گفت‌وگوی خواندنی تسنیم با مداح معروف زنجان|ذاکران ایران ولایی‌اند / ‌‌هیئت‌ها ‌باید آتش به اختیار عمل کنند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
گفت‌وگوی خواندنی تسنیم با مداح معروف زنجان|ذاکران ایران ولایی‌اند / ‌‌هیئت‌ها ‌باید آتش به اختیار عمل کنند

گفت‌وگوی خواندنی تسنیم با مداح معروف زنجان|ذاکران ایران ولایی‌اند / ‌‌هیئت‌ها ‌باید آتش به اختیار عمل کنند

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
ولی‌الله کلامی‌فرد مداح و شاعر اهل بیت (ع) در استان زنجان معتقد است هیئت باید گروه جهادی داشته باشد که به صورت آتش به اختیار عمل کند.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، آیین‌های عزاداری اهل بیت (ع) و به ویژه حضرت اباعبدالله الحسین (ع) همه‌ساله در سراسر ایران با شور و عشق خاص برگزار می‌شود. زنجان نیز طبق یک سنت دیرینه، در طول سال عزاداری با عظمت و با شکوه که نظیر آن در هیچ کجای ایران دیده نشده است را در قالب هیئت‌های مختلفدارد و به همین سبب زنجان در بین محافل مذهبی و فرهنگی کشور به‌عنوان پایتخت شور و شعور حسینی شناخته ‌شده و حسینیه اعظم، امروزه یکی از بزرگ‌ترین مراکز بزرگ شیعیان جهان به شمار می‌آید.

مرحوم میرزا علی‌اکبر خلدی زنجانی یکی از قدیمی‌ترین مداحان و مرثیه‌سرایان اهل بیت (ع) در استان زنجان بوده ‌که در بسیاری از مراسم عاشورایی شرکت داشته و به نوحه‌خوانی و خدمتگزاری آستان مقدس ائمه اطهار (ع) و به ویژه امام حسین (ع) مشغول بوده ‌و بعدها مرحوم محمد تقی شریعتی این مسیر را ادامه داده و امروزه از مداحان بزرگ زنجان می‌توان به حاج اصغر زنجانی٬حاج ولی‌الله کلامی، حاج جواد رسولی، حاج سید محمد عاملی، حاج غلامرضا عینی‌فرد و مداح جوان زنجان حاج مهدی رسولی اشاره کرد.

مداح و شاعر اهل بیت، استاد ولی‌الله کلامی‌فرد متولد سال ۱۳۳۳ در زنجان که نام خانوادگی ایشان قبلا «اوجاقلو» بوده ‌و به علت اینکه در کودکی توسط جد مادری خود آقا سید کلام میری با مبانی دین و مجالس اهل بیت آشنا شدند، به پیشنهاد بزرگان تخلص خود را کلامی انتخاب کرده و یکی از مشهورترین مداحان و شاعران اهل بیت (ع) در زنجان است.

وی به دنبال سفر پر برکت رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۸۲ به زنجان در محضر معظم‌ له و در گردهمایی ایثارگران و نخبگان زنجان چند غزل قرائت کرد که مورد تحسین حاضرین و عنایت خاص رهبر بزرگوار قرار گرفت و ایشان فرمودند: «کلامی را کلام از دل برآید …».

تا به حال ۳۱ جلد از سروده‌های این شاعر و مادح آل عبا (ع) منتشر شده است که۲۴ جلد عرض ارادت به اهل بیت و ۴ جلد راجع به انقلاب (ترکی و فارسی) و ۲ جلد دیوان فارسی و ۱ جلد فهرست آثار چاپ شده است.

حاج ولی‌الله کلامی زنجانی در گفت‌وگو‌ با ‌تسنیم در زنجان اظهار داشت: مطالب بسیار ارزشمندی در چرایی رخداد واقعه کربلا و نحوه عزاداری وجود دارد که باید بیان شود.

وی در معرفی بیشتر خود گفت: ‌ من اوایل پیراهن‌دوز بودم اما پس از مدتی به خاطر استقبالی که از کتاب‌هایم شد، کتاب فروش شدم ولی پس از زیاد شدن کتاب‌هایم فرصتی برای رفتن به کتاب‌فروشی باقی نماند و امروز فعالیتم، فعالیت فرهنگی است.

