سردار آسودی: باید برای ماندگار کردن حماسه‌های دوران دفاع مقدس از هنر استفاده کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
سردار آسودی: باید برای ماندگار کردن حماسه‌های دوران دفاع مقدس از هنر استفاده کرد

سردار آسودی: باید برای ماندگار کردن حماسه‌های دوران دفاع مقدس از هنر استفاده کرد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
مسئول موسسه فرهنگی هنری پاسداران اهل قلم گفت: باید برای ثبت و ماندگاری حماسه‌های دوران دفاع مقدس و کاری که رزمندگان انجام دادند، از هنر استفاده کنیم.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، سومین جشنواره سراسری دوسالانه حبیب حرم با معرفی برگزیدگان در بخش‌های داستان، هنرهای نمایشی، شعر، کلیپ و موشن گرافیک به کار خود پایان داد.

در این جلسه سردار محمدعلی آسودی مسئول موسسه فرهنگی هنری پاسداران اهل‌قلم با اشاره به اینکه ما گنجینه‌ای به نام دفاع مقدس داشتیم که در حال حاضر دو گنجینه مدافعان حرم و شهدای امنیت نیز به آن اضافه‌شده است، اظهار داشت: در عرصه شهدای مدافعان حرم افرادی مانند حمید حسام کتاب «خداحافظ سالار» را به نگارش درآورده‌اند هرچند نیاز است آثار بیشتری در این عرصه تولید شود.

وی بابیان اینکه در بخش شهدای امنیت نیز ما وقایعی مانند فتنه ۷۸، ۸۸، ۹۶ و امسال را پشت سر گذاشته و افرادی مانند شهید ابراهیمی را تقدیم اسلام کردیم، افزود: این شهید معزز در اتفاقات اخیر به بدترین وضع ممکن و با شدیدترین شکنجه به شهادت رسید موضوعی که اگر می‌خواهیم به آن بپردازیم تا ماندگار شود باید از ظرفیت هنر بهره ببریم.

مسئول موسسه فرهنگی هنری پاسداران اهل‌قلم با تأکید بر اینکه در دوران دفاع مقدس فرماندهان و رزمندگان به وظیفه خود عمل کرده و حماسه‌های بسیاری را خلق کردند، ابراز کرد: این حماسه‌ها که بسیاری از آنها قابل توصیف نیستند برای ماندگار شدن باید تبدیل به محصولات هنری در قالب‌های مختلف شوند مانند همان کاری که کشورهای اروپایی برای ثبت تاریخشان انجام دادند.

وی بابیان اینکه رهبر معظم انقلاب دریکی از دیدارهایشان با هنرمندان فرمودند لازم است حداقل فهرستی از وقایع و حماسه‌هایی که در دوران دفاع مقدس رخ‌داده تهیه شود ابراز کرد: خوشبختانه کار نگارش این از چندی پیش آغازشده و به‌زودی به پایان می‌رسد.

آسودی با اشاره به اینکه متأسفانه به عدم پرداختن مناسب به رویدادها و وقایع دوران دفاع مقدس برخی افراد با نگارش کتاب‌هایی این فرهنگ را زیر سؤال بردند که البته امر عادی نیست، گفت: ازجمله مواردی که می‌توانند مانع از بروز چنین اتفاقاتی شود استفاده از هنر است.

وی بابیان اینکه حتی در بیانیه گام دوم انقلاب نیز ازجمله راهکاری عملیاتی کردن آن تشکیل کارگروه‌های فرهنگی است، افزود: امروز در عراق، ایران و سوریه افرادی هستند که با گفتن برخی سخنان تفرقه‌افکنی می‌کنند درحالی‌که می‌توان با استفاده از هنرهای نمایشی این فتنه را خاموش کرد.

آسوده اعلام کرد: در حال حاضر در مجموعه پاسداران اهل‌قلم بیش از چهار هزار نویسنده در ۱۵رشته و در موضوعات مختلف فعالیت می‌کنند و به‌زودی نیز در دی‌ماه امسال جشنواره چهاردهم مجموعه را برگزار می‌کنند.

شهید همدانی با وجود مشغله‌های بسیار از موضوع مهم مردم داری غفلت نمی‌کرد

جانشین فرمانده سپاه همدان و از هم‌رزمان شهید همدانی نیز با اشاره به اقدامات شهید همدانی در سوریه اظهار داشت: در عظمت کار شهید همدانی همین بس که سرلشکر باقری فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح گفتند اگر سردار همدانی در سوریه نبود از این کشور چیزی باقی نمی‌ماند.

وی بابیان اینکه شهید همدانی اقداماتی در سوریه و دیگر مناطق مانند عراق، لبنان، کنگو و غیره انجام دادند که به دلیل محرمانه و سری بودن آنها شاید تا سال‌ها بعد نیز گفته نشوند، ابراز کرد: با همه این مشغله و مأموریت‌ها شهید همدانی از موضوع مهم مردم‌داری غافل نمی‌شد.

سردار مهدی فرجی با تأکید بر اینکه شهید همدانی هنگام کمک به افراد توجهی به مسائل سیاسی و غیره نداشت، گفت: ایشان قبل شهادتش مبلغی پول به من دادند و از من خواستند آن را به دست یک خانواده برسانم من نیز همین کارکردم اما وقتی متوجه شدم پدر خانواده مشکلاتی دارد از این کار ناراحت شدم و موضوع را به شهید همدانی گفتم.

وی افزود: وقتی شهید همدانی حرف‌های من شنید گفت فکر می‌کنی در مشکلی که برای این خانواده به وجود آمده سهم ما چقدر است، آن فردی که تو دیدی رزمنده‌ای که در فاو حماسه آفرید آن‌قدر که فرمانده وقت سپاه گفت شما توانستید تنگه احد را حفظ کنید.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

هم‌رزم شهید همدانی با تأکید بر اینکه توجه به رزمندگان و پیشکسوتان دوران دفاع مقدس از مهم‌ترین ویژگی‌های شهید همدانی بود، تصریح کرد: شهید همدانی درباره آن رزمنده گفتند او فردی بود که به دلیل زخم‌ها و جراحات بسیاری که داشت پزشکان مجبور بودند برای تسکین دردش روزانه مقدار زیادی مورفین به وی تزریق کنند و اگر امروز او به اینجا رسیده است به دلیل بی‌توجهی و کوتاهی ما نسبت به آنها است.

فرجی با اشاره به مشی بسیجی و خلق‌وخوی اسلامی این سردار دلاور گفت: ایشان در برخورد با افراد به مباحث سیاسی توجه نمی‌کرد یعنی بین افراد خط کش نمی‌گذاشت تا جدایشان کند.

کاری که شهید همدانی برای رفع مشکل سوریه انجام داد نسخه ثانویه نداشت

دیگر هم‌رزم شهید همدانی و نویسنده کتاب تحسین‌شده «وقتی مهتاب گم شد» نیز با تشریح ویژگی‌های اخلاق قافله‌سالار شهدای مدافع حرم بیان کرد: ایشان فردی بود که عموما چیزهایی را می‌دید که دیگران نمی‌بینند یا کمتر متوجه آنها می‌شدند یا بهتر بگویم نافذ البصیرت بودن درباره ایشان مصداق داشت.

وی با اشاره به اینکه شهید همدانی به نقش زنان در دوران دفاع مقدس به معنای واقعی کلمه ایمان داشتند موضوعی که ما ممکن است فقط به زبان بیاوریم، افزود: هنگامی‌که کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» رونمایی شد برای جالب بود بدانم کدام بخش کتاب برای ایشان جالب بوده است.

حمید حسام ابراز کرد: برخلاف تصورم که گمان می‌کردم ایشان به بخش‌های جبهه و رزمندگان اشاره می‌کنند شهید همدانی به نکته‌ای درباره زندگی خانوادگی راوی کتاب حاج میرزا سلگی اشاره‌کرده و گفتند اگر همراهی این همسران صبور نبود این حماسه‌ها نیز خلق نمی‌شد.

وی با ذکر خاطره‌ای که برای نخستین باربیانش می‌کرد، افزود: بعدازاینکه آتش فتنه داعش فروکش کرده بود یک‌بار از ایشان پرسیدیم در این قصه، اتفاقات کدام کشور سخت‌تر بود و ایشان گفتند در عراق، اتکا به مرجعیت مسیر را مشخص کرد و تشکل حشد الشعبی شکل گرفت در لبنان نیز به دلیل محوریت پیدا کردن سید حسن نصرالله مشکلات به نحوی برطرف شد اما در سوریه هیچ‌یک از این موارد وجود نداشت که بتوان بر اساس ان اقدامی کرد.

نویسنده کتاب «خداحافظ سالار» بیان کرد: بعد از شهادت شهید همدانی به سوریه رفته و دیدم ایشان کاری در آنجا کردند که کارستان بود که نسخه ثانویه برای بازکرده گره مشکلات سوریه نداشت.

وی گفت: راه‌اندازی بسیج وطنی متشکل از ۱۵۰ هزار نفر برای دفاع از حرمی که در محاصره گروه‌های تکفیری وداعش بود نشان داد این کار جز به دست فردی که تجربه راه‌اندازی سه لشگر در دوران دفاع مقدس داشته یا مزین به روحیه و خلق بسیجی است امکان‌پذیر نبود.

حسام تصریح کرد: ایشان در گرماگرم آموزش‌های نظامی، طراحی نقشه و غیره از ارتباطات مردمی با خانواده شهدا، مردم و حتی خانواده‌هایی که همسرانشان در جبهه دشمن فعالیت می‌کردند نیز غافل نبود و برای آنها اقداماتی انجام داد تا آنها زیر چتر رأفت اسلامی باشند.

وی افزود: شهید همدانی از بخش هنری نیز غافل نبود و مدام در تلاش بود تا کتاب‌های ترجمه‌شده دفاع مقدس را به سوریه ببرد و در اختیار رزمندگان آنها قرار دهد.

به گزارش تسنیم در آئین اختتامیه سومین جشنواره دوسالانه سراسری حبیب حرم از خانواده شهید شاخص همدان شهید اسلامیان و دیگر برادران شهید وی تجلیل شد.

همچنین در این مراسم از کتاب «حدیث حاضرغایب» روایت سردار جعفر مظاهری از سال‌های همراهی با سرلشگر شهید حاج حسین همدانی که توسط محسن صیفی‌کار به رشته تحریر درآمدهاست رونمایی شد. در بخش پایانی این جشنواره نیز منتخبان و برگزیدگان این رویداد فرهنگی هنری تجلیل شدند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همت مردم در احیای بناهای تاریخی

