مسیر آسبادهای نشتیفان برای جهانی شدن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
مسیر آسبادهای نشتیفان برای جهانی شدن

مسیر آسبادهای نشتیفان برای جهانی شدن

ایسناخبرگزاری ایسنا |
«همزمان با مرمت اضطراری ۱۰۷ دستگاه آسباد درشهرستان خواف در خراسان رضوی؛ با تدوین پرونده ثبت جهانی آسبادهای نشتیفان، این اثر تاریخی در فهرست موقت میراث جهانی یونسکو ثبت شد.»

به گزارش ایسنا، محمد رکنی - مدیر پایگاه میراث فرهنگی آسبادهای ایران - با بیان‌که تا کنون ۱۲۴ آسباد در شهرستان خواف شناسایی شده که ازاین تعداد ۱۰۷ آسباد به صورت اضطراری مرمت شده‌اند، از در دستور کار بودن مرمت تدریجی این آثار تاریخی خبر داد و افزود: ‌ ۱۲دستگاه از آسبادها ثبت شده در فهرست آثار ملی نیز تا کنون به طور کامل احیا شده‌اند.

او با اشاره به ثبت موقت آسبادهای ایران در فهرست میراث جهانی و انجام مراحل ثبت جهانی این اثر تاریخی، افزود: مرمت و احیای این آثار تاریخی در شهرستان خواف، می‌تواند نقش مهمی در جذب گردشگر داشته باشد.

بنا بر گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، همچنین محمود باعقیده - مدیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان خواف؛ نیز با اشاره به ثبت ملی آسبادهای قرار گرفته در روستاهای «خرگرد»، «تیزاب»، «برآباد» و شهر «سنگان» با هفت شماره مختلف در فهرست آثار ملی بیان کرد: از آنجایی که این آثار تحت حفاظت و نظارت اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار دارد، هرگونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن‌ها شود، برابر مواد ۵۵۸ تا ۵۶۹ قانون مجازات‌های اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده، جرم محسوب می‌شود و مرمت و بازسازی آن‌ها فقط با تأیید و نظارت اداره میراث فرهنگی انجام می‌شود.

آسبادهای نشتیفان خواف یا همان آسیاب‌های بادی در نشتیفان مشهد، یکی از بزرگترین مجموعه‌های خشت، گل و چوبی تاریخی کشور و از مجموعه آسبادهای تاریخی جهان محسوب می‌شود که از دوران پیش از تاریخ اسلام در ایران باقی مانده است. این مجموعه‌ی تاریخی در شهر نشتیفان دست در ۶ سده‌ی گذشته نیز با همین نام در بین مردم شهرت داشته است.

سوزنی سمرقندی در بارهی این تاریخی ارزشمند نوشته است: «آل مظفر یکی از سلسله پادشاهان و حکام ایرانی اهل نشتیفان بوده‌اند و شاه شجاع از بزرگان این شهر سال‌ها بر شیراز و فارس حکمرانی کرد که در زمان حکومت وی اندیشمندان و شاعران فراوانی مانند حافظ در تاریخ ایران ماندگار شدند و شهر نشتیفان در اوایل قرن نهم هجری شناخته شده و معمور بوده است.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان | جدیدترین اخبار سرگرمی دنیا

ریشه‌ی نام شهر نشتیفان به قصه‌ای عامیامه در خود شهر برمی‌گردد. نام این شهر نیز ترکیبی از دو کلمه‌ی «نش» که محلی شده «نیش» به معنای نیش عقرب است، کلمه‌ی «تیفان» نیز محلی شده «توفان» است که در تمام روزهای سال این منطقه یعنی نشتیفان وزش بادهای موسمی را داشته است، با توجه به شرایط جغرافیایی که منطقه نشتیفان دارد، مردم آن از گذشته‌های دور به فکر بهره‌برداری از این شرایط طبیعی بوده‌اند تا با احداث آسیاب بادهایی، از نیروی جنبشی آن برای آرد کردن گندم نیز استفاده کنند. از این شاهکار مهندسی هم چنین در کارهای دیگر مانند پمپ کردن آب استفاده کرد که به آن پمپ بادی گفته می‌شود.

در کتاب جغرافیای تاریخی ولایت زاوه درباره‌ی نحوه‌ی کارکرد این اثر تاریخی این طور نوشته شده است: «چرخ و پره‌های غول آسایی که ۴۸ بال و ۳۲ پر و ۸ درگاه دارد و بر بام آسیاب و جهت وزش باد قرار گرفته‌اند. اندام این چرخ و پر از خرپلی سنگین و محکم ساخته شده‌اند و باد با عبور از دروازه‌ای بادگیری با زوایای درگاه‌های هشت‌گانه می‌رسد و چرخ و پر را به حرکت در می‌آورد. از حرکت چرخ و پر نیرویی به تیر آسیاب منتقل می‌شود و چون سر دیگر به سنگ رویی آسیاب متصل است، لاجرم سنگ هماهنگ با گردش تیر باید بچرخد و می‌چرخد.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
تسنیمتسنیم1 روز قبل
وی با بیان اینکه مساجد و هیئات تنها نباید به نماز و سینه‌زنی اکتفا کنند افزود: مساجد و هیئات باید با ورود به خدمات اجتماعی پایگاهی برای حل مشکلات مردم در هر محله باشند. نجیمی تصریح کرد: اعتبار اجتماعی مساجد و هیئات سرمایه عظیمی است که می‌توان در حل بسیاری از امور اجتماعی مربوط به اهالی محل از آن بهره برد. وی افزود: باید در حوزه مسائل فرهنگی و دینی به تجربیات گذشتگان خود مراجعه کنیم که چگونه با استفاده از ظرفیت مساجد اقشار مختلف را به این پایگاه‌های عظیم مردمی جذب و نیازهای آن‌ها را مرتفع می‌کردند. مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد بر لزوم ایجاد درآمد پایدار در حوزه مسائل دینی و فرهنگی تاکید کرد و افزود: باید به حل این موضوع اهتمام جدی داشته باشیم تا نسل‌های آینده هچون ما با چالش‌های امروز در فعالیت‌های فرهنگی روبرو نباشند. وی به اجرای طرح امام محله در سطح مساجد منتخب استان اشاره کرد و افزود: این طرح در راستای تقویت جایگاه ائمه جماعات و مساجد در سطح محلات اجرا می‌شود.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.
مهرمهر1 روز قبل
اقدامات قانونی لازم در خصوص بررسی موضوع کیک‌های حاوی قرص درحال پیگیری استمینا آژوغ، معاون غذاداروی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر اظهار داشت: اقدامات لازم در خصوص بررسی کیک‌های حاوی قرص درحال انجام است و نمونه هایی که توسط شهروندان گزارش و دریافت شده جهت انجام آزمایشات تخصصی به آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو ارسالشده است. وی با اشاره به اینکه به زودی نتیجه آزمون‌ها به اطلاع شهروندان عزیز می‌رسد، افزود: از تمام شهروندان درخواست می‌شود در صورت مشاهده موارد مشابه، به همراه مستندات به نزدیکترین مرکزبهداشتی درمانی اطلاع رسانی شود. وی افزود: تا زمان انجام آزمایشات و مشخص شدن نتایج جهت حفظ و صیانت از سلامت شهروندان کلیه محصولات جمع آوری شده توقیف خواهند بود. آزمایشگاه مرجع در حال بررسی موضوع کیک‌های حاوی قرص استرئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر اظهار داشت: در راستای بررسی کیک و کلوچه‌های مشکوک نمونه جهت آزمایشات تخصصی به آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو ارسال شده است. محمد مهران امینی فرد افزود: دستورات لازم جهت بازدید بازرسان بهداشت محیط دانشگاه از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و جمع‌آوری موارد مشکوک صادر شده است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

معرفی دستیار خطیبی قبل از بازی استقلال

ورزش۳16 ساعت قبل

دولت وفاق ملی لیبی کنترل منطقه «التوغار» در جنوب طرابلس را به دست گرفت

فارس15 ساعت قبل

جنبش اعتراضی الجزایر با برگزاری انتخابات متوقف نمی‌شود

صدا و سیما11 ساعت قبل

تساوی نساجی با شهرخودرو در هفته پانزدهم لیگ برتر

عصر ایران16 ساعت قبل

تجهیز ۶ محور ارتباطی مازندران به فیبر نوری

مازن آنلاین17 ساعت قبل

آغاز به کار بوت‌کمپ بلاکچین از فردا

ایسنا1 روز قبل

ارزش جهانی دلار به پایین‌ترین سطح ۴ماهه رسید/ قیمت طلا در بالاترین نرخ ۵۰روز اخیر

اقتصاد آنلاین1 روز قبل

درخواست متفاوت جمعی از مردم از سردار سلیمانی و محمدجواد ظریف +عکس

خبرآنلاین1 روز قبل

تورم سال آینده زیر ۴۵ درصد نیست/ نگران اضافه برداشت از صندوق توسعه ملی هستیم/ ارقام بودجه ۹۹ واقعی نیست/ دولت ابزار جدید درآمدی ندارد

اعتمادآنلاین19 ساعت قبل

ترکیب تیم‌های ملی اسکی در المپیک زمستانی جوانان مشخص شد

مهر1 روز قبل