سفر چراغ خاموش ترامپ به افغانستان نشان از افول آمریکا دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. بین‌المللی
سفر چراغ خاموش ترامپ به افغانستان نشان از افول آمریکا دارد

سفر چراغ خاموش ترامپ به افغانستان نشان از افول آمریکا دارد

فارسخبرگزاری فارس |
کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه سفر چراغ خاموش ترامپ به منطقه توهین به مردم و حاکمیت ملی افغانستان بود، گفت: ترامپ جایگاهی برای مقامات رسمی افغانستان قائل نیست و این نگاه سلطه طالبانه و هژمونیک افول آمریکا را تسریع خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا هفته گذشته در سفری از پیش‌اعلام‌ نشده، وارد افغانستان شد.

بنا بر اعلام کاخ سفید، این سفر با هدف سرکشی به نظامیان آمریکایی به مناسبت عید شکرگزاری صورت گرفت. ترامپ در جریان این سفر در پایگاه نظامیان آمریکایی در «بگرام» که بزرگترین پایگاه این کشور در افغانستان است، حضور یافت.

پس از پایان سخنان «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان، ترامپ از سربازان خواست تا جایی برای وی باز کرده و غنی به میان سربازان و در پشت سر رئیس جمهور آمریکا قرار گرفت که این موضوع خشم مردم افغانستان را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت.

«سید رضا صدر الحسینی» تحلیلگر مسائل غرب آسیا، در این باره به خبرنگار فارس گفت که سفر ترامپ به افغانستان خارج از عرف دیپلماتیک و توهین به مردم و مقامات سیاسی و اجتماعی این کشور بود.

به گفته وی، سفر بدون اطلاع ترامپ به یک پایگاه نظامی صرف نظر از توهین به مردم و حاکمیت ملی افغانستان، نشان از افول سلطه آمریکا دارد.

صدرالحسینی بر این باور است که این‌گونه برخوردها تنفر مردم افغانستان را نسبت به آمریکا افزایش خواهد داد و از سوی دیگر نشان دهنده این است که ترامپ جایگاهی برای مقامات رسمی افغانستان قائل نیست.

گفتوگوی تفصیلی سایت افغانستان خبرگزاری فارس با وی را در زیر می‌خوانید.

*حرکت ترامپ توهینی به مردم افغانستان بود

فارس: باتوجه به عدم اطلاع مقامات افغانستان از سفر ترامپ، فکر می‌کنید آیا این موضوع خارج از عرف دیپلماتیک است؟

یکبار دیگر ترامپ بدون رعایت تشریفات دیپلماتیک و مرسوم در سفرهای خارجی وارد افغانستان شد که این اقدام ترامپخارج از عرف دیپلماتیک و توهینی به مردم و مقامات سیاسی و اجتماعی این کشور بود.

سفر ترامپ بدون اطلاع مقامات سیاسی افغانستان به یک پایگاه نظامی انجام شد که علاوه بر انکه توهین به مردم و حاکمیت ملی افغانستان است، دلیل سفرهای چراغ خاموش به کشورهای منطقه بدون اجازه صاحبان اصلی آنها، نشان از افول آمریکا دارد.

*برخورد ترامپ تنفر مردم افغانستان از آمریکا را افزایش می‌دهد

فارس: ترامپ بعد از سخنرانی رئیس جمهور افغانستان از وی درخواست می‌کند که در میان نظامیان آمریکا و پشت سر وی بایستد، این برخورد را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

برخورد ترامپ با شخص اول افغانستان غیرمعمول بود، در این گونه سفرها معمولا ۲ رئیس جمهور در سطح هم و در توازن و در شکل موازی کنار یکدیگر سخنرانی می‌کنند، اما متاسفانه شیوه برخورد ترامپ با رئیس جمهور مستقر و قانونی افغانستان خارج از عرف دیپلماتیک بود.

به نظر می‌رسد که دیدگاه امروز آمریکا در مورد برخی از مقامات رسمی کشورها به شکل قرون ۱۷ و ۱۸ اعمال می‌شود.

این‌گونه برخوردها تنفر مردم افغانستان را نسبت به آمریکا افزایش خواهد داد و از سوی دیگر نشان دهنده این است که ترامپ جایگاهی برای مقامات رسمی افغانستان قائل نیست و این نگاه سلطه طالبانه و هژمونیک افول آمریکا را تسریع خواهد کرد.

فارس: نظر و دیدگاه مردم افغانستان پس از گذشت ۱۹ سال از جنگ آمریکا در این کشور درباره حضور نظامیان خارجی چیست؟

نظر مردم همه کشورهایی که آمریکا در آنجا حضور دارند، نسبت به این افراد منفی بوده و یکی از نشانه‌های آن نوع برخوردی است که مردم افغانستان نسبت به سربازان آمریکایی در منطقه بگرام انجام می‌دهند.

آسیب‌های جدی در طول سالیان اخیر به این پایگاه و نظامیان آمریکایی که مشغول تردد به این منطقه هستند، افزایش یافته و مردم بغض و کینه خود را نسبت به آمریکایی‌ها خود را به صورت تظاهرات چندباره در کابل انجام دادند.

یکی از دلایل این افزایش تنفر دخالت نظامیان آمریکایی در امور داخلی افغانستان و افزایش اقدامات نظامی آمریکا در این کشور به خصوص از طریق پرواز پهباد و بمباران‌های است که بخش قابل توجهی از این تلفات به افراد غیرنظامی و افراد غیروابسته به گروه‌های تروریست حاضر در افغانستان وارد شده است.

در واقع مردم افغانستان مشاهده می‌کنند که حضور آمریکا در ۱۹ سال گذشته در مبارزه با مواد مخدر، توسعه اقتصادی، اجتماعی و ارتقا امنیت تاثیر نداشته و حتی حضور نظامیان آمریکایی باعث تشدید اقدامات تروریستی شده است.

مردم افغانستان سال‌ها با جریان شناخته شده تروریستی در این کشور روبرو بودند، اما از حدود ۳ سال پیش با حضور آمریکا و زیر چتر امنیتی این کشور شاهد حضور و گسترش گروه تروریستی داعش نیز هستیم که به مجموعه ترویستی افغانستان اضافه شده است.

در حقیقت مردم افغانستان با توجه اینکه هیچ یک از تعهدات آمریکایی‌ها طی ۱۹ سال حضور در این کشور عملی نشده، حضور نظامیان خارجی را مضر می‌دانند.

*داعش در افغانستان شکست نخورده است

فارس: با توجه به سخنان مقامات افغانستان در مورد شکست داعش در این کشور، فکر می‌کنید که این گروه تروریستی در افغانستان شکست خورده است؟

اقدامات داعش در ننگرهار و در بخش‌های شمالی افغانستان تقریبا رو به افزایش بوده و توانمندی این گروه در آموزش، تسلیحات و جذب نیرو گسترش یافته است.

داعش طی سالیان گذشته به دلیل اختلاف مبنایی و فکری نتوانسته از میان جوانان و مردم این کشور نیرو جذب کند، اما با این وجود فعالیت این گروه تروریستی در افغانستان افزایش یافته است.

فارس: آیا سیاست ترامپ در باره افغانستان تغییر کرده و آمریکا به دنبال صلح در افغانستان و کاهش نیروهای خود در این کشور است؟

واقعیت این است که هیچکدام از مطالبی که ترامپ در مورد خارج کردن نیروهای خود از منطقه غرب آسیا عنوان کرده، عملیاتی نشده و در مورد افغانستان نیز بعید است که شاهد خروج نظامیان آمریکایی باشیم.

کاهش نظامیان آمریکایی برای کاهش تلفات این افراد است و به این معنا نیست که آمریکا از منافع خود در منطقه دست کشیده است، بلکه آمریکا شیوه حضور خود را در افغانستان تغییر داده و از حضور نظامی صرف و عریان به شیوهای پنهان و عملیات روانی و جنگ نرم تغییر داده است.

آمریکا با نفوذ در دستگاهای تصمیم‌گیری افغانستان تلاش دارد تفکر آمریکایی و حضور خود را در این کشور تقویت کند.

*بخش جهادی طالبان مخالف صلح با آمریکا است

فارس: آیا آمریکا به دنبال صلح با طالبان است؟

به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها علاقمند به صلح با طالبان هستند، اما به دلیل مبانی فکر طالبان نباید انتظار صلح جامع و دائمی در افغانستان را داشته باشیم، تنها ممکن است معاملاتی در مورد قدرت سیاسی طالبان در آینده نزدیک افغانستان انجام شود.

از سوی دیگر بخش جهادی طالبان موضوع صلح با آمریکا را رد کرده و خواهان ادامه جنگ با این کشور است.

فارس: با توجه به گذشت بیش از ۲ ماه از برگزاری انتخابات افغانستان چرا تاکنون نتایج آن اعلام نشده است؟

به نظر می‌رسد دلیل به تاخیر افتادن نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شبهاتی باشد که در مسئله انتخابات وجود دارد.

