روزنامه انگلیسی: ناتو طرفدار صلح نیست، ابزار آمریکاست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. بین‌المللی
روزنامه انگلیسی: ناتو طرفدار صلح نیست، ابزار آمریکاست

روزنامه انگلیسی: ناتو طرفدار صلح نیست، ابزار آمریکاست

الفخبرگزاری الف |
یک روزنامه انگلیسی با اشاره به نشست سران ناتو که قرار است دوشنبه و سه شنبه در لندن برگزار شود، می نویسد ناتو ابزار اجرای سیاست های آمریکا و عامل نفوذ آن بر اروپا است.

به گزارش الف به نوشته «روزنامه مورنینگ استار»، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) آن طور که برخی ادعا می‌کنند، تشکیلاتی طرفدار صلح یا ثبات نیست، بلکه از زمان ایجاد شدن که با همکاری نزدیک دولت انگلیس در بهار ۱۹۴۹ صورت گرفت، نقشی اساسی در طرح‌های امپریالیستی آمریکا داشته است.

این روزنامه با اشاره به سفر دونالد ترامپ به انگلیس به منظور شرکت در نشست سران ناتو افزود وی رهبری مخالف ائتلاف است. وی در این نشست درخواست پول بیشتری خواهد کرد تا ناتو بتواند جنگ‌های بیشتری به راه انداخته و در امور دیگران دخالت کند و بوریس جانسون – نخست وزیر انگلیس نیز وفادارترین حامی وی خواهد بود. ناتو از همان ابتدا نقش حامی برای آمریکا ایفا کرده است. هدف از آن محدود کردن نفوذ روسیه در اروپا بود اما از طرفی به تحکیم سلطه آمریکا بر اروپا نیز کمک کرده است.

مورنینگ استار می‌نویسید: به گفته ژنرال انگلیسی «هیستینگ ایزمی»، نخستین دبیرکل ناتو، هدف ناتو «خارج کردن روسیه، داخل کردن آمریکا و کنارگذاشتن آلمان بود.» انگلیس هم بسیار مشتاق این مساله بود زیرا می‌خواست نزدیک‌ترین متحد آمریکا در اروپا باشد.

«در پایان جنگ سرد ناتو با بحرانی مواجه شد. منطق تشکیل آن از منظر عامه مردم دفاع از غرب در برابر اتحاد جماهیر شوروی بود. آمریکا به عنوان یک قدرت بلامنازع جهانی ظهور کرد اما رهبرانش می‌دانستند که باید برای ادامه حضور در عرصه‌های جهانی، همچنان در مناطق مختلف نیرو مستقر کنند. برای ادامه نفوذ آمریکا در اروپا و کنار گذاشتن رقبای آن، وجود ناتو ضروری بود، لذا باید ماموریتی جدید برای ناتو تعریف می‌شد.»

«نتیجه آن شد که برای تبیین نقش جهانی ناتو تلاش هایی صورت گرفت. جمله معروف» از منطقه خارج شو، یا به تو ربطی ندارد «، ذهنیت رهبران آمریکا بود. در سال ۱۹۹۴ هواپیماهای ناتو با دخالت در عملیاتی در بوسنی، هواپیماهای صربستان را سرنگون کردند. نخستین دخالت عمده ناتو، علیه صربها در سال ۱۹۹۹ صورت گرفت. در این اقدام که نخستین جنگ نوین» انسان دوستانه «بود، عملیات بمب باران ۷۸ روزه ادامه داشت. یک ماه قبل از این عمیات، ناتو به طرف شرق گسترش یافته بود تا لهستان، جمهوری چک و مجارستان عضو آن شوند، یعنی ناتو به دروازه‌های روسیه رسیده بود. با وجود وعده‌های مکرر به روسیه در سال ۱۹۹۱ که چنین اتفاقی رخ نخواهد داد، گسترش ناتو به سمت شرق ادامه یافت. تا آن تاریخ ۱۳ کشور از اروپا و بالکان به ناتو پیوسته بودند. سه کشور دیگر نیز داوطلب پیوستن به آن بودند و ۱۲ پایگاه جدید ناتو در شرق آلمان ساخته شده بود.»

«ناتو در به اصطلاح جنگ با تروریسم هم نقشی محوری ایفا کرده است: ناتو عهده دار جنگ غربی‌ها در افغانستان در تابستان ۲۰۰۳ بود و در تهاجم به عراق نیز نقشی مهم ایفا کرد. رهبری تهاجم غرب به لیبی در سال ۲۰۱۱ نیز برعهده ناتو بود. باز هم به ما گفته شد که این یک عملیات انسان دوستانه است، اما آن عملیات، حمله‌ای هفت ماهه بود که به تغییر رژیم لیبی و کشته شدن معمرقدافی رهبر آن انجامید. پس از آن لیبی ویران شد و از کار افتاد.»

«تلاش‌های شدید برای حفظ نقش جهانی ناتو همچنان ادامه دارد: در آسیای مرکزی، ناتو برای حضور در جنوب روسیه، با گرجستان همکاری نزدیک داشته و با برخی دیگر کشور هم تعاملاتی عمیق دارد. این سازمان در برنامه» نقطه ثقل به طرف شرق «که هدف آن مقابله با جاه طلبی‌های چین است، نقش آفرینی می‌کند. ناتو با ژاپن ائتلافی جدید تشکیل داده و با استرالیا نیز همین طور. ناتو برای حفظ کنترل خود در آمریکای لاتین – منطقه‌ای که در آن مخالفت با نفوذ اقتصادی آمریکا رو به فزون است – تلاش می‌کند. و کلمبیا، یکی از کشورهایی که اکنون شاهد مخالفت‌های گسترده علیه نئولیبرالیسم است، به نخستین شریک رسمی ناتو در آمریکای لاتین تبدیل شده است.»

«براساس تجربیات به دست آمده در عملیات ناتو در لیبی در سال ۲۰۱۱، طرح هایی هم برای تشکیل ناتوی عربی صورت می‌گیرد. تحقق این مساله قطعا دشور است اما موقعیت آمریک در خاورمیانه به واسطه یک سری جنگ‌ها از سال ۲۰۰۳ تاکنون بسیار تضیف شده است.»

«در نشست لندن در خصوص جهت گیری ای که ناتو باید اتخاذ کد، تنش هایی وجود خواهد داشت. ترکیه خواستار حمایت از حملاتش به کردها در شمال شرق سوریه بوده و تهدید کرده است با طرح» دفاعی «ناتو برای لهستان و حوزه بالتیک مقابله خواهد کرد، مگر آنکه به خواسته هایش عمل شود. امانئول ماکرون رئیس جمهور فرانسه خواستار تقابل کمتر با روسیه و چین بوده، بر لزوم دخالت در منطقه ساحل آفریقا تاکید می‌کند، منطقه‌ای که فرانسوی‌ها سابقه‌ای طولانی از دخالت استعمارگرایانه در آن داشته‌اند.»

«این اختلافات بیانگر قدرت روبه افول آمریکا است. این تحولات در شرایط رخ می‌دهد که نفوذ چین بر بخش هایی وسیع از جهان در حال افزایش بوده، نظامی‌گری روسیه رو به گسترش است و تظاهرات شدید ضد دولتی در آمریکای لاتین و خاورمیانه ادامه دارد.»

«با کمک بوریس جانسون، ترامپ از نشست سران ناتو در لندن برای تقویت کنترل آمریکا بر این سازمان استفاده خواهد کرد به گونه‌ای که ناتو بتواند همچنان منافع آمریکا را در جهان دنبال کند.»

مورنینگ استار در پایان نوشت: «جنگ‌های ۱۸ سال گذشته در جهان قطعا آن را به محلی خطرناک‌تر تبدیل کرده است و ناتو در نقطه ثقل تلاش‌های جنگ طلبانه بوده است. زمان فروپاشی ناتو است.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ببینید | پیام واضح آیت الله خامنه‌ای به داعش و آمریکا در فیلم سایت سردار قاسم سلیمانی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
استان گیلان دیر زمانی است که جزء مقاصد اصلی گردشگران بوده است. طبیعت بی‌نهایت زیبای آن که از یک سو به البرز می‌رسد و همچنین سرسبزی و شور زندگی که در این استان در جریان است، همواره مشوق خوبی برای جذب طبیعت دوستان بوده است.

فیلم| آتش‌سوزی مهیب در «دهلی نو»، دستکم ۴۳ کشته برجای گذاشت

فارسفارس23 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌‌الملل خبرگزاری فارس، در آتش‌سوزی مهیب در ساختمان کارخانه‌ای در «دهلی نو»، دستکم ۴۳ نفر جان خود را از دست دادند. بنا به گزارش شبکه روسی «راشاتودی»، در حادثه آتش‌سوزی در ساختمان یک کارخانه در پایتخت هند، دهها کارگر به دام افتادند و جان خود را از دست دادند. حادثه‌ آتش‌سوزی در اوایل ساعات امروز (یکشنبه) در حدود ساعت ۰۵:۳۰ به وقت محلی به وقوع پیوست و به سرعت تمامی ساختمان را فراگرفت. در زمان وقوع حادثه، دهها کارگر درون ساختمان کارخانه در «آناج ماندی» در نزدیکی مرکز شهر دهلی نو در خواب بودند. روزنامه «تایمز آو ایندیا» به نقل از معاون رئیس اداره آتش‌نشانی دهلی نو نوشت: «آتش‌سوزی در زمینی به مسافت ۶۰۰ فوت مربع به وقوع پیوست. داخل ساختمان بسیار تاریک است.
الفالف16 ساعت قبل
براساس اطلاعات به دست آمده، نیروهای ائتلاف در روزهای اخیر چندین مرتبه حملاتی را علیه نیروهای یمنی در حومه شرقی منطقه «الفازه» در غرب استان الحدیده انجام دادند اما با واکنش متقابل مواجه شدند. اگر رزمندگان یمنی منطقه مهم «الفازه» را به کنترل دربیاورند، ارتباط نیروهای ائتلاف از محور شمال غرب استان تعز و غرب استان الحدیده با همرزمانشان در جنوب شهر الحدیده مسدود می‌شود. خبرها از شهر محاصره شده «الدریهمی» در غرب استان الحدیده حاکیست، حملات خمپاره‌ای نیروهای ائتلاف به مناطق مسکونی ادامه دارد؛ در این حملات ۵ کودک در منطقه «المنقم» به شهادت رسیدند. براساس آخرین آمارهای به دست آمده، صدها تن از شهروندان مظلوم در جریان حملات هوایی، خمپاره‌ای و زمینی نیروهای ائتلاف به مناطق مسکونی شهر محاصره شده الدریهمی شهید و زخمی شدند. به گزارش گروه بین الملل الف، سازمان ملل و نهادهای مدعی حقوق بشر در ۱۶ ماه گذشته اقدامی را برای نجات ۷ هزار شهروند محاصره شده انجام نداده‌اند و در قبال جنایت ائتلاف غربی - عربی در شهر الدریهمی سکوت کرده‌اند.
نامه‌نیورنامه‌نیور19 ساعت قبل
مهرمهر12 ساعت قبل
المنار آورده است: دخالت امارات در یمن و اهداف سلطه گرانه آن در این کشور هم بر کسی پوشیده نیست. مشخص نیست که چه طرفی از این سلاح بهره می‌برد و اینکه اقلیم کردستان عراق از آن استفاده خواهد کرد یا نیروهای قسد. این منابع بیان کردند: ارسال سلاح به اقلیم کردستان عراق به مثابه دخالت امارات در پرونده کردی-عراقی است ارسال سلاح به اقلیم کردستان عراق بدون آگاهی بغداد، به مثابه دخالت امارات در پروندی کردی-عراقی است. اگر سلاح برای اقلیم کردستان عراق است چرا بدون اطلاع بغداد رخ داده است؟ این همه سلاح برای چیست؟ آیا به منظور زمینه سازی مرحله‌ای از برخورد و جنگ است؟». چند روز قبل هم سه هواپیمای حامل سلاح در فرودگاه اربیل از امارات به زمین نشستند و این پس از سفر مقامات اقلیم کردستان عراق به امارات بود.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز13 ساعت قبل
اخیرا حضور آقای گورباچوف در یکی از آگهی‌های تبلیغاتی شرکت پیتزا هات دوباره مورد توجه قرار گرفته بود. بدون شک برای همه ما هیجان انگیز است که رهبر سابق یک کشور ابرقدرت را در حال تبلیغ پیتزا ببینیم. آقای گورباچوف در واقع ستاره اصلی این آگهی تبلیغاتی نیست. بنیاد آقای گورباچوف نیز در وضعیت بدی قرار داشت. آقای گورباچوف امیدوار بود که بتواند در دوران بازنشستگی کشور خود را به سمت آزادی و دموکراسی بیشتر هدایت کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - یکشنبه ۱۷ آذرماه

خبری16 ساعت قبل

روحانی: امیدوارم بتوانیم شبکه ملی اطلاعات را تقویت کنیم

خبری17 ساعت قبل

مشکلات بسیاری گریبان‌گیر مردم سیستان و بلوچستان است

خبری17 ساعت قبل

مردم در انتخابات شرکت نکنند، پیروزی جناح اصولگرا قطعی است/ رفتار شورای نگهبان به سردی انتخابات دامن می‌زند

خبر فوری11 دقیقه قبل

آیا سمیر خطیب نخست‌وزیر لبنان می‌شود؟ / راز تماس‌های مشکوک حریری با گزینه‌ها

خبرآنلاین11 دقیقه قبل

با فواید شگفت‌انگیز گیاه زوفا آشنا شوید/ از درمان آنفلوانزا تا تقویت دستگاه گوارش

خبر فوری12 دقیقه قبل

فروش سلاح در جهان، رشد داشته است

صدا و سیما14 دقیقه قبل

غریبه‌ای در واشنگتن

اقتصاد آنلاین16 دقیقه قبل

کاندیدای مجلس شدن آسان‌تر است یا خرید ۲ کیلو میوه؟ /دردسرهای شورای نگهبان با کاندیداهای فله‌ای

خبرآنلاین16 دقیقه قبل

استوری جنجالی صادقی علیه مدیرعامل استقلال + عکس

جام نیوز17 دقیقه قبل