جامعه ایران به روان‌درمانی احتیاج دارد/ داستان بالا برره و پایین برره پیش روی چشمان ماست/ همه چیز را نباید از منظر سیاست دید/ به مهران مدیری‌های بیشتری احتیاج داریم/ سیاست‌گذاران اگر اجازه بدهند، ‌ سرمایه اجتماعی مشکل جامعه را حل خواهد کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. سیاسی
جامعه ایران به روان‌درمانی احتیاج دارد/ داستان بالا برره و پایین برره پیش روی چشمان ماست/ همه چیز را نباید از منظر سیاست دید/ به مهران مدیری‌های بیشتری احتیاج داریم/ سیاست‌گذاران اگر اجازه بدهند، ‌ سرمایه اجتماعی مشکل جامعه را حل خواهد کرد

جامعه ایران به روان‌درمانی احتیاج دارد/ داستان بالا برره و پایین برره پیش روی چشمان ماست/ همه چیز را نباید از منظر سیاست دید/ به مهران مدیری‌های بیشتری احتیاج داریم/ سیاست‌گذاران اگر اجازه بدهند، ‌ سرمایه اجتماعی مشکل جامعه را حل خواهد کرد

حسین واله گفت‌: جامعه ایران نیز مانند بیماران روانی احتیاج دارد تا به هر نحوی در مورد ایراداتش به آگاهی برسد؛ یعنی باید وضعیت برهنه ایران را به ایرانی نشان داد تا بلکه برای حل معایب از خود تلاشی نشان بدهد.

اعتمادآنلاین|‌سعید شمس- «اختلاس»، «اتهام»، «رانت»، «آقازادگی» و … پدیده‌های هزینه‌سازی هستند که متاسفانه برای جامعه ایران به فرایندی عادی تبدیل شده است تا ذهن افکار عمومی مشغول این شود که باید به استقبال چه تبعاتی برود.

به همین خاطر سوال‌هایی با این مضمون به وجود آمده است که اساسا چنین حالتی ریشه در چه چیزی دارد و اینکه توجه به چه الزام‌هایی می‌تواند ناهنجاری‌ها و در نتیجه اثرات منفی‌شان را کمرنگ کند؟

حسین واله در تحلیل شرایط جاری در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین گفت: جامعه ایرانی رفتار خود را با مقتضیات عینی تطبیق نمی‌دهد و به همین دلیل روزبه‌روز شاهد بروز و ظهور بدرفتاری‌های بیشتری هستیم.

استادیار گروه فلسفه دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه در حالی که ۴۱ سال از انقلاب می‌گذرد و شرایط انقلابی سپری شده است، اخلاق‌مان اخلاقی بر اساس شاخص‌های انقلابی نیست، اظهار داشت: مشکل دیگر هم این است که ایرانی‌ها دوست ندارند با خودشان صریح باشند و از اینکه نقد دیگران متوجه‌شان شود به‌‌ هم می‌ریزند. حتی از اینکه خودشان هم از خودشان ایراد بگیرند بدشان می‌آید. در واقع از تعریف و تمجید استقبال می‌کنند، ‌ حتی اگر چاخان باشد.

وی همچنین توضیح داد: جامعه ایران غیرقابل ‌پیش‌بینی است و این یک واقعیت است که در جامعه امروز حرف‌ها با عمل‌ یکی نیست. چون خودشان می‌دانند چنین روحیه‌ای یکی از اصلی‌ترین دلایل رخوت و رکود ایران است.

واله ریشه این مشکلات را روانی دانست و تصریح کرد: ایران به بیماری روانی مبتلاست و به روان‌درمانی احتیاج دارد. در واقع روانکاوان با مطالعه، شخصیت پنهان بیمار را جلوی چشم‌ او می‌آورند تا بداند مشکلش چیست و بتواند درصدد رفع مساله برآید.

این سیاست‌مدار سابق افزود: جامعه ایران نیز مانند بیماران روانی احتیاج دارد تا به هر نحوی در مورد ایراداتش به آگاهی برسد؛ یعنی باید وضعیت برهنه ایران را به ایرانی نشان داد تا بلکه برای حل معایب از خود تلاشی نشان بدهد. اما مشکل این است که رهبران سیاسی و اساتید و حتی متاسفانه رهبران دینی هم فقط به تعریف و تمجید بسنده می‌کنند. در نتیجه‌ی چنین رفتار معکوسی، مشکلات همچنان تداوم پیدا می‌کند.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

او تاکید کرد: در چنین شرایطی طبیعی است که هیچ‌کدام از برنامه‌‌هایمان به نتیجه نرسد و ادامه داد: طبیعی است تنش و اختلاف در جامعه روزبه‌روز بیشتر شود و دوقطبی‌های قومیتی و … شکل بگیرد. برای حل این مساله به مهران مدیری‌های بیشتری احتیاج داریم تا بتوانند واقعیت‌های جامعه را عریان کنند و جلوی چشم همه به نمایش درآورند.

استاد دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: داستان بالابرره و پایین‌برره که ۱۴ سال پیش نشان داده شد اکنون پیش چشم‌مان است و روزبه‌روز هزینه‌های بیشتری را تحمیل می‌کند. ای کاش دست‌اندرکاران، سریال آقای مدیری را با دقت بررسی می‌کردند و می‌فهمیدند اشکال کار چیست و کجاست.

واله خاطرنشان کرد: با در نظر گرفتن اینکه مساله امروز ایران سیاست نیست و لازم است سیاست کوچک شود و به عنوان یکی از مساله‌های موجود جامعه در کنار مسائل دیگر جدی گرفته شود. در واقع همه چیز را نباید از منظر سیاست دید. اگر این کار انجام شد، می‌توانیم در قدم اول به شناخت مشکل و در گام بعدی به حل آنها امید ببندیم.

حسین واله در پایان صحبت‌هایش گفت: من معتقدم اگر سیاست‌گذاران اجازه بدهند و بگذارند، ‌ سرمایه اجتماعی مشکل جامعه را حل خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خروج آمریکا از منطقه خواست موکد ملت‌هاست

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امیر سرتیپ امیر حاتمی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره ویژگی نماز جمعه امروز به امامت، ولی امر مسلمین جهان افزود: نماز جمعه امروز از آن نماز‌هایی است که همه با احساس مسوولیت در مقابل دشمن و برای انسجام و وحدت حول ولایت آمده‌اند. ان شاءالله با بیانات حکیمانه و مدبرانه مقام معظم رهبری یک بار دیگر انسجام و وحدت خود را کامل به دشمنان جمهوری اسلامی نشان بدهند و نشان دهند که با یکپارچگی همه مسائل را خودمان حل می‌کنیم. وی درباره زمان خروج آمریکایی‌ها از منطقه گفت: با این آگاهی که امروز مردم منطقه نسبت به ظلم و سیاست آمریکایی پیدا کرده‌اند، خروج آن‌ها یک مسیر طبیعی است. امیر سرتیپ حاتمی ادامه داد: آمریکایی‌ها در هر موضوعی دخالت می‌کنند، هرجا هم که دخالت کردند جز تخریب و ایجاد مشکل در آن کشور کار دیگری نکرده‌اند و به طور طبیعی و البته با خواست اکید ملت‌ها به طور حتم و یقین بیرون رانده خواهند شد. وزیر دفاع درباره ادعای دلسوزی آمریکایی‌ها برای مردم ایران گفت: آن‌ها در جهان خیلی ظلم می‌کنند، ولی این موضوع یکی از ظالمانه‌ترین حرف‌هایی است که می‌زنند، آن‌ها مردم ایران را از دارو، غذا، منابع، پول نفت خودشان محروم می‌کنند، بعد ادعا می‌کنند که دلسوز مردم ایران هستند که بسیار ظالمانه است، اما دروغ آشکاری است که هیچ کس آنرا باور نمی‌کند.

