‌طلبان برخلاف چند انتخابات پیشین با هویت اصلاح‌طلبی به میدان می‌آیند یا آنکه می‌خواهند مانند گذشته در یک ائتلاف به پیروزی نسبی دست یابند. اصلاح‌طلبان در این مهم نه‌‌فقط تعیین تکلیف نکرده‌اند؛ بلکه گویا در میان ایشان وحدت نظری هم وجود ندارد. چنان‌که صداهایی که از حزب کارگزاران شنیده می‌شود، حکایت از تمایل این حزب به ائتلاف با نیروهای اصولگرای میانه‌رو دارد. این گزاره را از ادامه حمایت حزب کارگزاران و نیروهایش از دولت نیز می‌توان دریافت؛ به‌نحوی‌که بارها حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران یا محمد عطریانفر، از اعضای اصلی این حزب، انتقاد همه‌جانبه به دولت را غیرمنصفانه دانسته‌اند. این موضوع در حالی است که در شرایط فعلی بسیاری از اصلاح‌طلبان و حتی تعداد درخور‌توجهی از اعضای شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان منتقد عملکرد دولت فعلی‌اند؛ بنابراین به نظر می‌رسد که کارگزاران در چنین شرایطی هنوز مدافع عملکرد نیروهایی است که در سال‌های ۹۲، ۹۴ و ۹۶ تحت‌ حمایت اصلاح‌طلبان قرار گرفتند و توانستند کرسی‌های دولت و مجلس را تصاحب کنند. با چنین گزاره‌ای و با توجه به اظهارات چند وقت اخیر نیروهای کارگزاران می‌توان دریافت که حزب کارگزاران تمایل نسبی به ائتلاف دارد؛ برخلاف دیگر احزاب اصلاح‌طلب که بارها بر ضرورت حضور اصلاح‌طلبانه تأکید کرده‌اند.

شاهد مثال این مدعا سخنان اخیر محمدعلی نمازی، یکی از اعضای حزب کارگزاران، است که در گفت‌وگو با سایت خبری-تحلیلی «نامه‌نیوز» با تشریح اوضاع فعلی کشور گفته است: «باید از چند منظر به قضیه نگاه کنیم؛ نخست آنکه انگیزه شرکت‌کنندگان در انتخابات پایین آمده است و این گمان می‌رود که مشارکت با میزان شرکت‌کننده بالا محقق نشود و دوم آنکه سیاست کلی نظام همواره بر تحقق مشارکت حداکثری است و رهبر انقلاب هم همیشه بر این مهم تأکید کرده‌اند. با در‌نظر‌داشتن این دو موضوع باید دانست که ضرورت دارد همه احزاب، تشکل‌ها و کاندیداها در انتخابات قوی حاضر شوند. در چنین شرایطی زمینه ائتلاف بیش از گذشته فراهم شده است …. من تصور می‌کنم ردصلاحیت‌ها در این دوره کم نباشد و امیدواریم که مسئولان تصمیم‌گیرنده درباره صلاحیت‌ نامزدها تدبیری به خرج دهند تا صلاحیت تعداد بیشتری از نیروهای اصلاح‌طلب تأیید شود. اگر ردصلاحیت‌ها زیاد باشد، زمینه ائتلاف کاهش می‌یابد؛ زیرا اصلاح‌طلبان برای نامزدهای اصلاح‌طلبی که در فهرست قرار می‌گیرند، سه معیار را تعیین کرده‌اند؛ یکم توانایی و اهلیت فرد، دوم اصلاح‌طلب‌بودن شخص و سوم قابلیت شخص مد‌نظر برای رأی‌آوری و میزان مقبولیتش. اگر این معیار فراهم شد، فردی به‌عنوان نیروی اصلاح‌طلب وارد فهرست می‌شود. وقتی تعداد افراد زیادی ردصلاحیت شوند، دست اصلاح‌طلبان برای گنجاندن نیروهای کارآمد خود در لیست انتخاباتی محدود می‌شود و در این شرایط احتمال ائتلاف با نیروهای اصولگرا کم می‌شود؛ زیرا بعید است فهرستی متشکل از نیروهای ضعیف اصلاح‌طلب با نیروهای اصولگرای معتدل بسته شود». این عضو کارگزاران آن‌قدر بر موضوع ائتلاف مصمم است که حتی از سید‌محمد خاتمی هم استمداد می‌طلبد که در تجمیع نظرات نیروهای اصلاح‌طلب بر موضوع ائتلاف کمک کند: «شورای‌عالی اصلاح‌طلبان باید در همه استان‌ها، شهرستان و به‌ویژه تهران خوب فعالیت کنند و شخص آقای خاتمی هم کمک کنند تا مواضع همه اصلاح‌طلبان به یکدیگر نزدیک شود».

در مقابل محمود میرلوحی، یکی از اعضای شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان احتمال ائتلاف را ضعیف دانسته و گفته است: «هنوز سیاست نهایی انتخاباتی اصلاح‌طلبان مشخص نشده و در حال تدوین است اما از قرائن موجود می‌توان دریافت احتمال ائتلاف نیروهای اصلاح‌طلب با اصولگرایان معتدل چندان قوی نیست؛ به‌‌ویژه آنکه اکنون در شرایطی قرار داریم که آحاد مردم از جمله جوانان از شرایط فعلی راضی نیستند و اصلاح‌طلبان نمی‌توانند دوباره این ریسک را بپذیرند که مسئولیت عملکرد نیروهای غیراصلاح‌طلبان به نام ایشان نوشته شود. در مجلس فعلی مشاهده کردیم چه تعدادی با نردبان لیست امید وارد مجلس شدند اما در بزنگاه‌های مختلف نه‌تنها بر قرار خود با اصلاح‌طلبان استوار نماندند، بلکه وارد مواجهه شدند و کار تا جایی پیش رفت که رضایت دادند ریاست کمیسیون امنیت ملی یا کمیسیون بهداشت مجلس به نیروهای جبهه پایداری واگذار شود اما در اختیار اصلاح‌طلبان قرار نگیرد. واقعیت این است وقتی به چند سال اخیر نگاه می‌کنیم، درمی‌یابیم آن اتفاقی که انتظارش را داشتیم محقق نشد اما به هر روی، معلوم نیست در آینده چه اتفاقاتی می‌افتد و مقوله انتخابات سازوکار خودش را دارد و ممکن است در سیاست‌گذاری‌های انتخاباتی هر اتفاقی بیفتد. شورای عالی سیاست‌گذاری و بزرگان جبهه اصلاحات به صورت مدام با استان‌های مختلف در تماس هستند و مشغول ارزیابی‌اند که سیاست نهایی انتخاباتی چه باید باشد. نمی‌گویم امکان ائتلاف ناممکن است اما احتمالش را ضعیف می‌دانم. در حال حاضر ارزیابی‌ها حاکی از آن است که ما باید بتوانیم نیروهای واقعا اصلاح‌طلب را وارد مجلس کنیم؛ ولو آنکه با نامزدهای حداقلی اما اصلاح‌طلب به میدان بیاییم و نتوانیم فهرست‌های انتخاباتی در حوزه‌های انتخابیه را به صورت کامل پر کنیم».

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

او ادامه داده است: «در همه این‌سال‌ها دیده‌ایم جریان‌ اصولگرایی هم یکپارچه نیست؛ از یک‌سو نیروهای معتدل اصولگرا حضور دارند و از سوی دیگر، اصولگرایانی که قائل به موازین پیشین اصولگرایی هستند که دسته اخیر هم خود به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ پایداری‌ها که نزدیک به آقای احمدی‌نژادند و طیف دیگری که با احمدی‌نژاد نیست اما با اصلاحات‌هراسی برای خود مخاطب جذب می‌کند. اصولگرایان غیرمعتدل می‌خواستند مجلس نهم در مجالس بعدی هم تکرار شود و راضی نبودند که صدایی غیر حمله به برجام و حمله اصلاحات از مجلس شنیده شود اما با اقبالی که مردم به برجام و جبهه اصلاحات نشان دادند، آرزوهای آنها نقش‌برآب شد. این‌طور نیست که عده‌ای بنشینند و جامعه را مهندسی کنند و مردم هم یا به‌ناچار به ایشان رأی دهند یا از انتخابات کناره بگیرند. آنها چنین فضایی را می‌پسندند اما همان زمان هم می‌گفتیم این مسیر بادوام نیست و شرایط دنیا، شرایط کشور و فضای مجازی اجازه تک‌صدایی نخواهد داد. اگر قرار مسیر سال‌های ۹۲، ۹۴ و ۹۶ ادامه یابد، باید در سال ۹۸ هم شرایط بازتر از گذشته شود تا نیروهای اصلاح‌طلب بتوانند در انتخابات شرکت کنند که در این صورت احتمالا شاهد یک انتخابات پرشور خواهیم بود اما اگر قرار بر این باشد فضا بسته‌تر از سال‌های اخیر شود و اصلاح‌طلبان با ردصلاحیت مواجه شوند، تردید نکنید مسیر براندازها هموار می‌شود زیرا این اصلاح‌طلبان هستند که همواره توانسته‌اند آرای خاکستری را به میدان انتخابات بیاورند. ما تصور می‌کنیم بزرگان کشور و تصمیم‌گیرندگان شورای نگهبان راضی به مشارکت حداقلی مردم در انتخابات و تک‌صدایی در کشور نشوند و اجازه حضور سلیقه‌های مختلف در انتخابات را می‌دهند زیرا می‌دانند مردم هنوز یگانه راه اعمال نظر خود در تصمیم‌گیری‌های کشور را صندوق انتخابات می‌دانند که اگر این نبود، با آشوبگران اخیر که با هدایت عربستان، آمریکا و اسرائیل قصد ناامنی در کشور داشتند، همراهی می‌کردند».

میرلوحی به نحوی عامل برهم‌خوردن قواعد ائتلاف را نزدیکان روحانی دانسته است: «قبل از بحث ائتلاف باید آقای واعظی و دوستانشان به حرف‌هایشان در سال ۹۴ بازگردند و به‌ یاد بیاورند چه چیزهایی در آن زمان می‌گفتند. برای ائتلاف مجدد باید امثال آقای واعظی و نوبخت که از مواهب ائتلاف استفاده کردند، به قول‌های خود بازگردند تا ببینیم در آینده چه می‌شود».

همه اینها در حالی است که محمدرضا عارف در اوایل امسال در جمع گروهی از انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفته بود که «ما در سال ۹۴ در چه شرایطی بودیم که به‌اجبار تعامل کردیم، با توجه به تجربه گذشته، تاکنون شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بر این نظر تأکید دارد که ائتلاف نکنیم چراکه نتوانستیم به مطالبات مردم پاسخ دهیم».

حال پرسش این است که اگر صلاحیت تعداد زیادی از اصلاح‌طلبان احراز نشود و در حالی که گفته می‌شود عارف هم در انتخابات مجلس شرکت نمی‌کند، آیا نیروهای اصلاح‌طلب باز هم به ائتلاف تن می‌دهند یا خیر؟ به‌ویژه آنکه همان‌طور که گفته شد، یکی از احزاب مهم این جبهه یعنی حزب کارگزاران تا حدی هنوز باور به ائتلاف دارد.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد

مهرمهر1 روز قبل
رئیس جمهور در پنجاهمین مجمع عمومی بانک مرکزی درباره اتفاقات اخیر گفت: لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد و مجبور به عقب نشینی شدند.

تریبون مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد.

لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

نماز جمعه ۲۷دی به امامت رهبر معظم انقلاب در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- صفحه ریحانه منتسب به پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب پستی به بهانه برگزاری نماز جمعه ۲۷ دی به امامت رهبر معظم انقلاب در مصلی امام خمینی (ره) منتشر کرده است. به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، صفحه ریحانه منتسب به پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)، رهبر معظم انقلاب پستی به بهانه برگزاری نماز جمعه ۲۷ دی به امامت رهبر معظم انقلاب در مصلی امام خمینی (ره) منتشر کرد که به این شرح است: بسم الله الرحمن الرحیمیا أیها الذین آمنوا إذا نودی للصلاة من یوم الجمعة فاسعوا إلیٰ ذکر الله وذروا البیع ذٰلکم خیر لکم إن کنتم تعلموندر آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و در طلیعه گام دوم انقلاب، نماز جمعه این هفته به امامت حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله‌العالی) و با حضور پر شور مردم بصیر و انقلابی در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود و ملت مؤمن و سرافراز ایران اسلامی بار دیگر صحنه‌هایی از همبستگی، شکوه و عظمت خود را به نمایش خواهند گذاشت. توضیح بیشتر در مورد این مراسم و نحوه حضور نمازگزاران محترم از طریق ستاد نماز جمعه تهران اعلام خواهد شد.» بیشتر بخوانید: تصاویری از ۴۰ سال حضور رهبر معظم انقلاب در نماز جمعهانتهای پیام/

سومین سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این مراسم اقای جهانگیری با اشاره به حوادثی، چون به شهادت رساندن سردار سلیمانی، جان باختن تعدادی از مردم کرمان در مراسم تشییع سردار شهید، سقوط هواپیمای اوکراینی و حادثه اتوبوس سوادکوه گفت: برآوردن خواست ملت ایران و انتظار مقام معظم رهبری در تحقق انتقام سخت از دولت جنایتکار آمریکا که اعلام کرده بود اگر ایران عکس العملی انجام دهد ما ۵۲ نقطه ایران را مورد هدف قرار می‌دهیم، با حمله موشکی به پایگاه عین الاسد ثمره شیرین و ماندگاری به جای ماند.

انتشار کتابی با موضوع جهل تاریخی ترامپ

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، اخیرا کتابی در آمریکا منتشر شد که در آن به رفتارهای ناشی از ناآگاهی‌های تاریخی و جغرافیایی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پرداخته شده است. این کتاب در بردارنده مطالبی از ناآگاهی آمریکایی‌ها از اطلاعات تاریخی دیگر ملت‌ها و همچنین جهل خجالت آور از تاریخ خودشان است. در این کتاب از کودکان آمریکایی خواسته می‌شود مثل رئیس جمهور کشور، از تاریخ کشورشان بی خبر نباشند. نویسنده می‌افزاید, درباره پیامد جهل تاریخی, تبعاتی رسواتر از جهل ترامپ را نمی‌توان مشاهده کرد, ترامپ وعده داد آمریکا را به دوران طلایی اش باز می‌گرداند در حالی که از گذشته کشور خود هیچ اطلاعی ندارد. در این کتاب از کودکان آمریکایی خواسته می‌شود مثل رئیس جمهور کنونی کشور, به تاریخشان ناآگاه نباشند, زیرا جهل جامعه به تاریخ کشور, دموکراسی را از درون به مخاطره می‌افکند.

نظرها

اخبار بیشتر