جایگزین موگرینی کیست و درباره ایران چه می‌گوید؟ +فیلم و عکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. بین‌المللی

جایگزین موگرینی کیست و درباره ایران چه می‌گوید؟ +فیلم و عکس

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
دیپلمات صریح‌اللهجه اسپانیایی که از امروز کارش را به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز کرده، مانند «فدریکا موگرینی» از حامیان توافق هسته‌ای با ایران به شمار می‌آید.

به گزارش شمرق، «جوزف بورل» از امروز (یکشنبه/۱۰ آذر) رسما سکان سیاست خارجی اتحادیه اروپا را برای یک دوره پنج ساله بر عهده گرفت.

بورل که جایگزین «فدریکا موگرینی» می‌شود، در بیانیه‌ای به مناسبت حضور در رأس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفته است که او کارش را بر اساس اصول «واقع‌گرایی، اتحاد و مشارکت» برای دستیابی به اتحادیه اروپایی قدرتمند و فعال در جهان، پیش می‌برد.

بورل هرچند خود اصالتا اهل منطقه استقلال‌طلب «کاتالونیا» اسپانیاست، اما از مخالفان سرسخت استقلال این منطقه و از حامیان جدی پروژه اتحادیه اروپا به شمار می‌آید و در تمام سخنرانی‌هایش از لزوم افزایش اتحاد میان اعضای این اتحادیه در عین حفظ حاکمیت کشورهای عضو تأکید کرده است.

او با بیان اینکه اتحادیه اروپا باید بازیگری مؤثر در عرصه رقابت‌های جهانی باشد، تصویری از اتحادیه اروپا ترسیم کرده که فارغ از رقابت میان آمریکا و چین، به عنوان یک مهره مستقل و اثرگذار در روابط بین‌الملل عمل می‌کند. بورل گفته است: «ما باید از چندجانبه‌گرایی قانون‌محور پشتیبانی کنیم و رویه خود را ترویج کرده و از اینکه میان این دو (آمریکا و چین) تحت فشار قرار گیریم، اجتناب کنیم.»

جایگزین موگرینی کیست و درباره ایران چه می‌گوید؟ +فیلم و عکس - 5

در شرایطی که افرادی چون «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه از لزوم حرکت به سمت تشکیل ارتش اروپایی و استقلال نظامی از آمریکا صحبت می‌کنند، بورل هم که در عنوان رسمی‌اش علاوه بر دیپلماسی، مسئولیت مسائل دفاعی اروپا را هم بر عهده دارد، گفته است که اروپا باید توانمندی‌های نظامی خود را ارتقاء دهد، چراکه «دفاع بخشی از امنیت ماست و برخی اوقات، تهدید از مناطقی بسیار دور از مرزهای ما آغاز می‌شود.»

دیپلمات صریح

بورل ۷۲ ساله، که تا پیش از این وزیر خارجه اسپانیا بوده و به عنوان عضوی از حزب سوسیالیست کارگری از سیاستمداران چپگرا به شمار می‌آید، در اروپا به صراحت لهجه معروف است.

شبکه «فرانس ۲۴» در مورد این دیپلمات اسپانیایی نوشته است: «بورل که به بیان صریح حرف‌هایش و واکنش‌های تند گاه و بیگاه معروف است، در خط مقدم تلاش‌ها برای احیای اعتبار اسپانیا بعد از تلاش ناکام [کاتالونیا] برای جدایی قرار داشته است. او در بحران ونزوئلا هم فعال بوده و دیدگاه انتقادی‌اش از «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا را هم پنهان نکرده است.»

بورل پیش از این از دولت ترامپ به دلیل تهدید ونزوئلا به اقدام نظامی انتقاد کرده و رویکرد دولت وی را به «کابوی‌ها» تشبیه کرد.

جایگزین موگرینی کیست و درباره ایران چه می‌گوید؟ +فیلم و عکس - 11

پایگاه «پالیتیکو» هم نوشته است که این سیاستمدار کهنه‌کار، هرآنچه در ذهن دارد را به صراحت بیان می‌کند، گاهی به شکلی غیردیپلماتیک. یک نمونه چنین اظهاراتی، زمانی بود که او در قامت وزیر خارجه اسپانیا، روسیه را «دشمن قدیمی ما» توصیف کرد و آغازگر تنش لفظی بین مادرید و مسکو شد.

