خالی ماندن ۸۰ درصد ظرفیت بنادر شمالی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. بین‌المللی
خالی ماندن ۸۰ درصد ظرفیت بنادر شمالی

خالی ماندن ۸۰ درصد ظرفیت بنادر شمالی

ایسناخبرگزاری ایسنا |
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: میزان مبادلات تجاری ایران و روسیه حدود سه میلیون تن در سال است که با توجه به اینکه تنها از ۲۰ درصد ظرفیت بنادر تجاری‌مان استفاده می‌کنیم و باتوجه به تفاهم‌های امضاء شده اخیر در راستای گسترش تبادلات در این حوزه، می‌توانیم حجم آن رادر بازه زمانی کوتاه مدت تا دو برابر افزایش دهیم.

محمد راستاد که هم اکنون برای شرکت در نشست مشترک مقامات ارشد سازمان بنادر ایران‌ با مقامات دریایی و وزارت حمل و نقل روسیه در مسکو به سر می‌برد و با مقامات بخش خصوصی و دولتی این کشور دیدار کرده است، در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: با معاونت وزارت حمل و نقل روسیه و مدیرعامل آژانس فدرال حمل و نقل دریایی و رودخانه‌ایی این کشور جلسات و دیدارهای متعددی داشتیم و درباره موضعات مهمی از جمله چگونگی بهبود و ارتقاء همکاری‌های دریایی و بندری، حمایت از سرمایه گذاری دو کشور، شناسایی مدارک دریانوردان روسی و ایرانی و همکاری سازمان بنادر ایران با موسسه رده بندی روسیه بحث و بررسی فراوانی داشتیم.

وی افزود: برنامه‌ریزی برای افزایش حجم عملیات حمل کالا در دریای خزر و برقراری و توسعه روابط بخش‌های خصوصی دو کشور جهت توسعه همکاری‌های بندری و دریایی، ایجاد خطوط منظم کانتینری به منظور توسعه حمل و نقل کانتینری بین بنادر ایران و روسیه، راه اندازی خطوط کشتیرانی رو – رو ریلی بین بنادر ماخاچ کالا در روسیه و امیرآباد در ایران و لزوم ایجاد کارگروه منطقه‌ای هیدروگرافی در دریای خزر، معافیت ویزایی برای پیاده و سوار شدن دریانوردان دو کشور، تسهیل ورود و اجازه پهلودهی شناورهای کشتیرانی دریای خزر در کلیه بنادر ساحلی کشور روسیه، لایروبی و تعمیق کانال رودخانه ولگا و عدم الزام به تغییر پرچم شناورهای ایرانی که قرار است برای انجام تعمیرات به بنادر مستقر در رودخانه ولگا وارد شوند، از دیگر مباحثی بود که درباره آن‌ها به تفاهم‌های خوبی رسیدیم.

برنامه ایران و روسیه برای گسترش تبادلات تجاری به کجا رسید؟

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه میزان تبادلات تجاری ایران و روسیه چقدر است و تا چه اندازه قابل افزایش است، گفت: در حال حاضر ۲٫۷ میلیون تن میزان مبادلات تجاری دو کشور است و به نظر می‌رسد با توجه به ظرفیت‌های موجود بین ایران و روسیه این حجم تا دو برابر قابل افزایش باش که البته بخشی از آن در گرو فراهم کردن زیرساخت‌ها و توسعه ناوگان و مراودات تجاری دو کشور بوده که در این باره به جد مذاکرات مثبت و سازنده‌ای صورت گرفت و بر اساس آن به نظر می‌رسد میزان تبادلات تجاری دو کشور می‌تواند تا دو برابر افزایش یابد.

راستاد با اشاره به افزایش ظرفیت بنادر و تسهیل تجارت دو کشور به عنوان یکی از عوامل اصلی گسترش مبادلات تجاری طرفین، اظهار کرد: هم اکنون ظرفیت بنادر شمالی کشور حدود ۳۰ میلیون تن است که البته تنها از حدود ۲۰ درصد آن یعنی حدود شش میلیون تن استفاده و بهره‌برداری می‌شود در حالی که می‌توان با استفاده از این تفاهم‌ها و مذاکرات و فراهم کردن زیر ساخت‌هایی مانند خطوط منظم کشتیرانی در بندر امیرآباد از همه این ظرفیت استفاده کرد.

وی تاکید کرد: یکی از مسائلی که روی آن تاکید داشتیم گسترش مبادلات تجاری در مسیر دالان ترانزیتی شمال-جنوب که می‌تواند انتقال دهنده کالاهای کشورهای شبه قاره هند به آسیای میانه و بنادر روسیه باشد و در راستای این منافع مشترک آمادگی خود را در این زمینه اعلام کردیم و فضای مفاهمه و مذاکرات در این زمینه نیز بسیار بالا و مثبت بود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: ترانزیت کالا در کشور ما از طریق مختلف انجام می‌شود اما در حوزه دریایی و بندری ظرفیت جابه‌جایی بار بشسیار بالایی وجود دارد که می‌تواند بهتر از وضع موجود باشد و به عنوان مثال در مقطعی وضعیت ترانزیت نفتی بسیار مناسب و خوب بود که اخیرا کاهش یافته است اما می‌توان با تکمیل کریدور شمال-جنوب و توسعه بنادر چابهار و امیرآباد آن را دوباره به وضعیت مطلوب برگرداند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

فراروفرارو2 روز قبل
هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن استجزییات ماجراسخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده‌اند. واکنش نخست وزیر عراقعادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد. به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است. تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده‌اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده‌ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.
الفالف1 روز قبل
البته طبق همین قانون اساسی یک مهلت ۱۵ روزه به او داده شد تا گزینه جدید نخست وزیری را به پارلمان عراق معرفی کند. نکته بعدی در روند انتخاب نخست وزیر عراق٬ پیشنهاد گزینه برای تصدی این سمت است. همچنین «نسیم عبدالله»، عضو این ائتلاف در پارلمان عراق دیشب اعلام کرد که فراکسیون‌های پارلمانی عراق بر سر نامزدی دو فرد جهت تصدی منصب نخست‌وزیری عراق به توافق رسیده‌اند؛ البته او از افشای نام دو فرد مذکور خودداری کرد. در صورت شناسایی و معرفی نامزد یا نامزدهای نخست‌وزیری، پارلمان عراق در اسرع وقت برای رأی‌گیری در این خصوص، تشکیل جلسه خواهد داد. البته نباید نقش مرجعیت عراق را در مدیریت این بحران نادیده گرفت.
الفالف2 روز قبل
گزینه خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی از میز مذاکره حذف شده است". پیونگ یانگ فقط و فقط از خلع سلاح هسته‌ای خود دورتر شده است. با این همه، اظهارات اخیر سفیر کره شمالی در سازمان ملل متحد، می‌تواند حتی همین دستاورد حداقلی را هم به خطر بیندازد. اضافه بر این، در شرایط فعلی، بازگشت آمریکا به اعمال فشار حداکثری به کره شمالی تا حد زیادی غیرممکن است. همه ما به شنیدن این گزاره که در بخش نتیجه گیری تمامی گزارش‌های کارگروه کارشناسان سازمان ملل متحد در موضوع کره شمالی می‌آید عادت کرده‌ایم: اقدامات کره شمالی در نقض تحریم‌های بین المللی، شاهدی بر ناکارآمدی تحریم‌های سازمان ملل متحد است.

نظرها

اخبار بیشتر