فارس من| تداوم معافیت مالیاتی سلبریتی‌ها زیر چتر حمایت نوبخت+ویدئو
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ

فارس من| تداوم معافیت مالیاتی سلبریتی‌ها زیر چتر حمایت نوبخت+ویدئو

فارسخبرگزاری فارس |
در حالی محمدباقر نوبخت در اظهاراتی با حذف معافیت مالیاتی هنرمندان و سلبریتی‌ها مخالفت کرده و آن را موضع دولت می‌داند که یکی از سرفصل‌های مهم اصلاح ساختار بودجه، اصلاح معافیت‌ها و توسعه پایه‌های مالیاتی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ماجرای حذف معافیت مالیاتی هنرمندان از پیش نویس اصلاح و ساماندهی معافیت‌های مالیاتی که توسط سازمان امور مالیاتی پیشنهاد شد آب می‌خورد.

براساس اصلاح ساختار بودجه و توسعه پایه‌های مالیاتی براساس اسناد بالادستی اعم از برنامه ششم توسعه، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و سایر قوانین‌، به گفته مسئولان اقتصادی کشور و کارشناسان بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی در بخش‌های مختلف اقتصادی گسترده شده که برخی از آنها کارکردی نداشته و برهم زننده نظم و محملی برای رانت‌خواری و پنهان کاری شده است.

بنابراین مسئولان سازمان مالیاتی به فکر اصلاح و ساماندهی این معافیت‌ها و توسعه پایه‌های مالیات هستند که خواسته نظام و مسئولان است.

طبق بند 79 پیش نویس «لایحه اصلاح برخی قوانین و مقررات مالیاتی» که فعلا در وزارت اقتصاد چکش کاری می‌شود و معلوم نیست خروجی آن چه باشد و در مسیر قانون گذاری نیز چه بلایی سر آن بیاید، مالیاتی‌ها خواستار حذف معافیت مالیاتی هنرمندان یعنی بند «ل» ماده ۱۳۹ قانون مالیات‌های مستقیم شده‌اند.

* معافیت مالیاتی هنرمندان از کجا آب می‌خورد؟

بند ل ماده ۱۳۹ قانون مالیات‌های مستقیم صراحت دارد: فعالیت‌های انتشاراتی و مطبوعاتی و قرانی (دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دستگاه‌های ذی ربط)، ‌ فرهنگی و هنری که به موجب مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌شوند، از پرداخت مالیات معاف است.

با بالا گرفتن گمانه زنی‌ها در مورد حذف معافیت مالیاتی، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دست به قلم شد و در نامه‌ای به ۳ مقام مسئول دولتی خواستار بازنگری در باب این پیشنهاد شد.

وی خطاب به معاون اول رئیس جمهور، رئیس دفتر رئیس جمهور و در نهایت متولی اصلاح معافیت‌ها یعنی وزیر اقتصاد نگرانی خود را ابزار کرده است.

استدلال وزیر فرهنگ برای مخالفت با این پیشنهاد این است که «فعالیت‌های فرهنگی و هنری اصولا درآمدزایی چندانی نداشته و انتفاعی محسوب نمی‌شود و برهمین اساس در ادوار مختلف به مجوزهای صادر شده به چشم اقتصادی نگاه نشده و همواره سعی در حمایت از آنها بوده است.»

فارس من| تداوم معافیت مالیاتی سلبریتی‌ها زیر چتر حمایت نوبخت+ویدئو - 10

*معافیت مالیاتی هنرمندان با هیچ منطقی سازگار نیست

موافقان حذف معافیت مالیاتی نگاه دیگری دارند سید محمد سبحانیان اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه از جمله این افراد است.

این کارشناس اقتصادی معتقد است:‌ «در کشور ما رقم دقیقی که دولت بابت حقوق و دستمزد به کارکنانش پرداخت می‌کند مشخص نیست. اینها از بدیهی‌ترین اصول حکومت داری است. همچنین ما نمی‌دانیم چه حمایت هایی به چه میزانی از چه افرادی انجام می‌شود. الان همه بازیگران و همه هنرمندان از پرداخت مالیات معاف هستند. با چه منطقی فردی که برای یک فیلم سینمایی یا برگزاری یک کنسرت، یک میلیارد یا چند میلیارد درآمد کسب می کند، باید از مالیات معاف باشد».

نگرانی وزیر ارشاد در قبال کلیات ماجرا قابل درک و پذیرش است اما نباید از افراد مشهور و برخی سلبریتی‌ها منورالفکر که نه تنها کمکی به رشد فرهنگی و فضای اجتماعی کشور نمی‌کنند بلکه به ضد فرهنگ و حتی گاهی اوقات در قامت اپوزسیون با پول بیت المال فعالیت‌ می‌کنند، به راحتی گذشت. چرا باید عده‌‌ای از این معافیت که ویژه خواری محسوب می‌شود سودهای کلان به جیب بزنند.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

به جرات می‌توان گفت برخی از این سلبریتی‌ها مصداق تهاجم فرهنگی و برهم زننده هنجارهای اجتماعی و فرهنگی هستند که عملکرد آنها قابل دفاع نیست.

علاوه بر این، درست است که همه فعالیت‌های فرهنگی و هنری مانند بازیگری درآمدهای کلان ندارند ولی نمی‌توان از دستمزدهای گزاف فعالین این بخش چشم پوشی کرد. به عنوان مثال، چندی قبل جدولی درباره دستمزد تقریبی بازیگران برای بازی نقش اول در یک فیلم رسانه‌ای شده بود که در ادامه آمده است:

فارس من| تداوم معافیت مالیاتی سلبریتی‌ها زیر چتر حمایت نوبخت+ویدئو - 18

*دفاع عجیب نوبخت از تداوم معافیت مالیاتی سلبریتی‌ها

به گزارش فارس، علاوه بر صالحی وزیر فرهنگ، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز به صف مدافعان باقی ماندن معافیت مالیاتی هنرمندان پیوسته‌ است.

نوبخت امروز در مصاحبه با یکی از خبرگزاری‌ها در این رابطه عنوان کرده است: «بخشی که باید از معافیت مالیاتی مستثنا شده یا تقلیل پیدا کند، بخش فرهنگ و هنر نیست، حتی ما باید اگر می‌توانیم در این رابطه مالیات منفی هم داشته باشیم. یعنی مساعدت‌هایی را به عنوان «یارانه» پرداخت کنیم، نه اینکه از این بخش حساس و ارزشمند فرهنگ و هنر، بخواهیم مالیات بگیریم.به همین دلیل دولت مخالف حذف معافیت مالیاتی اصحاب فرهنگ و هنر است

فارس من| تداوم معافیت مالیاتی سلبریتی‌ها زیر چتر حمایت نوبخت+ویدئو - 22

*چند سوال ساده از رئیس سازمان برنامه و بودجه

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که نوبخت در چارچوب اصلاح ساختار بودجه خواستار ساماندهی و حذف معافیت‌ها و توسعه پایه‌های مالیاتی شده است و بر شفافیت نظام‌های اقتصادی تاکید کرده است. با کدام استدلال و منطق و از کیسه چه کسی می‌خواهید مساعدت و یارانه، آنهم به چه کسانی بدهید؟

سوالی دیگری به اذهان خطور می‌کند که آیا نوبخت سخنگو یا نماینده دولت در این موضوع است یا خیر؟ که از جانب دولت مخالفت کرده است. آیا وزارت امور اقتصادی و متولی ساماندهی معافیت‌های مالیاتی نماینده دولت محسوب نمی‌شود؟!

استثنا قائل شدن برای مالیات، تبعیض و رانت و عدم شفافیت از عملکرد بخش‌های مختلف را به همراه دارد. اگر قرار است شفافیت به اجرا درآید بهتر است برای همه اقشار عادلانه رفتار شود. خون امثال هنرمندان از کارگرانی که حقوق خود را دریافت نکرده، مالیاتش را می‌پردازند، رنگین‌تر نیست و نباید باشد.

هیچ یک از بخش‌ها و فعالان اقتصادی نباید از شفافیت عملکرد معاف باشند. در نظر گرفتن مالیات پلکانی و نهایتا اظهارنامه مالیاتی با نرخ صفر و نه معافیت می‌تواند برای این قشر فرهیخته ملاک قرار گیرد تا گردش مالی آنها برای حاکمیت شفاف و روشن شود.

ویدئویی درباره معافیت مالیاتی هنرمندان در ادامه ببینید:

براساس این گزارش، مخاطبان این رسانه در بخش «فارس من» خواستار پیگیری موضوع «چرا سلبریتی‌ها از مالیات معافند؟» شده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایلناایلنا6 ساعت قبل
ثبت‌نام انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به پایان رسید، در میان ثبت‌نام کنندگان چهره‌هایی به چشم می‌خورند که پیش از این شانس خود را در انتخابات ریاست جمهوری امتحان کرده‌اند. ما در پارلمان قانونی داشتیم به اسم هدفمندی یارانه‌ها اما این قانون اجرایی نشد. تمامی این راهکارها در اختیار مجلس بود و می‌توانست از آن استفاده کند و از دولت می‌خواست که آن‌ها را اجرایی کند. امروز هم قیمت بنزین افزایش پیدا کرده است بازهم بسیار مشکل است که بتوانند مقابل قاچاق را بگیرند و باید گفت این تدبیرها، تدبیر کاملی نیست و کسانی که دست به این اقدامات زدند باید بهتر عمل کنند. البته نظارت مجلس هم این نیست که بیایند هیاهو جنجال به پا کنند و به مسائل امنیتی که دشمنان ما می‌خواستند در کشور ما به وجود بیاوردند دامن بزنند و این کارها یک موج‌سواری است که به نظر من خطاست.

تماشا کنید: ریاضت اقتصادی برای مردم، افزایش بودجه برای مصباح یزدی

انتخابانتخاب20 ساعت قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ حسن روحانی، رئیس جمهور هنگام تقدیم لایحه بودجه به مجلس گفته بود: «بودجه سال آینده بودجه استقامت و مقابله با تحریم است»؛ با این حال نگاهی به ردیف‌های بودجه نشان می‌دهد که گویا برخی موسسات بودجه بگیر، سهم چندانی از این «استقامت» ندارند.

قلعه‌ای ۶۰۰۰ ساله خفته در خاک بی توجهی/تبدیل یالدور به زباله گاه

مهرمهر1 روز قبل
شهرستان مرند دارای قلعه باستانی «یالدور» با ۶ هزار سال قدمت و پیر خموش و آثار و ابنیه ‌های بیش از ۴ هزار ساله در روستاها و مناطق تاریخی از داشتن هتل و موزه محروم و هر روز شاهد تخریب و غارت میراث فرهنگی هستیم. کم‌ توجهی متولیان میراث فرهنگی در حفظ آثار تاریخی و کهن، موجب از بین رفتن کتیبه ‌ای با قدمت ۹ هزار ساله و قله باستانی «یالدور» با قدمت ۶ هزار ساله شده است. قلعه باستانی مرند ساماندهی می‌شودمسئول نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان مرند، در گفتگو با خبرنگار مهر، ابراز می‌دارد: این قلعه تاریخی در سال ۱۳۴۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. امیر جدایی می‌افزاید: با توجه به محدودیت اعتبارات و اولویت بندی سایر پروژه‌ها، بر روی ساماندهی این تپه باستانی در سال جاری و سال بعد، تمرکز خواهیم کرد. بسیاری از اهالی و همسایگان قلعه یالدور نیز از زباله دانی شدن این محل به شدت انتقاد کردند.
فراروفرارو4 ساعت قبل
اعتماد در یادداشتی به قلم محمدجواد حجتی کرمانی نوشت: یادداشت مورخه۹۸/۹/۱۶ جناب کدخدایی سخنگوی محترم شورای نگهبان را خواندم. راستش را بخواهید از نوشته جناب کدخدایی تعجب کردم و برخلاف انتظارم بود، زیرا از ایشان که یک حقوقدان صاحب منصب و مسوول پاسخگویی یکی از مهم‌ترین ارکان حقوقی کشورند، انتظار آن می‌رفت که حقوقی بنویسند نه سیاسی. ]، اما اصل سخن عام من این سوال یا ایراد بود که کلا دلایل رد اشخاص تحت عنوان «عدم احراز صلاحیت» وجه شرعی و قانونی و عرفی ندارد. چراکه برای رد اشخاص دلیل قاطع «عدم صلاحیت» لازم است و اگر چنین دلیلی نبود شورای نگهبان باید به حکم اصل برائت «اعلام صلاحیت» کند. هیچکس باور نمی‌کند با توجه به مواضع سیاسی دهه اخیر آقای هاشمی، رد ایشان وجه حقوقی داشته باشد، همه می‌دانند که ایشان از نقطه نظر سیاسی نمی‌توانست صلاحیت ریاست‌جمهوری داشته باشد، چون به نظرم «بصیرت» را از دست داده بود؟!

:: استانبول - همایش اقتصادی ایران و ترکیه

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از استانبول، فعالان اقتصادی دو کشور در این نشست، زمینه‌های توسعه مبادلات تجاری و رفع موانع موجود را بررسی کردند.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
آقای ابوالفضل همراه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره آخرین وضعیت سلامتی آقای رضا ایرانمنش گفت: این بازیگر سینما و تلویزیون دو شب پیش بر اثر حملات ناشی از عوارض شیمیایی شدن در بیمارستان بعثت بستری شد. وی ادامه داد: این هنرمند اکنون بستری است و مراحل درمان را طی می‌کند. از مردم عزیز می‌خواهم برای سلامتی این هنرمند دعا کنند. آقای رضا ایرانمنش ۱۹ شهریور ۱۳۴۶ در جیرفت کرمان متولد شد. وی در ده‌ها فیلم سینمایی و مجموعه تلویزیونی حضور داشته است.

نظرها

اخبار بیشتر