توسعه ابزار، راه تعمیق بازار+پادکست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. بازار سرمایه ایران
  4. اقتصادی

توسعه ابزار، راه تعمیق بازار+پادکست

مدیرعامل سابق بورس تهران، ورود ابزارهای نوین و کاربردی از جمله فروش تعهدی به بازار سرمایه را در توسعه بازار، عمق بخشی و کشف قیمت ها بسیار موثر دانست.

حسن قالیباف اصل در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) اظهار داشت: یک نکته مهم در توسعه بازارها و جذابیت بخشی بازارهای مالی برای سرمایه گذاران، توسعه ابزارهای جدید است؛ لذا موضوعی که امروز نهادهای مالی از جمله تامین سرمایه‌ها یا نهاد ناظر یا بورس‌ها هم دنبال می‌کنند توسعه ابزارها و روش‌های جدیدی است که در بازارهای مالی و مشخصا بورس‌های اوراق بهادار کاربرد داشته باشد.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه در چند سال گذشته در حوزه ابزارها کارهای خوبی در بازار سرمایه و سازمان بورس و اوراق بهادار انجام شده است، افزود: بازار سرمایه، خوشبختانه علاوه بر تامین مالی بلند مدت، توانایی تامین مالی نیازهای کوتاه مدت بنگاه‌های اقتصادی را نیز دارد و این توسعه خوبی بوده که اخیرا در بازار سرمایه رخ داده است.

قالیباف ادامه داد: بحث دیگری که سال هاست در بازار سرمایه ما مطرح شده و علیرغم برخورداری از مجوز کمیته فقهی و اقدامات مثبت سازمان بورس و شرکت بورس اوراق بهادار تهران هنوز به نتیجه مطلوب خود نرسیده است، همین فروش تعهدی است؛ قطعا اگر این ابزار بر اساس اهداف ترسیم شده برای آن به سرانجام برسد به مدیریت نوسانات بازار و کنترل ریسک‌ها و کشف قیمت کمک خواهد کرد.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید:

وی در پاسخ به این سوال که فروش تعهدی در نوسانات شدید بازار با چه مکانیسمی به کنترل بازار کمک می‌کند، گفت: در جاهایی که بازار ما خیلی رو به بالا است، دست سهامدار عمده اگر چه به خاطر بحث‌های مدیریتی چندان باز نیست اما بالاخره می‌خواهد عرضه خود را داشته باشد. فروش تعهدی کمک می‌کند در جاهایی که سهم در بازار کم است نیز عرضه و کشف قیمت انجام شود تا قیمت‌ها فقط به واسطه نبود سهم کافی برای عرضه بالا نروند.

مدیرعامل سابق بورس تهران توضیح داد: اگر این ابزار در بازار سرمایه به طور جدی به کار گرفته شود می‌تواند در جهت عمق بخشی و توسعه بازار سرمایه موثر افتد و جعبه ابزار این بازار را تکمیل کند.

قالیباف در پاسخ به سوالی درخصوص نوسانات و اصلاحات احتمالی بازار و رفتار صحیح سرمایه گذاران در این مواقع هم گفت: نوسان، ذات بازار است و قیمت‌ها در بازار سرمایه دائما در حال تغییر است. تفاوتی که بازار سرمایه با سایر بازارها دارد این است که در بازار سرمایه قیمت‌ها روی تابلو است و سرمایه گذار، روزانه خرید و فروش می‌کند. از طرف دیگر بازار سرمایه به اطلاعات و اخبار مختلفی که در حوزه اقتصاد، فناوری، صنعت و سیاست منتشر می‌شود، حساس است و عکس العمل نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: اینکه گاهی اوقات می‌بینیم بازار سرمایه رو به بالا است و زمانی دیگر رو به پایین، یک روز مثبت و یک روز منفی است اصلا غیر طبیعی نیست و این اتفاق در تمام بازارهای جهان رخ می‌دهد. به همین دلیل کسی که وارد بازار سرمایه می‌شود باید بپذیرد که این بازار دائما در حال نوسان است.

مدیرعامل سابق بورس تهران با بیان اینکه در بازار سرمایه ابزار مدیریت نوسان نیز وجود دارد، گفت: سرمایه گذار باید دنبال آن باشد که از ابزار در اختیار خود برای مدیریت این نوسان استفاده کند؛ برای مثال تنوع سازی کند. یعنی به جای اینکه پول خود را روی یک سهم و دارایی مشخص سرمایه گذاری کند، در چندین دارایی سرمایه گذاری کند تا ریسک کمتری را هم پذیرا باشد .

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

قالیباف افزود: علاوه بر اینها بازار در ماه هایی از سال بسیار پر شور است و در ماه هایی از سال یک رکود نسبی ممکن است بر بازار حاکم شود که از آن تحت عنوان زمان استراحت تعبیر می‌کنند. مطالعات نشان داده است که در حوزه بازار سرمایه و مالی اثرات تقویمی در همه بازارها وجود دارد و این اثرات تقویمی یک پدیده اقتصادی است.

