قصه پر غصه توزیع گاز مایع در زاهدان و سرگردانی مردم؛ پروژه گازرسانی به کجا رسید؟ +تصاویر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. اقتصادی

قصه پر غصه توزیع گاز مایع در زاهدان و سرگردانی مردم؛ پروژه گازرسانی به کجا رسید؟ +تصاویر

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
این روزها مردم شهر زاهدان درگیر مشکلی همیشگی هستند که همه ساله با سرد شدن هوا خود را بیش از پیش نمایان می‌کند، قصه پر غصه صف‌های طولانی برای دریافت سیلندر گازمایع روایتی همه ساله در این شهر و برخی شهرهای دیگر استان است که امسال زودتر از موعد گریبان‌گیر مردم شده است.

آفتاب‌‌نیوز :

مرکز سیستان و بلوچستان با جمعیتی حدود ۷۰۰ هزار نفر همواره نگرانی‌های خاص خود را در زمینه تامین سوخت داشته و دارد مدتی است که با اجرای طرح اصلاح مدیریت مصرف بنزین صف‌های طولانی در مقابل جایگاه‌های عرضهسوخت خودروها جای خود را به صف‌های طولانی گازمایع داده است.

گویا مشکل سوخت در سیستان و بلوچستان تمامی ندارد و تنها از حاملی به حامل دیگر جابه جا می‌شود و در این میان می‌ماند سرگردانی و نارضایتی مردم که باید برای آن چاره‌ای اساسی اندیشیده شود.

قصه پر غصه توزیع گاز مایع در زاهدان و سرگردانی مردم؛ پروژه گازرسانی به کجا رسید؟ +تصاویر - 4

برخی‌ها ادعا می‌کنند که با افزایش قیمت و اصلاح مدیریت مصرف بنزین بسیاری از رانندگان سوخت خودروهای خود را از بنزین به گاز LPG تغییر داده‌اند و از طرفی با توجه به تفاوت فاحش قیمت موادسوختی در آنسوی مرزهای سیستان و بلوچستان برخی افراد سهمیه نفت سفید خود را می‌فروشند و برای گرما و پخت و پز از گاز مایع استفاده می‌کنند.

اما بسیاری از شهروندان منتظر در صف‌های گازمایع دلیل اصلی این مشکل را نابسامانی در توزیع میدانند.

مردان و زنان پیر، جوان و حتی نوجوانانی که ساعت‌ها وقت خود را برای دریافت یک سیلندر گاز در هوای سرد و وضعیت نامطلوب عرضه در صف‌های طولانی گاز می‌گذرانند یا افرادی که انتظار کشیدن در صف‌های گاز به نوعی کار روزمره زندگیشان شده است همه و همه از این وضعیت گلایه مندند.

رقیه شاهوزایی یکی از بانوانی که در صف انتظار دریافت سیلندر گاز حضور داشت بیان کرد: حدود یک ساعت است که در این صف ایستاده و منتظر دریافت سیلندر گاز هستم.

وی ادامه داد: ۲ کودک در خانه دارم که نیاز به مراقبت دارند اما مجبور هستم برای دریافت یک سیلندر گاز که برای پخت و پز نیاز دارم ساعت‌ها در این صف طولانی منتظر بمانم.

شاهوزایی بیان کرد: مشکل تامین سیلندر گاز همه ساله با سرد شدن هوا دوچندان می‌شود که از مسئولان مربوطه عاجزانه درخواست دارم چاره‌ای برای این معضل اندیشیده و درصدد رفع آن برآیند.

محمد رخشانی یکی دیگر از شهروندان منتظر در صف تهیه گازمایع اظهار داشت: ۲ روز است که سیلندر گاز در خانه تمام شده و با توجه به تمام خطرات و مشکلات برای پخت و پز از پیک نیک استفاد می‌کنیم.

وی افزود: با وجود مشغله کاری امروز برای دریافت سیلندر گازمایع چند ساعتی در انتظار ایستاده‌ام اما هنوز نوبت به من نرسیده است.