به دلیل عدم مشارکت مردم افغانستان اما به دلیل شرایط سیاسی این کشور و وجود شبهات گوناگون در نحوه رای گیری و شمارش آرا اعلام نتایج را با تاخیر مواجه کرده است.

*ایران به دنبال صلح و توسعه افغانستان است

فارس: ایران چه نقشی می‌تواند در صلح و ثبات در افغانستان ایفا کند؟

جمهوری اسلامی ایران برای خود در منطقه نقش ثبات سازی و افزایش امنیت نقاط مختلف بویژه کشورهای همسایه و افغانستان را تعریف کرده است.

قطعا امنیت افغانستان بروی امنیت ایران بخصوص شرق این کشور تاثیر بسزایی دارد، ایران در طول یک دهه گذشته تمام تلاش خود را معطوف به ایجاد صلح و ثبات در افغانستان کرده است.

به نظر می‌رسد که جهت‌گیری جمهوری اسلامی توسعه اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی درمانی و سیاسی است و این موضوع نشان دهنده اهمیتی است که افغانستان برای ایران دارد.

نفوذ معنوی جمهوری اسلامی در بخشی قابل توجهی از جمعیت افغانستان یکی از اهرم‌های ثبات و امنیت داخلی افغانستان است، به این دلیل که با توجه به گرایشی که نیروهای زبده و جهادی و متمایل به انقلاب اسلامی به ایران دارند، توصیه‌های که به این افراد از سوی ایران شده همواره منبع ثبات بوده است.

جمهوری اسلامی در این رابطه تمام تلاش خود را برای تقویت ثبات و امنیت و توسعه همه جانبه در افغانستان معطوف کرده است.