پیام قیام سیدالشهدا (ع) امر به معروف و نهی از منکر و احقاق حق و اصلاح امور است

این شاعر اهل بیت با اشاره به اینکه تجمع مذهبی از طلوع خورشید اسلام بوده ‌و ریشه آن نیز نماز جماعت است، افزود: هیئتی که به نام سید الشهدا (ع) بنا شده و ایفای وظیفه می‌کند باید دارای پیام‌هایی باشد که مورد نظر حضرت سیدالشهدا (ع) است، همان‌طوری که حضرت فرمود افرادی مثل من با افرادی مثل یزید بیعت نمی‌کنند و سر فرود نمی‌آورند، پس این خط مشی را نه تنها برای هیئتی‌ها بلکه برای همه افراد مشخص کرده‌اند. حضرت می‌فرمایند من برای امر به معروف و نهی از منکر و احقاق حق و اصلاح امور امت جدم خروج کرده‌ام، وقتی سیدالشهدا (ع) این‌ها را مشخص کرده‌اند، خروجی هیئت‌ها نیز باید در راستای این خواسته‌ها باشد.

سفارش کم نمود آن شه، مگر قرآن و عترت را

چه آمد بر سر دین، از وفاتش تا به عاشورا

که قومی خارجی گفتند بر ریحانه زهرا

مقصر کیست ای وجدان، در این نکته هزار اماست

در تشخیص راه حق باید گوش به فرمان رهبری بود

وی در ادامه به روایتی از پیامبر اکرم (ص) اشارهو تبیین کرد: یعنی امت طوری راه را گم کرد که شخصیتی که پیامبر گفته بود من از حسینم و حسین از من است، به نام خارج شده از دین، بر علیه‌اش قیام کردند. تبلیغات بسیار اثربخش است، اخیرا مقام معظم رهبری کلامی داشتند که در آن فرمودند به مسئولین فرهنگی به چشم رزمنده نگاه کنید، رزمنده باید از لحاظ سلاح آماده و از لحاظ میدان و اردوگاه تامین باشد تا بتواند مقابله کند. امروزه جنگ، جنگ نرم است و اطلاعات عملیات، مسئولان فرهنگی هستند.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

جذب حداکثری اقشار مختلف مردم در دستور کار هیئت‌ها قرار گیرد

این شاعر و مداح اهل بیت (ع) در تبیین اینکه عملیات هیئت‌ها باید چگونه باشد، بیان کرد: ما در هیئت‌ها باید ریشه‌ای کار کنیم و به تعبیری مهدکودک داشته باشیم، برای داشتن مهدکودک مناسب باید در آن مربی آگاه داشته باشیم که لازم است پدر و مادر، زمانی که به هیئت می‌آیند، کودک‌شان را همراه داشته باشند. همچنین هیئت باید گروه جهادی داشته باشد که به صورت آتش به اختیار عمل کند ولی نباید هرج و مرج ایجاد کند و در کنار این کارها فعالیت‌های روتین هیئت فراخور مخاطبان باید اجرا شود.

شاعر سرشناس زنجانی به تشریح هیئت تراز و ساختار مختلف هیئت‌ها پرداخت و گفت: هیئت تراز انقلاب هیئتی است که محتوای مناسبی برای ارائه داشته باشد و بتواند مخاطبان خود را تغذیه کند ما باید به یارانی که اباعبدالله (ع) انتخاب کردند برگردیم، حضرت هم غلام سیاه دارند و هم فقیه، امام به همه فرصت داد، پس ما هم به افرادی که در هر شکل به هیئت می‌آیند باید فرصت دهیم و در کنار آن برنامه ارائه دهیم، همه ما معایب و محاسنی داریم٬ پس برخی افراد را نوازش کنیم و با مهربانی با آنان برخورد کنیم تا جذب شوند.

رسول اکرم می‌فرمایند در قتل فرزندم حسین حرارتی وجود دارد که این آتش سرد نمی‌شود، حضرت وقتی با اهل بیت به کربلا می‌آید یعنی من با کسی دعوا ندارم، من هدف دارم ولی اگر کسی در مسیر معرفت بایستد، تا شی‌خواره‌ام هم می‌دهم، حتی در این مسیر برای معاندان فرصت هم داد.

