فرستادن انرژی خورشیدی از فضا به زمین! +فیلم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی

فرستادن انرژی خورشیدی از فضا به زمین! +فیلم

ایسناخبرگزاری ایسنا |
کشور چین در اقدامی حیرت انگیز قصد دارد تا سال ۲۰۳۵ یک نیروگاه خورشیدی در فضا برپا کند و انرژی به دست آمده را با تبدیل به ریزامواج یا لیزر در فضا به زمین بفرستد.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، انرژی خورشیدی ممکن است تا سال ۲۰۳۵ به یک سطح کاملا جدید صعود کند، زیرا مهندسان هوافضا در چین قصد دارند انرژی خورشید را در فضا استحصال کنند و به زمین بفرستند.

آکادمی فناوری فضایی چین (CAST) اظهار داشته است که این کشور در آینده‌ای نه چندان دور این کار را عملی خواهد کرد و یک نیروگاه خورشیدی در فضا بنا می‌کند.

این کار باعث کاهش شدید مصرف سوخت‌های فسیلی فعلی می‌شود.

چین قصد دارد تا سال ۲۰۳۵ یک ایستگاه خورشیدی با ظرفیت ۲۰۰ تن مگاوات در فضا بسازد.

به گفته «وانگ لی» یکی از محققان این پروژه در CAST، این ایستگاه، آن بخش از انرژی خورشید را که هرگز به زمین نمی‌رسد، جذب می‌کند. وی این اطلاعات را در ششمین همایش مهندسی چین و روسیه که در هفته گذشته در شیامن چین برگزار شد، به اشتراک گذاشت.

وانگ خاطرنشان کرد: این انرژی در فضا به ریزامواج (مایکروویو) یا لیزر تبدیل می‌شود و به زمین بازتابانده می‌گردد تا به مصرف ما برسد.

وی افزود: ما امیدواریم که همکاری‌های بین‌المللی را تقویت کرده و پیشرفت‌های علمی و فناورانه داشته باشیم تا بشر بتواند به رویای انرژی پاک بی حد و حصر برسد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

این امر با توجه به اینکه میزان سوخت‌های فسیلی که در حال حاضر از آنها استفاده می‌کنیم رو به کاهش است، بسیار مورد استقبال خواهد بود. بدین ترتیب تأثیرات منفی مصرف سوخت‌های فسیلی بر محیط زیست نیز کاهش خواهد یافت.

وانگ خاطرنشان کرد: این روش بهره برداری از انرژی می‌تواند یک منبع تغذیه معتبر برای ماهواره‌ها، مناطق محروم در زمین و همچنین مناطق دور افتاده فراهم کند.

این ایده برای اولین بار در سال ۱۹۴۱ مطرح شد که «آیزاک آسیموف» نویسنده داستان‌های علمی-تخیلی در مورد مفهوم استفاده از انرژی از فضا نوشت. سپس در سال ۱۹۶۸ یک مهندس هوافضای آمریکایی به نام «پیتر گلیزر» پیشنهاد رسمی برای تاسیس این نیروگاه واقع در فضا را ارائه داد.

چین برای شروع این پروژه در حال ساخت یک پایگاه آزمایشی در «بیشان» با سرمایه ۲۰۰ میلیون یوان (۲۸٫۴ میلیون دلار آمریکا) است. این پایگاه در مورد انتقال انرژی به صورت بی‌سیم با قدرت بالا و چگونگی تأثیر آن بر محیط ما تحقیق خواهد کرد.

وانگ می‌گوید اگر همه چیز به برنامه ریزی پیش برود، این کار می‌تواند صنایع حمل و نقل فضایی تجاری را نیز بهبود بخشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ رئیس کل بانک مرکزی هشدار داد؛ مردم دارایی‌های خود را در معرض ریسک خرید و فروش ارز قرار ندهند. بازار ارزبازار ارز هفته گذشته را با نوسان پشت سر گذاشت و قیمت دلار در پایان هفته به ۱۳ هزار تومان رسید. بازار بورس بازار بورس برخلاف بازار‌های موازی هفته پر رونقی را پشت سر گذاشت و نقدینگی قابل توجهی به این بازار وارد شد. بازار سکه و طلابازار سکه و طلا نیز به دلیل نوسانات بازار ارز هفته گذشته با نوسان زیادی همراه بود و قیمت هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

رمز یک بار مصرف

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی از اول دی اجبار کرده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ در کشور روزانه بیش از ۳۰ میلیون تراکنش بدون کارت بانکی در حال انجام است که نیاز به تدابیر خاص امنیتی دارد و در همین راستا بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی اجبار کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر