حفظ قیمت‌ها به رونق تولید کمک می‌کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
حفظ قیمت‌ها به رونق تولید کمک می‌کند

حفظ قیمت‌ها به رونق تولید کمک می‌کند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یک عضو اتاق بازرگانی ایران معتقد است اگر تنها بخشی از برنامه‌هایی که درباره افزایش سهم بخش خصوصی از اقتصاد مطرح شده، اجرایی می‌شد، امروز شرایط تولیدی کشور موقعیت بسیار مطلوبی داشت.

خسرو فروغان گران‌سایه در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ما در سال‌های گذشته با یک مشکل جدی مواجه بوده‌ایم و آن تصدی‌گری اقتصادی دولت در بخش‌های مختلف است. با وجود آنکه تمامی قوانین بالادستی کشور بر لزوم تغییر نقش دولت در اقتصاد و افزایش حضور بخش خصوصی در این حوزه سخن می‌گویند، اما متاسفانه در عمل شاهد آن بوده‌ایم که دولت همچنان در بسیاری از حوزه‌ها حرف اول و آخر را می‌زند.

به گفته وی، اینکه امروز سهم بخش خصوصی واقعی در اقتصاد ایران همچنان محدود است، به دلیل مقاومت‌هایی است که در برابر خصوصی‌سازی وجود داشته و بسیاری از شرایط سخت امروز نیز به دلیل نپرداختن به همین امر مهم است.

این عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران، بیان کرد: اگر دولت سهم کمتری در اقتصاد داشت میزان تاثیرگذاری تحریم‌ها نیز پایین‌تر می‌آمد. وقتی برای دورانی طولانی اقتصاد ما متکی به نفت بوده و تولید کمتر دیده شده است، تحریم‌ها به اقتصاد ما ضربه می‌زنند و محدودیت ایجاد می‌کنند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

فروغان گران‌سایه با بیان اینکه برای رونق تولید، سرمایه‌گذاران نیاز به ثبات و روشن بودن آینده‌شان دارند، گفت: ما در ماه‌های گذشته با تورم بسیار بالایی مواجه بودیم که بر هزینه تمام شده تولید نیز اثر گذاشت و شرایط را سخت کرد. از سوی دیگر با افزایش نرخ ارز، شرایط برای تولید تغییر کرد و سرمایه‌گذاران برای ماه‌های طولانی نتوانستند برآوردی از آینده اقتصادی کشور داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: در صورت حفظ قیمت‌ها و بازگشت ثبات به اقتصاد، مقدمات رونق تولید به وجود می‌آید و از سوی دیگر با کاهش تصدی‌گری اقتصادی دولت، می‌توان به افزایش شفافیت امید داشت.

به گزارش ایسنا، دولت اعلام کرده در شرایط تحریم با تمام توان خود از فعالیت‌های تولیدی کشور دفاع خواهد کرد تا در کنار تامین نیازهای داخلی، بازار صادرات غیرنفتی کشور گسترش یابد.

جدیدترین آمارها نشان می‌دهد که صادرات غیرنفتی ایران در هفت ماهه ابتدایی امسال از نظر وزنی رشدی ۱۷ درصدی داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| زره‌‌پوش‌شدن بانک‌ها بعد از اعتراضات بنزینی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز11 ساعت قبل

شرایط در شرکت نیشکر هفت تپه آرام است

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
وی گفت: با کمک سازمان خصوصی سازی مشکلات سرمایه گذار و خریدار شرکت نیشکر هفت تپه حل شد، بنابراین اکنون شرایط در شرکت نیشکر هفت تپه آرام بوده و این شرکت آماده توسعه و بهره برداری است. البته اگر چه تسهیل امر خصوصی سازی و واگذاری مطرح است، اما نباید منتهی به چوب حراج به اموال دولت شود. این عضو کابینه دولت یادآور شد: خوشبختانه مشکل شرکت آلومینیوم المهدی کاملا حل شده است به طوری که مورد قدردانی دوستان نیز قرار گرفت. این درحالی است که سرمایه گذار و خریدار شرکت نیشکر هفت تپه مشکلاتی داشته‌اند، اما سازمان خصوصی سازی کمک‌هایی کرد که مشکلات پیش آمده برای سرمایه گذار و خریدار به جامعه کارگری تسری پیدا نکند؛ بنابراین اکنون در شرکت نیشکر هفت تپه شرایط آرام است و این شرکت آماده توسعه و بهره برداری است. همچنین نمایندگان هنوز مصمم به پیگیری طرح تحقیق و تفحص از روند واگذاری بنگاه‌های اقتصادی دولتی هستند.

افزایش ۱۰ درصدی مشترکان خوش مصرف

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، مدیرعامل شرکت توانیر از پرداخت ۱۰۶ میلیارد تومان پاداش خوش مصرفی به مشترکان خانگی و افزایش ۱۰ درصدی مشترکان خوش مصرف در مقایسه با سال گذشته خبر داد. محمدحسن متولی زاده در حاشیه سی و چهارمین کنفرانس بین المللی برق در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه امسال ۲۹ میلیون مشترک خانگی از شبکه برق سراسری در کشور برق دریافت کرده‌اند گفت: امسال از این تعداد ۲۴ میلیون مشترک درحد الگوی مصرف، مصرف کردن و ۸ میلیون مشترک ضمن رعایت الگوی مصرف برق مصرفشان را در تابستان امسال که بسیار گرم بود در مقایسه با سال قبل کاهش دادند که به همین دلیل مشمول پاداش خوش مصرفی شدند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فرارو، این ماراتن با عنوان «من تو را دوست دارم سوریه» با هدف انتقال پیام شادی، عشق و صلح از سوریه به جهانیان برگزار شد و تاکیدی بر خوب بودن کشور سوریه بود. این ماراتن با جشن رنگ‌ها همراه بود برای دومین سال متوالی است که در دمشق برگزار می‌شود و علاقمندان زیادی را از استان‌های دیگر سوریه به سوی خود جلب کرده است.

نظارت بر تاکسی‎‌های خطی

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ حدود یک ماه پس از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین، رصد کرایه‌ خودروهای عمومی نشان می‌دهد، کرایه‌ تاکسی‌های خطی هیچ‌ افزایشی نداشته‌ است، اما رانندگان تاکسی‌ها نیز مطالباتی دارند که باید به آنها رسیدگی شود.

پاسخ ضرغامی به روحانی! گزارش دقیق ۹۴۷ میلیون دلار در بانک مرکزی است از آنها بخواهید+فیلم

الفالف18 ساعت قبل
وی گفت: هر بار که یک قسط از طرف بانک مرکزی در اختیار صدا و سیما قرار داده می‌شد از صدا و سیما گزارش کامل هزینه‌های قسط قبل را می‌خواستند لذا من ۸ نامه رسمی برای رؤسای بانک مرکزی وقت‌ نوشتم به ازای هر نامه اعلام می‌کردم که به پیوست ریز هزینه‌های قسط قبل برای شما ارسال می‌شود لطفا بعد از تایید قسط بعدی را برای هزینه‌های ضروری و مورد نیاز بدهید. ضرغامی گفت: یک ماه و دو ماه و برخی وقت‌ها ۴ ماه طول می‌کشید تا بانک مرکزی بررسی کند که آقای روحانی انشاالله اینها را نمی‌دانسته تا خطای ایشان کمتر شود، اتفاقا قسط آخر زمان آقای روحانی بود و آقای سیف هم در جریان است. وی افزود: معنای حرف رئیس جمهور این است که اگر هر دستگاهی بودجه رسمی دولتی گرفت و هزینه شد یک نفر برود در تریبون عمومی و بگوید آن پولی که هزینه کردید پول گم شده اختلاسی است که می‌خواهم پیگیری کنم لذا خیلی خنده‌دار است. رییس اسبق صدا و سیما ادامه داد: آقای رئیس جمهور به جای این که در تریبون این حرف نادرست و ناشیانه و از موضع عصبانیت و در برابر پرونده شخصی برادر خودشان را اعلام کنند که صدا و سیما گزارش نداده، کافی است که به بانک مرکزی اعلام کنند گزارش‌های چهار ساله صدا و سیما را بدهید تا مطالعه کنم. فیلم را ببینید

نظرها

اخبار بیشتر