مکرون بار دیگر ناتو را زیر سوال برد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. بین‌المللی

مکرون بار دیگر ناتو را زیر سوال برد

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
مکرون با طرح این سوال که دشمن مشترک ما کیست گفت دشمن مشترک امروز ما روسیه یا چین نیستند بلکه تروریسم است

رئیس جمهور فرانسه بار دیگر از تصمیم آمریکا برای خروج از پیمان منع موشک‌های میان برد که امنیت اروپا را هم به خطر می‌اندازد ابراز تاسف کرد.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در نشست خبری مشترک با ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو در پاریس گفت:

ما در مورد موضوعات گوناگون گفتگو کردیم. نخستین موضوع و اصلی‌ترین مسئله چگونگی تضمین صلح و امنیت در اروپاست. این مفهوم اولیه، تاریخی و حیاتی پیمان آتلانتیک شمالی است. واضح است که این پیمان در سال ۱۹۴۹ در حمایت از آمریکا و در مقابله با اتحاد جماهیر شوروی شکل گرفت. جهان تغییر کرد و پرده‌ها افتاد. ما چند روز پیش سی امین سالروز سقوط دیوار برلین را جشن گرفتیم. پیمان ورشو از میان برداشته شد. اما پیمان ناتو پا برجا ماند تا ضامن امنیت جمعی ما باشد.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

مکرون گفت: پیمان ما یک تاریخ و همچنین یک جغرافیاست. از همین رو روابط با روسیه را نمی‌توان نادیده گرفت، زیرا روسیه به لحاظ جغرافیایی بخشی از اروپاست. من کشور‌های اروپایی را به مذاکره روشن بینانه و جدی با روسیه فرا می‌خوانم. من عمیقا به نگرانی‌ها و منافع امنیتی همه شرکای اروپایی احترام می‌گذارم. در همین قالب می‌توان تعهدات عینی ما را در حوزه بازدارندگی و دفاعی ناتو در کشور‌های حوزه بالتیک در دریایی سیاه که به تازگی بار دیگر تایید شد توضیح داد. زمانی که تمامیت ارضی ما و شرکای ما مورد بحث قرار گیرد ما انعطاف ناپذیر هستیم و خواهیم بود. اما آیا عدم مذاکره با روسیه قاره اروپا را امن‌تر می‌کند؟ آیا به نفع ثبات اروپاست که بحث درگیری‌های متوقف شده مطرح نشود یا اوضاع اوکراین همین طور بماند؟

مکرون در ادامه گفت: من به همان اندازه که به حاکمیت سرزمینی قدرتمند اروپا می‌اندیشیم باید به ساخت معماری جدید اعتماد و امنیت در اروپا بیاندیشیم که بر اساس شفاف سازی در روابط ما با روسیه است. همه این‌ها به نفع صلح و ثبات در اروپاست که من یادآوری می‌کنم برای من نخستین هدف محسوب می‌شود. ما باید در مذاکرات مربوط به مهار تسلیحات متعهد شویم. ما مدت طولانی در این زمینه تبادل نظر کردیم.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

وی افزود مهار تسلیحات با چندین توافق چند جانبه پوشش داده می‌شود. توافق دوجانبه تاریخی آمریکا و روسیه هم یکی از این پوشش‌ها بود. ما فرصت داشتیم در مورد تصمیم آمریکا برای پایان دادن به پیمان منع موشک‌های میان برد ابراز تاسف کنیم. در حال حاضر دیگر توافقی میان روسیه و آمریکا که در طول جنگ سرد در مورد آنان رایزنی شده است، وجود ندارد. پیمان منع موشک‌های میان برد از سوی آمریکا مورد انتقاد قرار گرفت، اما من یادآور می‌شود این امنیت ما است که مطرح است. مسئله کنونی امنیت شرکای اروپایی است.وی افزود ما نمی‌توانیم امنیت خود را به یک توافق دو جانبه بسپاریم که هیچ کشور اروپایی در آن حضور ندارد.

مسئله بعدی حفاظت از برخی کشور‌های اروپایی است. برخی کشور‌ها مانند لهستان با پیمان منع موشک‌های میان برد در امان نبودند و من امیدورام در چارچوبی که ما ایجاد خواهیم کرد بتوانیم همه منابع امنیتی را به ویژه در مورد کشور‌هایی که به مرز‌ها و روسیه نزدیک هستند در نظر بگیریم.

رئیس جمهور فرانسه گفت: در روز‌های اخیر پس از پاسخ فرانسه به نامه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه سر و صدای بسیاری به پا شد. در وهله اول باید گفت: فرانسه در به اشتراک گذاشتن پاسخ خود به نامه پوتین با کشور‌های عضو ناتو ادب و نزاکت به خرج داد که در مورد سایر شرکای پیمان صادق نیست. من فکر می‌کنم این بهترین شیوه است. به علاوه ما مطلقا پیشنهاد مهلت تعیین شده از سوی روسیه را نپذیرفتیم.

دومین مسئله مهم از دیدگاه من که باید حل و فصل شود، چگونگی سازمان یافتن ناتو آن هم در برابر چه تهدید است. ناتو یک سازمان امنیتی جمعی است که در برابر دشمنان مشترک عمل می‌کند. اما دشمن مشترک ما کیست؟ شایسته است که در مورد این سوال شفاف سازی شود. این سوالی کاملا راهبردی است. آیا همان طور که گاهی شنیده می‌شود دشمن مشترک امروز ما روسیه یا چین است؟ من این طور فکر نمی‌کنم. دشمن مشترک همه ما در پیمان، تروریسم است که همه کشور‌های عضو را هدف قرار داده است. نظامیان فرانسه برای مقابله با تروریسم در ساحل مبارزه می‌کنند و ما به تازگی با از دست دادن ۱۳ نظامی خود متحمل زیان سنگینی شدیم. تعهد فرانسه در ساحل در خدمت امنیت جمعی ماست. اما شفاف سازی در مورد این مسئله نیازمند توضیح مشترک در مورد ترویسم و گروه‌های تروریسم و چگونگی واکنش هماهنگ و موثر در برابر آن است.

مکرون گفت: من کاملا واضح می‌گویم که مهم دانستن امنیت جمعی کافی نیست. باید این را نشان داد. پیمان واقعی در عمل و تصمیم گیری است. من امیدوارم مذاکرات واقعی میان کشور‌های عضو پیمان در مورد تعهدات عینی ما در مبارزه با تروریسم در ساحل و همین طور شام صورت گیرد. مداخله نظامی ترکیه در شمال شرقی سوریه هم سوالاتی به دنبال داشت که باید بررسی شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم3 روز قبل
یادداشت دیپلماتیک مربوط رسما به «گزه‌ آندرهاس‌ فون گایر» سفیر آلمان در مسکو که امروز در همین رابطه به وزارت امور خارجه روسیه احضار شده بود، تحویل داده شد. در اوایل ماه دسامبر دولت آلمان دو دیپلمات روس را «عنصر نامطلوب» اعلام کرده و از این کشور اخراج کرد. در آن زمان «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان اعلام کرده بود که برلین این حق را برای خود محفوظ می‌داند که اقدامات بعدی علیه روسیه، از جمله اعمال تحریم را در نظر بگیرد. وزارت امور خارجه روسیه نیز در واکنش به این مسئله هشدار داده بود که در حال بررسی مجموعه‌ای از اقدامات تلافی جویانه در رابطه با اخراج دو مقام سفارت روسیه در آلمان است. در بیانیه وزارت خارجه روسیه تاکید شده بود که اظهارات طرف آلمانی درباره علت اخراج دیپلماتهای روسی از برلین کاملا بی اساس و اقدامی غیردوستانه ارزیابی می‌شود.
فارسفارس3 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، سخنگوی رسمی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق روز پنجشنبه گفت که به دنبال قتل فجیع نوجوان عراقی در میدان الوثبه در مرکز بغداد وقت آن رسیده که دولت حاکمیت خود را در میدان‌های اعتراضات اعمال کند. خلف در اظهاراتی خبری با بیان اینکه نوجوان مقتول بر خلاف شایعات حتی یک گلوله هم به سمت معترضان شلیک نکرده بود، گفت: «با قاتلان وی به شدت برخورد خواهد شد.» وی افزود: «قاتلان این نو جوان نزدیک منزل او شلوغ کرده بودند که او از آنها می‌خواهد از خانه او دور شوند، چون خانواده در خانه زندگی می‌کند که در جواب او، قاتلانش به سوی منزلش چند کوکتل مولوتوف پرتاب کردند و سپس به داخل خانه یورش بردند و اینقدر او را مورد ضرب وشتم قرار می‌دهند که بدنش سیاه می‌شود سپس او را به حد مرگ خفه می‌کنند و در میدان الوثبه آویزان می‌کنند.» خلف ادامه داد: «جنایت وحشتناکی که در حق این نوجوان صورت گرفت بی مجازات نخواهد ماند و وقت آن رسیده که دولت حاکمیت و تسلط خود را بر میدان‌های اعتراضات اعمال کند.» وزارت کشور عراق هم اعلام کرد که اطلاعاتی کاملی را درباره عوامل حادثه الوثبه دریافت کرده است و در روزهای آنی نیروهای امنیتی نقش بزرگ‌تری در پیرامون میدان‌های تظاهرات و داخل آن خواهند داشت. سرتیپ «خالد محنا» سخنگوی وزارت کشور عراق در گفت‌وگو با شبکه العراقیه گفت: «وزارت کشور اطلاعات کاملی را درباره عوامل حادثه الوثبه جمع آوری کرده و به دستگاه قضایی تحویل داده است.» المحنا حادثه الوثبه را وحشتناک خواند و گفت: «یک اجماع نظر ملی وجود دارد که خواهان مداخله نیروهای امنیتی برای اعمال امنیت است و در روزهای آتی شاهد نقش بزرگ‌تر نیروهای امنیتی در پیرامون میدان‌های تظاهرات و داخل آن خواهیم بود.» المحنا ادامه داد: در مقطع اخیر انتقادهای رسانه‌ای علیه نیروهای امنیتی به راه افتاده بود که این امر منجر به دور شدن آنها از صحنه‌های اعتراضات برای درگیر نشدن با معترضان شد، اما حالا فرماندهان ارشد دستور گرفته‌اند که نیروهای امنیتی در نزدیکی معترضان برای مقابله با هر گونه تخلفی مسلح باشند. روز پنجشنبه در شبکه‌های اجتماعی عراق ویدیوئی منتشر شد که در آن تظاهرات‌کنندگان میدان الوثبه نزدیک میدان الخلانی، محل اصلی تجمع معترضان عراقی، یک نوجوان را به شکل فجیعی به قتل می‌رسانند. نوجوان مقتول با هویت «هیثم علی اسماعیل» ۱۷ سال سن داشته و پس از قتل توسط معترضان جسدش از تیر چراغ برق آویزان می‌شود. انتهای پیام/.

نظرها

اخبار بیشتر