واردات بی رویه با چماق بی‌کیفیتی تولید داخل
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اقتصادی

واردات بی رویه با چماق بی‌کیفیتی تولید داخل

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
رئیس استصنا: به بهانه بی کیفیتی تولیدات داخل همچنان راه برای واردات بی رویه تجهیزات نفت باز است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سیروس تالاری در نشستی خبری با بیان اینکه چماق بی‌کیفیت بودن تولیدات داخلی را شبکه نمایندگان شرکت‌های خارجی بر سر تولید ملی می‌زند، گفت: همین شبکه نمایندگان شرکت‌های خارجی همواره در این عرصه در حال کارند که با حربه نخ‌نما شده اعلام بی‌کیفیت بودن تولید داخلی، بتوانند کالا و تجهیزات خارجی را در داخل کشور بفروشند.

رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران افزود: همین حالا و با وجود تمام قوانین بازدارنده که باهدف جلوگیری از واردات کالا‌های مشابه تولید داخل وضع شده است همچنان کانتینر، کانتینر، کالای مشابه ساخت داخل در حال ورود به کشور است.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیتالاری با اشاره به دستاورد‌های سازندگان تجهیزات صنعت نفت در ۳ دهه گذشته گفت: اکنون سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران به مرحله‌ای رسیده‌اند که در دهه ۷۰ رسیدن به این نقطه تنها یک رویا بود.

رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران با بیان این‌که ۶۵ درصد نیاز صنعت نفت، گاز و پتروشیمی صاحب فناوری بومی است، اظهار کرد: ۲۰ درصد نیاز‌های این سه حوزه ازجانب سازندگان ما با انجام مهندسی معکوس و فناوری بومی خلق شده است و در مجموع این ظرفیت وجود دارد که ۸۵ درصد از نیاز‌های نفت و گاز و پتروشیمی در داخل کشور تولید شود.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیوی ادامه داد: ۱۵ درصد باقی‌مانده به این دلیل است که احتمالا بخشی از فناوری و بخشی از مواد اولیه را در اختیار نداریم البته هیچ کشوری وجود ندارد که صفر تا ۱۰۰ تجهیزات خود را در داخل تولید کند، چرا که تولید کنندگان به صورت یک زنجیره به یکدیگر متصل هستند و معنای خودکفایی نیز این نیست که تمام بخش‌ها در داخل کشور تولید شود.

رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران تصریح کرد: به طور میانگین نیازمندی‌ها به مواد اولیه خارجی در بین سازندگان زیر ۳۰ درصد است یعنی ۷۰ درصد از تولید کنندگان مواد اولیه خود را از طریق منابع داخلی تامین می‌کند و باید بگویم که در حوزه ساخت تجهیزات مورد نیاز صنایع نفت و گاز و پتروشیمی یک انقلاب صنعتی رخ داده است.

تالاری با اشاره به این مساله که جلوی واردات ۱۲۲ کالایی که در داخل کشور تولید می‌شود گرفته شده است، گفت: کیفیت محصولات ما در حد محصولات اروپایی است، اما به دلیل این‌که استاندارد‌های جهانی را نداریم تاکنون نتوانسته‌ایم در حوزه صادرات ورود پیدا کنیم.

رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت، مشکل اصلی را عدم استفاده کامل از ظرفیت داخلی با وجود خودکفایی ۸۵ درصدی در تأمین تجهیزات صنعت نفت دانست و گفت: به دلیل وجود توانمندی و ظرفیت تولید آن‌ها در داخل کشور، واردات آن ممنوع است.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی افزود: متأسفانه شبکه نمایندگان شرکت‌های خارجی و بازرگانان با تکیه بر دو ابزار ارز در دسترس و بازار ما، فروش‌هایی با سود آنچنانی دارند و با شبکه ارتباطات گسترده‌ای که دارند، بسیار راحت‌تر از تولیدکننده داخلی، در طرح‌ها راه می‌یابد و کالای خود را می‌فروشند.

تالاری تصریح کرد: ما روزانه شاهد مواردی هستیم که مدیر یک طرح، کالایی که با کیفیت مناسب و با سابقه ۲۰ سال در صنعت نفت کشور تولید می‌شود، از خارج خریداری می‌کند.

رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با اشاره به مشکلات متعدد قراردادی و مناقصات برای شرکت‌های داخلی تولید کالا‌ها و تجهیزات گفت: در مناقصات، تولیدکننده داخلی مجبور به امضای اسنادی می‌شود که اصلا رضایتی به امضای آن‌ها ندارد، اما می‌داند که اگر امضا نکند نمی‌تواند کار بگیرد و نمی‌تواند در مناقصه شرکت کند که این اسناد شامل انواع و اقسام ضمانت نامه‌ها و تعهد‌ها و … می‌شود.

وی درباره اینکه واردات کالای مشابه ثبت سفارش نشود و یا حتی برای واردکنندگان اعتبار اسنادی باز نشود، گفت: در این باره وزارت صمت در حال همکاری است، اما عمده طرح‌های نفتی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است؛ و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هیچ ارتباطی با سازندگان و تولیدکنندگان داخلی ندارد و مسائلی، چون ثبت سفارش و بازنکردن اعتبار اسنادی نیز در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مطرح نیست.

وی با اشاره به جلسه‌ای که تولید کنندگان با مقام معظم رهبری داشتند، گفت: در این جلسه اعلام کرده‌ایم که برای حضور در بازار‌های منطقه‌ای و جهانی تجمیع و همسوسازی همه ظرفیت‌های ملی در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی از طراحی و مهندسی گرفته تا ساخت تجهیزات، نصب و ساختمان باید سرلوحه همکاری‌های فراگیر ملی با مدیریت وزارت نفت و مشارکت فعال همه صنوف و انجمن‌های ذیربط قرار گیرد تا از این طریق نقاط ضعف و قوت داشته‌های ملی آشکار شود.

رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران افزود: علاوه بر این ظرفیت‌های مختلف در توانایی‌های چندجانبه با هم به هم‌افزایی بینجامد و هلدینگ‌های توانمند‌ای پی سی از دل آن‌ها جهت انجام طرح‌های بزرگ و حضور در بازار‌های منطقه‌ای ایجاد شود.

تالاری افزود: لازم است تا شورای راهبردی تکمیل و توسعه زنجیره ارزش اقتصادی با مشارکت وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نفت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بانک مرکزی و نمایندگان بخش صنعت و تولید ایجاد شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازار‌های مالی ۴۵

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما میانگین ارزش معاملات در این هفته حدود ۲۵ درصد نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است و این به معنای بازگشت رونق به بازار سرمایه است.

پناهجویان در بوسنی با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
با وجود آنکه دولت بوسنی و هرزگوین وعده داده بود تا بیش از ۶۰۰ پناهجوی ساکن کمپ ووچیاک را پیش از آغاز سرمای شدید به زیر سرپناه منتقل کند، آوارگان این اردوگاه در شمال غرب بوسنی پس از بارش اولین برف سنگین عملا با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز16 ساعت قبل
در بینشان جوانی است که او را کارمند بانک سوخته کوثر معرفی می‌کنند. بااینکه دو هفته از آتش‌سوزی بانک گذشته اما کارمند بانک انگارهنوز شوکه است. شیشه‌های بانک شکسته بود و تعدادی برای غارت بانک خودشان را از لابه‌لای میله‌ها به داخل بانک می‌کشاندند. میلاد هم با هر زور و زحمتی که شده داخل بانک رفت و مرتب فریاد می‌زد «لطفا برید بیرون.» وسایل بانک را به غارت می‌بردند. قبل از اینکه بانک آتش بگیرد هر شخصی که وارد بانک می‌شد بیرونش می‌کردم.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
«هدی زلبر»، سخنگوی ارتش اسرائیل صبح امروز- جمعه- اعلام کرد که ارتش این رژیم در پایگاه نیروی هوایی در اسدود آزمایش موشکی انجام داده است. زلبر گفت: «سامانه پیشران موشکی از سامانه دفاعی «فلاخن داوود» در قالب برنامه از پیش طراحی شده آزمایش شد». این سامانه موشک‌های سنگین را مورد هدف قرار می‌دهد و بین سامانه گنبد آهنین و سامانه ضد موشکی «حتس» قرار گرفته است. سامانه مذکور دو سال پیش وارد سامانه‌های دفاعی ارتش رژیم اسرائیل شد اما با این وجود، نسبت به کارآمدی آنها تردید وجود دارد و به همین منظور به طور متناوب مورد آزمایش قرار می‌گیرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، توماس چی از دانشگاه سانفرانسیسکو، معتقد است که اگر فرد به اندازه کافی آب نننوشد، پیروی کورکورانه از رژیم غذایی به خلاص شدن از وزن اضافی کمکی نخواهد کرد. افرادی که وزن کم می‌کنند، توجه زیادی به رژیم غذایی می‌کنند، در حالی که نوشیدن روزانه آب ضروری‌تر از رژیم لاغری است. علاوه بر این، تعادل آب برای بدن بسیار مهم است، اگر بدن را به سمت کم آبی بدن بیاورید، مشکلات زیادی من جمله اضافه وزن خواهید داشت. پزشک دیگری، نیکت سونپال، یک درمانگر و متخصص گوارش در نیویورک نیز معتقد است که نوشیدن منظم آب به اندازه حفظ رژیم غذایی سالم مهم است. به گزارش اسپوتنیک، واقعیت این است که گاهی اوقات مردم عطش را با گرسنگی اشتباه می‌گیرند و گاهی که نوشیدن یک لیوان آب کافی است را با گرسنگی اشتباه می‌گیرند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز خیرالله رحمانی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص تعطیلی مدارس گفت: به منظور پیشگیری از شیوع بیماری آنفلوآنزا و تامین سلامت دانش آموزان و جلوگیری از انتقال ویروس این بیماری با هماهنگی‌های انجام شده با مسئولان استانی و برگزاری جلسات تخصصی با دانشگاه علوم پزشکی استان به منظور کاهش انتقال عامل بیماری و رفع نگرانی خانواده‌های محترم مقرر شد تمامی مراکز پیش‌ دبستانی و مدارس مقطع ابتدایی و متوسطه اول و تمام مدارس استثنایی در تمامی مناطق و نواحی ۱۴ گانه آموزش و پرورش استان قزوین در دو نوبت صبح و بعدازظهر در روزهای شنبه ۱۶ آذر و یکشنبه ۱۷ آذر ماه تعطیل است. وی بیان کرد: همه مدارس در تمامی مناطق و نواحی در روز دوشنبه ۱۸ آذر ماه دایر خواهد بود. رحمانی تصریح کرد: تنها مرجع اطلاع رسانی در خصوص تعطیلی مدارس روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش و صدا و سیمای استان و خبرگزاری‌های رسمی است و خانواده‌ها باید از این مراکز اخبار صحیح را کسب کنند. وی یادآورشد: شهروندان محترم می‌توانند اخبار مربوط را از طریق سایت آموزش و پرورش و رسانه‌های رسمی استان نیز پیگیری کنند.

نظرها

اخبار بیشتر