کارگاه نوحه‌سرایی|آرایه‌ها و صنایع ادبی به غنای نوحه و سرود کمک می‌کنند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
کارگاه نوحه‌سرایی|آرایه‌ها و صنایع ادبی به غنای نوحه و سرود کمک می‌کنند

کارگاه نوحه‌سرایی|آرایه‌ها و صنایع ادبی به غنای نوحه و سرود کمک می‌کنند

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
مهدی زنگنه شاعر و مداح اهل بیت معتقد است هرآن چه در شعر موجب غنای ادبی می شود، در نوحه و سرود آیینی نیز قابل استفاده است.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، دوره دوم از کارگاه نوحه و سرود آیینی با حضور مهدی زنگنه و جمعی از شاعران آیینی کشورمان در باشگاه خبرنگاران پویا درحال برگزاری است.

در این کارگاه مهدی زنگنه شاعر و مداح اهل بیت نکاتی را درباره ساخت و تولید نوحه به علاقه‌مندان این حوزه آموزش داد.

گزیده سومین جلسه از دوره دوم این کارگاه به‌شرح ذیل است:

همان طور که می‌دانید هرآن چه در شعر موجب غنای ادبی می‌شود، در نوحه و سرود آیینی نیز قابل استفاده است. تمام آرایه‌ها و صنایع ادبی به غنای نوحه و سرود نیز کمک می‌کنند. مع الاسف بسیاری از نوحه سرایان از این مهم غافلند! عده‌ای نیز در کمال بلاهت بی سوادی خود را توجیه کرده و می‌گویند: نوحه‌ نیازی به آرایه ندارد!!! در حالی که تجربه ثابت کرده است نوحه‌ها و سرودهایی که از صنایع لفظی و معنوی برخوردارند، در بین مخاطبین جای بیشتری باز می‌کنند؛ مشمول مرور زمان نشده و ماندگارترند. به این شرط که سهل ممتنع سروده شده باشند. اگر آرایه‌ها خود را به رخ نکشند و در اوج سادگی به زیبایی کلام کمک کنند، آثار نیز در ناخودآگاه مخاطب اثر گذاشته، در ذهن او باقی خواهند.

در سرود «شب فراقت غیر غم / یاورم نمیشه | مگه میشه نبینمت / باورم نمیشه| ماه دلآرا بیا / از پشت ابرا بیا / یوسف زهرا بیا» واج آرایی صدای «ق» در مصراع اول، استفاده از ردیف در تمام مصاریع و تناسب میان ماه و ابر، موجب زیبایی شنیداری در کلام شده است. یکی از دلایل فراگیری این سرود همین استفاده از آرایه هاست.

در جلسه سوم «دم قرار»، می‌خواهیم به بررسی چند آرایه راهگشا در ساخت سرود و نوحه بپردازیم:

جناس

جناس یکی از ابزارهای ایجاد موسیقی درکلام است. ارزش جناس به موسیقی و آهنگی است که در سخن می‌آفریند و زیبایی جناس در گرو پیوندی است که با معنی سخن دارد.

تعریف جناس: جناس به معنای آوردن کلماتی با تلفظ نزدیک به یکدیگر است. جناس انواع دارد:

الف) جناس تام: کلمات، لفظ یکسان و معنای متفاوتی دارند. مانند: شیر، شیر – گور، گور

بهرام که گور می‌گرفتی همه عمر دیدی که چگونه گور بهرام گرفت

گور در مصرع اول به معنی گورخر، و در مصراع دوم به معنی قبر است.

ب) جناس ناقص یا اختلافی: اختلاف در حرکت دو کلمه است. گل، گل

سرشک گوشه گیران را چو دریابند، در یابند رخ مهر از سحرخیزان نگردانند اگر دانند

ج) جناس زائد: دراین جناس، یکی از کلمات، یک حرف اضافه دارد. مانند: طاعت، اطاعت / عادل، معادل

گاهی ممکن است، حرف اضافه در وسط قرار بگیرد و یا در آخر بیاید. مانند: قامت، قیامت / روا، روان

د) جناس مرکب: جناسی است که از دو کلمه، یکی ساخت ساده، و دیگری ساخت مرکب دارد.