رخشانی بیان کرد: همه ساله با سرد شدن هوا دچار این مشکل در شهر زاهدان هستیم که متاسفانه تاکنون برای آن چاره‌ای اساسی اندیشیده نشده است.

صادق نوری یکی دیگر از افراد منتظر در صف طولانی سیلندر گازمایع به عدم نظارت در توزیع سیلندر اشاره کرد و افزود: برخی خودروهای عرضه سیلندر به بعضی افرادی ۶ عدد سیلندر می‌دهند و به بعضی‌ها ۲ عدد و علت آن را نبود سیلندر عنوان می‌کنند.

وی ادامه داد: مهمترین مشکل در تامین گاز مایع در زاهدان نابسامانی توزیع است بطوریکه عاملان توزیع کننده به دلخواه به برخی افراد خارج از صف چند عدد سیلندر می‌دهند و همین مساله در توزیع مشکل ایجاد کرده است.

نوری یکی دیگر از مشکلات کمبود سیلندر را قاچاق این حامل انرژی به آن سوی مرز و فروش به صورت آزاد و دلالی دانست و افزود: برخی افراد سودجو با فروش سیلندر به صورت آزاد و قاچاق آنهم به چند برابر قیمت عاملی مهم در ایجاد مشکل گاز در شهر زاهدان شده‌اند.

عبدالله ریگی نیز در ادامه این گفت و گو اظهار داشت: با وجودی که رسانه‌ها همواره در این مورد مصاحبه‌ها و گزارشهای مختلفی منتشر و مردم نیز مشکلات خود را بیان می‌کنند اما متاسفانه مشکل توزیع سیلندر گاز همچنان پا برجاست و برطرف نشده است.

وی حضور مسوولان و جوابگو بودن در خصوص مشکلات مردم را مهم دانست و گفت: مسوولان مربوطه باید به این مشکل به سرعت رسیدگی کرده و با حضور در این صف‌ها و بیان کارهای انجام شده موجب دلگرمی مردم شوند.

ریگی اظهار داشت: با وجود اینکه سرما به تازگی آغاز شده نیاز است هرچه سریعتر چاره‌ای برای رفع این مشکل اندیشیده شود.

یکی دیگر از شهروندان زاهدانی که برای تعویض سیلندر گاز در مقابل شرکت پرسی گاز در انتظار خودرو حمل سیلندر بود گفت: سیلندرهای ۱۱ کیلویی گازمایع از سوی خودروهای شرکت پرسی ایران گاز به قیمت هفت هزار و ۸۰۰ تومان تعویض می‌شود اما باسردشدن هوا و افزایش تقاضا به یک باره کمبودها خودنمایی می‌کند و مردم مجبور به خرید سیلندرگاز مایع از دکه‌های بازار آزاد به قیمت حدود ۲۰ تا ۴۵ هزار تومان می‌شوند.

زهرا محمدی با بیان اینکه برخی از توزیع کنندگان کم فروشی نیز می‌کنند افزود: گاهی تفاوت وزن ۲ سیلندر یا یکدیگر به عینه مشهود است و این خود نشان می‌دهد که در شارژ سیلندرها کم فروشی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: گرچه مسئولان هر سال قول می‌دهند که مشکل گاز را رفع می‌کنند اما در فصل سرما مشکل گاز چند برابر می‌شود.

محمدی ادامه داد: بارها برای تعویض سیلندر گاز مجبور به استفاده از تاکسی دربست شده‌ام اما وقتی به مکان مورد نظر رسیدم یا از گاز خبری نبوده و یا با صفی طولانی روبه رو شده‌ام که من را از دریافت سیلندر منصرف کرده است.

در خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

وی بیان کرد: با وجودی که شماره اشتراک گاز مایع داریم اما در مواقع نیاز یا تلفن شرکت پرسی ایران گاز دائما اشغال است یا اینکه پاسخ نمی‌دهند و اگر هم پاسخ دهند سیلندری ارسال نمی‌شود.