او به عصبی شدن ناگهانی هم معروف است. همین چند ماه پیش بود که او در جریان مصاحبه با شبکه «دویچه وله» زمانی که با سؤالات مکرر و پرچالش مجری روبرو شد، از عصبانیت مصاحبه را ترک کرد. البته چند دقیقه بعد، آرام‌تر که شد، به مصاحبه بازگشت و گفت‌وگو را تمام کرد.

وقتی بورل هنگام مصاحبه از کوره در می‌رود را در فیلم مشاهده کنید:

دانلود

سیاستمدار چپگرا

بورل مانند رویکردهایش در سیاست داخلی، در سیاست خارجی هم چپگراست و با وجود آنکه چند سال در فلسطین اشغالی زندگی کرده و همسر نخستش را هم که یک زن فرانسوی بوده همانجا انتخاب کرده، اما از منتقدان رژیم صهیونیستی به شمار می‌آید. پایگاه صهیونیستی «عاروتص شوع» نوشته است که بسیاری از سیاستمداران اسرائیلی از انتخاب بورل ناخرسند هستند و وی را مخالف اسرائیل می‌دانند.

وی سال گذشته در کسوت وزارت خارجه اسپانیا، گفت مادرید حاضر است حتی بدون رضایت اتحادیه اروپا و به صورت یکجانبه دولت مستقل فلسطینی را به رسمیت بشناسد.

یکی دیگر از دلایل انتقاد صهیونیست‌ها از بورل، موضع وی در حمایت توافق هسته‌ای با ایران است. وی چندی پیش در مصاحبه با پالیتکو در مورد روابط با ایران و توافق هسته‌ای، در پاسخ به این سؤال که آیا این توافق «مرده» است، گفت: «این توافق مرده است، اما نه برای ما. آمریکایی‌ها تصمیم گرفتند آن را بکشند، آن هم به صورت یکجانبه، همانطور که کارها را بدون مشورت قبلی، بدون اینکه منافع اروپایی‌ها را در نظر بگیرند، انجام می‌دهند.»

بورل در مورد اینکه واشنگتن ایران را به تلاش برای نابود کردن اسرائیل متهم کرده و به همین بهانه تحریم‌هایی علیه تهران وضع کرده هم گفت: «ما بچه نیستیم که هرچه که آن‌ها می‌گویند را دنبال کنیم. ما چشم‌انداز خود، منافع خود و راهبرد خود را داریم و به کار با ایران ادامه می‌دهیم. اگر آن‌ها تسلیحات هسته‌ای بسازند، برای ما بسیار بد می‌شود … ایران می‌خواهد اسرائیل را محو کند؟ چیز تازه‌ای نیست. باید با این کنار بیایید.»

ادامه واگرایی در دو سوی اقیانوس

او از رویکردهای ضداروپایی ترامپ هم انتقاد کرده و وی را مخالف پروژه همگرایی اروپایی توصیف کرده است. وی چندی پیش در مصاحبه‌ای، گفت که ترامپ «اولین رئیس‌جمهور آمریکاست که علیه پروژه اروپایی خصمانه صحبت می‌کند و ما را دشمن خطاب کرده است. ایالات متحده همواره حامی همگرایی اروپایی بوده … اما حالا این همگرایی اروپایی است که به دشمن ساختگی رئیس‌جمهور ایالات متحده بدل شده است.»

در مجموع به نظر می‌رسد دوران بورل، با ادامه روند واگرایی میان اتحادیه اروپا و آمریکا همراه باشد، چنانکه خود او گفته است که بروکسل باید خود را برای دورانی از تقابل بین‌المللی آماده کند. پالیتکو در مورد وی نوشته است: «بورل ناخرسندی‌اش از وضعیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا را به صراحت نشان داده و گفته است که این بلوک باید در برابر «خصومت» بی‌سابقه ایالات متحده، خیزش یک رقیب «عظیم الجثه» به نام چین و ظهور دوباره «تهدید» چین در شرق اروپا، رویکردی قاطعانه‌تر اتخاذ کند. وی گفته است: «تنها راه بقا در این جهان غول‌ها، اتحاد برای قدرتمندتر شدن است.»»منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| آتش‌سوزی مهیب در «دهلی نو»، دستکم ۴۳ کشته برجای گذاشت