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ این آثار نیاز به مرمت دارند و اینبار شهروندان آستینها را برای مرمت بالا زدند و حمام قدیمی تهران را مرمت کردند.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، نمونه مهندسی ماهواره ملی «ظفر» در دانشگاه علم و صنعت و به سفارش سازمان فضایی ایران طراحی و ساخته شده که با فناوری‌های پیشرفته‌تر نسبت به ماهواره نوید، قابلیت عکسبرداری رنگی با قدرت تفکیک بهتر از ۸۰ متر را دارد. این ماهواره پس از ماهواره «نوید»، به عنوان دومین پروژه فضایی در دستور کار دانشگاه علم و صنعت قرار گرفته است. به گفته دکتر بلندی رئیس مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت، مقایسه این دو ماهواره نشان می‌دهد که فناوری دوربین‌ها در ماهواره ظفر، ارتقای ۵ برابری یافته و دو برابر شدن دقت کنترل و افزایش بیش از ۱۵ برابری نرخ ارسال داده‌های تصویری از دیگر مزایای ماهواره ظفر است. دکتر بلندی افزوده است: این ماهواره مجهز به دوربین‌های رنگی و قادر به تصویر برداری از سطح زمین است و ۳۰۰ درصد نسبت به ماهواره نوید در وضع بهتری قرار دارد و دارای سیستم کنترل پیشرفته‌تری نیز است. تصاویر ماهواره ظفر می‌تواند در پایش ذخایر نفت، معادن، بررسی جنگل‌ها، بررسی زمین‌های شور و قلیایی، بررسی امراض و آفات گیاهی و استفاده از تصاویر در جهت بررسی بحران‌های طبیعی به کار برده شود.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، بازدید از تالار‌ها و سراسرنمای موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در ایام دهه فجر به مدت یک ماه رایگان است. ساعت بازدید موزه، از شنبه تا چهارشنبه ۹ تا ۱۷، روز پنجشنبه ۹ تا ۲۱ و روز جمعه ۱۰ تا ۲۱ است. همزمان با یوم الله ۲۲ بهمن نیز بازدید از مجموعه تالار‌های موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از ساعت ۱۴ تا ۲۱ امکان پذیر است؛ در این ایام پیشکسوتان و راویان دفاع مقدس ضمن تشریح حماسه‌های فرزندان رشید اسلام و ایران در دوران دفاع مقدس به سوال‌های بازدیدکنندگان پاسخ خواهند داد.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای اسحاق جهانگیری صبح امروز در همایش ملی گرامیداشت هفته شورا‌های آموزش و پرورش که در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، با تأکید بر اینکه شورا‌های آموزش و پرورش باید خود را مسوول آموزش و پرورش استان‌ها بدانند، گفت: در نخستین فرصتی که قانون اساسی اصلاح می‌شود، باید موضوع نظام مدیریت متمرکز مورد توجه و اصلاح قرار بگیرد. وی افزود: امروز به محض تفویض اختیار به استان‌ها، از سوی وزرا اعلام می‌شود که از آنجایی که وزیر در برابر رئیس جمهوری و مجلس پاسخگو است، این تفویض اختیار امکان پذیر نیست. این در حالیست که ایران کشور بزرگی است و به طور مثال یک وزیر نمی‌تواند از تهران برای فلان جاده در فلان منطقه کشور تصمیم گیری کند. آقای جهانگیری در ادامه صحبت‌های خود به عضویت ۱۷ دستگاه در شورای آموزش و پرورش استان‌ها اشاره کرد و گفت: همه این دستگاه‌ها باید در کنار خیرین، سرمایه گذاران و علاقه‌مندان به کار‌های توسعه‌ای به آموزش و پرورش کمک کنند. سرمایه گذاران و خیرین بدانند هیچ کاری قابل قبول‌تر از کمک به آموزش و پرورش نیست.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی کانون، «سایبانی برای زمین» نوشته حمید نوایی لواسانی و «روح عزیز» نوشته مینو کریم‌زاده هر دو از مجموعه «رمان نوجوان امروز» از جمله کتاب‌هایی هستند که در این روز رونمایی می‌شود. همچنین کتاب‌های «یک آدم نقاشی کن!» نوشته فریبا کلهر و تصویرگری میترا عبداللهی و «سوار بر باد» نوشته محمد رودگر و تصویرگری هاجر سلیمی‌نمین از دیگر کتاب‌هایی است که در روز ۲۹ دی رونمایی خواهد شد. قرار است این آثار با حضور نویسندگان آن در ساعت ۱۴ روز یک‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ در فروشگاه محصولات فرهنگی هنری «آفرینش» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان خالد اسلامبولی رونمایی شود. هفته گذشته نیز دو عنوان کتاب کودک کانون از مجموعه «قصه‌های مرغک» در فروشگاه آفرینش کانون واقع در شهرک قدس تهران رونمایی شد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری6 روز قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری6 روز قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری6 روز قبل

بهترین فروشگاه اینترنتی برای خرید انواع باتری موبایل

تکراتوچند ثانیه قبل

کی روش استنلی: به عنوان یک خارجی در ایران هیچ مشکل امنیتی ندیده‌ام؛ امیدوارم بتوانیم از میزبانی خود استفاده کنیم

طرفداری15 دقیقه قبل

پیروز بین المللی مسابقات جهانی ورزش‌های زورخانه‌ای، ایران است

ایسنا16 دقیقه قبل

توقف منچسترسیتی و آرسنال در لیگ جزیره

عصر ایران17 دقیقه قبل

خرید دستگاهی برای شناسایی منشاء بوی نامطبوع تهران

عصر ایران17 دقیقه قبل

صدرنشینی موقت رئال مادرید در لالیگا

عصر ایران18 دقیقه قبل

تل‌آویو: تحریم حزب‌الله توسط انگلیس به درخواست اسرائیل انجام شد

الف18 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

5 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1

فرمانده حشدالشعبی ترور شد+ عکس پیکر فرمانده / تکذیب شد

6 روز قبلرکنا1