یوسف نوتی زهی افزایش نرخ بنزین و به تبع آن استفاده از گازمایع به جای سوخت بنزین را عاملی دیگر در افزایش تقاضا برای سیلندر گاز دانست و افزود: افزایش نرخ بنزین باعث مراجعه افراد در استفاده از سوخت‌های جایگزین و به صرفه چون گاز مایع (lpg) شده است.

وی با بیان اینکه شهر زاهدان تنها یک جایگاه سوخت cng دارد، ادامه داد: غالب افراد در شهر زاهدان به کار مسافرکشی مشغول و از این طریق امرار معاش می‌کنند که افزایش قیمت بنزین باعث گرایش رانندگان به سوختهای جایگزین یعنی گاز شده است.

تاپایان هفته شرایط توزیع گاز در زاهدان به حالت طبیعی خود باز می‌گردد

مدیرعامل شرکت پرسی ایران گاز سیستان و بلوچستان اظهار داشت: هم اینک روزانه حدود ۲۰۰ تن گاز در مرکز این استان توزیع می‌شود این در حالیست که سال گذشته این رقم بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ تن بوده است.

حسینعلی شه‌بخش ادامه داد: ۴۰ دستگاه خودروی حمل سیلندر گازمایع در زاهدان در حال فعالیت هستند که از ۳۵ دستگاه برای انتقال و عرضه سیلندرهای ۱۱کیلویی و پنج دستگاه نیز برای توزیع سیلندرهای ۵۰ کیلویی در سطح شهر استفاده می‌شود.

مدیرعامل شرکت پرسی ایران گاز سیستان و بلوچستان در ادامه به چهار عامل اصلی بحران فعلی گاز در زاهدان اشاره کرد و اظهار داشت: عدم توزیع گاز از سوی شرکت الیاس گاز، فروش سهمیه نفت سفید و استفاده از گاز به جای این سوخت، معضل آزاد فروشان و افزایش خودروهای با سوخت LPG از عوامل بروز مشکل کمبود گاز مایع در زاهدان هستند.

وی با اشاره با اشاره به انتقال گاز با واگن‌های قطار به شهر زاهدان خاطر نشان کرد: ظرفیت واگن‌های انتقال دهنده گاز، محدود است اما با این حال با حداکثر ظرفیت درحال ارائه خدمات به مردم هستیم.

شه بخش با اعلام زمان ۲۴ تا ۴۸ساعته برای رسیدن واگن‌های حامل گاز از پالایشگاه به زاهدان گفت: تمام تلاش ما این است که در این استان وضعیت خوب توزیع گاز را داشته باشیم و به مرحله نبود گاز برای توزیع نرسیم.

مدیرعامل شرکت پرسی ایران گاز سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با تدابیر اندیشیده شده شرکت الیاس گاز نیز کار توزیع گاز را مجدد آغاز خواهد کرد و تا پایان هفته شرایط توزیع گاز در زاهدان به حالت طبیعی خود باز می‌گردد.

وی گاز سوز کردن خودروها (LPG) را یکی دیگر از عوامل اصلی بحران گاز فعلی در زاهدان عنوان کرد و افزود: گاز سوز کردن ماشین‌ها، یک مصرف غیر منطقی به توزیع و فروش گاز اضافه کرده است.

شه بخش با بیان اینکه الیاس گاز و اتان گاز پاسخ مشتریان خود را در قالب اشتراک می‌دهند و توزیع ایستگاهی ندارند، خاطر نشان کرد: در روند توزیع کپسول توسط شرکت پرسی ایران گاز، سعی کرده‌ایم که جواب درخواست مشترکان را نیز بدهیم.

وی با اشاره به آزاد فروشان گاز در زاهدان، خاطر نشان کرد: فروشندگان سیلندر گاز عده‌ای هستند که کارشان از گذشته تاکنون همین بوده اکنون نیز هرکاری انجام دهیم نمی‌توان آنها را از این اقدام منصرف کرد.

افزایش سهمیه شرکت‌های توزیع گازمایع در زاهدان

فرماندار زاهدان گفت: هم‌اینک سهمیه شرکت پرسی ایران گاز ۶ هزار و ۴۰۰ تن، الیاس گاز ۲ هزار تن و اتان گاز به هزار تن رسیده در حالیکه قبلا شرکت پرسی ایران گاز تنها پنج هزار و ۴۰۰ تن سهمیه دریافت می‌کردند.

ابوذرمهدی نخعی ادامه داد: با توجه به مکاتبات انجام شده امسال در حوزه گاز افزایش سهمیه داشته‌ایم اما از آنجایی که برخی افراد سهمیه نفت سفید خود را می‌فروشند و برای پخت و پز و گرما و سایر نیازها از گازمایع استفاده می‌کنند و شمار زیادی از رانندگان نیز به دلیل ارزان بودن گازمایع سوخت خودروهای خود را ازبنزین به گازمایع تغییر داده‌اند و مسائلی از این دست باعث ایجاد مشکل در توزیع گاز مایع شده است.

وی اظهار داشت: جای هیچ گونه نگرانی در خصوص تامین گاز مایع در شهر زاهدان وجود ندارد به همین سبب ضروریست مردم به اندازه نیاز خود به خرید سیلندر اقدام کنند.

هرچند پروژه گازرسانی شهر زاهدان در حال اجراست به گونه‌ای که در ۶ ماهه نخست امسال ۳۰۰ درصد نسبت به سه سال قبل رشد داشته‌ و به گفته فرماندار زاهدان این پروژه تا یک سال و نیم آینده به اتمام خواهد رسید اما باید توجه داشت در حال حاضر بسیاری از مناطق این شهر از این نعمت برخوردار نبوده و نیاز خود را از طریق سیلندرهای گاز مایع برطرف می‌کنند که این امر نیاز به توجه و مدیریت مناسبی در این بخش دارد.

مشکلی که هر چند مسوولان مداوم پیگیر رفع آن هستند اما نیاز مردم به این امر مستلزم یک برنامه منسجم، مداوم و کار آمد است.

قصه پر غصه توزیع گاز مایع در زاهدان و سرگردانی مردم؛ پروژه گازرسانی به کجا رسید؟ +تصاویر - 44قصه پر غصه توزیع گاز مایع در زاهدان و سرگردانی مردم؛ پروژه گازرسانی به کجا رسید؟ +تصاویر - 45قصه پر غصه توزیع گاز مایع در زاهدان و سرگردانی مردم؛ پروژه گازرسانی به کجا رسید؟ +تصاویر - 46قصه پر غصه توزیع گاز مایع در زاهدان و سرگردانی مردم؛ پروژه گازرسانی به کجا رسید؟ +تصاویر - 47قصه پر غصه توزیع گاز مایع در زاهدان و سرگردانی مردم؛ پروژه گازرسانی به کجا رسید؟ +تصاویر - 48قصه پر غصه توزیع گاز مایع در زاهدان و سرگردانی مردم؛ پروژه گازرسانی به کجا رسید؟ +تصاویر - 49قصه پر غصه توزیع گاز مایع در زاهدان و سرگردانی مردم؛ پروژه گازرسانی به کجا رسید؟ +تصاویر - 50قصه پر غصه توزیع گاز مایع در زاهدان و سرگردانی مردم؛ پروژه گازرسانی به کجا رسید؟ +تصاویر - 51قصه پر غصه توزیع گاز مایع در زاهدان و سرگردانی مردم؛ پروژه گازرسانی به کجا رسید؟ +تصاویر - 52قصه پر غصه توزیع گاز مایع در زاهدان و سرگردانی مردم؛ پروژه گازرسانی به کجا رسید؟ +تصاویر - 53قصه پر غصه توزیع گاز مایع در زاهدان و سرگردانی مردم؛ پروژه گازرسانی به کجا رسید؟ +تصاویر - 54قصه پر غصه توزیع گاز مایع در زاهدان و سرگردانی مردم؛ پروژه گازرسانی به کجا رسید؟ +تصاویر - 55قصه پر غصه توزیع گاز مایع در زاهدان و سرگردانی مردم؛ پروژه گازرسانی به کجا رسید؟ +تصاویر - 56قصه پر غصه توزیع گاز مایع در زاهدان و سرگردانی مردم؛ پروژه گازرسانی به کجا رسید؟ +تصاویر - 57قصه پر غصه توزیع گاز مایع در زاهدان و سرگردانی مردم؛ پروژه گازرسانی به کجا رسید؟ +تصاویر - 58قصه پر غصه توزیع گاز مایع در زاهدان و سرگردانی مردم؛ پروژه گازرسانی به کجا رسید؟ +تصاویر - 59قصه پر غصه توزیع گاز مایع در زاهدان و سرگردانی مردم؛ پروژه گازرسانی به کجا رسید؟ +تصاویر - 60

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

کاهش قیمت گوجه فرنگی در میدان مرکزی میوه و تره بار

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: با افزایش کشت گوجه فرنگی در جنوب کشور امروز شاهد کاهش قیمت این محصول در میدان مرکزی هستیم. مصطفی دارایی نژاد افزود: امروز قیمت هر کیلو گوجه فرنگی در میدان مرکزی بین ۲ تا ۵ هزار تومان است. وی گفت: محصول گوجه کشاورزان بوشهری این روز‌ها برداشت می‌شود و در سراسر کشور در حال توزیع است. دارایی نژاد افزود: از حالا به بعد شاهد کاهش روزانه قیمت گوجه فرنگی هستیم و این روند تا پایان سال ادامه دار است. وی گفت: کشور عراق واردات ۱۷ قلم میوه و تره بار را از ایران ممنوع کرده که گوجه فرنگی هم جزء آن است و به این ترتیب گوجه فرنگی زیادی در کشور دپو خواهد شد. دارایی نژاد افزود: این روز‌ها دولت باید به فکر صادرات و تبدیل گوجه فرنگی باشد تا کشاورزان دچار ضرر و زیان نشوند.

تکذیب معافیت مالیاتی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این ستاد از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و همه مالیات‌های خود را وفق قانون پرداخت کرده است. سید مصطفی سیدهاشمی با بیان اینکه این روز‌ها بحث معافیت مالیاتی در رسانه‌ها و مجلس شورای اسلامی داغ شده است افزود: به همین دلیل برخی رسانه‌ها چه در داخل و چه در خارج از کشور به دنبال این هستند که اثبات کنند ستاد اجرایی معاف از مالیات است و مالیاتی پرداخت نمی‌کند. وی با اشاره به تأکید رئیس ستاد اجرایی فرمان امام مبنی بر پرداخت همه مالیات‌های قانونی گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و در زمینه مالیات برعملکرد سود و زیان، مالیات بر حقوق و مزایای کارکنان، مالیات بر نقل و انتقال و املاک، مالیات بر ارزش افزوده و همچنین تمامی مالیات‌هایی که در قانون مالیات مستقیم به آن‌ها اشاره شده، ستاد اجرای فرمان حضرت امام جزو نهاد‌هایی است که هم به موقع و هم دقیق و کامل مالیات خودش را پرداخت کرده است. سیدهاشمی با تأکید بر اینکه رئیس سازمان امور مالیاتی نیز بار‌ها ستاد اجرایی فرمان امام را جزو مؤدیان خوش حساب کشور معرفی کرده است افزود: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی درخصوص معافیت مالیات‌ها، ستاد می‌توانست آن بخش از هزینه‌هایی که در رابطه با دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز فرهنگی، کمک به درمان بیماران صعب العلاج، کتابخانه‌های عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی انجام می‌دهد، جزء هزینه‌های دستگاه مربوطه خود محاسبه و از شمول مالیات خارج کند، اما ستاد از این قانون تاکنون استفاده نکرده است. وی با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تاکنون از معافیت‌های قانونی نیز استفاده نکرده است گفت: تاکنون ستاد هزار و ۷۰۶ مدرسه و ۱۲ بیمارستان هزار و صد تختخوابی، ۲۱۰ مرکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور ساخته و همه هزینه‌های بیماران صعب العلاج را تقبل کرده با این حال مالیات اینگونه فعالیت‌ها نیز تمام و کمال پرداخت شده است.
همشهریهمشهری1 روز قبل
هر چند زنان آزاردیده در این پرونده جنجالی به پول می‌رسند اما تبرئه شدن واینستین و حتی عذرخواهی نکردن او از قربانیان می‌تواند لکه لنگ نظام قضایی آمریکا باشد. کاترین کندال، بازیگر ۵۰ ساله آمریکایی و یکی از زنان حاضر در پرونده واینستین است که در ۱۹۹۳ آزار جنسی دیده است. از جمله اتهام‌هایی که علیه واینستین مطرح شده می‌تواند به یک مورد تجاوز در سال ۲۰۱۳ و یک مورد آزار شدید جنسی در ۲۰۰۶ اشاره کرد. واینستین از زمان بازداشت در ماه می‌۲۰۱۸ با سپردن وثیقه آزاد است و البته دادگاه میزان وثیقه او را از یک میلیون دلار به پنج میلیون دلار افزایش داد. دلیل آن هم از کار انداختن عمدی ابزاری است که متهم‌ها را در زمان آزاد بودن با وثیقه ردیابی می‌کند.
ایلناایلنا1 روز قبل
دبیر شورای روابط خارجی با ببان اینکه کشور به این جمع‌بندی رسیده که سیاست همسایگی‌مان را توسعه دهیم، تاکید کرد: برای موفق بودن و داشتن روابط خوب با کشورها باید مناسبات اقتصادی داشت. تحریم‌ها به کشور فشار وارد کرده و در چنین شرایطی همسایگان کارگشا هستند. روس‌ها در شمال ایران عضو پیمان امنیتی شانگهای هستند یعنی همسایه ما عضو دو پیمان مهم امنیتی و نظامی است و این مساله موجب شده تا ما سیاست امنیتی را درباره همسایگان داشته باشیم. دیروز آقای انصاری معاون اقتصادی وزارت خارجه می‌گفت ما سومین صادرکننده سیب هستیم اما در صادرات آن مانده‌ایم. وی با تاکید بر اینکه ما نیازمند روش‌های جدید در پیشبرد دیپلماسی هستیم، ابراز داشت: بردن کشور به ویژه سیاست اقتصاد پایه در مناسبات همسایگی به سود ما است و باید زمینه و شرایط آن فراهم شود.

رمز پویا

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
استفاده از رمز پویا از تاریخ اول دی به منظور افزایش امنیت کاربران برای انجام تمام تراکنش‌ها اجباری است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با وجود اینکه پرداخت‌های اینترنتی اخیرا مورد استقبال قرار گرفته، اما مشکلات امنیتی را نیز برای کاربران ایجاد کرده است. در همین راستا بانک مرکزی برای جلوگیری از سودجویی‌ها و افزایش ضریب امنیت پرداخت‌های اینترنتی مدتی است اعلام کرده، بانک‌ها باتوجه به در نظر گرفتن شرایط بهره‌برداری مناسب از سامانه‌های پیامکی و موبایلی در تراکنش‌های خرید غیرحضوری و انتقال وجه شتابی، باید از رمز پویا استفاده کنند و کلیه رمز‌های دوم ثابت نیز از تاریخ ۱۵ دی ماه غیرقابل استفاده خواهند بود.

نظرها

اخبار بیشتر