نگاه «سرسری» به ماجرای انداختن کودک زباله گرد به سطل!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اجتماعی

نگاه «سرسری» به ماجرای انداختن کودک زباله گرد به سطل!

تابناکخبرگزاری تابناک |
انتشار ویدیویی که در آن یک کودک کار برای تفریح دو فرد به سطل زباله انداخته می‌شود، به سرعت موجبات جریحه‌دار شدن احساسات بسیاری را فراهم آورد و سلسله واکنش‌هایی به دنبال داشت که برخی شان هیچ سنخیتی با واقعیت ندارند! رویدادی قابل تامل که نشان می دهد چقدر نگاه همه مان به امثال این ماجرا سرسری است...

انتشار ویدیویی که در آن یک کودک کار برای تفریح دو فرد به سطل زباله انداخته می‌شود، به سرعت موجبات جریحه‌دار شدن احساسات بسیاری را فراهم آورد و سلسله واکنش‌هایی به دنبال داشت که برخی شان هیچ سنخیتی با واقعیت ندارند!

به گزارش «تابناک»، آن گونه که رویداد توسط یکی از کودک آزاران به تصویر کشیده شده، در حالی که کودک مشغول سوا کردن زباله‌های قابل بازیافت از درون سطل زباله است، فردی از پشت پاهایش را از زمین می‌کند و با بلند کردنش، کودک را درون سطل مکانیزه جمع آوری زباله می‌اندازد. فرایندی که با خنده دو کودک آزار همراه است.

روایت به تصور کشیده شده اگرچه بسیار کوتاه است، اما به شدت آزاردهنده هم هست و همین کافی ست تا این فیلم بازنشر وسیع و سریعی در شبکه‌های اجتماعی بیابد، موجی از انزجار و خشم بیافریند و در نهایت به شکل گیری مطالبه‌ای فراگیر برای شناسایی و برخورد با عوامل رقم زننده ماجرا منجر شود.

پیرو دست به دست شدن پرتکرار این فیلم و تقاضای سنجاق شده به آن در خصوص شناسایی عوامل آزار کودک زباله گرد، پای پلیس فتا به ماجرا باز می‌شود تا تاکید این نهاد بر شروع تحقیقات ویژه به این منظور، پیش درآمد اظهارنظر‌های دیگر مسئولان شود و خیلی زودتر از آنچه انتظارش می‌رفت، رسانه‌ها پر شود از اخبار تکمیلی در این خصوص.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

از واکنش سازمان بهزیستی و تاکید این نهاد به پیگیری ماجرا به واسطه وزارت دادگستری و قوه قضاییه و شکایت از کودک آزارانی که در تهیه این فیلم نقش آفرینی کرده‌اند تا خبری که ساعتی بعد منتشر شد و حکایت از شناسایی و دستگیری کودک آزار در استان البرز داشت.

نکته جالب توجه در این خصوص، تاکید مسئولان بهزیستی بر تطابق این رویداد با مصادیق «کودک آزاری» و پیرو آن، یادآوری این گزاره مهم بود که به هیچ عنوان از پیگیری ماجرا کوتاه نخواهند آمد، اما زمانی که خبر دستگیری کودک آزار منتشر شد، همه چیز تغییر کرد.

به پاسخ اسدالله حیدری، مدیرکل بهزیستی استان البرز به این پرسش خبرگزاری تسنیم که آیا سازمان بهزیستی از این جوان شکایت خواهد کرد یا خیر؟، دقت کنید: «با توجه به این که دادستانی به عنوان مدعی‌العموم ورود پیدا کرده، دیگر نیازی به شکایت سازمان نیست»!

اما بشنوید از ادامه ماجرا و اظهار نظر دیگر آقای مدیرکل که ساعتی بعد به خبرگزاری ایسنا گفته که اداره تحت امرش یعنی «اداره کل بهزیستی استان البرز خبر دستگیری مرد کودک‌آزار در استان را تایید نمی‌کند، ولی در صورت صحت خبر، پیگیر رسیدگی به این اتفاق از سوی مدعی‌العموم خواهد بود.»

خبری: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب | اخبار حوادث فوری

روایتی که مشابه آن به نقل از دادستانی استان البرز هم منتشر شده و تاکید دارد که «در این رابطه پرونده قضایی تشکیل شده و دادستانی پیگیر ماجراست، اما فرد خاطی هنوز دستگیر نشده است.» اظهار نظری که می‌شود این گونه تعبیرش کرد که وقوع این رویداد در استان البرز برای این نهاد مسجل شده و چه بسا محدوده وقوع ماجرا و برخی نکات دیگر نیز مکشوف شده باشد، اما هنوز به دستگیری فرد خاطی منجر نشده است.

مواردی که صرف نظر از آنها، این رویداد ابعاد قابل تامل دیگری هم دارد که ظاهرا در سایه نگاه سرسری مان همه مان ماجرا، مغفول مانده است. نکاتی از جمله «کار کودک» که بر اساس قوانین کشورمان ممنوع است، اما حتی این فیلم نیز موجب نشده مورد توجه انبوه مردمی که به ماجرا واکنش نشان داده‌اند قرار گیرد و مسئولان را مجاب به اظهارنظری ولو نیمدار در این خصوص کند.

