بهتر بود قیمت بنزین به صورت پلکانی آزاد می‌شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خوزستان آنلاین
  4. اقتصادی

بهتر بود قیمت بنزین به صورت پلکانی آزاد می‌شد

خوزستان آنلاینخبرگزاری خوزستان آنلاین |
بهتر بود قیمت بنزین به صورت پلکانی آزاد می‌شد - 0

بزرگنمایی:

پیام خوزستان - ایسنا/خوزستان یک اقتصاددان با بیان اینکه قیمت بنزین باید آزادسازی می‌شد اما بهتر بود تا این کار به صورت پلکانی انجام شود تا شاهد تبعات کمتری در بخش‌های مختلف باشیم، گفت: منابع درآمدی بنزین باید در طول سالیان جمع‌آوری و در بخش‌های ضروری کشور مانند درمان، زیرساخت، حمل و نقل و … هزینه شود.

علیرضا جرجرزاده در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: افزایش نرخ بنزین در چنین شرایطی که اقتصاد کشور با مشکلات فراوانی مواجه است، اگر با شفافیت بیشتری مطرح می‌شد و فضای نقد و ارائه توضیحات و اطلاعات به دست‌اندرکاران آن داده می‌شد، قطعا تبعات کمتری را در همه ابعاد شاهد بودیم.

منابع در کشور هدر می‌روند

وی با بیان اینکه واقعا منابعی مانند نفت و بنزین در کشور هدر می‌روند، افزود: به جدیت با آزادسازی قیمت بنزین موافق هستم اما نرخ بنزین فقط یک قطعه از پازل مشکلات اقتصاد کشور است و به تنهایی نمی‌تواند گره‌گشای مشکلات اقتصادی کشور باشد و از هدررفت منابع جلوگیری کند.

این اقتصاددان عنوان کرد: پیش از افزایش نرخ بنزین دلایل بسیار زیادی در مخالفت با این افزایش نرخ به صورت غیرواقع وجود داشت که اگر فضای حضور و ارائه اطلاعات به مخالفان و موافقان این طرح پیش از اجرای سهمیه‌بندی و افزایش قیمت‌ها داده می‌شد، قطعا با مشکلات کمتری مواجه بودیم.

بنزین باید پلکانی گران می‌شد

جرجرزاده ادامه داد: در مجموع می‌توان گفت که کاش دولت با سعه صدر و مدیریت بهتری نسبت به افزایش نرخ بنزین اقدام می‌کرد. در این زمینه بهتر بود تا افزایش نرخ بنزین در کشور به صورت پلکانی انجام شود به طوری که ابتدا هر لیتر بنزین با قیمت ۲ هزار تومان عرضه و سپس به تدریج افزایش قیمت آن اعمال می‌شد.

وی گفت: قیمت بنزین باید آزادسازی می‌شد اما بهتر بود تا این کار به صورت پلکانی انجام شود تا شاهد تبعات کمتری در بخش‌های مختلف باشیم. منابع درآمدی بنزین نیز باید در طول سالیان جمع‌آوری و در بخش‌های ضروری کشور مانند درمان، زیرساخت، حمل و نقل و … هزینه شود.

در وبسایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

استاد اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز تصریح کرد: در کشور همیشه برنامه و کمیسیون‌هایی وجود دارد تا نرخ همه چیز کنترل شود. در این زمینه هر بار برای کنترل نرخ عرضه، نرخ بهره، قیمت مواد خوراکی و هزار مساله دیگر جلسات برگزار می‌شود اما هیچگاه به این مساله توجه نمی‌شود که چرا همیشه این قیمت‌ها در حال افزایش هستند و ما نمی‌توانیم مانع افزایش آن‌ها شویم؟

کاهش نرخ تورم گره‌گشای مشکل اقتصاد کشور است

جرجرزاده با تاکید بر اینکه توجه به مساله تورم و کاهش نرخ آن، گره‌گشای مشکل اقتصاد کشور است، بیان کرد: مساله افزایش قیمت هر چیزی در کشور به مساله تورم دو رقمی وابسته است و توجه به کاهش نرخ تورم می‌تواند مشکل افزایش قیمت محصولات را حل کند.

وی ادامه داد: در بسیاری از کشورهای دنیا نرخ تورم ۲ تا ۵ درصد است و اگر تورم در ایران به ۲ درصد برسد قطعا با مساله‌ای به نام جهش ناگهانی قیمت محصولات مواجه نخواهیم بود زیرا اصلا زمینه برای چنین جهش‌های قیمتی فراهم نمی‌شود.

چرا قیمت‌ها در کشور بالا می‌روند؟

این اقتصاددان گفت: اینکه چرا قیمت‌ها در کشور بالا می‌روند سوالی‌ است که پاسخ آن در نرخ تورم است. در این زمینه نیاز نیست تا هر بار به سراغ کنترل نرخ یک محصول برویم و با سیاست‌های دستوری به دنبال کاهش آن باشیم بلکه با کنترل تورم می‌توانیم زمینه را برای کاهش نرخ عرضه، نرخ بهره و قیمت بی‌شمار محصولات دیگر فراهم کنیم.

جرجرزاده خاطرنشان کرد: در ایران باید جلوی عاملی که باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود را گرفت و این عامل چیزی جز تورم دو رقمی نیست. در جوامع پیشرفته مساله اصلی بحث تورم است و با کنترل نرخ تورم، قیمت‌ها در کشور کنترل می‌شود و نیازی به تشکیل جلسات و کمیسیون‌ها و … نیست.

انتهای پیام

بهتر بود قیمت بنزین به صورت پلکانی آزاد می‌شد - 22

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پیش بینی نشدن میزان تولید، علت واردات بی رویه پنبه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: اواخر سال گذشته، به علت آنکه میزان تولید پنبه در کشور پیش بینی نشده بود برای برطرف کردن نیاز صنعت نساجی، مقدار زیادی نخ و پنبه وارد شد. آقای عباس کشاورز افزود: تولید پنبه با نظارت یک تعاونی انجام می‌شود و دارای یک تشکل ملی است که بازار و تولید این محصول را مدیریت می‌کند و امسال هم تولید پنبه در مقایسه با سال گذشته حدود ۱۲ درصد افزایش داشته است. وی اضافه کرد: در بهمن و اسفند سال گذشته پیش بینی درستی از میزان کاشت پنبه در بهار امسال نشد و برای اینکه برای صنعت نساجی مشکلی پیش نیاید واردات انجام شد، منتها این واردات به دلیل میزان کاشت بالای این محصول، نسبت به تولید داخلی متعادل نبود. سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: مدتی است که با وزارت صمت و صنایع نساجی هماهنگی انجام شده است که میزان واردات متعادل شود و تولیدکننده داخلی از بابت واردات متضرر نشود. کشاورز تاکید کرد: در حال حاضر بازار پنبه نامناسب نیست، کشاورزان نگران نباشند و اگر کشاورزان به هر دلیلی، مشکل فروش پنبه داشته باشند وزارت جهاد کشاورزی با خرید تضمینی ورود می‌کند و حتی اگر برای کشاورزان قیمت خرید تضمینی به صرفه نباشد خرید توافقی می‌کنیم.

مروری بر پرونده‌های مفاسد اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
از پرونده ابربدهکار بانکی، سلطان سکه، متهمان بانک سرمایه، تخلفات پتروشیمی‌ها و موسسات مالی غیرمجاز تا اخلال در بازار دارو که در یکسال اخیر اتفاق افتاده را، بررسی می‌کنیم. آنطور که سخنگوی دستگاه قضا اعلام کرده تا مرداد سال ۹۸ برای بیش از ۹۰۰ پرونده در تهران و شهرستان‌ها، حکم صادر شده است. پرونده تخلفات پتروشیمی‌ها هم از دیگر پرونده‌های مهمی است که با تشکیل جلسات دادرسی متعدد، رسیدگی‌ها همچنان ادامه دارد. رسیدگی به تخلفات موسسات مالی غیرمجاز، پرونده پرسرو صدای شاندیز و پیگیری اخلال ارزی از دیگر پرونده‌های یکسال اخیر است. در ماه‌های گذشته هم اخلال در بازار گوشت و دارو رسیدگی شد که هنوز در پرونده شبنم نعمت زاده با تخلفات دارویی، حکمی صادر نشده است.

رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​کلاهبرداری‌های اینترنتی در یک سال گذشته افزایش ۲ برابری داشته است و حالا برای جلوگیری از این کلاهبرداری‌ها، از ابتدای دی رمز دوم ایستا غیر فعال می‌شود و برای تراکنش‌های اینترنتی ناگزیر باید رمز دوم یکبار مصرف از بانک مورد نظر دریافت کرد. استفاده از رمز دوم پویا فقط برای خرید‌های اینترنتی است و پایانه‌های خرید فروشگاهی و یا عابربانک‌ها نیازی به رمز دوم یکبار مصرف ندارند. افرادی هم که از گوشی‌های هوشمند استفاده نمی‌کنند می‌توانند رمز دوم پویای خود را از طریق پیامک دریافت کنند. بر اساس آمار بانک مرکزی روزانه حدود ۳۰ میلیون تراکنش بدون کارت بانکی انجام می‌شود که این تعداد بالا، لزوم افزایش زمینه‌های امنیتی را بسیار بیشتر می‌کند.

کاهش قیمت گوجه فرنگی در میدان مرکزی میوه و تره بار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: با افزایش کشت گوجه فرنگی در جنوب کشور امروز شاهد کاهش قیمت این محصول در میدان مرکزی هستیم. مصطفی دارایی نژاد افزود: امروز قیمت هر کیلو گوجه فرنگی در میدان مرکزی بین ۲ تا ۵ هزار تومان است. وی گفت: محصول گوجه کشاورزان بوشهری این روز‌ها برداشت می‌شود و در سراسر کشور در حال توزیع است. دارایی نژاد افزود: از حالا به بعد شاهد کاهش روزانه قیمت گوجه فرنگی هستیم و این روند تا پایان سال ادامه دار است. وی گفت: کشور عراق واردات ۱۷ قلم میوه و تره بار را از ایران ممنوع کرده که گوجه فرنگی هم جزء آن است و به این ترتیب گوجه فرنگی زیادی در کشور دپو خواهد شد. دارایی نژاد افزود: این روز‌ها دولت باید به فکر صادرات و تبدیل گوجه فرنگی باشد تا کشاورزان دچار ضرر و زیان نشوند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، نجفی ۱۰ روز قبل و بعد از اخذ رضایت از خانواده استاد، به دلیل نقض حکم صادره در دیوان‌عالی کشور در شعبه ۹ دادگاه کیفری استان تهران یک‌بار دیگر پای میز محاکمه رفت. قضات شعبه ۹ روز گذشته نتیجه شور خود را انشا کردند. این رأی با نظر اقلیت نیز همراه بوده که به صورت جداگانه نوشته شده است. گفته می‌شود نجفی به ٧/۵ حبس محکوم شده است که ۶ سال قابل اجرا است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
فروش محدود و نقدی ام وی ام ایکس ۵۵ در نمایندگی‌های مجاز مدیران خودرو آغاز شد. به گزارش خبرنگار عصر ایران فروش ام وی ام ایکس۵۵ در شبکه نمایندگی‌های مدیران خودرو آغاز شده است. مدیران خودرو، ام وی ام ایکس۵۵ را در دو تیپ و با قیمت ۳۶۵ میلیون ۵۰۰، و ۳۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به صورت نقدی عرضه می‌کند. زمان تحویل این خودرو در طرح فروش نقدی مدیران خودرو ۴۵ روز اعلام شده است. این همچنین این خودرو دارای گیربکس اتوماتیک (۶ سرعته دوکلاچه)، مانیتور ۹ اینچی لمسی، سیستم‌های پایداری ESP، TCS، HHC، ایربگ‌های (جلو-جانبی (دوربین ۳۶۰، سیستم GPSمی باشد) _________________بیشتر بخوانید: ________________

نظرها

اخبار بیشتر