داستان کم‌بینایانی که کتابخانه‌ دیجیتال بوشهر را می‌گردانند+فیلم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ

داستان کم‌بینایانی که کتابخانه‌ دیجیتال بوشهر را می‌گردانند+فیلم

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/بوشهر نمایندگی انجمن نابینایان ایران در استان بوشهر از ۱۷مرداد ماه ۱۳۹۷ زیر نظر انجمن نابینایان ایران و با حمایت‌های مالی یک شرکت ثبت و شروع به فعالیت کرده است. این کتابخانه‌ی دیجیتال به مدیریت "مجتبی ناطوری‌زاده"، یکی از کم‌بینایان بوشهری و تعدادی از کم‌بینایان دیگر اداره می‌شود...

به مناسبت روز جهانی افراد دارای نقص عضو با مدیرعامل انجمن نابینایان و مسئول و مربی کتابخانه‌ی دیجیتال استان بوشهر گفتگویی ترتیب داده‌ایم؛ ناطوری‌زاده در رابطه با نوع عملکرد این مجموعه به ایسنا می‌گوید: «فعالیت‌های این کتابخانه و دفتر نمایندگی انجمن در یک راستا پیش رفته و طبق نیازسنجی‌های انجام شده در جامعه، ابتدا استعدادیابی و سپس مهارت آموزی و تا حدودی نیز درآمدزایی هدف قرار داده شده است.»

داستان کم‌بینایانی که کتابخانه‌ دیجیتال بوشهر را می‌گردانند+فیلم - 3

وی می‌افزاید: «در حال حاضر یک سری کلاس‌ها و آموزش‌های مهارتی به صورت کارگاهی در حال برگزاری است که از جمله می‌توان به کلاس‌های نوازندگی کیبورد، تئاتر درمانی، فن بیان و اعتماد به نفس در قالب قصه گویی برای کودکان ۷ تا ۱۲ سال، کارگاه ادبی و فن سخنوری و شعرخوانی، آموزش مشاعره‌ی آزاد و رضوی برای متقاضیان شرکت در این جشنواره، آموزش رایانه به صورت گویا و همچنین موسیقی درمانی و آموزش ساز دهنی اشاره کرد و در کنار اینها نیز آموزش شنا و شطرنج به صورت تیمی در فصل برگزار می‌شود.»

داستان کم‌بینایانی که کتابخانه‌ دیجیتال بوشهر را می‌گردانند+فیلم - 5داستان کم‌بینایانی که کتابخانه‌ دیجیتال بوشهر را می‌گردانند+فیلم - 6

مدیرعامل انجمن نابینایان استان بوشهر در پاسخ به ایسنا مبنی بر چگونگی برنامه‌های این انجمن جهت اشتغال و درآمدزایی تصریح می‌کند: «هدف این است تا اشتغال اعضا از دو جنبه مورد توجه قرار گیرد؛ اول احداث و راه اندازی یک استدیو چندمنظوره‌ی ضبط صدا که علاوه بر ضبط و اشاعه‌ی کتب صوتی توسط خود کم بینایان و نابینایان، شامل آموزش مهارت‌هایی مثل صدابرداری، تدوین صدا و تمام مواردی که مربوط به ضبط یک کار حرفه‌ای و برنامه سازی رادیویی برای صدا و سیما می‌شود، این موضوع در دستور کار قرار دارد که طرح آن نوشته شده و اکنون در مرحله‌ی تأمین بودجه‌ی مشارکتی از سازمان‌ها و خیرین می‌باشد. مورد دوم ثبت یک مؤسسه‌ی چندمنظوره که مجوز نشر، موسیقی و تئاتر زیر مجموعه‌ی آن بوده و قرار بر این است آموزشگاه‌هایی در این مؤسسه ایجاد و برای افرادی که در این زمینه‌ها فعالیت دارند اشتغال زایی شود.»

به گفته‌ی مسئول انجمن نابینایان استان بوشهر، در کنار مواردی که شرح آن رفت، وب سایت نمایندگی انجمن در حال راه اندازی بوده و در آینده‌ای نزدیک رونمایی خواهد شد که از طریق این سایت تمام فعالیت‌ها و عملکردهایی که در دل این مجموعه صورت می‌گیرد در فضای مجازی بازتاب داده می‌شود.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وی ادامه می‌دهد: «حدود ۸۵ پرونده از کل استان در این انجمن وجود دارد که بیشتر متعلق به شهرستان‌های بوشهر، عسلویه و دیلم است و از این تعداد عضو، حدود ۴۰ نفر فعال هستند و کارت عضویت انجمن نابینایان ایران را دریافت کرده‌اند.»

مجتبی ناطوری‌زاده در خصوص چرایی عدم مشارکت نیمی از نابینایان و کم بینایان در این مجموعه توضیح می‌دهد: «بخشی از افرادی که در دیگر شهرستان‌های استان سکونت دارند، به خاطر مسافت و شرایط سختشان، امکان شرکت در کلاس‌ها را ندارند اما ما با این چشم انداز که پس از راه اندازی وب سایت می‌توان خدمات آنلاین و غیرحضوری ارائه داد، آنان را عضو کرده‌ایم.»

داستان کم‌بینایانی که کتابخانه‌ دیجیتال بوشهر را می‌گردانند+فیلم - 12

وی اظهار می‌دارد: «با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور، انجام فعالیت‌های فرهنگی در این شرایط بسیار دشوار است و این کار زمانی سخت‌تر می‌شود که این فعالیت‌ها برای یک قشر خاص که محدودیت‌هایی نیز دارند انجام شود. تمام اینها در شرایطی است که بیشتر خانواده‌ها گمان می‌کنند از صفر تا صد خدمات و امکانات را آن مجموعه باید به فرزندشان ارائه دهد در صورتی که این دیدگاه کاملا اشتباه است و انتظارات و توقعات بایستی در سطح منطقی و میزان مشخصی قرار داشته باشند.»

مربی کتابخانه‌ی گویا با بیان اینکه برخی اعضا در کنار دیگر مشغله‌های زندگی، هنوز به این انجمن به عنوان یک فرصت نگاه نکرده و آن را اولویت قرار نمی‌دهند، گلایه می‌کند: «در کنار آن انتظارات بالا، متأسفانه مشارکت در فعالیت‌ها و کلاس‌های این مجموعه اولویت قرار داده نشده و چون اکثر خدمات اینجا رایگان است، اعضا خود را به عنوان هنرجو موظف به حضور و استفاده از این خدمات نمی‌دانند.»

ناطوری‌زاده در پایان چنین بیان می‌کند: «همه‌ی ما در کنار مسئولیت‌های فردی، مسئولیت‌های اجتماعی نیز داریم که می‌توانیم با انجام آن قشر وسیعی از اجتماع را بهره مند کنیم. مشارکت و مساعدت‌های مردم که صرفا هم نباید مالی باشد، می‌تواند در قالب کمک‌های ابزاری، انسانی و یا به هر شکل دیگری صورت گیرد.»

داستان کم‌بینایانی که کتابخانه‌ دیجیتال بوشهر را می‌گردانند+فیلم - 16داستان کم‌بینایانی که کتابخانه‌ دیجیتال بوشهر را می‌گردانند+فیلم - 17داستان کم‌بینایانی که کتابخانه‌ دیجیتال بوشهر را می‌گردانند+فیلم - 18داستان کم‌بینایانی که کتابخانه‌ دیجیتال بوشهر را می‌گردانند+فیلم - 19داستان کم‌بینایانی که کتابخانه‌ دیجیتال بوشهر را می‌گردانند+فیلم - 20داستان کم‌بینایانی که کتابخانه‌ دیجیتال بوشهر را می‌گردانند+فیلم - 21داستان کم‌بینایانی که کتابخانه‌ دیجیتال بوشهر را می‌گردانند+فیلم - 22

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید:      خبرنگار: ایرن واعظ‌زاده / تصویربردار: پریسا جفره‌ای

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تبهکار ترسناک آمریکا را بشناسید / چارلز منسن کیست؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
«چارلز منسن» رهبر یک گروه بی‌رحم بود که نیم قرن پیش شوک بزرگی به مردم آمریکا وارد کرد. او نام این فرد را هم برد؛ «چارلز منسن». دستگیری «چارلز منسن» و برخی اعضای گروه او، آمریکا را بهت‌زده کرد. در فیلم تارانتینو حرکت دسته سه نفری قاتلان به خانه هالیوودی‌ها بازسازی شده. «چارلز منسن» تا زمان مرگش در سال ۲۰۱۷ در زندان ماند و با وجود درخواست‌های مکرری که برای عفو داده بود، نتوانست حبس ابد خود را بشکند.

رویداد توسعه فناوری ایرانی در صنعت گاز

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیرویداد توسعه فناوری ایرانی در صنعت گازنخستین رویداد توسعه فناوری ویژه اقلام پرمصرف گاز با حضور وزیر نفت، معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.

تقدیر از پژوهشگران دانشگاه آزاد

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
آقای پیر حسین کولیوند در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: بیشترین فوتی ناشی از مسمومت با CO در استان‌های اصفهان با ۱۱ نفر، آذربایجان شرقی با ۱۱ نفر و فارس با ۱۰ نفر بوده است. وی گفت: بیشترین آمار مسمومیت نیز در استان‌های تهران با ۴۱۳ نفر، خراسان رضوی با ۲۴۴ نفر، فارس با ۱۹۹ نفر و آذربایجان شرقی با ۱۳۹ نفر بوده است. عمده‌ترین منبع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است، ولی در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی به ویژه در محیط‌های در بسته و فاقد اکسیژن ممکن است تولید شود. آقای کولیوند افزود: استفاده از آبگرمکن یا بخاری‌های مستعمل یا دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می‌دهند. از سایر علائم مسمومیت می‌توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک‌ها اشاره کرد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت۲۴ -فریبا نادری در اینستاگرامش نوشت: عشق در نگاه اول، به واقع ک همان اولین باری است که چشمان زیبایت را در آغوشم دیدم. الهی دور باشی از بلا و نگاه بد. ایشالله همه فرزندان سرزمینم لبخند زیبا روی لبهاشون باشه همیشه. ثبت لحظه از ساقی جان.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر