واکنش تند شخصیت‌های سیاسی افغانستان به سفر ترامپ
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سیاسی

واکنش تند شخصیت‌های سیاسی افغانستان به سفر ترامپ

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- برخی شخصیت های سیاسی افغانستان اقدام دونالدترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر سفری دو ساعته به افغانستان و دیدار با رئیس جمهوری این کشور در یک پایگاه نظامی را نقض قوانین بین المللی و نگاه از بالا به پایین ارزیابی کردند که باعث افزایش بدبینی مردم علیه واشنگتن می شود. تاریخ انتشار: 22:42 - 11 آذر 1398 - کد خبر: ۵۷۲۹۷۳
واکنش تند شخصیت‌های سیاسی افغانستان به سفر ترامپ - 0

به گزارش خبرگزاری میزان، همزمان با واکنش‌های گسترده کارشناسان امور بین المللی به این سفر، نمایندگان مجلس افغانستان نیز دیدار «محمداشرف غنی» رئیس جمهوری با «دونالد ترامپ» را در فرودگاه بگرام افغانستان اهانت به این کشور خوانده و آن را خلاف قوانین بین المللی عنوان کردند.

شماری از نمایندگان مجلس افغانستان باور دارند که رئیس جمهوری آمریکا با نگاه از بالا به پایین با رئیس جمهوری و نماینده رسمی این کشور برخورد ناردست کرده است و این نوع رفتار وی باعث افزایش بدبینی علیه آمریکا خواهد شد.

سیدجمال فکوری بهشتی عضو مجلس نمایندگان افغانستان روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا در کابل گفت: جهان امروز به رفتار متقابل کشورها باورمند بوده و وابستگی یک جانبه را نمی‌پذیرد.

به باور بهشتی اگر سران آمریکا به نقض قوانین بین المللی ادامه دهند چالش‌ها و مشکلات جهان را با گذشت هر روز افزایش می‌دهند و حساسیت‌ها علیه آمریکا را نیز تشدید می‌کنند.

این عضو مجلس نمایندگان افغانستان در باره رفتن ریئس جمهور غنی به بگرام گفت: براساس قوانین بین المللی سران کشورها در پایتخت و کاخ ریاست جمهوری دیدارهای خود را انجام می‌دهند و در برخی موارد هم مکان دیگری را براساس توافق قبلی انتخاب می‌کنند.

وی گفت: اگر سفر رئیس جمهوری آمریکا به افغانستان توسط «مایک میلی» فرمانده ارتش آمریکا و یا سفارت آن کشور در کابل تنظیم و هماهنگ شده باشد و براساس توافق قبلی رئیس جمهور به بگرام رفته باشد، اشکال ندارد اما اگر چنین نباشد به افغان‌ها اهانت صورت گرفته است.

وی تأکید کرد که اگر توافق قبلی صورت نگرفته باشد، این عملکرد آمریکا پایمال کردن قوانین و عرف بین المللی است.

عضو دیگر مجلس افغانستان نیز باور دارد که با این عملکرد رئیس جمهوری افغانستان استقلال این کشور زیر سوال رفته و آمریکایی‌ها بدون روادید و هماهنگی هر زمان که می‌خواهند، وارد این کشور شده و یا بر می‌گردند.

خانم روشن، عزیمت اشرف غنی به پایگاه نظامی بگرام برای استقبال از ترامپ را توهین به مردم و کشور افغانستان دانست.

این عضو مجلس افغانستان گفت که واقعیت را همه شهروندان کشور می‌ دانند، اما رئیس جمهور غنی نباید احساسات ملی را خدشه ‌دار ساخته و در پایگاه نظامی بگرام حضور می‌یافت.

علاوه بر اعضای مجلس نمایندگان افغانستان کارشناسان روابط بین الملل نیز از این سفر ترامپ و ملاقات رئیس جمهور اشرف غنی در پایگاه نظامی آمریکا انتقاد کرده است.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

فرخنده زهرا نادری مشاور سابق امور بین الملل رئیس جمهوری افغانستان نیز دراین زمینه گفته است اشرف غنی در جریان سفر به بگرام تمام عرف دیپلماتیک و ‌ پروتکل‌های پذیرفته ‌شده را زیر پا گذاشت.

بشیر بیژن استاد دانشگاه و تحلیلگر افغان هم دراین زمینه گفت: سران «پیمان تلانتیک شمالی» (ناتو) و آمریکایی‌ها پیش از این نیز بدون اجازه حکومت افغانستان، به پایگاه‌های نظامی‌ آمده بودند که چنین رفتارهایی هیچ شباهتی به اصول دیپلماتیک بین کشورها ندارد.

بیژن افزود: در گذشته نیز یک بار بارک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا به فرودگاه بگرام آمد و از حامد کرزی رئیس جمهوری وقت افغانستان خواست که در این پایگاه با وی ملاقات کند اما کرزی این خواست اوباما را رد کرد.

به گفته وی این بار اشرف غنی خواست رئیس جمهوری آمریکا را پذیرفت و به دیدار وی به بگرام رفت که از معیارهای بین المللی به عنوان یک کشور مستقل عبور کرد.

این تحلیلگر سیاسی اضافه کرد، رفتن غنی به بگرام و دیدار با ترامپ، نشان از ناتوانی او دارد و این رفتارش، هویت و حیثیت ریاست ‌جمهوری را زیر سوال برده است.

«محمد ابراهیمی» استاد دانشگاه نیز به یکی از رسانه‌های افغانستان گفت که این کشور برای مبارزه با تروریسم و تامین هزینه آن به کشورهایی مانند آمریکا نیازمند بوده و به همین دلیل مجبور به اطاعت از آنهاست.

وی تأکید کرد: اشرف غنی پس از یک محاسبه برخی بازی‌های سیاسی به دیدار ترامپ به بگرام رفته است.

رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه شب گذشته به طور غیر منتظره وارد فرودگاه بگرام به عنوان بزرگترین پایگاه نظامیان آمریکایی در افغانستان شد و با نظامیان این کشور و رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرد.

ترامپ در این دیدار بر آغاز دوباره گفت وگوی صلح با طالبان تأکید نمود و از آتش بس به عنوان پیش شرط در آن یاد آوری کرد.

وی همچنین از کاهش قابل ملاحظه تعداد نظامیان آمریکایی در افغانستان خبر داد و گفت که اکنون بیش از ۸ هزار نظامی آمریکایی در این کشور حضور دارند که احتمال دارد از شمار آنها در آینده کم شود.

ترامپ درعین حال گفت که نظامیان آمریکایی تا زمانی در افغانستان باقی خواهد ماند که صلح و امنیت در این کشور تأمین شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اخراج اشغالگران و سیادت از مردم دو راهبرد شهید سلیمانی

