درآمدهای نفتی در لایحه بودجه ۹۹ واقع‌بینانه لحاظ شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سیاسی

درآمدهای نفتی در لایحه بودجه ۹۹ واقع‌بینانه لحاظ شود

مهرخبرگزاری مهر |
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه تورم، مالیات ناخواسته ای است که بر خانواده ها تحمیل می شود ، گفت: تخریب کنندگی تورم برای خانوارهای فقیرتر بیشتر است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، علی مروی با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به تاثیر نحوه تدوین بودجه سالانه کشور بر تورم و بیکاری افزود: دولت برای کسری بودجه مجبور است از بانک مرکزی برداشت کند و این موجب افزایش حجم نقدینگی و به تبع آن افزایش تورم می‌شود.

وی ادامه داد: دولت‌ها از جمله دولت فعلی معمولا برای جبران کسری بودجه ابتدا از بودجه عمرانی کشور کسر می‌کنند و این موضوع موجب شدیدتر شدن رکود و افزایش میزان بیکاری و فشار اقتصادی می‌شود.

مروی با اشاره به اینکه بودجه عمومی دولت حدود یک چهارم بودجه کل کشور است، گفت: سه چهارم آن بودجه شرکت‌های دولتی است که بخش زیادی از نبود شفافیت‌ها در آن است و حیف و میل زیادی می‌شود.

او افزود: دولت برخی تصمیمات را می‌گیرد که در بودجه نمی‌آید اما بار مالی دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به اینکه توان حکمرانی دولت فعلی، زیاد نیست، افزود: اجرای سیاست تخصیصی ارز دولتی ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی، اشتباه بوده است زیرا به گروه‌های هدف اصابت نمی‌کند و میانگین تورم کالاهایی که ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی گرفتند از بقیه کالاها بیشتر بود.

مروی با بیان اینکه نخستین اولویت دولت، اصلاح تصمیمش برای نرخ بنزین است، گفت: عادلانه بودن این تصمیم محل تشکیک جدی است از جمله ۵۰ درصد خانوارها خودرو ندارند.

او ادامه داد: همچنین نظام مالیاتی باید اصلاح شود و دولت باید بی خیال ارز ترجیحی شود زیرا اثرات مخربی برای اقتصاد دارد.

مروی با بیان اینکه قانون منسجمی برای مالیات بر مجموع در آمد افراد نداریم، گفت: در اقتصادهایی که عملکرد خوبی دارند بالغ بر ۴۰ درصد درآمد مالیاتی آن‌ها از این محل است.مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید:

دولت بودجه را بدون کسری ببندد

سید محمد هادی سبحانیان، عضو هیئت علمی دانشگاه هم با حضور در این برنامه با اشاره به وظایف دولت‌ها گفت: تامین امنیت، سلامت عمومی و اداره کشور از مهمترین وظایف دولت است.

در خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

وی با اشاره به اینکه بودجه، رابطه دولت و ملت است، افزود: اگر دولت نتواند بودجه را به صورت شفاف و بدون کسری تدوین کند آسیب زننده است.

سبحانیان با بیان اینکه هنوز گام‌های اساسی برای شفاف شدن بودجه باید برداشته شود، اضافه کرد: یکی از مشکلات این است که درآمدهای نفتی را بیشتر از میزان واقعی آن برآورد کنیم زیرا اگر نتوانیم با نگاه واقع بینانه درآمدهای نفتی را در بودجه، لحاظ کنیم دچار نبود شفافیت می‌شویم و به سمت اصلاح ساختاری بودجه از نظر منابع نمی‌رویم.

او گفت: منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها و همچنین منابعی که از صندوق توسعه ملی برداشت می‌کنیم در منابع بودجه منعکس نمی‌شود بنابراین به تصویب نمایندگان هم نمی‌رسد.

سبحانیان افزود: یکی از محورهای اصلی که می‌شود برای اصلاح ساختار بودجه پیشنهاد کرد، اصلاح عملکرد خزانه است یعنی همه منابع دولت وارد خزانه شود و مصارف دولت هم از آن محل پرداخت شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به اینکه در تدوین بودجه شرکت‌های دولتی نقاط ضعفی وجود دارد، گفت: باید در مجلس شورای اسلامی و دولت بسترهای فرار مالیاتی را شناسایی و برطرف کنیم که برخی‌ها نیاز به قانون دارد و برای برخی نیز قانون وجود دارد.

سبحانیان گفت: اگر قرار است حداقلی از اصلاح ساختاری در بودجه سال ۱۳۹۹ انجام شود باید درآمدهای نفتی، واقع بینانه دیده شود.

او افزود: یکی از علل ورود شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوه به بودجه سال ۱۳۹۸ این بود که به رغم توصیه کارشناسی، درآمدهای نفتی در بودجه سال ۱۳۹۸، واقع بینانه دیده نشد.

سبحانیان اضافه کرد: موارد مختلفی از پایه‌های مالیاتی داریم که می‌توانیم از ثروتمندان مالیات بیشتری بگیریم و میان بقیه مردم توزیع کنیم از جمله مالیات بر خانه‌ها و خودروهای لوکس.مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید:

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

اروپا در آخر خط …

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دیروز در وین و پشت میز مذاکرات یک سوال مهم مطرح شد، سوالی که از ۱۹ ماه پیش همچنان بی پاسخ مانده است، اکنون نیز ۵ ماهی بیشتر به دو ساله شدن خروج آمریکا از برجام باقی نمانده است؛ خروجی که اروپای به ظاهر نگران در واکنش به آن از یک سو با صدور بیانیه از ۱۱ تعهدی گفتند که براساس آن هم باید پول نفت، گاز و محصولات پتروشیمی تامین می‌شد و هم سرمایه گذاری، حمل و نقل، هوانوردی و دریا نوردی تسهیل می‌شد …

قتل دختر ۱۹ ساله در شهرک صدر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به گفته موید الفرطوسی خبرنگار شبکه تلویزیونی العراقیه‏‏، تروریست‌ها زهرا قره لوسی ۱۹ ساله را که از مقابل خانه‌اش در خیابان الامانه در شهرک صدر در شرق بغداد ربوده بودند‏‏، به قتل رساندند و پیکر وی که آثار شکنجه بر آن هویدا بود، مقابل خانه‌اش کشف شد. زهرا دانشجوی ترم دوم دانشکده ادبیات دانشگاه عراق بود که از آغاز موج دوم اعتراضات مردمی در ۲۵ ماه گذشته به همراه پدر‏، خویشاوندان و برخی دوستانش ‎غذا و نوشیدنی در اختیار تظاهرات کنندگان عراقی قرار می‌داد.

مهدی تاج: نماینده‌های مجلس هم همین جا حرف هایم را بشنوند/ من حرف دیگری ندارم که به مجلس بروم (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

بومی سازی با دستگاه میکرواسپکتروفتومتر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در مرکز نوآوری دانشگاه الزهرا برای اولین بار یک تیم نخبه موفق به طراحی و ساخت دستگاه میکرواسپکتروفتومتر شدند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دستگاهی با کاربری گسترده در صنایع مختلف که پیش از این جزو اقلام تحریمی محسوب میشده و حالا در ایران بومی شده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
طبق این استراتژی اگر دست رقبای آمریکا به این مناطق برسد، طبعا منافع ایالات متحده و غرب تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. ۳- تامین امنیت اسرائیل و حفظ روابط استراتژیک ایالات متحده با رژیم صهیونیستی. در این راستا و تا پایان دهه ۱۹۹۰ میلادی در خصوص این استراتژی در داخل ایالات متحده اختلاف نظرهایی جدی وجود داشت. در این میان اگر قدرتی بخواهد در این مسئله جایگزین ایالات متحده آمریکا شود، عملا غیر ممکن خواهد بود. از سوی دیگر صلح به نفع آمریکا نیز هست، زیرا ایالات متحده در سایه آن از درگیری اجتناب کرده و فرصت پیدا می‌کند به رقبای اصلی خود بپردازد.

نظرها

اخبار بیشتر