مدیرعامل سابق بورس تهران ادامه داد: برای مثال در فصل مجامع، بازار ایران معمولا یک شرایط پر نوسان را طی می‌کند و معمولا شرکت‌ها زمانی که اطلاعات پیش بینی خود را به بازار اعلام می‌کنند اصل را بر محافظه کاری می‌گذارند؛ به همین دلیل، با آغاز فصل مجامع، اطلاعات شرکت‌ها بعد از تایید حسابرس، به بازار اعلام می‌شود. معمولا هم این اطلاعات و گزارش‌ها نسبت به پیش بینی‌ها مثبت‌تر است، لذا بازار را متاثر و مثبت می‌کند.

وی اظهار داشت: معمولا در مجامع اطلاعات زیادی بین مدیران و سهامداران رد و بدل می‌شود و اطلاعات زیادی نیز وارد بازار می‌شود؛ این مساله باعث می‌شود بازار بتواند به صورت شفاف در مورد شرکت‌ها تحلیل کند. یا مثلا در اطلاعات میان دوره‌ای و دوره‌ای که وارد بازار می‌شود، اگر برآیند کلی مثبت باشد، بازار هم مثبت خواهد بود و اگر این اطلاعات پاسخگوی انتظارات نباشد، قاعدتا حرکت بازار رو پایین است.

قالیباف در ادامه در پاسخ به سوالی درخصوص سهم مدیریت بازار بر رشد یا کاهش شاخص گفت: اولا در کشور ما به شاخص زیاد از حد بها داده می‌شود؛ در حالی که نباید تا این اندازه به شاخص بها داده شود. برای مثال دولتمردان دائما به شاخص و عملکرد شاخص اشاره می‌کنند، اما رشد شاخص همیشه نشان دهنده وضعیت خوب اقتصادی نیست. در عین حال، تورمی که در بازار سرمایه وجود دارد در کل منفی نیست. یا مثلا وقتی کالاها گران می‌شود و مردم همزمان پولی را در بازار سرمایه می‌گذارند، اثر ویران کننده‌ای که در سایر بازارها وجود دارد در اینجا وجود ندارد.

مدیرعامل سابق بورس تهران افزود: بالا رفتن نرخ ارز و افزایش قیمت سهام، نگاه‌ها را به سوی بازار سرمایه می‌گرداند و پول‌ها به جای اینکه به جاهایی برود که تورم ایجاد می‌کند، جذب این بازار و صنایع تولیدی می‌شود و این در کل مثبت است؛ اما به این معنی هم نیست که با رشد شاخص، حکم کنیم که حال اقتصاد هم خوب است.

قالیباف با بیان اینکه بازار سرمایه به واقعیت‌های اقتصاد عکس العمل نشان می‌دهد، افزود: نوسانات شاخص در اصل نشان دهنده وضعیت اقتصادی است و جابجایی آن در اختیار هیچ شخصی از جمله رئیس یا مدیریت سازمان بورس نیست؛ لذا اینکه می‌گوییم بورس آیینه تمام نمای اقتصاد است به این معنی است که یک نفر یا یک عامل به تنهایی نمی‌تواند شاخص را جا به جا کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: سرمایه گذارانی که وارد بازار سرمایه می‌شوند همواره باید به این واقعیت توجه کنند که بورس به وضعیت شرکت‌ها، صنایع، کلان اقتصاد و سیاست عکس العمل نشان می‌دهد و بیش از هرچیز باید اینها را تحلیل کند و بر اساس آن تصمیم بگیرد که کدام سهم را بخرد و کدام سهم را بفروشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

امکان صادرات روزانه ۲۵ تا ۳۰ میلیون لیتر بنزین

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
سخنگوی اتحادیه صادر کنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان این که هم اکنون بازار بسیار خوبی در کشور‌های همسایه برای فرآورده‌های نفتی کشور بوجود آمده است، افزود: هم اکنون ما روزانه ۱۱۵ میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنیم که پیش بینی می‌شود ۶۰ تا ۶۵ میلیون لیتر آن به صورت سهمیه‌ای و ۲۰ میلیون لیتر آن به صورت آزاد در داخل عرضه شود بنابراین حدود ۳۰ میلیون لیتر بنزین مازاد خواهیم داشت که می‌توان آن را برای صادرات عرضه کرد. آقای حسینی با بیان این که صادرات فرآورده‌های نفتی مشکلات صادرات نفت خام را ندارد گفت: صادرات فرآورده‌ها به دلیل این که از طریق مرز‌های زمینی به کشور‌های همسایه انجام می‌شود راحت‌تر است و معمولا خریداران ما عمدتا بخش خصوصی هستند که تحریم‌های آمریکا بر آن‌ها اثرگذار نیست. وی تصریح کرد: با صادرات فرآورده‌های نفتی می‌توان بخشی از کمبود منابع ارزی کشور که به دلیل ایجاد مشکلات در صادرات نفت خام بوجود آمده، جبران کرد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی رضا پدیدار، درگفتگو اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما افزود: در صنایع بالادستی نفت، ۵۰ شرکت فعال داریم که بیش از ۳۰ تای آن‌ها در اختیار بخش خصولتی است. رئیس شورای سیاستگذاری نخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفتنمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت برگزار می‌شودنخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت ایران به همت بخش خصوصی در تهران برگزار خواهد شد.