راز کشته شدن سربازان امریکایی در جعبه سیاه عین الاسد/ از قدرت ایران رونمایی خواهد شد! +فیلم

رکنارکنا6 ساعت قبل
«جاناتان هافمن» سخنگوی پنتاگون گفت که وزارت دفاع آمریکا درمورد خسارات جانی حمله موشکی ایران پنهان‌کاری و تلاش برای کوچک‌نمایی آن نکرده است. جمعه‌شب سخنگوی پنتاگون اعتراف کرد که ۱۱ نظامی آمریکایی پس از این حمله دچار آسیب مغزی و برای معالجه به کویت منتقل شده‌اند. خبر زخمی شدن ۱۱ نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد را نخستین بار تارنمای خبری و تحلیلی «دیفنس وان» بامداد جمعه منتشر کرد. این رسانه‌ها گزارش دادند که در این حمله موشکی هیچ فرد آمریکایی، کشته یا زخمی نشده است. اما نیویورک تایمز روز دوشنبه گزارش داد که برخی پرسنل نظامی برای درمان آسیب مغزی تحت درمان قرار گرفته‌اند.
تابناکتابناک1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، پایگاه خبری العهد نیز مانند دیگر رسانه‌های عربی اقدام به پوشش گسترده سخنرانی رهبر معظم انقلاب در جریان نماز جمعه امروز تهران کرد. این پایگاه با تغییر دادن تصویر اصلی خود، اقدام به پخش مستقیم سخنرانی رهبر معظم انقلاب کرد. لازم به ذکر است که دیگر رسانه‌های عربی نیز قبل از آغاز سخنرانی رهبر معظم انقلاب به حضور پرشور مردم برای شرکت در نماز جمعه امروز تهران اشاره کردند.

رایان؛ پرورش یافته نظام آموزشی کانادا / فردای فرزندان ایران چگونه خواهد بود؟!

عصر ایرانعصر ایران6 ساعت قبل
عصرایران؛ جعفر محمدی* - امروز «رایان» را بسیاری از مردم می‌شناسند؛ او ۱۳ سال دارد و فرزند «منصور پور جم»، دندانپزشک ساکن شهر بارهاون کانادا که در سانحه سرنگونی هواپیمای اوکراینی درگذشت. او فاجعه پشت فاجعه، دیوار پشت دیوار و اشتباه پشت اشتباه رو پشت سرگذاشته و در آخر قوی شده بود. انتشار ویدئوی سخنرانی رایان همزمان شده بود با نهایی شدن و نشر گزارش «U. S. News & World Report» درباره بهترین کشورهای دنیا برای رشد و تربیت فرزندان. رایان پورجم، به عنوان فرزندی که در کانادا رشد و تربیت یافته است، مهر تاییدی است بر این رتبه بندی جهانی. این حد از اعتماد به نفس و آگاهی و احساسات کنترل شده، تنها در یک جامعه و نظام آموزشی سالم شکل می‌گیرد و البته رایان، تنها یکی از میلیون‌ها تربیت یافته نظام آموزشی کاناداست.

وقتی پنتاگون دیر از خواب بیدار می‌شود!

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آمریکا پس از ۱۰ روز از حمله ایران به عین‌الاسد تازه اعلام کرده است ۱۱ نفر از سربازانش دچار ضربه ملایم مغزی شده‌اند. ضربه ملایم مغزی؛ خبری که دستمایه طنز در بسیاری از محافل خبری شد و خیلی‌ها نوشتند با این حساب چند هفته دیگر زمان می‌برد تا آمریکایی‌ها اعلام کنند ده‌ها نظامی آن‌ها بعد از حمله ایران دچار کشته‌شدگی یواش شده‌اند. اینکه در زمان حمله ایران به پایگاه عین‌الاسد که به پایتخت آمریکا در عراق معروف بوده پنتاگون خواب بوده و پنج شنبه این هفته از خواب بیدار شده و در حال آمار دادن از نظامیان آمریکایی است موجب شده است تا این موضوع در شبکه‌های آمریکا، دستمایه شود. CNN، دروغ‌گویی پنتاگون را به رخ کشیده و گزارش داده این خبر در حالی افشا می‌شود که وزارت دفاع آمریکا در زمان حمله موشکی ایران اعلام کرده بود نظامیان آمریکایی هیچ تلفاتی نداشتند و هیچ کس به طور جدی زخمی نشد. الجزیره انگلیسی نیز در گزارش جدید از اصابت دقیق موشک‌های ایرانی به این پایگاه تمجید کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

5 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1

فرمانده حشدالشعبی ترور شد+ عکس پیکر فرمانده / تکذیب شد

6 روز قبلرکنا1