جزییات نمایشنامه زندگی امام (ره) / «در مجلس تشرف تهران» نهایی شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
جزییات نمایشنامه زندگی امام (ره) / «در مجلس تشرف تهران» نهایی شد

جزییات نمایشنامه زندگی امام (ره) / «در مجلس تشرف تهران» نهایی شد

مهرخبرگزاری مهر |
مدیر دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از نگاشته شدن نمایشنامه «در مجلس تشرف تهران» با موضوع زندگی امام خمینی(ره) خبر داد.

ایوب آقاخانی کارگردان و نمایشنامه‌نویس تئاتر که مدیریت دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری را بر عهده دارد، درباره تلاش گروهی از نمایشنامه‌نویسان برای نگارش نمایشنامه‌ای درباره امام خمینی (ره) که پیش از این کوروش زارعی به آن اشاره کرده بود، به خبرنگار مهر گفت: سال ۹۷، ستاد بزرگداشت ارتحال امام (ره) و آقای سیدحسن خمینی عزم آن کردند که با نگاه به زندگی امام خمینی (ره)، نمایشنامه‌ای جدی و قابل بحث در ابعاد مناسب تولید شود. این عزم و نگاه، به طرف مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری آمد و با چند جلسه، نشست و گفت‌وگو مسئولیت کیفی آن به دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری واگذار شد.

وی یادآور شد: گروه نمایش‌نامه‌نویسان «فردا» با وعده‌ تحقق آزادی عمل برای رسیدن به درامی درست، وارد عمل شدند و پژوهش‌ و بررسی روی آثار پیش از آن، که به نحوی به ماجراهای درام ارتباط داشتند، آغاز شد.

آقاخانی درباره نوع نگاهی که در نمایشنامه مدنظر نسبت به زندگی و شخصیت امام خمینی (ره) وجود دارد، توضیح داد: این گروه به راهنمایی و مشاوره‌ مدیریت دفتر مطالعات و پژوهش‌ها، ذره‌بین زاویه‌ نگاهشان را از روی شخص امام خمینی (ره) به بانوی ایشان، سرکار خانم خدیجه ثقفی، برگرداندند تا بتوانند از امکانات دراماتیک متفاوتی برای نوشتن نمایش‌نامه‌ متفاوتشان بهره ببرند.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

این مدرس و پژوهشگر تئاتر اظهار کرد: نمایش‌نامه‌ «در مجلس تشرف تهران» که نگارش آن توسط نویسندگانش، یک سال به طول انجامید، با تمام بگذار و بردارها و رفت و آمدها و ۲ بار نگارش آن، نمایش‌نامه‌ای متفاوت، جذاب و واقع‌نگر با بو و برنگی شاعرانه درباره‌ زوایای زندگی این خانواده و تأثیر فراگیر آن‌ها در تاریخ معاصر ایران از کار درآمده است بی‌آنکه در هیچ زمینه‌ای به شعار، مستقیم‌گویی یا ابتذال آثار متشابه غلطیده باشد.

مدیر مرکز مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در پایان سخنان خود تأکید کرد: «در مجلس تشرف تهران» که به مشاوره و سرپرستی دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری به رشته‌ تحریر درآمده و تولید شده است، یک نمایشنامه است؛ با تعاریف کیفی و عملی آن و شخصیت‌هایی با رنگ و تعریف و هویت دراماتیک که توسط گروه نمایش‌نامه‌نویسان «فردا» مشتمل بر فرهاد احمدی، علی مست‌علی (پژوهش و گردآوری)، و ویدا دانشور، به فرجام نهایی خود رسیده است.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

تبهکار ترسناک آمریکا را بشناسید / چارلز منسن کیست؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
«چارلز منسن» رهبر یک گروه بی‌رحم بود که نیم قرن پیش شوک بزرگی به مردم آمریکا وارد کرد. او نام این فرد را هم برد؛ «چارلز منسن». دستگیری «چارلز منسن» و برخی اعضای گروه او، آمریکا را بهت‌زده کرد. در فیلم تارانتینو حرکت دسته سه نفری قاتلان به خانه هالیوودی‌ها بازسازی شده. «چارلز منسن» تا زمان مرگش در سال ۲۰۱۷ در زندان ماند و با وجود درخواست‌های مکرری که برای عفو داده بود، نتوانست حبس ابد خود را بشکند.

رویداد توسعه فناوری ایرانی در صنعت گاز

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیرویداد توسعه فناوری ایرانی در صنعت گازنخستین رویداد توسعه فناوری ویژه اقلام پرمصرف گاز با حضور وزیر نفت، معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.

تقدیر از پژوهشگران دانشگاه آزاد

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل

معرفی کتاب

صدا و سیماصدا و سیما41 دقیقه قبل
گزارش اختصاصیمعرفی کتاباین هفته به دیدار نویسنده و کارگردانی رفتیم که دغدغه‌اش در موضوع انتشار کتاب و اجرای نمایش‌های هنری، پرداختن به شخصیت‌های اساطیری و تاریخی ایران است.

اغاز به کار جشنواره مستند

صدا و سیماصدا و سیما48 دقیقه قبل
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
وی با اشاره به اهمیت مقوله مسکن در سبد معیشتی کارکنان، ادامه داد: نهضت تأمین مسکن را در بازه زمانی ۳ تا ۵ ساله آغاز کرده‌ایم و ان شاء الله بتوانیم با اجرای این طرح، کمبود مسکن کارکنان را برطرف کنیم. سردار اشتری بیان کرد: هر چند که هوشمند سازی پلیس و رسیدن به پلیس هوشمند، برنامه اولویت دار در نیروی انتظامی است، اما تحقق این مهم نیازمند تأمین زیرساخت‌های لازم، آموزش، تجهیزات و … است. وی با تأکید بر اینکه تعامل و ارتباط با مردم برای نیروی انتظامی ظرفیت ساز است، خاطرنشان کرد: ارتباط با مردم نه تنها می‌تواند در پیشبرد اهداف سازمانی کارگشا باشد، بلکه می‌تواند بسیاری از مشکلات و موانع را برطرف کند. فرمانده ناجا ادامه داد: اقتدار توأم با رأفت و مهربانی ناجا معطوف به آحاد جامعه است، اما نیروی انتظامی در مقابله با قانون شکنان قطعا با اقتدار و قاطعانه ظاهر می‌شود. سردار اشتری با اشاره به اظهار رضایت رهبری از نیروی انتظامی، گفت: خداوند را هزاران بار به خاطر اظهار رضایت معظم له سپاسگزار و شاکرم البته باید بگویم قطعا این اظهار رضایت رهبری نتیجه تلاش همه همکارانم از مرز تا مرکز است.

نظرها

اخبار بیشتر