آیا تهدید مکرون علیه تهران عملی می‌شود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
آیا تهدید مکرون علیه تهران عملی می‌شود؟

آیا تهدید مکرون علیه تهران عملی می‌شود؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
فرانسه تهدید کرد که در قبال گام چهارم، فعال کردن مکانیسم ماشه را مورد بررسی قرار می دهد. در این مسیر انگلستان و آلمان هم با او همراه شده اند.

مهسا مژدهی: گام چهارم کاهش تعهدات برجام از سوی ایران، برای اروپائی‌ها بسیار گران تمام شده و از میانه‌ی ابان که روحانی برداشتن این گام را تائید کرد، تا امروز مدام در مورد کاهش تعهدات از سوی ایران، نق زده‌اند.

۱۵ آذر قرار است کمیسیون مشترک ناظر بر برجام در وین برگزار شود و اگر این نشست به جایی نرسد، موضوع مورد اختلاف در برجام به شورای امنیت سازمان ملل منتقل خواهد شد. اما پیش از برگزاری کمیسیون مشترک به ریاست هلگا اشمیت، لودریان به پیشواز رفت و تهران را تهدید به فعال کردن مکانیسم ماشه کرد. این به معنای این است که طرف اروپائی به این نتیجه رسیده که ایران به تعهداتش در برجام عمل نمی‌کند. مکانیسم ماشه به معنی بازگشت سریع تحریم‌های شورای امنیت است و اگر درخواست اروپا به شورای امنیت رفته و در طی سی روز مشکل حل نشود، تحریم‌ها برخواهند گشت. در خبرانلاین با نصرالله تاجیک، کارشناس مسائل اروپا به گفتگو نشستیم و از امکان فعال شدن این مکانیسم سوال کردیم:

آیا تهدید مکرون علیه تهران عملی می‌شود؟ - 3

اروپا با وجود اینکه خودش اقدامی در جهت حفظ برجام انجام نداده و به نوعی تعهداتش را مسکوت گذاشته، از ایران توقع دارد که بی چون و چرا به تعهداتش پایبند بوده و به همان روش قبلی پیش برود. به نظر شما این تهدیدی که از سوی کشورهای اروپائی انجام شده، چقدر جدی است؟

در حال حاضر هر دو طرف، یعنی هم طرف ایرانی و هم طرف اروپائی یکدیگر را تهدید می‌کنند. ایران با کاهش تعهدات برجامی خود به دنبال فشار به طرف مقابل است. اروپائی‌ها هم می‌خواهند که در این بازی که شروع شده، دست به یک سری اقداماتی بزنند. الان شرایطی به وجود آمده که هر طرف سعی می‌کند بر دیگری تاثیر بگذارد و همه چیز بستگی به این دارد که کدام یک از آنها زودتر از این بازی کنار بکشند. برآورد دو طرف این است که فعلا در برجام بمانند و تلاش کنند که تاثیری بر طرف مقابل بگذارد. کسی که موفق به این تاثیر گذاری شود، برنده است.

با وجود اینکه اروپا کم کاری می‌کند، ایران هم باید مشکلات اروپا در تقابل با آمریکا و توان محدود این کشورها برای ایستادن مقابل ایالات متحده را در نظر بگیرد. مجموعه شرایط می‌گوید که در شرایط فعلی ماندن در توافق هسته‌ای سودمندتر است.

برخی معتقدند که تهران باید قدم های محتاطانه تری را در قبال بی توجهی اروپا به برجام بر می داشت. قدم هایی که فرانسه و دیگر کشورهای مانده در برجام را نسبت به کار انداختن مکانیسم ماشه، جری نکند. نظر شما در این مورد چیست؟

ایران ضمن اینکه بر اروپا فشار می آورد تا تعهداتش را عملی کند، باید تلاش کند تا برجام باقی بماند. ما نباید هم پیمانان فعلی خودمان را به سمت ترامپ بفرستیم. با اینکار هم او را از انزوایی که به خاطر خرو ج از برجام نصیبش شده، خارج می کنیم و هم باعث شدیم همپیمانان اروپایی و غیر اروپایی ما هم پشت سر ترامپ قرار بگیرند.

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

منافع ما این نیست که عکس العملی برخورد کنیم. منافع در بهم زدن روابط با اروپا نیست. ما باید بازی خودمان را طراحی کنیم. ما قبول داریم که این کشورها خیلی دستشان باز نیست. برداشت ما این است که آنها اراده قوی هم ندارند. اما در هر صورت ما باید برای ماندن توافق هسته ای تلاش کنیم. البته حقیقت این است که انتظار زیادی از اروپا نداریم. ما فقط می خواهیم این کشورها بر اساس تعهدات و امضایی که کرده اند عمل کنند و به برجام وفادار بمانند. نمی شود که اروپا وارد حوض شود ولی خیس نشود. آنها باید اراده سیاسی که تبدیل به فعالیت اقتصادی می‌شود را پیدا کنند. متاسفانه ما به خاطر اقتصاد تک محصولی و وابسته به نفتی که داریم، نیاز به فروش آن و پول نفت داریم. مکانیسم مالی که اروپا راه انداخته باید ساز و کاری باشد که ما بتوانیم حداقل‌های معیشتی را تامین کرده و بودجه مورد نیاز برای توسعه داشته باشیم.

