محدودیت در انگشت این نابغه ایرانی را ناامید نکرد + فیلم و عکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا

محدودیت در انگشت این نابغه ایرانی را ناامید نکرد + فیلم و عکس

رکناخبرگزاری رکنا |
حوادث رکنا : وحید رجبلو نخبه ای است که با وجود محدودیت‌های جسمی‌‌ توانسته است بیش از 200 سایت طراحی کند.

محدودیت در انگشت این نابغه ایرانی را ناامید نکرد + فیلم و عکس - 1

حجم ویدیو: 14.58M | مدت زمان ویدیو: ۰۰:۰۲:۱۹

به گزارش رکنا، در یکی از کلاس‌های دانشگاه بود که بحث استارتاپ، کارآفرینی و معرفی کسب و کار‌های نوپای فضای مجازی، اپلیکیشن و سایت توانیتو از سوی استاد معرفی شد. او توضیح داد که توانیتو استارتاپی برای جامعه معلولان است، تا اینجای کار توضیحات استاد چیز عجیبی نداشت، اما وقتی بنیانگذار آن را معرفی کرد برای خیلی‌ها که نام او را نشنیده بودند تعجب برانگیز بود.

محدودیت در انگشت این نابغه ایرانی را ناامید نکرد + فیلم و عکس - 6

«بنیانگذار این اپلیکیشن وحید رجبلو است، فردی که تنها ۲ درصد بدنش یا بهتر است بگویم تنها یک انگشت او توانایی حرکت دارد، اما نابغه‌ای است که بیش از ۲۰۰ سایت را طراحی کرده است.» تنها گفتن همین یک جمله از طرف استاد برای کسی که او را نمی‌شناخت و نامش را نشنیده، کافی بود.

بعد از کلاس نام او را در اینترنت جستجو کردم، ده‌ها گزارش از سوی خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های مختلف در موردش نوشته بودند، برای اینکه او را از نزدیک ببینم شماره تماسش را پیدا کردم و تماس گرفتم. قرار گفتگو و مصاحبه با وحید رجبلو در دفتری که با سایر کارمندان و همکارانش در حال کار کردن بودن یا همان دفتر توانیتو هماهنگ شد.

به این ترتیب در یک عصر پاییزی که خیابان‌های تهران شلوغ‌تر از همیشه بود به آنجا رسیدیم. در کنار چند دفتری که آن‌ها هم کار‌های استارتاپی انجام می‌دادند، اتاق کار وحید هم قرار داشت.

به دفتر کار او نزدیک شدیم دفتری با در‌های شیشه‌ای و فضای تقریبا ۲۰ متری بود. او در یک صندلی راحتی که با صندلی‌های دیگر متفاوت بود، به همراه لب تاپ و گوشی همراهش منتظر ما نشسته بود و با لبخندی که رنگ و بویی از نا امیدی و خستگی در جسمش نداشت از ما استقبال کرد.

آرنج یک دست خود را برای نگه داشتن سر خود بر روی میز گذاشته بود و انگشت اشاره دست دیگرش که آن دو درصد متحرک بدن او معرفی می‌شد بر روی موس لب تاپ قرار داشت.

با خلاصه‌ای از زندگی او از زبان این توان یاب صحبتمان را آغاز کردیم؛ وحید با بیماری مادرزادی به نام SMA در سال ۱۳۶۶ متولد شده بود بیماری که از بردن نامش دل خوشی نداشت و می‌گفت: نمی‌خواهم زیاد در مورد آن حرف بزنم و هر کسی که می‌خواهد بیشتر در مورد آن بداند نام آن را در اینترنت جستجو کند کافی است، ولی تا این حد بگویم که شما با شرایط طبیعی متولد می‌شوید و به مرور زمان این بیماری پیشروی می‌کند و ممکن است کل بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد.

به گفته خودش در زمان کودکی تنها پا‌های او درگیر این بیماری بوده است؛ او هرگز مانند سایر کودکان دویدن در پارک، دوچرخه سواری و … را تجربه نکرده است، حتی هنگامی که برای ثبت نام و یادگیری به مدارس مراجعه می‌کند، او را ثبت نام نمی‌کنند و او بدون اینکه نا امید شود به کمک خواهر و مادرش شروع به یادگیری می‌کند.

