گزارش| نگاهی به محورهای توسعه روابط ترکمنستان و بحرین
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
گزارش| نگاهی به محورهای توسعه روابط ترکمنستان و بحرین

گزارش| نگاهی به محورهای توسعه روابط ترکمنستان و بحرین

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
نقطه عطف توسعه روابط ترکمنستان و بحرین با سفر پادشاه بحرین به عشق‌آباد در ابتدای سال ۲۰۱۹ بوده و با برگزاری چند دور مشورت‌های سیاسی با حضور وزرای امور خارجه در ترکمنستان و برگزاری مجمع اقتصادی مشترک دو کشور در منامه توسعه یافته است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ترکمنستان طی سال‌های اخیر اهتمام ویژه‌ای برای توسعه مناسبات خود با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نشان داده است. امارات متحده عربی، قطر، عمان و عربستان سعودی از جمله مهم‌ترین شرکای سیاسی و اقتصادی ترکمنستان در این حوزه بوده‌اند. با این حال، نکته جالب توجه طی ماه‌های اخیر، تلاش‌های این کشور برای توسعه مناسبات خود با بحرین است. در مورد محورهای توسعه مناسبات با کشورهای فوق‌الذکر، عمدتا سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی و مسائل ترانزیتی مد نظر قرار گرفته بود. حضور گسترده شرکت اماراتی نفتی «دراگون اویل» در ترکمنستان و یا سرمایه‌گذاری عربستان سعودی در پروژه خط لوله انتقال گاز تاپی و یا توسعه روابط با عمان در چارچوب کریدور ترانزیتی بین‌المللی ازبکستان- ترکمنستان- ایران- عمان در این راستا صورت گرفته است. در مورد بحرین اما به نظر می‌رسد باز هم اقتصاد محور کلیدی مورد نظر ترکمنستان برای توسعه مناسبات است.

روابط دیپلماتیک بحرین و ترکمنستان در سال ۱۹۹۵ آغاز شد. با این حال پس از یک دوره نسبتا طولانی رکود در روابط، سال ۲۰۱۹ را می‌توان نقطه عطف مناسبات دو کشور در نظر گرفت. سفر حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین در مارس سال جاری به عشق‌آباد و دیدار وی با قربانقلی بردی‌محمداف، نخستین گام جدی دو کشور برای توسعه مناسبات محسوب می‌شود. این نخستین سفر عالی‌ترین مقام بحرینی به ترکمنستان در تاریخ روابط دیپلماتیک دو کشور بود. این سفر بنا به دعوت بردی‌محمداف انجام شده بود. پیش‌تر نیز در سال ۲۰۱۱ بردی‌محمداف جایزه ویژه شیخ عیسی بن سلمان آل خلیفه را از پادشاه بحرین دریافت کرده بود. با این حال از زمان دریافت آن جایزه تا این دیدار حدود ۸ سال زمان نیاز بود.

دستاوردهای سفر آل خلیفه به عشق‌آباد اما نقطه کانونی توسعه مناسبات دو کشور قرار گرفت. تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی بین دولتی دو کشور در جریان این سفر به پیشنهاد بردی‌محمداف انجام گرفت. در جریان این سفر همچنین ۱۴ سند دوجانبه نیز به امضای دو طرف رسید. تفاهم‌نامه همکاری در حوزه حمل و نقل، تفاهم‌نامه همکاری در حوزه دولت الکترونیک و امضای تفاهم‌نامه همکاری میان بانک مرکزی دو کشور از جمله این اسناد بود. علاوه بر این، اسناد دیگری نیز در زمینه مسائل فرهنگی دو کشور، حوزه آموزش میان وزارتخانه‌های ذی‌ربط، در حوزه ورزش میان وزارتخانه‌های ورزش دو طرف، حوزه گردشگری و مسائل بشردوستانه به امضا رسید. تصویب موافقتنامه دو کشور در زمینه لغو روادید برای دارندگان پاسپورت‌های دیپلماتیک نیز آخرین توافق دو طرف برای توسعه مناسبات بود. سفر ۳ روزه آل خلیفه به عشق‌آباد در مارس ۲۰۱۹ در نهایت با یک بیانیه مشترک در کنار بردی‌محمداف پایان یافت.

کمتر از یک ماه پس از این سفر بود که شرکت بحریتی «صنایع پتروشیمی خلیج (GPIC)» در ماه آوریل اعلام کرد چند تفاهم‌نامه با شرکت‌های دولتی ترکمنستان به امضا رسانده است. چند پروژه مشترک برای این شرکت مشخصا اعلام شد که از جمله آن‌ها می‌توان به ساخت فاز دوم مجتمع تولید بنزین ترکیبی در استان آخال و ساخت و ساز یک مجموعه تولید مواد شیمیایی همچون پلی پروپیلن، پلی اتیلن، پلی وینیل کلوراید و شماری از محصولات دیگر در شهر ساحلی کیانلی، اشاره کرد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

سه ماه پس از آن بود که در ماه جولای عبدالله بن احمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین برای شرکت در دومین نشست مشورت‌های سیاسی دو کشور وارد عشق‌آباد شد. در این سفر وی ضمن دیدار با رشید مرداف، وزیر امور خارجه ترکمنستان، بحث و تبادل نظر پیرامون اجرایی‌سازی ۱۴ سند امضا شده در دیدار رهبران دو کشور انجام گرفت. توسعه مناسبات تجاری و معرفی بحرین به عنوان یک دریچه برای ورود به بازار کشورهای حوزه خلیج فارس محور دیگر این گفت‌و‌گوها بود.

در اوایل ماه سپتامبر نیز دور جدید مشورت‌های سیاسی دو کشور با سفر یک هیات سیاسی و دیپلماتیک بحرینی به رهبری معاون وزیر امور خارجه این کشور به عشق‌آباد برگزار شد. در این نشست نیز موضوعات مربوط به تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری و مبادلات تجاری میان دو کشور مطرح گردید.

دیدار بعدی وزرای امور خارجه دو کشور در اوایل ماه اکتبر در نیویورک و در حاشیه برگزاری هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد صورت گرفت. اجرای موافقتنامه‌های پیشین در این دیدار از سوی دو طرف تاکید شد. مرداف در حاشیه مجمع عمومی با وزرای خارجه امارات متحده عربی و عمان نیز دیدار کرد.

نخستین رویداد مشترک دو کشور به میزبانی بحرین، برگزاری مجمع مشترک اقتصادی بحرین و ترکمنستان در منامه بود. تا پیش از این تمامی دیدارهای دوجانبه در عشق‌آباد و یک دیدار در نیویورک صورت گرفته بودند. هیات ترکمنستانی در بازه ۲۶ الی ۲۸ نوامبر به رهبری دولتگلدی رجب‌اف، رئیس اتاق بازرگانی این کشور و نیز با حضور نمایندگان چند وزارتخانه ترکمنستان از جمله وزارت امور خارجه، تجارت و روابط اقتصادی خارجی، اقتصاد و امور مالی صنعت و ارتباطات، نساجی، کشاورزی و حفاظت از محیط زیست انجام شد. در این سفر همچنین نمایندگانی از شرکت‌های دولتی ترکمن‌گاز، ترکمن‌اویل و صنایع شیمیایی ترکمنستان، و همچنین بانک دولتی امور اقتصاد خارجی و انجمن صنعتگران این کشور رئیس اتاق بازرگانی را همراهی می‌کردند.

در طول این مجمع اقتصادی مشترک، تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهایی میان حلقه‌های تجاری دو کشور و ساختارهای دولتی مربوطه به امضا رسید. این قراردادها بر اساس اعلان رسمی دو طرف در حوزه‌هایی نظیر پالایش نفت، صنایع شیمیایی، نساجی، صنایع غذایی، کشتی‌سازی، و حوزه‌های ارتباطات، گردشگری، تجارت و بانکداری انجام گرفت.

در حال حاضر پروژه‌های مشترک دیگری نیز از سوی طرف گروه‌های مالی- صنعتی بحرینی به ترکمنستان پیشنهاد شده است. همچنین پیش‌تر شرکت‌های بحرینی برای مشارکت در ساخت پروژه خط لوله انتقال گاز تاپی نیز دعوت شده بودند.

در مجموع باید اشاره داشت تاکنون محور کلیدی و اصلی توسعه مناسبات ترکمنستان و بحرین حوزه مسائل اقتصادی و تجاری بوده است. با این حال، شاید بتوان ادعا کرد که این جمهوری آسیای مرکزی نیم نگاهی به ژئوپلیتیک بحرین برای ورود به بازارهای بزرگ کشورهایی همچون عربستان سعودی و امارات متحده عربی دارد. در حوزه مسائل سیاسی و امنیتی همچنان هیچ اطلاعاتی از سوی مقامات دو کشور اعلام نشده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | جدیدترین تصاویر از حمله موشکی به عین الاسد | از حمله داعش به مجلس تا عملیات شهید سلیمانی

همشهریهمشهری15 ساعت قبل
ایسناایسنا22 ساعت قبل
نشست خبری کمیته سلامت شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با حضور جمعی از اعضای این کمیته و با هدف ارائه مطالبات حوزه سلامت از نمایندگان مجلس یازدهم برگزار شد. عضو کمیته علمی شورای ائتلاف با تاکید بر اینکه باید در مقابل فسادها ایستاد، اظهار کرد: کشور ما در جبهه بیرونی در مقابل ابرقدرت‌های جهان و استکبار به طور راسخ ایستاده است اما آنچه نظام را تهدید می‌کند فساد از درون است. فساد یکی از موضوعاتی است که امروز نظام سیاسی کشور را تهدید می‌کند و متاسفانه در همه جناح‌های سیاسی به درجاتی وجود دارد. همچنین به حوزه‌های پرستاری و پیراپزشکی که بار بخش عمده‌ای از نظام سلامت را به دوش دارند توجه کافی نمی‌شود. مهدی فتحی زاده دیگر عضو کمیته سلامت شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: باید قوانینی تصویب کنیم که بیمه‌های اشتغال را گسترده‌تر کنیم.