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سعدالله زارعی کارشناس مسایل سیاسی، با بیان این که رهبر انقلاب در مواجه با شهادت شهید سلیمانی از آن به عنوان مکتب سلیمانی یاد کردند گفت: در واقع توجه به مکتب شهید سلیمانی در بکار بستن راه و روش او، می‌تواند راهگشای ملت‌ها و امت اسلامی در برخورد با دشمنان و برقراری حکومت طیبه الهی باشد. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی با اشاره به مجاهدت‌های خالصانه شهید سلیمانی در راه خدا افزود: آمریکایی‌ها در مواجه با انقلاب و ملت‌های مسلمان و جبهه مقاومت از سال ۱۹۹۴ میلادی، به این جمع بندی رسیدند که برای نجات خودشان از مشکلات منطقه، باید مقاومت ملت‌ها به ویژه جمهوری اسلامی ایران را بشکنند که در این خصوص برنامه ریزی کردند. زارعی اضافه کرد: در این طرح که یک گروه ۴۰۰ نفره در آمریکا آن را طراحی کردند یک راهبرد کامل و جامع برای غلبه بر منطقه با مدیریت پل ولفوویتز طراحی شد که با آمدن جرج بوش در سال ۲۰۰۰ میلادی، این کار اجرایی شد. وی با بیان این که بوش از این راهبرد جدید با هدف همراه سازی سایر ملت‌ها به عنوان جنگ‌های صلیبی یاد می‌کرد افزود: توطئه بزرگی را با آوردن ۳۰۰ هزار نیرو و استفاده از ظرفیت نیرو‌های انگلیسی و متحدین آمریکا پای کار آوردند و به گفته خودشان بیش از ۷ تریلیون دلار نیز هزینه کردند. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیاین کارشناس سیاسی افزود: شهید سلیمانی برنامه هوشمند با سازمان چابک و نیروی محلی را طراحی کرد و دو هدف اخراج اشغالگران و سیادت از مردم عراق را در دستور کار قرار داد که با تلاش و مجاهدت به نتیجه رسید.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴7 ساعت قبل
اظهارنظرهای مختلف سخنگوی شورای نگهبان در زمینه‌های گوناگونعباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در هفته گذشته اعلام کرد: بیش از ۳۷۰۰ نامزد رد صلاحیت شده شکایت کرده‌اند. سخنگوی شورای نگهبان گفت: هر روز تعدادی از نمایندگانی که صلاحیت آنان تایید نشده با اعضای شورای نگهبان ملاقات می‌کنند. هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت که ۹۰ درصد نمایندگان رد صلاحیت‌شده به‌ دلایل غیرسیاسی تایید نشده‌اند. کدخدایی نسبت به ادعای رد صلاحیت نماینده مجلس به دلیل حمایت از برجام واکنش نشان داد. شورای نگهبان در اطلاعیه‌ای بر لزوم پرهیز از گمانه زنی غیرمستند درباره بررسی صلاحیت‌ها و انتساب مطالب دروغ به شورای نگهبان تاکید کرد.