اکنون ۹۸ درصد عضلات بدن وحید با این بیماری درگیر شده است و برادر او مجید در همه مراحل همراه و پشتیبان اوست. هر زمانی سر وحید از تکیه گاه خودش که دست اوست تکان می‌خورد، مجید سر او را جا به جا می‌کند.

معنی دقیق برادری را می‌شد از رابطه بین مجید و وحید درک کرد و عکس کودکی روی میز نشان می‌داد از همان دوران این دو برادر حامی و پشتیبان هم بوده‌اند.

وحید رجبلو اکنون با تمام این محدودیت‌ها و مشکلاتی که در زندگی اش داشته است توانسته با راه اندازی سامانه آنلاین خدمات دهی به توان یاب‌ها و افراد ناتوان با شعار توانمندسازی برای همه، جامعه‌ای مناسب را برای آنان محقق کند و اکنون توانیتو با یک تیم ۳۰ نفری و با عضویت ۳ هزار نفر در حال خدمت به جامعه معلولان است.

از او خواستیم تا در مورد توانیتو بیشتر توضیح دهد و گفت: توانیتو پس از تلاش خیلی زیاد، حمایت نشدن‌ها و کمبود سرمایه؛ اردیبهشت ماه سال جاری رونمایی شد و اکنون به این مرحله رسیده است؛ البته انتظار من از توانیتو خیلی بیشتر از توانیتو در حال حاضر است و آینده‌ای که من برای توانیتو می‌بینم این است که در کل کشور برای تمام توان یاب‌ها توسعه پیداکند.

از حرف‌های او مشخص است که از عدم حمایت از جامعه توان یاب و توانیتو گله‌مند است، اما می‌گفت: آدمی نیستم که اهل گله باشم، اما توانیتو، چون یک مسئله اجتماعی است انتظار من این است که مشکلات حداقلی ما را رفع کند، به طور مثال من با وجود ۳۰ کارمند به شدت با کمبود فضا مواجه هستم و در این فضایی که شما می‌بینید کارمندان من به صورت شیفتی میان و همه آن‌ها باهم نمی‌توانند در این دفتر به این کوچکی کار کنند.

از نظر او افراد دارای معلولیت زینت مجالس مسئولان هستند. وحید می‌گوید نامه‌های زیادی برای رفع مشکلاتش به سازمان‌های مربوط به مشکلات معلولان فرستاده، اما پاسخی دریافت نکرده است. مجید نیز تاکید داشت: خیلی از مسئولان می‌آیند و با وحید عکس می‌گیرند و قول هایی میدهند، ولی قولهایشان در همین دفتر باقی می‌ماند و عملی نمی‌شود.

یکی از آرزو‌هایی که وحید در مورد آن قبلا صحبت کرده بود تشکیل یک زندگی مستقل بود و او اکنون به آرزویش رسیده است و به صورت مستقل، جدا از خانواده‌اش زندگی می‌کرد. او می‌گفت: دوست دارم ازدواج کنم و یک زندگی کاملا مستقل‌تر از این زندگی که دارم تشکیل دهم.

نظر وحید را درباره این جمله که معلولیت محدودیت می‌آورد پرسیدیم و او پاسخ داد: این شعار که تمام افراد و جامعه معلولان آن را باور دارند یک مقدار بار منفی دارد و من با آن موافق نیستم؛ اگر افرادی مانند ما که دارای معلولیت هستیم، معلولیت‌مان را بشناسیم آن وقت محدودیت برایمان معنایی ندارد و من فکر می‌کنم ما بلد نیستیم چگونه با محدودیت هایمان برخورد کنیم.

موانع زیادی برای محقق شدن آرزو‌های وحید وجود داشت، اما هیچ چیز باعث نا امیدی او نمی‌شد؛ او هر روز با قدرت بیشتری برای رسیدن به هدف و آرزوهایش و کمک به جامعه معلولان تلاش می‌کند؛ بنابراین هیچ راهی غیر ممکنی وجود ندارد و برای رسیدن به قله آرزو‌ها تنها کمی خودباوری و تلاش نیاز است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | پلیس: اراذل اوباش سابقه‌دار در مسعودیه تیراندازی کردند، یک راننده اسنپ بی‌گناه کشته شد

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
استان گیلان دیر زمانی است که جزء مقاصد اصلی گردشگران بوده است. طبیعت بی‌نهایت زیبای آن که از یک سو به البرز می‌رسد و همچنین سرسبزی و شور زندگی که در این استان در جریان است، همواره مشوق خوبی برای جذب طبیعت دوستان بوده است.

نخستین فیلم و عکس از جنگ مسلحانه در قهوه خانه‌ای در جنوب شرق تهران / مردان مخوف شناسایی شدند

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، ماموران پلیس آگاهی و پیشگیری در صحنه حضور دارند و با توجه به بررسی موضوع به سرنخ‌هایی رسیده‌اند. علاوه بر صدای حدود ۱۳ ‎تیرهوایی که شنیده شد تعدادی نارنجک هم در خیابان انداختند و با قمه شیشه‌های خودروهای پارک شده را شکستند. هنوز علت این حمله مسلحانه مشخص نیست و با حضور پلیس دو آمبولانس مجروحان این حادثه را به بیمارستان منتقل کرد. دقایقی پیش سومین آمبولانس ‎اورژانس هم در محل حاضر شد و علاوه بر پلیس‌های قبلی پنج خودرو دیگر ‎پلیس نیز به منطقه اعزام شدند. وی افزود در بررسی میدانی شاهدان اعلام داشته‌اند که تعداد۳ یا ۴ نفر سرنشین یک دستگاه خودرو پژو پارس سفید رنگ با اسلحه کلاش و همچنین با شمشیر و قمه اقدام به حمله به سمت قهوه خانه کردند.

انفجار لاستیک کامیون حین تعویض + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران21 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک مرد مکانیک قصد تعویض لاستیک یک کامیون را داشت که به دلیل رعایت نکردن نکات اصول و نقص فنی در خودرو، لاستیک کامیون منفجر شد. لاستیک خودرو پس از انفجار، مرد مکانیک را چند متر پرتاب کرد اما آسیب جدی به او وارد نشد. انتهای پیام/

(ویدئو) تصاویر حادثه دلخراش تالار عروسی سقز

فراروفرارو14 ساعت قبل
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان گفت: حادثه آتش سوزی تالار عروسی سقز ۱۱ نفر کشته برجا گذشت. انفجار گاز تالار عروسی سقز ۱۱ کشته برجا گذاشتوی اظهار داشت: مصدومان این حادثه هم اکنون در بیمارستان تحت مداوا هستند و اعضای مدیریت بحران نیز در حال ارایه خدمت به آسیب دیدگان هستند و علاوه بر آن بیمارستان‌های شهر‌های اطراف سقز از جمله شهرستان‌های بانه، دیواندره، سنندج، بوکان و مهاباد نیز به حالت آماده باش در آمده‌اند. رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سقز نیز گفت: ساعت ۹:۵۵ از طریق سامانه ۱۲۴ گزارش آتش سوزی کپسول گاز در تالار مانگه شه و سقز اعلام شد، نیروی‌های آتش نشانی با سه دستگاه بلافاصله در محل حاضر شده و آتش سوزی را مهار کردند. محمد دولتی اظهار داشت: در این حادثه به علت ازدحام مردم در بیرون رفتن از تالار مراسم، چندین نفر مصدوم شدند. وی با بیان اینکه این حادثه خسارت مالی به تالار وارد کرده تاکید کرد: هم اکنون آتش سوزی مهار شده و نیرو‌های امدادی در حال انتقال مصدومین به بیمارستان‌های سقز هستند.

فیلم/ روایت شاهدان عینی از حادثه سقز

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز16 ساعت قبل

صحنه‌ای دردناک از تصادف و مرگ مادر و دختر + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه حوادث Accidents رکنا، روز گذشته در بزرگراه ولگا شهر مندلیف روسیه تصادف Crash وحشتناکی رخ داد و دو کشته برجای گذاشت. صحنه تصادف توسط دوربین جلوی اتوبوس حاضر در بزرگراه ضبط شد. این ویدئو نشان می‌دهد که راننده زن خودروی هیوندا پس از سبقت گرفتن، کنترل اتومبیل خود را از دست می‌دهد و با کامیون برخورد شدیدی می‌کند. راننده کامیون نیز بعد از این برخورد از جاده منحرف می‌شود. متأسفانه در نتیجه این تصادف وحشتناک راننده زن ۳۶ ساله و دختر ۹ ساله‌اش جان باختند.

نظرها

اخبار بیشتر