اروپا با اظهارات و درخواست‌های مکرر و بعضا تهدید آمیز، رویکردی مشابه با ترامپ در تحت فشار قرار دادن ایران از خود نشان داده. این رویکرد می‌تواند شروعی برای پایان برجام باشد؟

من چنین احساسی ندارم که اروپا در حال نزدیک شدن به ترامپ است. آنها خواهان باقی ماندن برجام هستند. ایران می‌گوید بر اساس بند ۳۶ برجام این اقدامات را انجام داده و برخلاف توافق هسته‌ای نیست. اروپا همچنان علاقه مند است اما هنوز اراده برای سرمایه گذاری اقتصادی را پیدا نکرده است. حالا ممکن هم هست که این اتفاقات نقطه‌ای برای شروع یارگیری‌های جدید باشد.

اروپائی‌ها همزمان به دنبال اینستکس هستند و از پیوستن شش کشور دیگر به این طرح ناکارآمد ابراز خوشحالی می‌کنند. چرا همزمان دو اقدام متضاد را در دستور کار خود قرار داده‌اند؟

اروپا با تعاریف خودش علاقه مند به حفظ برجام است و ایران هم با انتظارات خودش. این تعابیر و تعاریف باید یک جایی با انتظارات تلاقی کند. اگر تلاقی نکند، افزایش شکاف و فاصله بین ایران و دیگر طرفین باقی مانده در برجام اتفاق می افتد وچنین فاصله ای به نفع ما نیست.حداقل تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری امریکا یا تا قبل از لغو تحریم های تسلیحاتی ما به سود کشور نیست که برجام را ترک کرده یا باعث برهم خوردن آن شویم.

پیش از این به نظر می‌آمد که اروپا نسبت به برقراری مجدد مکانیسم ماشه بی تمایل است و ترس آن را دارد که تهران از برجام خارج شود. به نظر شما حالا این ترس فروکش کرده است؟

مکانیسم ماشه خیلی شفاف نیست. به عقیده من ما نباید بگذاریم که کار به آنجا بکشد. اقدامات ایران هنوز در راستای توافق هسته‌ای است اما موضوع این است که تلقی وتعاریف افراد و کشورها مقداری با هم متفاوت است و ایران نباید اجازه دهد که این تفاوت‌ها باعث شکاف میان ما و دیگر شرکا شود.

۲۳/ ۳۱۰ ۳۱۲

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظه شهادت مامور پلیس وسط شهر شادگان {این فیلم حاوی تصاویر خشن است}

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از ماموران واحد گشت کلانتری ۱۱ شهرستان شادگان در پی تیراندازی فردی مسلح به شهادت رسید. به گزارش مهر، یکی از مأموران نیروی انتظامی صبح امروز ۱۲ آذر ماه در پی تیراندازی فردی مسلح در شهرستان شادگان پس از مجروح شدن و انتقال به بیمارستان به علت شدت جراحات وارده به شهادت رسید. مأموران یگان امداد شهرستان شادگان بلافاصله فرد ضارب را تعقیب کرده و با درگیری مسلحانه از ناحیه دو پا ضارب را مجروح کرده و در نهایت او را دستگیر کردند و سلاح به کار رفته کشف شد.

روایت «روحانی» از صحبت تلفنی با رئیس جمهور آمریکا

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه چند رسانه‌ای خبرگزاری میزان، رئیس جمهور، در بیست‌و‌ششمین همایش بیمه و توسعه گفت: مشاورین و همراهان من را قانع کردند و در آخرین لحظات ترک نیویورک پاسخ تلفن رئیس جمهور آمریکا را دادم. انتهای پیام/

آیا رهبری دغدغه معیشت مردم را ندارند؟ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، مدت‌هاست که مردم ایران با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند و معیشت آن‌ها دچار مشکل شده است. سوالی که شاید به ذهن برخی برسد این است که آیا رهبر انقلاب اسلامی دغدغه معیشت مردم را ندارند؟ برای پاسخ به این سوال بیانات رهبر انقلاب درباره این موضوع کنار هم قرار گرفته و در قالب یک ویدئو منتشر شده است. بیشتر بخوانید: روایت دیده نشده رهبر انقلاب درباره نشان خارجی یک لباس ساخت داخل + فیلمانتهای پیام/

فیلم | مردان مسلح با m۱۶ در درگیری‌های ماهشهر چه کسانی بودند؟

همشهریهمشهری1 روز قبل

فیلم گفت‌وشنود رهبر انقلاب با مدیر کارخانه‌ای مازندرانی که ۸۰۰ کارمندش دچار معلولیت حرکتی هستند

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، مدیرعامل این شرکت که خودش تمام عمر روی صندلی چرخ‌دار زندگی کرده، تمام ۸۰۰ کارگر کارخانه‌اش را از میان توان‌یابان انتخاب کرده و معتقد است روشی که انتخاب کرده در مقابل شیوه‌های سرمایه‌داری نوین است. او اعتقادی به اتوماسیون ندارد و معتقد است که در این وضعیت بحران بیکاری نباید با اتوماسیون، جلوی اشتغال را گرفت. شعار جالبی هم دارد؛ می‌گوید: «ما چون محدودتریم، سازنده‌تریم.» برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم| این «صدای اعتراض مردم» است

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
گفت‌وگو و درد و دل مردم معترض با نیروهای امنیتی و نظامیویدئویی از گفت‌وگو و درد و دل مردم معترض بعد از گرانی بنزین با نیروهای امنیتی و نظامی منتشر شده است.

نظرها

اخبار بیشتر