صادرات؛ گرفتار نقائص ساختاری و سد بخشنامه‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اقتصادی

صادرات؛ گرفتار نقائص ساختاری و سد بخشنامه‌ها

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
مسئولانِ امر صادرات، همزبان با کارشناسان این عرصه اقتصادی معتقدند ارتقای صادرات، نیازمند اصلاح ساختار کلان اقتصادی و جلوگیری از صدور بخشنامه‌های ممنوع کننده است.
صادرات؛ گرفتار نقائص ساختاری و سد بخشنامه‌ها - 0

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حمید زادبود، سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران کشور‌های همسایه را مهمترین مشتریان صادراتی ایران در دوران تحریم خواند و گفت: در این شرایط تمرکز ما در صادرات روی همین کشور‌های همسایه و برای این منظور مطالعاتی نیز انجام شده است.

وی افزود: سال ۲۰۱۸ این ۱۵ کشوری که در اطراف مرز‌های آبی یا خاکی ما قرار دارند، حدود ۱۱۶۰ میلیارد دلار از ما واردات داشتند و نخستین بخش مطالعات ما شناسایی کالا‌هایی بود که سهم بزرگی در این رقم دارند.

زادبوم گفت: تحلیل‌ها برای شناسایی گروه کالا‌هایی که این کشور‌ها وارد می‌کنند نشان داد که خودرو، قطعات خودرو، صنایع الکترونیک و موبایل بیشترین سهم واردات این کشورهاست.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: از سوی دیگر به تحلیل انواع صادراتمان به این کشور‌ها پرداختیم و دریافتیم که در بیشتر کالا‌های مورد نیاز آنها، ما توان صادارت داریم.

زادبود افزود: محاسبات ما نشان داد با توجه به نیاز‌های این کشور‌ها و توان تولید ما، امکان صادارت سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار به همسایگان وجود دارد.

وی اضافه کرد: البته این بدان معنی نیست که ما همین حالا می‌توانیم ۱۰۰ میلیارد دلار به کشور‌های همسایه صادر کنیم، بلکه حرف ما این است که فعالان اقتصادی به ویژه جوانان در نظر داشته باشند که در این عرصه ظرفیت ۱۰۰ میلیارد دلاری وجود دارد و باید برای سهم گرفتن از آن اقدام کرد.

صادرات؛ گرفتار نقائص ساختاری و سد بخشنامه‌ها - 8

جمشید نفر، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران نیز گفت: با وجود ظرفیت‌ها ساختار اقتصادی ما بر مبنای صادرات نیست و به همین دلیل ما هیچ وقت به توانایی‌های صادراتی خود توجه نکرده‌ایم.

وی افزود: در بهترین شرایط ما ۲ درصد این بازار را در اختیار گرفته‌ایم در حالی که ظرفیت ۹ درصد را داریم.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران مهمترین مانع بر سر پیشرفت در امر صادرات را بی توجهی عمومی دانست و گفت: اگر فقط بتوانیم از نظر روانی، مسئولان و مردم را متوجه نقش مهم صادارت کنیم، بخش عمده‌ای از مشکلات حل می‌شود و بطور مثال دیگر جلو صادارات گوجه فرنگی گرفته نمی‌شود.

نفر تاکید کرد: باید شرایطی ایجاد شود که هیچ بخشنامه و دستورالعملی که سد راه صادرات شود، صادر نشود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران هم گفت: وقتی ما روزی را به عنوان روز ملی صادارت معرفی می‌کنیم، به این معنی است که عزم ارتقای این بخش اقتصادی وجود دارد.

وی افزود: کار فرهنگی اگرچه زمان می‌برد، اما باید انجام شود.

زادبوم گفت: ما نباید فراموش کنیم که همه مشکلات کشور ناشی از تحریم نیست و یکی از عمده‌ترین نقایص اقتصاد ما، ساختاری است.

وی تصریح کرد: ساختار اقتصادی ما صادرات محور نیست بیشتر به تولید توجه شده است.

زادبودم کمبود تنوع محصولات صادراتی را از جمله مشکلات این عرصه دانست و گفت: نباید تمام توجهات معطوف به چند بخش معدود شود.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران نیز با بخشی از سخنان زادبوم مخالفت کرد و گفت: بخش عمده‌ای از صادرات ۴۰ میلیاردی ما پتروشیمی و فولاد است که هریک به نوعی از سوی دولت حمایت می‌شوند.

وی با اشاره به پیشرفت‌های اقتصادی کره جنوبی، مالزی و ترکیه گفت: اگر بتوانیم یک سپر محکم برای دفاع از صادرات ایجاد کنیم تا مانع از صدور هر بخشنامه‌ای علیه آن شود، موثرترین کمک به صادرات صورت گرفته است.

نفر توجه رسانه‌ها به امر صادرات را ناکافی دانست و گفت: امیدواریم در آینده نزدیک شاهد توجهات بیشتر باشیم.

صادرات؛ گرفتار نقائص ساختاری و سد بخشنامه‌ها - 22

پیمان مولوی کارشناس اقتصادی سیاست سرمایه گذاری را از مهمترین عوامل مورد نیاز ارتقای صادرات دانست و گفت: بدون سیاست سرمایه گذاری منسجم در کلیت اقتصاد، کره جنوبی، ژاپن، مالزی، ترکیه و حتی امارات و گرجستان پیشرفت فعلی را نداشتند.

مولوی افزود: صندوق ضمانت صادرات ایران ۱۰۰ میلیون دلار ظرفیت دارد، اما همین صندوق در ترکیه برای حمایت از صادرکنندگانش ۲ میلیارد دلار اعتبار دارد.

این کارشناس اقتصادی گفت: این امر نشان می‌دهد که ما در زمینه سیاست سرمایه گذاری در جهت توسعه صادرات با خلاء مواجهیم.

زادبوم، سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با تائید سخنان مولوی گفت: این موضوع مورد توجه ما نیز هست صندوق ضمانت صادرات تا ۲۰ برابر سرمایه‌اش ضمانتنامه صادر می‌کند، اما بخشی از این مشکلات به ساختار اقتصادی کشور باز می‌گردد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ رئیس کل بانک مرکزی هشدار داد؛ مردم دارایی‌های خود را در معرض ریسک خرید و فروش ارز قرار ندهند. بازار ارزبازار ارز هفته گذشته را با نوسان پشت سر گذاشت و قیمت دلار در پایان هفته به ۱۳ هزار تومان رسید. بازار بورس بازار بورس برخلاف بازار‌های موازی هفته پر رونقی را پشت سر گذاشت و نقدینگی قابل توجهی به این بازار وارد شد. بازار سکه و طلابازار سکه و طلا نیز به دلیل نوسانات بازار ارز هفته گذشته با نوسان زیادی همراه بود و قیمت هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

رمز یک بار مصرف

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی از اول دی اجبار کرده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ در کشور روزانه بیش از ۳۰ میلیون تراکنش بدون کارت بانکی در حال انجام است که نیاز به تدابیر خاص امنیتی دارد و در همین راستا بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی اجبار کرده است.

۱۰ برند برتر صنعت مد و پوشاک جهان | بازار سه هزار میلیارد دلاری

6+
همشهریهمشهری21 ساعت قبل

همتی: سال آینده دغدغه علما درباره بانک‌ها برطرف می‌شود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در جمع خبرنگاران گفت: قانون بانکداری بدون ربا از ابتدای سال آینده اجرایی می‌شود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: لایحه اصلاح نظام بانکی مورد تأیید علما و فقها قرار گرفته است و از سال آینده تمام جرایم و سودها بر مبنای بانکداری بدون ربا خواهد بود. همتی با اشاره به مشکلات بانک‌ها در گذشته، اظهار کرد: دریافت سود و نحوه محاسبه آن همیشه مورد انتقاد بوده است اما با اجرای این قانون دیگر مشکلی نداریم و همه چیز شرعی خواهد بود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بانک‌ها به‌دلیل داشتن سپرده‌گذاران بلندمدت ممکن است با مشکل مواجه شوند که لازم است سپرده‌گذاری‌های خود را اصلاح کنند. وی ادامه داد: بر اساس نظر شورای فقهی بانک مرکزی و مصوبه شورای پول و اعتبار مصوبه بانکداری اسلامی تصویب شد.

نظرها

اخبار بیشتر