آیا میدانید، اگر روی از دیگران برگردانید، دلی را شکسته‌اید؟! +احکام و راه‌های جبران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین

آیا میدانید، اگر روی از دیگران برگردانید، دلی را شکسته‌اید؟! +احکام و راه‌های جبران

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- شکستن دل، قابل جبران نیست، چون ترمیم دل شکسته ممکن نیست و بازیافت آن ممکم نیست. تاریخ انتشار: 05:35 - 13 آذر 1398 - کد خبر: ۵۷۳۷۰۳

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، شکستن دل، برخوردهای ناشایست، یک کنایه و یا نیش زدن زبان، آزردن افراد حتی گاهی آن هایی که دوستشان داریم، این‌ها همه شاید به همین موضوع به ظاهر دل شکستن ارتباط داشته باشد اما آیا می‌دانستید همین موضوعی که شاید ساده و سطحی باشد، گناه بزرگی است و باید بابتش تاوان داد؟، از این رو خبرگزاری میزان در ادامه به برخی از احکام پیرامون این موضوع می‌پردازد.

سهراب می‌گوید:

آنگاه که غرور کسی را له میکنی.

آنگاه که بنده‌ای را نادیده می‌انگاری.

آنگاه که کاخ آرزو‌های کسی را ویران میکنی.

آنگاه که شمع امید کسی را خاموش میکنی.

آنگاه که حتی گوشت را می‌بندی تا صدای خرد شدن غرورش را نشنوی!

آنگاه که خدا را می‌بینی و بنده‌ی خدا را نادیده می‌گیری.

می‌خواهم بدانم، دستانت را بسوی کدام آسمان دراز میکنی تا برای خوشبختی خودت دعا کنی؟

آیا میدانید، اگر روی از دیگران برگردانید، دلی را شکسته‌اید؟! +احکام و راه‌های جبران - 11

کفاره شکستن دل

آزار و اذیت مومن یا فردی که در دلش خدا وجود دارد، در اسلام حرام است و به طور کلی شکستن دل انسان مومن که به تعبیر روایات، احترام او از کعبه بیشتر است، دارای آثار وضعی و جانبی فراوانی است و دلی که شکست به سادگی التیام نمی‌یابد و جبران آن دشوار است، پس در مرحله‌ی اول باید انسان مراقب باشد دل کسی را نشکند و قلبی را جریحه دار نسازد و اگر خدای ناخواسته این اتفاق افتاد باید به سرعت جبران و تلافی کند و دل شکسته را التیام بخشد و آن را به دست آورد و تنها استغفار و آمرزش کافی نیست.

در حدیث آمده است که خداوند می‌فرماید:

انا عند المنکسره قلوبهم؛

من همدم قلب‌های شکسته هستم

یعنی انسان دل شکسته در پیشگاه خداوند دارای جایگاه ویژه‌ای است و مورد توجه خداوند است و دعا و نفرین انسان دل شکسته خیلی زود اثر می‌بخشد.

اما زین العابدین (ع) در حدیث شریفی می‌فرماید:

پدرم در لحظات آخر عمر عزیزش، در آن شرایط سخت روز عاشورا در حالی که خون در رگ هایش می‌غلطید مرا در آغوش گرفت و به من فرمود تو را به آن چه پدرم نزدیک وفاتش به من فرمود وصیت میکنم و آن این که: («یا بنی! ایاک و ظلم من لاتجد علیک ناصرا الا الله»؛ پسر عزیزم! از طلم و ستم به کسی که یار و یاوری جز خدا ندارد بپرهیز).

شکستن دل انسان و ناراحت کردن او از گناهانی است که دارای عواقب بدی است و باید خیلی سریع از آن توبه کرد و در این مورد فقط پشیمان شدن و طلب آمرزش از خداوند کافی نیست بلکه باید به نحوی دل آن فرد را به دست آورد و او را از خود راضی و خشنود نمود و با عذرخواهی و جبران کردن به وسیله‌ی احسان و یا هدیه‌ای و یا کلمات دلنشیتی اندوه و گرفتگی را از آن فرد برطرف نمود، چون دل شکستن آثار بدی به دنبال دارد و شکستگی او در اعمال و زندگی و آسایش ما تاثیر منفی دارد و ار جبران نشود، علاوه بر ناخشنودی الهی، عذاب اخروی را در پی دارد.احکام شکستن دل

از نظر پیامبر صلی الله علیه و آله اذیت و آزار و مومن برابر با اذیت و آزار رسول خدا صلی الله علیه و آله برابر با اذیت خداوند است که چنین شخصی در تمامی کتب آسمانی و الهی از تورات و انجیل و زبور و قرآن، انسانی ملعون است.

برخی افراد با کار‌های خویش دل مومنان را به درد می‌آورند و آنان را غمناک و اندوهگین می‌سازند.

این افراد حتی اگر همه دنیا را برای شاد کردن وی به او هدیه دهند و آن را کفاره‌ی آن قرار دهند، این کار نمی‌تواند کفاره زشتی عمل دل شکستن مومن باشد و شخص آزار دهنده گمان نکند که با این کارش پاداشی می‌برد، زیرا اندوهی که در دل مومنی انداخته و حزن و اندوهی که در یک لحظه بر جانش نشانده است، هیچ چیز نمی‌تواند آن را از بین ببرد این است که گفته‌اند انسان نباید کاری کند که دلی غمناک گردد که هیچ چیزی نمی‌تواند کفاره آن باشد.

پیامبر گرامی (ص) می‌فرماید: هر که مومنی را غمگین کند، آن گاه دنیا را به او بدهد، این بخشش کفاه عمل او نخواهد بود و برای او پاداشی به دنبال نخواهد داشت.

امام صادق (ع) می‌فرماید: اگر شما دلی را شکستید نمی‌توانید جبران آن دل شکستگی را بکنید اگر همه‌ی دنیا را به او بدهید.

اگر کسی لیوان قیمتی را بشکند، می‌تواند آنرا بچسباند که حتی مشخص هم نشود، ولی باز این مثل لیوان سالم نمی‌شود.

اگر ما دل کسی را شکستیم باید از طرف دلجویی کنیم و طرف هم ما را ببخشد و خدا هم توبه ما را بپذیرد. ریشه‌ی این دل شکستن‌ها خودخواهی است. یعنی فرد فکر میکند که از دیگری بالاتر است و به من‌های درونش توجه می‌کند.

آیا میدانید، اگر روی از دیگران برگردانید، دلی را شکسته‌اید؟! +احکام و راه‌های جبران - 29

رسول خدا (ص) فرمودند:

من احزن مومنا ثم اعطاه الدنیا، لم یکن ذلک کفارته و لم یوجر علیه؛

کسی که مومنی را اندوهگین سازد، آن گاه دنیا را به او ببخشد، این بخشش، گناه او را جبران نمی‌کند و پاداشی هم ندارد.)، آزردن دل دیگران کفاره ندارد، برخلاف بسیاری از گناهان که قابل جبران است، آزردن دل دیگران چنین نیست. اگر کسی مال دیگری را به ستم از میان برده باشد یا آن را تصرف کرده باشد، با بازگرداندن آن و جبران خسارت مادی و معنوی، پیامد‌های آن گناه از میان خواهد رفت، ولی شکستن دل دیگران چنین نیست.

شکستن دل، قابل جبران نیست، چون ترمیم دل شکسته ممکن نیست و بازیافت آن نشاید. به سبوی شکسته بندزده بنگرید، اگر چه به ظاهر به حال نخست خود بازگشته است، ولی اگر صدا شناس باشید و به صدایش گوش فرا دهید، خواهید دید که صدایش کاملا تغییر کرده است. هرگز دلی را نیازارید که عالم آزرده می‌شوید. مگر نه این است که دل بندگان خدا، حرم و خانه‌ی اوست؟! تعدی و تجاوز به خانه‌ی خدا دور از خرد است، زیرا تجاوز به خانه، رنجش صاحب خانه را به دنبال دارد. صاحب خانه یا محبوب است و یا منتقم، کجاست خردمندی که با محبوب در آویزد یا با منتقم قهار بستیزد؟

امام رضا (ع) از پیامبر (ص) نقل می‌کنند: آن گاه که بدون حق مومنی را برنجاند، مانند این است که خانه کعبه و بیت المعمور را ده بار ویران کرده باشد و مثل این است که هزار ملک از ملائکه مقرب الهی را به قتل رسانده باشد.

چنین کسی در واقع حرم حقیقی خدا را ویران کرده است. چنین کسی به آزار کسی پرداخته است که قبله‌ی همه عالم و مسجود آسمانیان است.بیشتر بخوانید:نحوه انجام صحیح احکام را بیاموزیدشک‌هایی که باعث ابطال نماز می‌شود/ موشن گرافی

راه جبران دل شکسته

باید به طور جد، مراقب زبان و حرکات و سکنات خود باشیم که مبادا اسباب دل شکستن کسی را فراهم آوریم و اگر چنین کاری رخ داد بعد از توبه و استغفار جدی به درگاه ربوبی، باید، عملا جبران کنیم و پیش آن شخص برویم و دلش را به دست آوریم و اگر به او دسترسی نداریم در کنار کار خیری مانند قرآن و نماز خواندن به نیت او، صدقه‌ای هم به عنوان رد مظالم به فقیر بدهیم.

دل شکستن آثار بدی به دنبال دارد و شکستگی او در اعمال و زندگی و آسایش ما تاثیر منفی دارد و اگر جبران نشود، علاوه بر ناخشنودی الهی، عذاب اخروی را در پی دارد.راه‌هایی که منجر شکستن دل می‌شودمسخره کردن دیگران: "یا أَیهَا الَّذینَ آمَنُوا لا یسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسى‏ أَنْ یکُونُوا خَیراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسى‏ أَنْ یکُنَّ خَیراً مِنْهُن‏"؛ عیب جویی: "وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُم‏"؛یکدیگر را با نام زشت خواندن: "وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقاب‏"؛ روی از دیگران برگرداندن: "وَ لا تُصَعِّرْ خَدَّکَ لِلنَّاس‏"؛با تکبر و غرور راه رفتن: "لا تَمْشِ فِی الْأَرْضِ مَرَحا"؛ سر از کار دیگران در آوردن و غیبت کردن: "وَ لا تَجَسَّسُوا وَ لا یغْتَبْ بَعْضُکُمْ بَعْضا".

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

طرح زمستانه دستگاه‌های امدادی آغاز شد

مهرمهر1 روز قبل

نمایشگاه جوان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل

ویدیو؛ پلی به گذشته - گل دیدنی محمد صلاح به لیورپول از تمام زاویه‌ها (۲۰۱۷)

طرفداریطرفداری1 روز قبل
طرفداری- سال ۲۰۱۷ در چنین روزی، محمد صلاح در دیدار تیم‌های لیورپول و اورتون این گل دیدنی را به ثمر رساند. او تاکنون در ۱۲۶ بازی با پیراهن لیورپول، ۸۲ گل به ثمر رسانده است.

سیما تیرانداز از افسرده شدن هنگام بازی در سریال ستایش گفت + فیلم

رکنارکنا13 ساعت قبل
به گزارش رکنا، سیما تیرانداز از آن بازیگرانی است که در هر نقشی ظاهر می‌شود آن را به‌خوبی اجرا می‌کند نقش انیس در سریال ستایش هم همین طور بود. او در فیلم بالا در این باره توضیحات جالبی داده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

پیش بینی نشدن میزان تولید، علت واردات بی رویه پنبه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: اواخر سال گذشته، به علت آنکه میزان تولید پنبه در کشور پیش بینی نشده بود برای برطرف کردن نیاز صنعت نساجی، مقدار زیادی نخ و پنبه وارد شد. آقای عباس کشاورز افزود: تولید پنبه با نظارت یک تعاونی انجام می‌شود و دارای یک تشکل ملی است که بازار و تولید این محصول را مدیریت می‌کند و امسال هم تولید پنبه در مقایسه با سال گذشته حدود ۱۲ درصد افزایش داشته است. وی اضافه کرد: در بهمن و اسفند سال گذشته پیش بینی درستی از میزان کاشت پنبه در بهار امسال نشد و برای اینکه برای صنعت نساجی مشکلی پیش نیاید واردات انجام شد، منتها این واردات به دلیل میزان کاشت بالای این محصول، نسبت به تولید داخلی متعادل نبود. سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: مدتی است که با وزارت صمت و صنایع نساجی هماهنگی انجام شده است که میزان واردات متعادل شود و تولیدکننده داخلی از بابت واردات متضرر نشود. کشاورز تاکید کرد: در حال حاضر بازار پنبه نامناسب نیست، کشاورزان نگران نباشند و اگر کشاورزان به هر دلیلی، مشکل فروش پنبه داشته باشند وزارت جهاد کشاورزی با خرید تضمینی ورود می‌کند و حتی اگر برای کشاورزان قیمت خرید تضمینی به صرفه نباشد خرید توافقی می‌کنیم.

نگاهی به حواشی هفته چهاردهم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، هفته پایانی نیم فصل اول لیگ برتر فوتبال جمعه و شنبه پیش رو برگزار می‌شود، در مهم‌ترین بازی‌های این هفته شنبه استقلال در ورزشگاه آزادی میزبان تیم شهرداری بوشهر است و پرسپولیس در ورزشگاه شهدای شهر قدس مهمان سایپاست.

نظرها

اخبار بیشتر