تهران گرفتار سناریوی کیش و مات اروپایی‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سیاسی
تهران گرفتار سناریوی کیش و مات اروپایی‌ها

تهران گرفتار سناریوی کیش و مات اروپایی‌ها

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24 - " اتحادیه اروپا در حال اجرای سناریویی اند که بیشتر در قالب سناریوی "کیش و مات" کردن دیپلماتیک ایران از جانب انها و همسو با نگاه و سیاست ایالات متحده آمریکا است؟ ." برای پاسخ به این پرسش باید کمی به عقب برگردیم . منتقدان برجام از همان ثانیه بلافاصله پس از امضای قرارداد رفتار و گفتارشان براین پایه بود که این مصالحه بزرگ با غرب هیچ فایده ای برای ایران ندارد و ایران دراین بازی باخته است.

این گروه بارها و بارها تصریح کردند اروپا دراین بازی نقش پلیس خوب را درمناسبات باایران بازی می‌کند و در هزارتوی این بازی یار اصلی آمریکا است. منتقدان اما این نکته را نادیده می‌گیرند که دراین سالهای تازه سپری شده است که ایران بازی منطقه‌ای خود را گسترش داه و همین داستان به یک ابزار فشار برکشور تبدیل شده و ترامپ بااستناد به این داستان از برجام خارج شده است. حالا ایران به جایی رسیده است که می‌خواه باترساندن اروپا از هسته‌ای شدن ایران و یا بازکردن راه مهاجرت به اروپا و خطرهای دیگر این اتحادیه راوادار کند نفت ایران راخریداری کنند. به نظر می‌رسد این تهدیدهای ایران دست کم در۴ مرحله قبلی کاهش تعهدات برجامی اروپا را نترسانده است و این اتحادیه به سمت تهدی ایران پیش رفته‌اند. حالا درشرایطی که ایران به برداشتن گام پنجم نزدیک می‌شود ۶ کشور کوچک اروپایی خواستار پیوستن به اینستکس که نوعی سازوکاربرای تامین مالی ایران است شده‌اند. ایا این اقدام که تازه مشروط شده است چیزی برای ایران به ارمغان می‌اورد؟ کارشناسان باوردارند ایران به چیزی کمتر از باز شدن راه فروش نفت خام دربازار‌های جهانی رضایت نمی‌دهد. از سوی دیگر اما بعد از عملیاتی شدن گام چهارم ایران در کاهش تعهدات برجامی به نظر می‌رسد اروپا در کم سابقه‌ترین و یا بی سابقه‌ترین واکنش‌های دیپلماتیک خود به این گام در سه مقطع، ایران را تهدید به فعال شدن مکانیسم ماشه کرده است. مهدی مطهر نیا کارشناس مسایل ایران و جهان باوردارد اروپا ایران رادر شرایط کیش و مات قرارداده است

سازوکار ماشه به ضررایران

مکانیسم ماشه اهرمی است که اروپا از آن به عنوان یک تکه از پازل سناریویی دقیق و حساب شده علیه ایران بهره برداری می‌کند. در این خصوص فعال شدن یا نشدن این مکانیسم از سوی اروپایی‌ها یک بازی دو سر برد را برای آنان به همراه دارد. چون همانگونه که پیشتر در مصاحبه با دیپلماسی ایرانی عنوان کردم اروپایی‌ها به سمت و سوی ایجاد زمینه و بسترهایی خواهند رفت که میزان همکاری، همگرایی و همسویی بیشتر با ایالات متحده آمریکا را در زمینه برجام به همراه دارد. از این رو باید گفت اکنون اتحادیه اروپا با محوریت آلمان، فرانسه و انگلستان در یک سو زمینه الحاق و پیوستن شش کشور اروپایی را به اینستکس فراهم می‌کنند، اما در عین حال فعال شدن این ساز و کار مالی را مشروط به بازگشت ایران از گام‌های کاهش تعهدات برجامی و ایجاد شرایط قبل از ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری می‌کنند و از طرف دیگر متناسب با آنچه ایالات متحده آمریکا و اسرائیل به دنبال آن هستند، بستر را به گونه‌ای فراهم کرده‌اند که اگر جمهوری اسلامی ایران مطابق با خواست‌ها و ریل گزاری اروپایی‌ها قدم برنداشت و در ادامه گام پنجم کاهش تعهدات برجامی را عملیاتی کرد، با فعال کردن مکانیسم ماشه این ایران است که در نزد افکار عمومی جهانی به عنوان مقصر مرگ برجام معرفی شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

اگر جمهوری اسلامی ایران بپذیرد که به شرایط قبل از ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری و عملیاتی شدن گام‌های کاهش تعهدات برجامی بازگردد و در عین حال آمریکا نیز سیاست فشار حداکثری خود را حفظ کند و تحریم‌ها را روز به روز افزایش دهد و به موازات آن اروپایی‌ها نیز از عمل به تعهدات، موسوم به تعهدات ۱۱ گانه خود سرباز زنند، آن زمان هیچ دستاوردی برای ایران در زمینه توافق هسته‌ای وجود نخواهد داشت. اما اگر ایران شرایط مذکور را نپذیرد و کماکان به گام‌های کاهش تعهدات برجامی خود مصر باشد، مطمئن باشید وضعیت به سمت و سویی پیش خواهد رفت که علاوه بر فعال شدن مکانیسم ماشه و بازگشت قطعنامه‌ها علیه ایران، دوباره زمینه و بستر برای اجماع جهانی علیه تهران مهیا خواهد شد که با ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل هر گونه احتمالی، حتی احتمال قرار گرفتن ذیل فصل هفتم منشور را می‌توان متصور بود. این گونه تهران در یک سناریو موسوم به کیش و مات قرار دارد. چون اروپا از یک سو می‌خواهد میراث دیپلماتیک خود به نام برجام را حفظ کند، ولی از طرف دیگر توانایی رقابت با ایالات متحده آمریکا در جهت همکاری برجامی را ندارد. لذا اگر تهران شرایط برلین، پاریس و لندن را نپذیرد، اروپا را از دست می‌دهد؛ اگر اروپا بخواهد به ایران نزدیک شود، آمریکا را از دست خواهد داد. پس در این بین اروپایی‌ها برای رون رفت از شرایط کنونی به نوعی معتقد به پیگیری سیاست اصالت «نفع» جرمی بنتام هستند و نفعشان نزدیکی با آمریکاست. پس اگر ایران بپذیرد در چارچوب و نگاه اروپاییها در برجام بماند، باز همان نگاه مطلوب ایالات متحده آمریکا را پیاده کرده؛ اگر هم نپذیرد باز به سود آمریکا است.نکته بسیار مهمی که در این میان نباید نادیده گرفته شود این است که واقعیت‌ها جدای از مواضعی است که بیشتر حالت شعاری و واکنشی را دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتخابات انگلیس، پایان بحران یا آغازی دیگر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از لندن، تازه‌ترین نظرسنجی‌های منتشر شده حکایت از این دارد که حدود یک چهارم از چهل و شش میلیون واجد شرایط رای دادن در انتخابات انگلیس حتی روز انتخابات تصمیم نگرفتند به نامزد کدام حزب رای دهند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین15 ساعت قبل
همچنین که به باور بسیاری از آگاهان اقتصادی، سازمان تامین اجتماعی نتوانسته رفاه اقتصادی برای مردم ایجاد کند. با این مقدمه باید بگویم در کشور ما نظام رفاه و تامین اجتماعی، از انسجام قابل‌ قبولی برخوردار نیست. مثال دیگر اینکه، زمان آقای احمدی‌نژاد گفته شد حباب بورس ترکید؛ بزرگ‌ترین متضرر این بازار بورس که از عمق بسیار کمی برخوردار است سازمان تامین اجتماعی بود. *بنابراین شما با واگذاری شرکت‌های سازمان تامین اجتماعی به بخش خصوصی موافق هستید؟ رئیس‌جمهور محترم گفتند شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی را به فروش برسانیم. *به نظر شما روند افزایش بدهی دولت‌ها به صندوق‌های تامین اجتماعی عامدانه یا از سر بی‌پولی است؟ نمی‌خواهم نیت‌خوانی کنم.

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

فراروفرارو1 روز قبل
هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن استجزییات ماجراسخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده‌اند. واکنش نخست وزیر عراقعادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد. به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است. تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده‌اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده‌ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.
فارسفارس15 ساعت قبل
وزیران امور خارجه روسیه و ترکیه روز جمعه تلفنی درباره اوضاع در سوریه و راه‌حل‌های دستیابی به صلح در این کشور گفت‌وگو کردند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه و «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه روز جمعه تلفنی گفت‌وگو کردند. به گزارش راشاتودی، وزرای خارجه روسیه و ترکیه در این تماس تلفنی درباره راه‌حل‌های مسالمت‌آمیز در سوریه بحث کردند. بر اساس گزارش‌ها گشت‌زنی‌های نظامی مشترک روسیه و ترکیه در شمال سوریه بر اساس توافق به دست آمده در اکتبر گذشته در سوچی، همچنان ادامه دارد. انتهای پیام/م
الفالف23 ساعت قبل
البته طبق همین قانون اساسی یک مهلت ۱۵ روزه به او داده شد تا گزینه جدید نخست وزیری را به پارلمان عراق معرفی کند. نکته بعدی در روند انتخاب نخست وزیر عراق٬ پیشنهاد گزینه برای تصدی این سمت است. همچنین «نسیم عبدالله»، عضو این ائتلاف در پارلمان عراق دیشب اعلام کرد که فراکسیون‌های پارلمانی عراق بر سر نامزدی دو فرد جهت تصدی منصب نخست‌وزیری عراق به توافق رسیده‌اند؛ البته او از افشای نام دو فرد مذکور خودداری کرد. در صورت شناسایی و معرفی نامزد یا نامزدهای نخست‌وزیری، پارلمان عراق در اسرع وقت برای رأی‌گیری در این خصوص، تشکیل جلسه خواهد داد. البته نباید نقش مرجعیت عراق را در مدیریت این بحران نادیده گرفت.

نظرها

اخبار بیشتر