تلخ‌تر آنکه به رغم ممنوع بودن کار کودکان در کشورمان، اوضاع آنقدر وخیم شده که شاهد حضور گسترده کودکان کار در مشاغلی مانند زباله گردی هستیم. عارضه‌ای که شاید تا چند سال پیش فکر می‌کردیم مختص جوامع غربی است که در آن‌ها کرامت انسان به فراموشی سپرده شده، اما مدتهاست پی برده‌ایم که بخشی از روزمره زندگی جامعه ایرانی هم شده و رو به گسترش است!

پدیده‌ای که حالا مشخص شده از فرط عادی شدنش برای عموم مردم، برای برخی بساط شوخی و خنده فراهم آورده است. با این ملاحظه که این اقدام بسیاری را رنجیده خاطر کرده، اما سرکردن روزانه و مداوم کودکان و زنان و مردان در سطل‌های زباله شهری و افزایش شمار زباله گرد‌ها و همه مسایل ریز و درشت همراه با این پدیده کسی را رنجیده خاطر نکرده و نمی‌کند!

به این نکات تامل برانگیز، مطالبه وسیع مردمی و سازمانی شکل گرفته برای شناسایی عامل کودک آزاری اخیر را هم می‌توان افزود که می‌شد شامل مطالبه‌ای برای شناسایی کودک انداخته شده به سطل زباله برای رسیدگی به درد‌های وارد آمده به وی در نتیجه بی توجهی‌های همگانی به ایشان باشد، اما همه ترجیح داده‌ایم از آن صرف نظر کرده و به جایش فرد آزاردهنده او را لعن کنیم! ترجیحی که نگاه ثابت ما به همه ماجرا‌های مشابه شده است …

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برف و باران در راه است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: این سامانه بارشی برای پنج شنبه و جمعه در بیشتر مناطق به شکل برف و باران و برای مناطق جنوبی کشور به شکل رعد و برق پیش بینی می‌شود. وی با اشاره به آغاز بارش‌ها از نیمه غربی کشور، افزود: این سامانه به تدریج به بخش‌هایی از مرکز، جنوب و شمال کشور خواهد رسید. احمدی افزود: این سامانه به سمت شرق کشور حرکت می‌کند و برای ابتدای هفته آینده بخش‌هایی از شرق و شمال شرق، شاهد بارندگی خواهند بود. همچنین افزایش تدریجی دما در حد یک تا دو درجه در سایر مناطق دور از انتظار نیست. کارشناس هواشناسی ادامه داد: امروز سامانه بارشی در بخش‌هایی از غرب و جنوب غرب دامنه زاگرس فعال است.

جهنم‌دره تهران کجاست؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصرایران- زینب کریمی- یکی از مخوف‌ترین و خطرناکترین پاتوق‌های اعتیاد است، درست بین محله پونک و سعادت‌آباد؛ کنار رودخانه پونک، میان دره‌ای که در دامنه جنوبی ارتفاعات البرز قرار گرفته؛ دره فرحزاد. جایی که سال‌هاست محلی امن برای زندگی معتادان و موادفروشان است. چهل پله، ممددراز، کرم، خزایی و پل آهنی از جمله پاتوق‌های دره فرحزاد است. می‌گویند همه زن‌های این پاتوق برای تامین پول مواد خود مجبور به تن‌فروشی‌اند. بیشتر بدانیداز زنان رانده شده تا دختران فراری بی‌نام و نشان/ خانه زنان بی‌خانمان تهران کجاست؟ (+فیلم) پشت دیوارهای کوه سنگی چه خبر است؟ از رفت و آمد‌های مشکوک تا ساکنان بزرگترین گرمخانه تهران (+فیلم) از زنان رانده شده تا دختران فراری بی‌نام و نشان/ خانه زنان بی‌خانمان تهران کجاست؟ (+فیلم) چرخه معیوب درمان اعتیاد در ایران؛ ۲۰ بار ترک فقط برای یک نفر (فیلم) تصاویر مخفی بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب شرق تهران/ در حاشیه بزرگراه امام رضا چه می‌گذرد؟ (+فیلم)

له شدن یک مرد در زیر کالسکه اسب‌های رم کرده + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، رم کردن اسب‌ها در ایالت مهاراشترا هند باعث وقوع اتفاق دردناکی شد. یک مرد که سوار بر موتورسیکلت بود قصد داشت تا اسب‌ها را نگه دارد، اما از روی موتور به زمین افتاد و کالسکه از روی او رد شد. بیشتر بخوانید: حمله وحشتناک ببر به اسب در سیرک + فیلمانتهای پیام/

فیلم آتش سوزی وحشتناک در پارکینگ پاساژ امت تبریز

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، طبق گفته پرخیده، فرمانده شیفت ایستگاه شماره ۱۱ آتش نشانی تبریز، حادثه حریق در ساعت ۵۳: ۹ صبح اتفاق افتاد که با اعزام نیروهای آتش نشانی در سریع‌ترین زمان این حریق، اطفاء شد. این حادثه هیچ گونه خسارت جانی نداشته است و خسارت مالی و علت حادثه در حال بررسی است و متعاقبا اعلام خواهد شد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظارت تعزیرات بر بهداشت عرضه گوشت و مرغ

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
گزارش اختصاصینظارت تعزیرات بر بهداشت عرضه گوشت و مرغتعزیرات امروز، در شرق تهران سراغ قصابی‌ها و فروشندگان مرغ رفت، اما متخلفان که شستشان خبردار شده بود، خواستند ردی از خودشان به جا نگذارند.

همشهری TV | احتمال وقوع سونامی در دریای‌خزر

همشهریهمشهری21 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر