پشت پرده باز شدن مسیر عرضه قلیان/واکنش وزارت بهداشت به یک تصمیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سلامت
پشت پرده باز شدن مسیر عرضه قلیان/واکنش وزارت بهداشت به یک تصمیم

پشت پرده باز شدن مسیر عرضه قلیان/واکنش وزارت بهداشت به یک تصمیم

مهرخبرگزاری مهر |
بررسی ها نشان داده است که عوارض مصرف قلیان به مراتب وخیم تر از دود سیگار است و این در حالی است که کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، به دنبال تسهیل عرضه قلیان در اماکن عمومی است.

به گزارش خبرنگار مهر، موضوع استفاده از قلیان در اماکن عمومی از جمله در قهوه خانه‌ها و سفره خانه‌های سنتی، به چالشی میان وزارت بهداشت و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی تبدیل شده است. این در حالی است که به رغم وجود قانون جامع کنترل و مبارزه دخانیات، چند سالی است که مصوب شده است. با این حال، مشکل ممنوعیت قلیان در قهوه خانه‌ها هنوز حل نشده و در کنار آن، شاهد عرضه قلیان در سفره خانه‌های سنتی و اماکن دیگر نیز هستیم.

چندی قبل بود که کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، مصوب کرد قهوه خانه‌ها، پایانه‌های مسافربری و برخی کافه‌ها از قانون ممنوعیت مصرف قلیان و سیگار در اماکن عمومی مستثنی شوند که در شورای نگهبان رد شد. اما، حسین مقصودی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، با اشاره به بررسی طرح استفساریه تبصره ۱ ماده ۱۳ قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات که از شورای نگهبان اعاده شده است، گفت: در صورت اعمال محدودیت‌های زیاد در استعمال دخانیات، شاهد افزایش قهوه خانه‌های بدون مجوز خواهیم بود و امکان نظارت بر این اماکن وجود ندارد. ضمن آنکه مالیات، آب و برق تجاری، عوارض شهرداری و …، از این واحد‌ها دریافت نمی‌شود و عملا بخش عمومی از فعالیت آنها متضرر می‌شود، لذا باید قانون به نحوی باشد که این اتفاقات رخ ندهد.

وی با عنوان این مطلب که در صورت تعطیلی قهوه خانه‌ها ۴۲۰ هزار شغل رسمی مستقیم از بین می‌رود، افزود: بر همین اساس، مقرر شد امکان مصرف قلیان و دخانیات در قهوه خانه‌ها و قلیان سراها وجود داشته باشد، اما این اماکن حق ندارند غذا سرو کنند.

چنین تصمیمی با واکنش وزارت بهداشت مواجه شد. به طوری که بهزاد ولی زاده رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، با انتقاد شدید از چنین تصمیمی در کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، به خبرنگار مهر، گفت: از نظر وزارت بهداشت، چنین تصمیمی جای اشکال دارد. از همان ابتدا، قرار بود که موضوع در کمیسیون بهداشت و درمان و کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، به صورت مشترک بررسی شود. نه اینکه فقط یک کمیسیون به این موضوع ورود کند.

وی با اشاره به حضور نماینده وزارت بهداشت در جلسه کمیسیون شوراها، افزود: بنده در این جلسه حضور داشتم و مخالفت وزارت بهداشت با چنین تصمیمی را اعلام کردم.

ولی زاده تاکید کرد: چنین تصمیمات و قانونی کردن عرضه مواد دخانی، مغایر با سیاست‌های سلامت است.

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، با اشاره به قانونی که در سال ۱۳۸۵ وضع شده است، گفت: بر اساس این قانون، تمامی اماکن عرضه مواد دخانی به عنوان اماکن عمومی تلقی شده که فهرست بلند بالایی از این اماکن که استعمال دخانیات در آن مکان‌ها ممنوع شد، آمده است.

ولی زاده ادامه داد: حالا بعد از گذشت چند سال می‌خواهیم بگوییم که اماکن مدنظر کمیسیون شوراها جزو اماکن عمومی نیستند. در حالی که تمامی کشورها به این سمت می‌روند که عرضه دخانیات در مکان‌های عمومی به صفر برسد.

خبری: اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

وی افزود: حالا ما می‌خواهیم قانونی وضع کنیم که تسهیل کننده عرضه دخانیات در اماکن عمومی شود.

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت با اشاره به بیماری‌های ناشی از مصرف مواد دخانی در کشور، گفت: سالانه ۶۰ هزار نفر به دلیل مصرف دخانیات، جان خود را از دست می‌دهند و نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد تومان، هزینه برای نظام سلامت به بار می‌آورد.

وی با عنوان این مطلب که ۷۰ هزار میلیارد تومان ضرر اقتصادی مصرف دخانیات در کشور است، ادامه داد: هزینه‌ای که مصرف مواد دخانی به دولت تحمیل می‌کند، بیش از ۱۱۰ هزار میلیارد تومان است.

ولی زاده با اشاره به موضوع بیکاری قهوه خانه داران، گفت: نباید به خاطر عده‌ای قلیل و سودجویانی که به تبعات این قبیل تصمیمات نمی‌اندیشند، کاری کنیم که مصرف مواد دخانی در اماکن عمومی تسهیل شود.

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، با اشاره به موضوع اشتغال قهوه خانه داران، افزود: وزارت بهداشت برای اینکه افراد شاغل در این مکان‌ها فعلا دچار مشکل نشوند، قرار شد آن دسته از قهوه خانه هایی که قبل از تصویب قانون فعالیت داشتند، به کار خود ادامه دهند و ممنوعیت مصرف قلیان در این قهوه خانه برای آخرین مرحله اجرا شود. به طوری که فرصت تغییر شغل برای آنها فراهم باشد. ضمن اینکه از وزارت کشور خواسته‌ایم تسهیلات جایگزینی شغل را برای این قهوه خانه‌ها ایجاد کند.

وی با عنوان این مطلب که چطور می‌توانیم با قانونی موافقت کنیم که بار تحمیلی دولت را اضافه کند، در حالی که مغایر با سیاست‌های ابلاغی حوزه سلامت است، گفت: وقتی به سطح شهر می‌رویم، می‌بینیم که روز به روز به تعداد کافه قلیان‌ها، قلیان سراها و انواع و اقسام مکان‌ها برای عرضه قلیان افزوده می‌شود.

ولی زاده تاکید کرد: وزارت بهداشت با هر چرخه‌ای که بخواهد روال قانونی عرضه قلیان را تسهیل کند، مخالف است.

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، با اشاره این مطلب که ایران به عنوان رئیس کنفرانس نهم کنوانسیون دخانیات در سال آینده میزبان ۱۸۱ کشور جهان خواهد بود، افزود: وقتی قرار است کشور ما میزبان چنین اجلاس مهمی باشد، این قبیل تصمیم‌ها منجر به جوسازی علیه ایران خواهد شد و می‌تواند آسیب زیادی به میزبانی کشورمان وارد کند. در واقع، این قبیل تصمیمات نادرست، به لحاظ بین المللی به ضرر کشور ما خواهد بود.

ولی زاده با اشاره به تحریم‌های دارویی و غذایی علیه کشورمان، گفت: متاسفانه در شرایط تحریم‌ها، مشاهده می‌کنیم که به راحتی صنعت دخانیات را در کشورمان راه اندازی می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چرا رنگ موز تغییر می‌کند؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مهرمهر3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، حامد باطنی، در ارتباط با موضوع توریسم درمانی، اظهار داشت: شرایط پزشکی کشور به لحاظ علمی سبب شده که بیماران سایر کشورها از منطقه و حتی از نقاط دور دست دنیا به ایران سفر کنند و از حوزه پزشکی در ایران بهره مند شوند. باطنی در پاسخ به این سئوال که تحریم‌های دشمنان چه تاثیری در رشته جراحی پلاستیک و زیبایی داشته است و آیا با کمبود دارو در این حوزه مواجه هستید، خاطرنشان کرد: رشته کاری جراحی پلاستیک و زیبایی وابستگی زیادی با جنبه داروهای دچار کمبود ندارد ولی تجهیزات و وسایلی مانند ایمپلنت، پروتز و محصولات زیبایی با تغییر نوسانات ارزی افزایش قیمت یافته و گاهی محصولات با کمبود مواجه شده و واردات به سهولت انجام نمی‌گیرد. وی گفت: وسایل مورد نیاز توسط جراحان فوق تخصص پلاستیک از برند‌های مختلف تهیه می‌شود که بسته به شرکت تولید و توزیع کننده و پخش قیمت آنها متفاوت است ولی همه این تجهیزات و وسایل دارای کیفیت مناسب بوده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، خاطرنشان کرد: غالب وسایل و تجهیزات مورد نیاز جراحی پلاستیک و زیبایی مانند ایمپلنت و پروتز ورود مسافری یا چمدانی ندارند چرا که مرجع این وسایل شناخته شده است و همه آنها شماره سریال دارد که در وب سایت شرکت سازنده و توزیع کننده قابل ردیابی است بنابراین هیچ جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد. باطنی گفت: بیماران می‌توانند با استفاده از این شماره سریال و مشخصات، پروتز و وسیله مورد استفاده شده در بدن خود را ردیابی کنند و از کیفیت آن مطمئن شوند چرا که پروتزهای قابل استفاده در جراحی‌های پلاستیک و زیبایی با برخی از پروتزهای سایر جراحی‌ها متفاوت است و بیمار در تهیه آن نقش مستقیمی دارد.
ایلناایلنا1 ساعت قبل
وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر یکی از سخت‌ترین ایام بعد از انقلاب را تجربه می‌کنیم اما امسال با وجود همه سختی‌ها، ۱۰۰۰ پروژه بهداشتی و درمانی در کشور افتتاح می‌شود و طرحی با عنوان ۲۰ در ۵۰ شکل گرفته و تا ۲۰ هفته که به هفته سلامت منتهی می‌شود، ۱۰۰۰ پروژه عمرانی حوزه سلامت در کشور افتتاح می‌شود. به گزارش ایلنا، سعید نمکی در آیین افتتاح همزمان پروژه‌های بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار که در مرکز جامع خدمات سلامت شهری کوشک سبزوار برگزار شد، اظهار داشت: اولویت ما در افتتاح پروژه‌های بهداشتی و درمانی، مناطق کمتر توسعه یافته و نسبتا محروم است. در سال کمبود منابع، افتتاح این تعداد پروژه بسیار ارزشمند است که مدیون لطف خدا، حرمت خون شهدا، دعای جانبازان و خانواده‌های شهدا و ایثارگران، کمک خیرین و تلاش مسئولان است. وزیر بهداشت با اشاره به دستاوردهای نظام سلامت در دوران بعد از انقلاب اسلامی، گفت: در عرصه هایی مانند کاهش مرگ و میر کودکان و زنان به عنوان گروه‌های آسیب پذیر و افزایش طول عمر، جزو پیشتازان بودیم. نمکی اضافه کرد: در گام دوم طرح تحول نظام سلامت، حرکت جدیدی را تحت عنوان تقدم پیشگیری بر درمان و درمان سرپایی بر بستری آغاز کردیم.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴-پیر شدن یک فرایند طبیعی هنگام رشد و تکامل بدن انسان است که اغلب از تغییرات هورمونی به وجود می‌آید. پیر شدن یک فرایند طبیعی هنگام رشد و تکامل بدن انسان است که اغلب از تغییرات هورمونی به وجود می‌آید. چرا در پیری رنگ موها تغییر می‌کند؟ رنگ موها به دلیل وجود رنگ‌دانه‌هایی در موست که مهم‌ترین آن ملانین است. بر خلاف تصور عموم، پارچه هایی که با پوست بدن در تماس هستند یکی از مهمترین عواملی هستند که روند پیر شدن را تسریع میکنند. هر چه پوست مرطوب‌تر باشد، دیرتر پیر میشود.
برترین‌هابرترین‌ها10 ساعت قبل
عصر ایران: با افزایش سن، بدن ما به روشی مشابه با گذشته به تلاش هایی که برای کاهش وزن انجام می‌دهیم، پاسخ نمی‌دهد. در حقیقت، افزایش وزن با افزایش سن شرایطی معمول است. با این وجود، همه ما دشواری در حفظ وزن مناسب و کاهش وزن را با افزایش سن خود تجربه می‌کنیم. در ادامه با برخی دلایل دشوار شدن کاهش وزن با افزایش سن بیشتر آشنا می‌شویم. روش‌های علمی برای مبارزه با افزایش وزن با افزایش سندر ادامه برخی اقدامات که می‌توانید برای مقابله با افزایش وزن مرتبط با افزایش سن مد نظر قرار دهید، ارائه شده‌اند: بر مصرف غذاهای سالم متمرکز شوید.
عصر ایرانعصر ایران3 ساعت قبل
در زمینه استفاده از نخ دندان برای حفظ سلامت دندان‌ها، افراد به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند: آنهایی که بر اساس راهنمایی دندانپزشک خود به طور مرتب از نخ دندان استفاده می‌کنند؛ آنهایی که تنها در صورت مشاهده گیر افتادن چیزی بین دندان‌های خود از نخ دندان استفاده می‌کنند؛ و آنهایی که هرگز از نخ دندان استفاده نمی‌کنند. از سوی دیگر، مردم معمولا زمان بیشتری را به مسواک زدن اختصاص می‌دهند که می‌تواند به معنای استفاده از نخ دندان پس از مسواک زدن باشد. بهترین روش استفاده از نخ دندان چیست؟ طرز درست استفاده از نخ دندان نسبت به این که چه زمانی در روز از آن استفاده می‌کنید، اهمیت بیشتری دارد. برای حصول اطمینان از نابودی پلاک دندان باید نخ دندان را بین دو دندان وارد کرده آن را اطراف دندان خم کرده و چند بار نخ را بالا و پایین ببرید و سپس همین کار را اطراف دندان دیگر تکرار کنید. نخ دندان تنها برای خارج کردن بقایای مواد غذایی از بین دندان‌ها نیست و استفاده از آن می‌تواند به از بین بردن پلاک دندان از پایین خط لثه بین دو دندان کمک کند.

نظرها

اخبار بیشتر