انتهای پیام/ ر

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رکنارکنا12 ساعت قبل
سرلشکر عبدالکریم خلف، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق هم دو روز پیش تایید کرد که کمیته‌ای که برای تحقیق درباره حمله هوایی به سردار قاسم سلیمانی و همراهانش تشکیل شد به نتایج مهمی دست یافته است. سخنگوی عبدالمهدی گفت که کمیته مذکور به نتایج مهمی دست یافته و زمینه تحقیقات عمیق روی طرف‌های دیگر را فراهم می‌کند و چه بسا دامنه تحقیقات به فراتر از مرزهای عراق هم برسد. سپهبد حاج قاسم سلیمانی و «ابومهدی المهندس»، جانشین رئیس سازمان الحشد الشعبی و چند تن از همرزمانشان در بامداد روی سیزدهم دی ماه سال جاری در حمله هوایی آمریکا به نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند. خبرگزاری رویترز هم اخیرا به نقل از عراقی‌ها فاش کرد که کارمندان فرودگاه‌های بغداد و دمشق، اطلاعات ورود و خروج سردار سلیمانی و همراهانش را در اختیار ارتش آمریکا قرار داده‌ بودند. منبع: نامه نیوزبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
برترین‌هابرترین‌ها5 ساعت قبل
کارگاه‌ها و اجراهای یوجینو باربا و رومئو کاستلوچی در سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر لغو و برگزاری آن به زمان دیگری موکول شد. ایرنا: کارگاه‌ها و اجراهای یوجینو باربا و رومئو کاستلوچی در سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر لغو و برگزاری آن به زمان دیگری موکول شد. دو نمایش «جولیوس سزار» و «بلای زندگی» آثاری از رومئو کاستلوچی کارگردان ایتالیایی و یوجینو باربا نویسنده و کارگردان دانمارکی، شرکت‌کنندگان سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر هستند. قرار بود نمایش «جولیوس سزار» به کارگردانی رومئو کاستلوچی در روزهای برگزاری جشنواره فجر، در تهران روی صحنه برود. سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند بهمن ماه امسال برگزار می‌شود.
فارسفارس44 دقیقه قبل
شماری از مردم لبنان با برگزاری تظاهرات در مقابل پارلمان و مناطق مختلف بیروت، خواستار تشکیل هر چه سریعتر دولت جدید شدند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، معترضان لبنانی در ادامه اعتراضات خود به شرایط اقتصادی و اجتماعی جامعه، بعد از ظهر شنبه در چند نقطه از شهر بیروت دست به تظاهرات زدند و با سر دادن شعارهایی خواستار تشکیل یک دولت جدید شدند. رسانه‌های لبنانی گزارش دادند که نیروهای امنیتی نیز برای متفرق کردن معترضان اقدام به شلیک گاز اشک‌آور و استفاده از خودروهای آب پاش کردند. لبنان از هفدهم ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ (۲۸ مهر) صحنه اعتراضات مردمی است که خواستار مبارزه با فساد و بهبود اوضاع اقتصادی و اجتماعی هستند. وبگاه «النشره» دیروز (دوشنبه) در گزارشی به تشریح دلایلی پرداخت که باعث شده دولت جدید تا کنون تشکیل نشود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز9 ساعت قبل
بزرگترین تجمعات در شهرهای نورنبرگ و برلین برگزار شد. در درسدن و اشتوتگارت هم تعداد زیادی از کشاورزان با تراکتورهای خود به خیابان‌ها آمدند. صدها تراکتور جاده‌های نقاطی از آلمان را به تسخیر خود درآوردند تا به مسئولان بگویند که از مقررات زیست‌محیطی ناراضی هستند. راهپیمایی‌ کشاورزان به سمت برلین در حالی برگزار شد که پایتخت آلمان میزبان هفته بین‌المللی سبز است؛ هفته‌ای که طی آن نمایشگاه‌های مختلف مواد غذایی و محصولات کشاورزی برگزار می‌شود. علت اعتراض‌ها این است که مردم محلی و شهروندان نسبت به آینده صنعت کشاورزی و سیاست‌های زیست‌محیطی نگران هستند.
ایلناایلنا6 ساعت قبل
جلیقه‌زردهای فرانسه بار دیگر به خیابان‌های پاریس آمدند. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جلیقه‌زردهای فرانسه، امروز -‌شنبه- بار دیگر به خیابان‌های پاریس آمدند. این شصت و دومین هفته متوالی است که معترضان فرانسوی خیابان‌ها را به اشغال خود درمی‌آورند. گزارش‌ها حاکی از آن است که معترضان خواستار برگزاری تظاهرات با اعتصاب‌کنندگان اتحادیه‌های تجاری شده‌اند. از میانه نوامبر ۲۰۱۸، خیابان‌های فرانسه هر هفته شاهد تظاهرات گسترده جلیقه‌زردهاست.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین13 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- ادامه تظاهرات و اعتصاب سراسری در فرانسه و تاکید مجدد روسیه بر تکمیل خط لوله نورد استریم از جمله تحولات مهم جهان طی ساعات گذشته هستند. * تاکید روسیه بر تکمیل پروژه نورد استریموزارت خارجه روسیه بار دیگر تاکید کرد که پروژه «نورد استریم ۲» با وجود تحریم‌های آمریکا تکمیل خواهد شد. بیشتر بخوانید: * استعفای نخست وزیر اوکراین پذیرفته نشد «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین، با استعفای «اولکسی هونچاروک»، نخست وزیر این کشور، موافقت نکرد. * وزیر خارجه آمریکا چین را تهدید به تحریم کرد «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا، چین را تهدید کرد که در صورت ادامه خرید نفت از ایران، تحریم‌هایی علیه این کشور اعلام خواهد کرد. * آمریکا یک فرمانده ارشد سپاه پاسداران را تحریم کرد «برایان هوک»، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، ضمن مطرح کردن ادعا‌های بی اساس درباره کشورمان، اعلام کرد که واشنگتن یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران را در لیست تروریسم قرار داده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری6 روز قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری6 روز قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری6 روز قبل

بهترین فروشگاه اینترنتی برای خرید انواع باتری موبایل

تکراتوچند ثانیه قبل

واکنش طنز کاربران به ظاهر کنسول ایکس‌باکس ایکس

رکنا4 دقیقه قبل

بیانیه کانون هواداران پرسپولیس خطاب به AFC: با محروم کردن ایران، لیگ قهرمانان به لیگی بی اعتبار و کم تماشاگر مبدل خواهد شد

طرفداری5 دقیقه قبل

پیام آیت الله مکارم شیرازی به آیت الله سیستانی

مشرق‌نیوز5 دقیقه قبل

دیدار شهرداری گنبدکاووس با پیام مشهد برگزار خواهد شد

ایسنا7 دقیقه قبل

رفع مشکل سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان روستاهای غرب کارون خرمشهر

مهر7 دقیقه قبل

معرفی رییس و نایب رییس هیئت مدیره شرکت پالایش نفت بندرعباس

اقتصاد آنلاین7 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

5 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1

فرمانده حشدالشعبی ترور شد+ عکس پیکر فرمانده / تکذیب شد

6 روز قبلرکنا1