پاسخی به حاشیه سازی‌های اخیر اردکانیان: برنامه رییس مجلس، بازدید از مناطق سیل زده بود/ ما از فرصت حضور ایشان در استان برای افتتاح طرح آبرسانی استفاده کردیم

الفالف23 ساعت قبل
گروه اقتصادی الف، ۲۹ دی ۱۳۹۸، ۱۱:۴۵ ۳۹۸۱۰۲۹۰۸۷به گزارش الف، وزیر نیرو به حاشیه سازی در فضای مجازی درباره افتتاح طرح آبرسانی توسط رییس مجلس در سیستان و بلوچستان پاسخ داد. فیلم را ببینیدگفتنی است د کتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی (۲۳ دی ماه) در پی بارندگی شدید در استان سیستان و بلوچستان و برخی نقاط دیگر در جنوب شرقی کشور که به آب‌گرفتگی مشکل‌ساز برای مردم و در مواردی ویرانگر و خسارت‌بار انجامید، عازم سیستان و بلوچستان شد. رییس قوه مقننه در بدو ورود مورد استقبال رسمى استاندار و مقامات استان قرار گرفت و جمع خبرنگاران هدف از سفر خود به این استان را وقوع سیل اخیر در این استان عنوان کرد. دکتر لاریجانی ادامه داد: با توجه به گزارش‌های واصله از استان درباره سیل اخیر، مجموع نیازهای فوری استان و سایر نیازهای استان در زمینه زیرساخت‌ها از جمله ساخت راه آهن، بزرگراه‌ها و همچنین ایجاد اشتغال از دیگر اولویت‌های این سفر است. وی بازسازی منازل، تعمیر و نوسازی زیرساخت‌ها را اولویت اصلی در این شرایط برشمرد و تاکید کرد: خسارات وارده ناشی از سیل اخیر در حوزه کشاورزی نیز نیازمند برآورد و رسیدگی است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، پنهان‌کاری دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران از آمریکا در جریان حمله به پایگاه عین‌الاسد واکنش کاربران فضای مجازی را به همراه داشته است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا و سایر مقام‌های دولت این کشور در روزهای گذشته بارها مدعی شده بودند ضربه موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد هیچ تلفات یا زخمی نداشته است. @philosopherki۱۹ توئیت دونالد ترامپ، ساعاتی بعد از حمله موشکی ایران را یادآوری کرده است. وقتی به نقاط اثر حمله ایران به پایگاه هوایی [عین] الاسد نگاه می‌کنم، حمله نمادین با هدف اجتناب از تلفات که بعضی‌ها می‌گویند، ندیدم. اظهارات تازه رئیس‌جمهور آمریکا علیه سردار سپهبد شهید سلیمانی بعد از آن مطرح شده که واشنگتن به رغم کتمان اولیه، اندک‌اندک در حال پذیرفتن تلفات انتقام موشکی ایران است.

دلیل استعفای ناگهانی نخست وزیر روسیه چه بود؟

همشهریهمشهری15 ساعت قبل

فیلم | انتقاد رئیس بنیاد مستضعفان از استقرار هاشمی در کاخ مرمر | تخلیه کاخ با جر و بحث و حمایت بیت رهبری

همشهریهمشهری21 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین، پرویز فتاح در برنامه نگاه یک گفت: استقرار آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان دبیر مجمع تشخیص در کاخ مرمر درست نبود، بعد از فوت او کاخ را به سختی و با جر و بحث تخلیه کردیم. در نهایت بیت رهبری حمایت کردند و کاخ تخلیه شد. کاخ مرمر یکی از کاخ‌های تاریخی تهران در دوره پهلوی است که در مرکز تهران جای گرفته‌ و در ۳۰ خرداد ۱۳۵۷ با شمارهٔ ثبت ۱۶۰۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. این کاخ پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مدتی به عنوان مقر کمیته انقلاب اسلامی استفاده می‌شد اما چندی بعد بدون کاربرد ماند تا اینکه در میانه‌های دهه ۱۳۷۰ پس از پایان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی دفتر هاشمی رفسنجانی به این کاخ نقل مکان کرد. بخش‌هایی از کاخ مرمر در سال ۱۳۸۷ مرمت و بازسازی شد.

نظرها

اخبار بیشتر