«دلایل رد صلاحیت ۹۲ نماینده مجلس» در هفته‌ای که گذشت

10+
ایسناایسنا9 ساعت قبل
ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت، «عزیزالله قربانی» گفت: بر اساس بند «۷» قانون اصلاح قانون تاسیس شرکت شهرک‌های صنعتی ایران، شهرک‌های صنعتی در هر حال از حریم قانونی و استحفاظی شهرها و قانون شهرداری‌ها مستثنی هستند و بر همین اساس شهرداری‌ها و دهیاری‌ها هیچ‌گونه خدماتی را به شهرک‌ها و نواحی صنعتی ارائه نمی‌کنند و تمامی هزینه‌های مربوط به نگهداری و اداره شهرک‌ها و نواحی از طریق صنعتگران مستقر در آنها تامین می‌شود این در حالی است که بخشی از مالیات و عوارض ارزش افزوده مربوط به واحدهای صنعتی است. عضو موظف هیات مدیره و معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: اختصاص وجوه حاصل از مالیات بر ارزش افزوده اخذ شده از واحدهای مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در جهت حمایت و رفع بخشی از مشکلات واحدهای تولیدی در شرایطی که کمترین خدمتی از سوی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به آنها ارائه نمی‌شود می‌تواند فضای روانی مطلوبی در بین صنعتگران ایجاد کند. قربانی اضافه کرد: بر این اساس نمایندگان مجلس شورای اسلامی به واسطه حمایت از تولید و تسری کمک دولت به شهرها و روستاها و کمک به راهبری و توسعه زیرساخت‌های صنعتی داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی جزء (۲) بند (ب) ماده (۶) قانون برنامه ششم توسعه را تصویب کردند که به دلایل فنی مطرح شده از طرف سازمان امور مالیاتی قابلیت اجرا پیدا نکرد. وی ادامه داد: همزمان با لایحه پیشنهادی دولت برای دائمی کردن قانون مالیات بر ارزش افزوده با تلاش‌های مجدد همکاران و شرکت در جلسات مختلف کارشناسی و تصمیم گیری در کمیسیون‌های اقتصادی دولت و مجلس و مرکز پژوهش‌ها و جلب حمایت نمایندگان به ویژه در کمیسیون‌های اقتصادی و صنایع و معادن در تبصره ۴ ماده ۴۲ لایحه مذکور، اختصاص سهمی از مالیات بر ارزش افزوده به شهرک‌ها و نواحی صنعتی درج شد. قربانی اضافه کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران) مکلف است بر اساس ضرایب و دستورالعملی منابع حساب مذکور را میان شرکت شهرک‌های صنعتی استانی و شرکت‌های خدماتی موضوع قانون نحوه واگذاری مالکیت و اداره امور شهرک‌های صنعتی مصوب ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۸۷ با اصلاحات و الحاقات بعدی توزیع کند که مورد تصویب قرار گرفت که امید است با تایید نهایی شورای نگهبان و ابلاغ آن شاهد ارائه خدمات بهتر به صنعتگران کشور باشیم.
افکارنیوزافکارنیوز7 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارش «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، روز گذشته اعلام کرد که درصدد است از طرح ادعایی خود برای صلح در خاورمیانه، موسوم به «معامله قرن»، قبل از سفر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل به واشنگتن که روز سه‌شنبه انجام خواهد شد، رونمایی کند. اخبار بین الملل - ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگارانی که او را در سفر فلوریدا همراهی می‌کردند، گفت: «ما احتمالا آن را کمی زودتر منتشر خواهیم کرد. آن یک طرح عالی است.» او در عین حال اذعان کرد که احتمالا فلسطینیان با این طرح مخالفت کنند. این گزارش، معامله قرن را «سخاوتمندانه‌ترین پیشنهادی» دانسته است که تاکنون از سوی آمریکا به اسرائیل ارایه شده و حقوق چندانی را برای فلسطینیان در نظر نگرفته است. شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی نیز در گزارشی تصریح کرد که تشکیلات خودگردان فلسطین از جزئیات معامله قرن خبر ندارد و این طرح در رام‌الله «از پیش مرده» در نظر گرفته می‌شود.
افکارنیوزافکارنیوز7 ساعت قبل
اخبار سیاسی - در این گزارش آمده است: این یگان عملیات خارجی حزب‌الله لبنان است که به صورت مستقیم به امنیت نظامی آن مرتبط است و مسؤولیت اجرای عملیات‌های حزب‌الله در خارج خاک لبنان را بر عهده دارد. مسؤولیت این یگان را (سید) حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله شخصا برعهده دارد. «طلال حمیه» فرمانده یگان ۹۱۰ کیست؟ الجزیره درباره طلال حمیه فرمانده یگان مذکور نوشت: وی «طلال حسین حمیه» با کنیه «ابی جعفر» فرمانده اجرایی فعلی یگان ۹۱۰ است که فرماندهان نظامی اسرائیلی به او لقب «شبح» داده‌اند زیرا هیچ سند رسمی از وی در لبنان وجود ندارد و به کلی از زندگی اجتماعی و ظهور علنی به دور است و احتیاط‌های امنیتی را شدیدا رعایت می‌کند. حمیه اکنون این یگان را در منصبی اداره می‌کند که پیشتر فرمانده مشهورتر حزب‌الله «عماد مغنیه» بر عهده داشت، کسی که در سال ۲۰۰۸ در دمشق ترور شد. در پایان این گزارش ادعا شده، از سناریوهای احتمالی ایران برای گرفتن انتقام ترور سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه به دست آمریکا، واگذاری مأموریت به یگان ۹۱۰ حزب‌الله است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

بهترین دوربین‌های ۲۰۲۰ سونی: هر نوع دوربینی که بخواهید

تکراتوچند ثانیه قبل

حزب حاکم میانمار: هم‌اکنون هم از مسلمانان محافظت می‌کنیم!

آفتاب‌نیوز1 دقیقه قبل

محمود رضوی: تازه این شروع ثمره خون حاج قاسم است

مشرق‌نیوز4 دقیقه قبل

سرانجام فدراسیون فوتبال مذاکره با دبیاسی را تکذیب کرد

تسنیم5 دقیقه قبل

فیلم | واکنش وزارت بهداشت به آتش‌ زدن کتاب‌ پزشکی توسط «تبریزیان» | مراجع دینی و علمی واکنش نشان دهند

همشهری6 دقیقه قبل

کلوپ: برای بازگشت شکیری و میلنر به میادین بسیار زود است؛ مینامینو همان بازیکنی است که انتظار داشتیم

طرفداری6 دقیقه قبل

فدراسیون فوتبال حضور دی بیاسی در تیم ملی را تکذیب کرد

طرفداری6 دقیقه قبل