برخورد متفاوت «کرزی» با سفر سرزده «اوباما»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. سیاسی
برخورد متفاوت «کرزی» با سفر سرزده «اوباما»

برخورد متفاوت «کرزی» با سفر سرزده «اوباما»

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
«باراک اوباما» رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال 2010 نیز به گونه‌ای به این کشور سفر کرده بود که همتای افغان وی «حامد کرزی» فقط یک ساعت قبل از ورودش در جریان قرار گرفت اما کرزی از ملاقات با وی در پایگاه بگرام سر باز زد.

به گزارش افکارنیوز،

طی ۱۸ سال لشکرکشی آمریکا به افغانستان مقامات زیادی از «واشنگتن» به «کابل» سفر کردند ولی سفر مخفیانه اخیر دونالد ترامپ به این کشور کاملا اقدامی خارج از عرف دیپلماتیک و بی احترامی به استقلال و حق حاکمیت ملی افغانستان بود.

اخبار بین‌الملل- اگر ترامپ به استقلال ملی افغانستان احترام می‌گذاشت باید به دیدار «اشرف غنی» به کاخ ریاست جمهوری این کشور می‌رفت اما جسارت رئیس جمهور آمریکا به جایی رسیده که خود را در افغانستان صاحب خانه احساس کرده و از همتای افغان خود در پایگاه نظامی «بگرام» در ۶۰ کیلومتری کابل پذیرایی می‌کند.

البته انجام سفرهای از قبل اعلام نشده روسای جمهور آمریکا به افغانستان اتفاق جدیدی نیست.

«باراک اوباما» رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۰ نیز به گونه‌ای به این کشور سفر کرده بود که همتای افغان وی «حامد کرزی» فقط یک ساعت قبل از ورودش در جریان قرار گرفت.

در آن موقع ملاقات روسای جمهور ۲ کشور در محل کاخ ریاست جمهوری افغانستان صورت گرفته بود و همچنین در سال ۲۰۱۴ اوباما بدون اطلاع قبلی در پایگاه نظامی بگرام حضور یافت و کرزی از پیشنهاد ملاقات با وی در این پایگاه سر باز زد.

این اقدام رئیس جمهور پیشین افغانستان مورد تائید مردم این کشور قرار گرفت و بر افزایش محبوبیتش در میان جامعه کمک کرد.

اما اشرف غنی خواسته یا نخواسته با پذیرش حضور در پایگاه بگرام خود را در وضعیت مدعو قرار داد که رفتار ترامپ و به خصوص پشت سر خود در ردیف نظامیان آمریکایی قرار دادن اشرف غنی تائید بر اصطلاح صاحب‌خانگی آمریکایی‌ها بود.

این حرکت رئیس جمهور افغانستان احتمالا هزینه‌های ناگوار سیاسی و کاهش اعتبار وی در میان مردم افغانستان را به همراه خواهد داشت.

به نظر نمی‌رسد وضعیت پیچیده افغانستان و به خصوص ادامه اقدامات تروریستی در این کشور موجب نگرانی‌ آمریکا باشد.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

هدف ترامپ از سفر به افغانستان و مشارکت در مراسم مذهبی شکرگزاری با نظامیان کشورش در پایگاه بگرام، تلاش در جهت تغییر افکار عمومی در داخل آمریکا نسبت به خود و همچنین مقابله با فشارهای دموکرات‌ها در کنگره و به ویژه موضوع استیضاح می‌باشد.

از سوی دیگر ترامپی که در برنامه انتخابات ریاست جمهوری دوره قبل خود بحث خروج کامل نظامیان آمریکایی از افغانستان را قرار داده بود، با این سفر سرزده و مخفیانه خود این پیام را به افغانستان و منطقه داد که با وجود مذاکرات صلح با طالبان قصد خروج کامل از این کشور را ندارد.

به عبارت دیگر نباید به بازگشت صلح و ثبات کامل به افغانستان امید بست، زیرا در این صورت به حضور نظامی واشنگتن نیازی باقی نخواهد ماند زیرا وجود بی ثباتی و تهدیدات امنیتی در افغانستان است که حضور نظامیان آمریکایی و شرکت‌های «خصوصی» امنیتی آن را توجیه می‌کند.

بنابراین موضوع «صلح خواهی» آمریکا برای افغانستان فقط در چارچوب منافع آمریکا در این کشور و منطقه قابل تعریف بوده و واقعیت این است که با توجه به شرایط موجود رویارویی‌های ژئوپلیتیکی و به خصوص همسایگی افغانستان با کشورهای رقیب آمریکا نظیر روسیه، چین و ایران، منافع واشنگتن در شرایط عدم ثبات بهتر برآورد می‌شوند.

به این دلیل آغاز مجدد گفت‌وگوهای واشنگتن با طالبان را نمی‌توان تضمین قطعی بازگشت صلح و ثبات به افغانستان ارزیابی کرد.

در چنین شرایطی گروه‌های سیاسی، قومی و مذهبی افغانستان باید با احساس مسئولیت در برابر ملت و سرنوشت کشورشان ابتکار عمل را به دست گیرند و به هیچ کشور خارجی اجازه مداخله در امور داخلی خود را ندهند.