مانند: کمند و کم اند (کم هستند)

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

ه) جناس مطرف: درجناس مطرف، اختلاف در حرف روی است. (حرف روی: به آخرین حرف اصلی قافیه، حرف روی می‌گویند.) مانند: آزاد، آزار / باد، بام / مقام، مقال

و) جناس خط: دراین نوع جناس، تفاوت در نقطه‌ی کلمات است. مانند: درست، درشت / سیر، شیر

ح) جناس اشتقاق: دراین جناس ممکن است کلمات هم ریشه باشند مانند: رسول، رسیل، ارسال، که هرسه از رسل مشتق شده‌اند.

ط) جناس قلب یا مقلوب: این جناس را کمتر به عنوان جناس مطرح می‌کنند. اما از توابع جناس است. در این صورت قلب، جا به جا شدن حروف یک کلمه است. مثل: سبحان، سحبان؛ که دراین مثال حروف «ح» و «ب» جابه جا شده‌اند.

گاهی اوقات قلب به صورت کامل اتفاق می‌افتد؛ مانند: راز، زار که دراین مثال کلمه، کاملا وارونه شده است.

و مثال هایی دیگر: درز، زرد / جنگ، گنج / ریش، شیر

واج آرایی

واج‌آرایی تکرار یک یا چند واج صامت یا مصوت در شعر و نثر است، به گونه‌ای که آفریننده موسیقی درونی باشد و بر تأثیر شعر بیفزاید.

اول از هر چیز باید بدانیم که واج چیست؟

واج کوچکترین واحد سخن است و در واقع همان حروف الفبا است. واج دو قسم دارد.

۱ صامت: بی صداها مثل ب. پ. ت. ث و …

۲ مصوت: صدا دارها مثل آ، او، ای

و اما واج آرایی (نغمه حروف) که از آرایه‌های گوشنواز ادب فارسی است و لطافت و زیبایی خاصی به نظم و نثر می‌دهد.

شرط اصلی برای ایجاد واج آرایی این است که تکرار صامت یا مصوت بیشتر از ۳ بار صورت بگیرد آن هم در فاصله‌ی نزدیک زیرا ممکن است در یک بیت، یک حرف حتی بیش از ۳ بار هم تکرار شده باشد ولی چون مشهود نیست واج آرایی را پدید نمی‌آورد. بنابراین ملاک اصلی «لذت شنیداری» از تکرار آن واج است.

رشته تسبیح اگر بگسست معذورم بدار

دستم اندر ساعد ساقی سیمین ساق بود

خیزید و خز آرید که هنگام خزان است

باد خنک از جانب خوارزم وزان است

واج آرایی با تکرار صامتهای /خ / و / ز

این دو حرف به زیبایی بیانگر خش خش برگها و صدای باد در خزان است.

مراعات نظیر

آوردن واژه هایی از یک مجموعه است که با هم تناسب دارند.

در جایی که واژه‌های کلام اجزائی از یک کل باشند و از این جهت با هم ارتباط داشته باشند، مراعات النظیر یا همان تناسب به کار رفته است.

ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند

تا تو نانی به کف آری و به غفلت نخوری

یا

در اوج روضه خوب دلش را که غم گرفت

وقتی که میز و دفتر و خودکار دم گرفت

وقتش رسیده بود به دستش قلم گرفت

مثل همیشه رخصتی از محتشم گرفت

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خواننده و نوازنده‌ای که فرنگی‌ها را هم به شگفتی واداشت (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
اینکه ایران به لحاظ برخورداری از انواع موسیقی‌های محلی مناطق مختلف خود، الگویی متنوع از موسیقی نواحی در میان کشورهای دنیا محسوب می‌شود، امری بدیهی است. طبعا در این میان موسیقی خراسان و به‌طور مشخص، شمال خراسان نیز به عنوان نمونه‌ای درخشان از موسیقی نواحی ایران جایگاه مهمی در این عرصه دارد. یکی از مثال‌های مهم در این زمینه، می‌توان به اجرای ستال ۲۰۰۰ حاج قربان سلیمانی فقید به همراه پسرش علیرضا و نوه‌اش هیبت‌الله در فرانسه اشاره کرد. اجرای حاج قربان، علیرضا و هیبت‌الله سلیمانی از آن‌رو اهمیت دارد که بیش از هر چیز بیانگر انتقال این سنت موسیقایی از نسلی به نسل دیگر است. این از غرایب روزگار ما در این سرزمین گربه‌سان نیست؟ موسیقی شمال خراسان-بحرطویل-استاد حاج قربان سلیمانی

