بدبوترین مهاجران تاریخ را بشناسید! / نخستین ساکنان ایالات متحده به حمام نمی‌رفتند / نظافت بومیان امریکا بسیار قوی‌تر از اروپاییان بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. سرگرمی

بدبوترین مهاجران تاریخ را بشناسید! / نخستین ساکنان ایالات متحده به حمام نمی‌رفتند / نظافت بومیان امریکا بسیار قوی‌تر از اروپاییان بود

انتخابخبرگزاری انتخاب |
شاید باورکردنی نباشد اما نخستین مهاجران اروپایی ایالات متحده بسیار کمتر از انسانهای امروزی حمام می رفتند و علی رغم بوی بد بدن خود تصور می کردند نیازی به حمام ندارند.
بدبوترین مهاجران تاریخ را بشناسید! / نخستین ساکنان ایالات متحده به حمام نمی‌رفتند / نظافت بومیان امریکا بسیار قوی‌تر از اروپاییان بود - 0

شاید باورکردنی نباشد اما نخستین مهاجران اروپایی ایالات متحده بسیار کمتر از انسانهای امروزی حمام می‌رفتند و علی رغم بوی بد بدن خود تصور می‌کردند نیازی به حمام ندارند.

به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، استعمارگران اولیه آمریکا به حمام رفتن اعتقادی نداشتند و معتقد بودند که سایر روشها مانند تغییر مرتب لباس برای بهداشت آنها کافیست.

بنا به روایات بومیان آمریکا برخی از نخستین مهاجران ایالات متحده با وجود ساعت‌ها کشتی سواری بوی بسیار بدی می‌دادند. فراموش نکنیم که این اروپایی‌ها حتی در کشورهای خود نیز به دفعات حمام نمی‌رفتند. پیتر ورد، استاد برجسته تاریخ در دانشگاه بریتیش کلمبیا در این خصوص می‌گوید: «حمام رفتن تا اواخر قرن ۱۸ بسیار نادر بود.»

این موضوع تنها بین افراد طبقات پایین جامعه رواج نداشت و مردم در تمام طبقات اجتماعی با این مشکل مواجه می‌شدند. گفته می‌شود لوئی چهاردهم، پادشاه قرن هفدهمی فرانسه، در تمام زندگی خود فقط سه حمام رفته است. درواقع افراد، خواه ثروتمند بودند و خواه فقیر صورت و دستان خود را به صورت روزانه یا هفتگی شستشو می‌دادند، اما تقریبا هیچ کس در اروپای غربی تمام بدن خود را به طور منظم شستشو نمی‌دادند.

اگرچه حمام‌ها در مستعمرات وجود داشتند، اما آنها به معنای مدرن حمام کردن نداشتند. در عوض، حمام‌ها به عنوان نوعی داروی درمانی یا دیگر مکانی برای استراحت ثروتمندان تصور می‌شدند. در دهه ۱۷۷۰، فرماندار سلطنتی کلونی ویرجینیا از حمام خود برای خنک شدن در یک روز مخصوصا گرم استفاده کرد. و تعداد انگشت شماری از حمام‌های لوئیز چهاردهم گرفت؟ این افراد به توصیه پزشک برای معالجه تشنج‌های وی بودند.

ورد می‌گوید: «پاکیزگی به معنای امروزی آن برای مردم در قرون گذشته اهمیت نداشت. این موضوع در اروپا و ایالات متحده صرفا با تغییر ملحفه‌های سفید، لباس‌های زیر و مواردی مشابه انجام می‌شد. درواقع مردم فکر می‌کردند همین که لباسها عوض شود، بدن انسان آلودگی‌ها را به پارچه بازتاب می‌دهد.»

بومیان آمریکایی که استعمارگران با آن روبرو بودند از نظر بهداشت اولویت‌های مختلفی داشتند. اکثر بومیان آمریکایی آشکارا در رودخانه‌ها و نهرها شنا می‌کردند و حتی زیر ناخن‌های خود را پاک می‌کردند. دندانهای بیشتر افراد بومی نیز از نظر سلامت از دندانهای اروپایی‌ها بسیار بهتر بود. افراد بومی دهان خود را با استفاده از روشهای مختلفی از جمله مسواک زدن دندانهای خود با چوب‌های جویدنی، گیاهان تازه مانند نعناع برای خوشبو کردن نفس خود و مالیدن زغال چوب روی دندان‌های خود برای سفیدتر کردن قوی‌تر از بهداشت دهان و دندان اروپایی‌ها بود.. در مقابل، اکثر اروپایی‌ها به هیچ وجه دندان‌های خود را مسواک نمی‌زدند.