گریه بر امام حسین (ع) گریه احساسی نیست و معرفتی است/ شهدا در مکتب امام حسین (ع) رشد کرده‌اند

حاج ولی‌الله کلامی به سئوال چه نوع گریه و عزاداری مطلوب و مورد قبول اهل بیت (ع) است؟ پاسخ داد: ما یک گریه احساسی داریم، یک گریه معرفتی داریم، برخی گریه‌ها اثرش سریع رفع می‌شود، مشخص است امام صادق (ع) گریه‌ای را واجب بهشت می‌داند که معرفتی باشد و خروجی آن تصمیم‌گیری باشد. گریه‌کننده سیدالشهدا (ع) حتی اگر احساسی گریه کرد باید علت‌یابی کند، در گریه بر سیدالشهدا (ع) ٬ امام صادق‌ (ع) فرمودند برای امام حسین (ع) و حوادث عاشورا گریه کرد و باید تفکر کرد که چرا ظلم شد؟ چرا خیمه‌ها را آتش زدند؟

وی به تبیین گریه معرفتی پرداخت و ادامه داد: پیامبر گرامی اسلام می‌فرمایند حسین منی و انا من حسین٬ یعنی حسین توسط دخترم از من زاییده شده و دین من توسط قیام حسین تجلی پیدا می‌کند، اینجا اگر گریه کننده با این آگاهی برای سید الشهدا (ع) گریه کند خروجی آن شهید مغنیه‌ها می‌شود، شهدای ما همه زاییده هیئت بودند و در هیئت معرفت کسب کرده بودند. وی در ادامه این شعر را سرود: گفت زاهد از چه رو بر سینه محکم می‌زنی؟ ٬ گفتم از آینه دل گردگیری می‌کنم.

حاج ولی‌الله کلامی در پاسخ به اینکه یکی از اشعاری که به دل خودتان چنگ می‌زند را برایمان بخوانید، بیان کرد:

قاپلاری دویدی، دینه مجاهد تاپمادی

یوز یرمی مین نفردن رای واحد تاپمادی

دورت نفر اهل غدیره زنده شاهد تاپمادی

قاره کوینکلر ولی سالماز یره مولا سوزون

قویماریخ دنیاده یاددان چیخسین عاشورا سوزون

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری می‌فرمایند غدیر عاشورای عوام بود و عاشورا غدیر خواص، آن‌جا با اینکه بیعت گرفته شد جفا شد، اینجا با اینکه بیعت برداشته شد ولی وفا شد و ادامه داد:

قارسین سویماز حسین دیوانسی‌گر جان چیخا

سینه یه ایله ورار تا دوشلریندن قان چیخا

آغلا ای شیعه گرک یردن گویه افغان چیخا

گویما عاشورا غدیر خم کیمی یاددان چیخا

مدعی آزادلردن نقض پیمان گورمیب

دیده دوران حسین تک مرد میدان گورمیب

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جشنواره فیلم و موسیقی فجر

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
بسته این هفته کلاکت به جشنواره فیلم فجر و سرود قسم به خون سلیمانی میپردازد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ کلاکت این هفته به موضوعاتی چون جشنواره فیلم تئاتر و موسیقی فجر و سرود قسم به خون سلیمانی پرداخته است.

پاییز پنجاه سالگی

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ کتاب پاییز پنجاه سالگی از مجموعه کتب خاطرات همسران شهدای مدافع حرم در سیصدو دهمین مراسم شب خاطره، با یاد و خاطره سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و با حضور جمعی از فرماندهان جبهه مقاومت، مسئولان کشوری و لشکری در تالار اندیشه حوزه هنری رونمایی شد. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

زندگی به رنگ امید

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل

همدلی با محور شهید سلیمانی و جشنواره‌های هنری فجر

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
بسته فرهنگیهمدلی با محور شهید سلیمانی و جشنواره‌های هنری فجربسته فرهنگی این هفته اختصاص دارد به؛ برگزاری کنگره سربداران با عنوان عقیق سلیمانی؛ همدلی هنرمندان حوزه‌های مختلف در جشنواره‌های فجر و نمایشگاه چهل سال آثار نگارگری پس از انقلاب اسلامی.