آنونس «کتونی زرنگی» منتشر شد/ پخش پس از ایام فاطمیه

مهرمهر21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پروژه، سریال تلویزیونی «کتونی زرنگی» به کارگردانی علی ملاقلی پور و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفاه، پس از ایام فاطمیه روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود. تصویربرداری این سریال آخرین روزهای خود را سپری می‌کند و مراحل فنی آن به طور همزمان پیش می‌رود تا بزودی آماده پخش شود. به همین مناسبت نخستین آنونس رسمی این سریال منتشر شد. ساخت این آنونس را سیاوش کردجان برعهده داشته است. هدایت هاشمی، افسانه چهره‌آزاد، ملیکا شریفی‌نیا، علی سلیمانی، جواد پورزند، شاپور کلهر، با معرفی زوج علیرضا جعفری و مصطفی ساسانی، با حضور محمود جعفری، با هنرمندی برزو ارجمند و سحر ولدبیگی و بازیگران خردسال رادمهر رزمجوی و عماد شعبانی در «کتونی زرنگی» به ایفای نقش می‌پردازند.

بشنوید | حمله حسن عباسی به مسعود کیمیایی | زیر تابوت شماها را پنج‌ هزار نفر هم نمی‌گیرد …

همشهریهمشهری21 ساعت قبل
حسن عباسی می‌گوید: ما به امثال شما شرایطی دادیم که تو این مملکت بالا بیایید. زیر تابوت شماها را پنج‌ هزار نفر هم نمی‌گیرد اما زیرتابوت افرادی متعلق به فکر ما را میلیون‌ها تشییع‌کننده هستند. دریافت ۱ MB کد خبر ۴۷۸۹۷۵

جاده موزیکال در مجارستان + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین21 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| جاده شماره ۶۷ مجارستان یک جاده خاص و جالب است. طبق برنامه‌ریزی‌های مدیران محلی، به منظور بزرگداشت لازلو بودی، خواننده درگذشته مجار، یکی از آهنگ‌های او در این جاده به شکل جالبی تعبیه شده است. توسط شیار‌هایی که در جاده به وجود آمده، با عبور لاستیک روی آن‌ها صدای موسیقی شبیه سازی می‌شود. برای اینکه آهنگ به طبیعی‌ترین شکل ممکن شنیده شود، خودرو‌های عبوری باید سرعتی نزدیک به هشتاد کیلومتر بر ساعت داشته باشند. منبع: فرارو

همت مردم دراحیای بنا‌های تاریخی

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
گزارش اختصاصیهمت مردم دراحیای بنا‌های تاریخیبازسازی و مرمت برخی بنا‌های قدیمی تهران با همت مالکان آن‌ها و همچنین بهره‌مندی از تسهیلات ویژه مرمت بافت‌های تاریخی، در حال انجام است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در رویداد «از ایده تا کارآفرینی» ۲ موضوع کلیدی با حضور متخصصان بررسی شد. در این رویداد دوره فشرده آموزشی با موضوع «مدل‌ها و کلیات طرح کسب و کار» برگزار شد که آقای حسام زند حسامی مدیرکل اقتصادی و سرمایه‌گذاری دانش بنیان و مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این دوره سخنرانی کرد. در این رویداد خلاصه‌ای از کسب و کار‌های نوپا (استارتاپ) حوزه معدن و صنایع معدنی دنیا نیز در اختیار علاقه‌مندان و تیم‌ها قرار گرفت تا در این راستا جهت گیری بهتری با هدف خلق استارتاپ‌های موفق صورت گیرد. نشست‌های تخصصی با ایده پردازان، نخبگان و تیم‌های استارتاپی به منظور بررسی ایده‌‍‌ها، تیم‌سازی و استقرار استارتاپ‌های جدید در مجموعه ماینتک تا ۵ بهمن برگزار می‌شود. همچنین، بستری فراهم شده است تا تیم‌های کسب و کار نوپای دارای قرارداد در دوره‌های پیش شتابدهی این شرکت حضور یابند.

نظرها

اخبار بیشتر