عدم بهداشت این استعمارگران چیزی بیش از یک ناراحتی بویایی برای بومیان آمریکایی بود. استعمارگران میکروب هایی که آمریکایی‌های بومی هیچگونه مواجهه قبلی با آنها نداشتند و بنابراین مصونیتی در برابر این میکروبها نداشتند را به بومی‌ها انتقال دادند. مورخان تخمین می‌زنند که بیماریهای اروپایی قبل از سال ۱۶۲۰ بیش از ۹۰ درصد از بومیان ساحل نیوانگلند را از بین برد و طی چند دهه آینده، بیماری‌های اروپایی میلیون‌ها نفر دیگر را از بین برد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

طرز تهیه خورش کدو مسما

تابناکتابناک1 روز قبل
«کدو مسما به انگلیسی / Straightneck squash» گونه‌ای از خانواده کدوها می‌باشد که مصرف خوراکی داشته و گاه ارتفاع آن تا یک متر نیز می‌رسد. کدو مسما یک کدو به رنگ زرد و گوشت داخلی آن سفیدرنگ میباشد. کدو از جمله صیفی جات خوش طعم است که در خورش‌های مختلفی استفاده می‌شود. کدوی زرد یکی از واریته‌های کدو خورشتی می‌باشد که طعمی شیرین‌تر و ظاهری بسیار زیباتر از کدو سبز دارد. اکنون طرز تهیه خورش کدو مسما که پایه‌ اصلی‌اش همین کدو است را فرامی‌گیرید.

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.
رکنارکنا21 ساعت قبل
در همان ساعات ابتدایی کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت ضمن تکذیب ماجرای ابلاغ بخشنامه بیان کرد: احتمالا اشخاصی در فضاى مجازى به دنبال ایجاد هرج‌ و مرج و پیگیری اهداف خاص هستند. این موضوع ربطی به تولید کیک، ویفر و کارخانجات و صنایع غذایی ندارد. جمشید مغازه‌ای رئیس انجمن بیسکوئیت، شیرینی و شکلات پیرامون عکس‌های منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر توزیع قرص در بیسکوئیت، تیتاپ و شکلات اظهار کرد: توزیع قرص در بین تیتاپ، پچ‌ پچ، بیسکوئیت واقعت دارد و مربوط به یک تا ۲ شرکت نیست و ده‌ها شرکت دچار این مشکل شده‌اند. در بخش تولید، وزارت صمت تا زمانی که مورد خاصی در میان نباشد وارد عمل نخواهد شد. سکوت اصناف در قبال وجود قرص در کیک‌های توزیع شده در سراسر کشور!
مهرمهر1 روز قبل
اقدامات قانونی لازم در خصوص بررسی موضوع کیک‌های حاوی قرص درحال پیگیری استمینا آژوغ، معاون غذاداروی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر اظهار داشت: اقدامات لازم در خصوص بررسی کیک‌های حاوی قرص درحال انجام است و نمونه هایی که توسط شهروندان گزارش و دریافت شده جهت انجام آزمایشات تخصصی به آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو ارسالشده است. وی با اشاره به اینکه به زودی نتیجه آزمون‌ها به اطلاع شهروندان عزیز می‌رسد، افزود: از تمام شهروندان درخواست می‌شود در صورت مشاهده موارد مشابه، به همراه مستندات به نزدیکترین مرکزبهداشتی درمانی اطلاع رسانی شود. وی افزود: تا زمان انجام آزمایشات و مشخص شدن نتایج جهت حفظ و صیانت از سلامت شهروندان کلیه محصولات جمع آوری شده توقیف خواهند بود. آزمایشگاه مرجع در حال بررسی موضوع کیک‌های حاوی قرص استرئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر اظهار داشت: در راستای بررسی کیک و کلوچه‌های مشکوک نمونه جهت آزمایشات تخصصی به آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو ارسال شده است. محمد مهران امینی فرد افزود: دستورات لازم جهت بازدید بازرسان بهداشت محیط دانشگاه از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و جمع‌آوری موارد مشکوک صادر شده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین14 ساعت قبل
ملکوتی ادامه داد: هم‌اینک اصل موضوع کیک‌های آلوده در حال بررسی بوده و مراجع قضایی، انتظامی و امنیتی چابهار در حال رصد موضوع هستند و به محض حصول اطمینان اطلاع رسانی خواهد شد. وی درخصوص انتشار برخی اخبار خلاف واقع خاطرنشان کرد: موضوعات منتشر شده در شهرستان چابهار سابقه نداشته و امیدواریم بتوانیم در سطح ملی سریعا این دغدغه را رفع کنیم. معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار نیز اظهار داشت: انبارهای پلمب شده در این شهرستان پس از بررسی‌های لازم و مشاهده نشدن هیچ کیکی حاوی قرص فک پلمب شدند. رحمدل بامری افزود: تاکنون هیچ شخصی در این رابطه دستگیر نشده و دستگاه قضایی و نیروهای امنیتی در حال بررسی موضوع هستند. وی بیان کرد: انبارهای کیک مشکوک به قرص با بازدید چند ساعته اعضای شورای تامین مورد بررسی دقیق قرار گرفت و خوشبختانه هیچ کیک حاوی قرص مشاهده نشد.

نظرها

اخبار بیشتر