اگر همانگونه که مشاهده می‌شود، ناخدای کشتی صلح افغانستان آمریکایی‌ها یا هر کشور خارجی دیگری باشد، برای مردم این کشور رسیدن به منزل امید همچنان مشکل و حتی احتمالا غیر ممکن خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لحظاتی از بازی کردن شهید سردار سلیمانی با یک نوزاد (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل

فیلم | هویت کسی که از ترامپ برای ترور سردار سلیمانی تشکر کرد فاش شد

همشهریهمشهری20 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی بازفید نیوز، ساغر اریکا کسرایی، زن ایرانی که ویدئویی را منتشر کرده و از رئیس‌جمهور آمریکا برای ترور سردار قاسم سلیمانی تشکر کرده بود در واقع یک لابی‌گر فروش اسلحه به یک گروه شبه نظامی در لیبی از کار درآمد. وی در سال ۲۰۱۹ برای یک شرکت لابی‌گر مستقر در تگزاس به نام لیندن گاورمنت سولوشنز کار می‌کرد. این شرکت از سوی ارتش ملی لیبی تحت فرماندهی خلیفه حفتر، افسر سابق دولت معمر قذافی که حدود ۲ دهه اخیر ساکن ویرجینیا بوده و در این ایام برای سازمان سیا کار می‌کرده، اجیر شده بود.

فیلم | جدیدترین تصاویر از حمله موشکی به عین الاسد | از حمله داعش به مجلس تا عملیات شهید سلیمانی

همشهریهمشهری14 ساعت قبل

فیلم | انتقاد رئیس بنیاد مستضعفان از استقرار هاشمی در کاخ مرمر | تخلیه کاخ با جر و بحث و حمایت بیت رهبری

همشهریهمشهری20 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین، پرویز فتاح در برنامه نگاه یک گفت: استقرار آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان دبیر مجمع تشخیص در کاخ مرمر درست نبود، بعد از فوت او کاخ را به سختی و با جر و بحث تخلیه کردیم. در نهایت بیت رهبری حمایت کردند و کاخ تخلیه شد. کاخ مرمر یکی از کاخ‌های تاریخی تهران در دوره پهلوی است که در مرکز تهران جای گرفته‌ و در ۳۰ خرداد ۱۳۵۷ با شمارهٔ ثبت ۱۶۰۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. این کاخ پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مدتی به عنوان مقر کمیته انقلاب اسلامی استفاده می‌شد اما چندی بعد بدون کاربرد ماند تا اینکه در میانه‌های دهه ۱۳۷۰ پس از پایان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی دفتر هاشمی رفسنجانی به این کاخ نقل مکان کرد. بخش‌هایی از کاخ مرمر در سال ۱۳۸۷ مرمت و بازسازی شد.

پاسخی به حاشیه سازی‌های اخیر اردکانیان: برنامه رییس مجلس، بازدید از مناطق سیل زده بود/ ما از فرصت حضور ایشان در استان برای افتتاح طرح آبرسانی استفاده کردیم

الفالف22 ساعت قبل
گروه اقتصادی الف، ۲۹ دی ۱۳۹۸، ۱۱:۴۵ ۳۹۸۱۰۲۹۰۸۷به گزارش الف، وزیر نیرو به حاشیه سازی در فضای مجازی درباره افتتاح طرح آبرسانی توسط رییس مجلس در سیستان و بلوچستان پاسخ داد. فیلم را ببینیدگفتنی است د کتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی (۲۳ دی ماه) در پی بارندگی شدید در استان سیستان و بلوچستان و برخی نقاط دیگر در جنوب شرقی کشور که به آب‌گرفتگی مشکل‌ساز برای مردم و در مواردی ویرانگر و خسارت‌بار انجامید، عازم سیستان و بلوچستان شد. رییس قوه مقننه در بدو ورود مورد استقبال رسمى استاندار و مقامات استان قرار گرفت و جمع خبرنگاران هدف از سفر خود به این استان را وقوع سیل اخیر در این استان عنوان کرد. دکتر لاریجانی ادامه داد: با توجه به گزارش‌های واصله از استان درباره سیل اخیر، مجموع نیازهای فوری استان و سایر نیازهای استان در زمینه زیرساخت‌ها از جمله ساخت راه آهن، بزرگراه‌ها و همچنین ایجاد اشتغال از دیگر اولویت‌های این سفر است. وی بازسازی منازل، تعمیر و نوسازی زیرساخت‌ها را اولویت اصلی در این شرایط برشمرد و تاکید کرد: خسارات وارده ناشی از سیل اخیر در حوزه کشاورزی نیز نیازمند برآورد و رسیدگی است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
سخنگوی وزارت امور خارجه به استفاده رئیس جمهور فرانسه از نامی جعلی برای خلیج فارس واکنش نشان داد. به گزارش ایسنا، موسوی در توییتر نوشت: "به جناب مکرون یادآور می‌شوم خلیجی که در جنوب ایران واقع است تنها یک نام دارد و آن خلیج فارس است. حضور نظامی شما در خلیج فارس به اندازه اشتباه شما در نامیدن آن اشتباه است. هر دو اشتباه بزرگ اما قابل جبران است. "

نظرها

اخبار بیشتر