نمایشواره کوچه‌های بنی هاشم

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ دهمین نمایشواره کوچه‌های بنی هاشم از ۲۰ دی تا ۱۰ بهمن اجرا می‌شود و مردم به طور رایگان می‌توانند از آن بازدید کنند. تعداد بازدید: ۷ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
وی با اشاره به اینکه حاج قاسم ریاست را نمی‌شناخت گفت: بعد از شهادت این مرد بزرگ دیدیم دنیا برای حاج قاسم سوخت و اشک ریخت. وی ادامه داد: حاج قاسم برای رزمندگان می‌سوخت و دلسوزی او برای بچه‌های جنگ بیشتر از دلسوزی برای بچه‌های خودش بود و هر رزمنده‌ای که شهید می‌شد مثل باران اشک می‌ریخت. حجت الاسلام و المسلمین شیرازی گفت: وقتی حاج قاسم در قبل و بعد از عملیات وارد حسینیه می‌شد تا برای رزمندگان سخنرانی کند رزمندگان با عشقی وافر او را بالای دست می‌گرفتند. وی با اشاره به رونمایی کتاب «پاییز پنجاه سالگی» روایت زندگی شهید محمد جمالی دوست کرمانی شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: این کتاب یکی از ماندگار‌ترین آثاری است که امروز منتشر شده است. وی گفت: سردار شهید محمد جمالی همواره به عشق شهادت و ولایت پیرو دوست دیرینه‌اش حاج قاسم بود که در نهایت ۱۲ آبان ۹۲ در حومه دمشق سوریه به آرزوی خود رسید.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

مهاجم موناکو، ‌ بهترین بازیکن ماه لیگ فرانسه

فارس2 ساعت قبل

اما و اگرهای انتخابات پارلمانی تاجیکستان؛ شفافیت شرط اول

فارس1 روز قبل

(عکس) سامان خواننده لس‌آنجلسی در تهران دستگیر شد+ سامان کیست؟

فرارو1 روز قبل

میزبانی در ایران بدون پیش شرط قطعی است/ نمی‌گویم پیروزی بزرگی بود اما عزت ایران حفظ شد/ پلی‌آف را دادیم تا متهم به پرسپولیسی بودن نشویم

مشرق‌نیوز1 ساعت قبل

بازگشت هیجان دوباره به فوتبال ایران

برترین‌ها5 ساعت قبل

انصراف تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا قطعی است

روزنو1 روز قبل

گشت‌های هوایی آمریکا در اقلیم کردستان دوباره آغاز شد

ایرنا20 ساعت قبل

گزارش‌های تأیید نشده از حمله هواپیماهای ناشناس به مقر حزب‌الله عراق

همشهری13 ساعت قبل

رزمایش مرصاد ۲ در منطقه هسته‌ای اصفهان برگزار شد

رکنا1 روز قبل

پلی آف لیگ قهرمانان| اولین آزمون مجیدی با استقلال و اولین حضور شهر خودرو در آسیا

وانانیوز6 ساعت قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

خانواده شهیدان سلیمانی، ابومهدی المهندس و مظفری نیا در قم تجلیل شدند

تسنیم6 دقیقه قبل

لیگ جهانی کاراته وان پاریس| حذف باقری و صادقی از رقابت‌های کاتا

تسنیم6 دقیقه قبل

کیفیت جشنواره تئاتر فجر امسال را مثبت ارزیابی می‌کنم

اعتمادآنلاین7 دقیقه قبل

واکنش العبادی به تظاهرات میلیونی عراقی‌ها

مشرق‌نیوز7 دقیقه قبل

فرکی: AFC کار خودش را انجام داد/ ۶ امتیاز دو بازی خانگی خود را می‌خواهیم

نود8 دقیقه قبل

رسول جعفریان: اقدام شرم آور یک روحانی مروج طب سنتی با آتش زدن یک کتاب علمی کار زشتی است / این اقدام کار افراد جاهل و افراطی بوده

خبر فوری8 دقیقه قبل

تیم استقلال به امارات رسید

مشرق‌نیوز8 دقیقه قبل