تبدیل خودرو‌های بنزینی به گازسوز

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
با اصلاح قیمت بنزین این روز‌ها اقبال صاحبان خوردو‌های دوگانه سوز به سمت جایگاههای سوخت گاز بیشتر شده است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما در نهایت بهترین توصیه برای کسانی که می‌خواهند خوردو هایشان را گازسوزکنند این است که حتما به مراکز مجاز برای نصب سیستم گاز سوز روی خودرو‌ها مراجعه کنند و به هیچ وجه کپسول دست دوم بر روی خودرو هایشان نبندند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
در بینشان جوانی است که او را کارمند بانک سوخته کوثر معرفی می‌کنند. بااینکه دو هفته از آتش‌سوزی بانک گذشته اما کارمند بانک انگارهنوز شوکه است. شیشه‌های بانک شکسته بود و تعدادی برای غارت بانک خودشان را از لابه‌لای میله‌ها به داخل بانک می‌کشاندند. میلاد هم با هر زور و زحمتی که شده داخل بانک رفت و مرتب فریاد می‌زد «لطفا برید بیرون.» وسایل بانک را به غارت می‌بردند. قبل از اینکه بانک آتش بگیرد هر شخصی که وارد بانک می‌شد بیرونش می‌کردم.
همشهریهمشهری1 روز قبل
رهبر حزب لیبرال دموکرات انگلیس که طرفدار باقی ماندن در اتحادیه اروپا است، پیشنهاد همکاری با حزب کارگر را در صورت قبول خواسته‌های آن‌ها مطرح کرده است. هم‌چنین هر دلار آمریکا به ۱٫۳۲۵۱ دلار کانادا افزایش یافت. میشل آرون، استراتژیست ارزی در موسسه «استیت استریت» گفت: داده‌های اخیر نشان می‌دهد که اقتصاد آمریکا در وضعیتی بهتر از چیزی که پیش‌تر تصور می‌شد قرار دارد. به دنبال کاهش شدید رشد اقتصادی سومین اقتصاد بزرگ جهان، دولت ژاپن اعلام کرده یک بسته محرک ۱۲۰ میلیارد دلاری را برای تقویت رشد اقتصادی این کشور به زودی عملیاتی خواهد کرد. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱٫۴۶۲۱ دلار مبادله شد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
«هدی زلبر»، سخنگوی ارتش اسرائیل صبح امروز- جمعه- اعلام کرد که ارتش این رژیم در پایگاه نیروی هوایی در اسدود آزمایش موشکی انجام داده است. زلبر گفت: «سامانه پیشران موشکی از سامانه دفاعی «فلاخن داوود» در قالب برنامه از پیش طراحی شده آزمایش شد». این سامانه موشک‌های سنگین را مورد هدف قرار می‌دهد و بین سامانه گنبد آهنین و سامانه ضد موشکی «حتس» قرار گرفته است. سامانه مذکور دو سال پیش وارد سامانه‌های دفاعی ارتش رژیم اسرائیل شد اما با این وجود، نسبت به کارآمدی آنها تردید وجود دارد و به همین منظور به طور متناوب مورد آزمایش قرار می‌گیرد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز خیرالله رحمانی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص تعطیلی مدارس گفت: به منظور پیشگیری از شیوع بیماری آنفلوآنزا و تامین سلامت دانش آموزان و جلوگیری از انتقال ویروس این بیماری با هماهنگی‌های انجام شده با مسئولان استانی و برگزاری جلسات تخصصی با دانشگاه علوم پزشکی استان به منظور کاهش انتقال عامل بیماری و رفع نگرانی خانواده‌های محترم مقرر شد تمامی مراکز پیش‌ دبستانی و مدارس مقطع ابتدایی و متوسطه اول و تمام مدارس استثنایی در تمامی مناطق و نواحی ۱۴ گانه آموزش و پرورش استان قزوین در دو نوبت صبح و بعدازظهر در روزهای شنبه ۱۶ آذر و یکشنبه ۱۷ آذر ماه تعطیل است. وی بیان کرد: همه مدارس در تمامی مناطق و نواحی در روز دوشنبه ۱۸ آذر ماه دایر خواهد بود. رحمانی تصریح کرد: تنها مرجع اطلاع رسانی در خصوص تعطیلی مدارس روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش و صدا و سیمای استان و خبرگزاری‌های رسمی است و خانواده‌ها باید از این مراکز اخبار صحیح را کسب کنند. وی یادآورشد: شهروندان محترم می‌توانند اخبار مربوط را از طریق سایت آموزش و پرورش و رسانه‌های رسمی استان نیز پیگیری کنند.

نظرها

اخبار بیشتر