فارسفارس17 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌‌الملل خبرگزاری فارس، در آتش‌سوزی مهیب در ساختمان کارخانه‌ای در «دهلی نو»، دستکم ۴۳ نفر جان خود را از دست دادند. بنا به گزارش شبکه روسی «راشاتودی»، در حادثه آتش‌سوزی در ساختمان یک کارخانه در پایتخت هند، دهها کارگر به دام افتادند و جان خود را از دست دادند. حادثه‌ آتش‌سوزی در اوایل ساعات امروز (یکشنبه) در حدود ساعت ۰۵:۳۰ به وقت محلی به وقوع پیوست و به سرعت تمامی ساختمان را فراگرفت. در زمان وقوع حادثه، دهها کارگر درون ساختمان کارخانه در «آناج ماندی» در نزدیکی مرکز شهر دهلی نو در خواب بودند. روزنامه «تایمز آو ایندیا» به نقل از معاون رئیس اداره آتش‌نشانی دهلی نو نوشت: «آتش‌سوزی در زمینی به مسافت ۶۰۰ فوت مربع به وقوع پیوست. داخل ساختمان بسیار تاریک است.
مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، خبرگزاری عربستان در گزارشی به کشته شدن ۲ نظامی این کشور در جبهه‌های مرزی با ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در جیزان اشاره کرد. این رسانه سعودی کشته شدن احمد بن یحیی سلیمان الغزوانی و سلطان بن عیسی شبلی در جیزان را به دست ارتش و کمیته‌های مردمی یمن تایید کرد. شایان ذکر است که از زمان شروع جنگ به سرکردگی آل سعود ضد یمن در مارس ۲۰۱۵ تاکنون شمار زیادی از نظامیان سعودی در جنگ با ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در جبهه‌های مرزی کشته و زخمی شده‌اند.

عکس/ منطقه توریستی کره شمالی افتتاح شد

5+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل
ایلناایلنا10 ساعت قبل
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفت که محور دیدارهای هفته گذشته وی ایران بوده است. در محوریت این همه مذاکرات یک موضوع مهم وجود داشت، آن هم ایران بود. وی با تکرار برخی یاوه‌گویی‌‌ها گفت: «ایران به تجاوز خود به خاورمیانه ادامه می‌دهد». نتانیاهو همچنین در ادامه گفت: «در این زمان، فشار بر ایران باید شدت یابد و این کاری است که من از کشورهای اروپایی می‌خواهم که انجام دهند. با کشورهای اروپایی یا بدون آنها، اسرائیل به هیچ وجه به ایران اجازه توسعه سلاح‌های هسته‌ای را نخواهد داد».
مهرمهر34 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، «جری نادلر» رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که کمیته تحت ریاست وی احتمال دارد در هفته جاری مواد قانون استیضاح «دونالد ترامپ» را به رأی گذارد. اما جمهوریخواهان عضو این کمیته مدعی هستند که نادلر می‌کوشد مواد قانون استیضاح را با عجله به تصویب برساند. با این حال، نادلر در گفتگو با سی ان ان گفت: «این احتمال هست» که کمیته [قضایی مجلس نمایندگان آمریکا] این مواد قانونی استیضاح را هفته جاری به رأی گذارند. رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا همچنین خاطرنشان کرد که برای تصمیم گیری در مورد اینکه چه اتهاماتی علیه ترامپ مطرح شود، «موارد بسیاری باید مورد ملاحظه قرار گیرد». گفتنی است که کمیته تحت ریاست نادلر پیش از تصمیم گیری در مورد اینکه چه تخلفاتی قابلیت طرح اتهام علیه رئیس جمهور را دارند، روز دوشنبه یک جلسه دادرسی برگزار می‌کند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
پارلمان عراق دوشنبه جلسه فوق العاده‌ای را درباره تحولات اخیر بغداد برگزار می‌کند. به گزارش خبر فوری به نقل از شبکه خبری اسکای‌نیوز، پارلمان عراق دوشنبه جلسه فوق العاده‌ای را با حضور فرماندهان ارشد امنیتی برای بررسی تحولات اخیر از جمله حملات افراد ناشناس به تظاهرکنندگان در منطقه «السنک» بغداد برگزار می‌کند. درحال حاضر نیروهای امنیتی عراق در این منطقه برای ممانعت از اقدامات خرابکارانه مستقر هستند. بغداد و سایر استان‌های عراق از مدت‌ها پیش شاهد اعتراضات گسترده مردم علیه وضعیت اقتصادی هستند. به دنبال این اعتراضات عادل عبدالمهدی از سمت نخست‌وزیری عراق استعفا کرد.

نظرها

اخبار بیشتر