کاهش ۱۶ درصدی ورودی آب به سدهای خوزستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خوزستان آنلاین
  4. سیاسی

کاهش ۱۶ درصدی ورودی آب به سدهای خوزستان

خوزستان آنلاینخبرگزاری خوزستان آنلاین |
کاهش ۱۶ درصدی ورودی آب به سدهای خوزستان - 0

بزرگنمایی:

پیام خوزستان - اهواز - معاون مطالعات پایه و طرح‌های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به کاهش ۲۸ درصدی بارش در حوضه‌های آبریز این استان، گفت: میزان ورودی آب به سدهای خوزستان نسبت به آمار بلندمدت ۱۶ درصد کاهش یافته است.

فراز رابعی روز سه شنبه در نشست شورای آب و برق خوزستان، در سرسرای اجتماعات مدیریت بحران، شرایط آبی این استان را از ابتدای سال آبی (اول مهر) تاکنون در تمام حوضههای آبریز استان نامناسب دانست و افزود: متوسط بارش در حوضههای آبریز خوزستان از ابتدای مهر تا ۱۰ آذر، ۵۹ میلیمتر بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۷۸ درصد و نسبت به آمار بلندمدت ۲۸ درصد کاهش داشته است.

وی اضافه کرد: میزان بارش در این مدت در حوضه آبریز کارون بزرگ نسبت به مدت مشابه پارسال ۷۹ درصد و نسبت به طول آمار ۴۰ درصد کاهش داشته است؛ در حوضه آبریز کرخه نیز میزان بارش نسبت به مدت مشابه پارسال ۷۶ درصد و نسبت به طول آمار ۳۵ درصد، و در حوضه آبریز زهره و جراحی میزان بارش نسبت به پارسال ۷۸ درصد و نسبت به طول آمار ۲ درصد کاهش یافته است.

رابعی ادامه داد: میزان بارش در خوزستان در این مدت ۴۹ میلیمتر بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۷۷ درصد و نسبت به طول آمار ۹ درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی منابع آب بر اساس پیشی بینی بارش‌های نرمال انجام شده بود، گفت: میزان حجم ورودی به سدهای خوزستان از ابتدای سال آبی تا ۱۰ آذر، در مجموع نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۴ درصد و نسبت به آمار بلندمدت ۱۶ درصد کاهش نشان می‌دهد.

رابعی افزود: ورودی به سدهای کارون در این مدت نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۸ درصد و نسبت به طول آمار ۲۰ درصد کاهش، ورودی به سد دز نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۶ درصد و نسبت به طول آمار سه درصد کاهش، ورودی به سدکرخه نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۱ درصد و نسبت به طول آمار پنج درصد کاهش، ورودی به سد مارون نسبت به مدت مشابه پارسال ۶۸ درصد و نسبت به طول آمار ۲۶ درصد کاهش و ورودی به سد جره نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۹ درصد و نسبت به طول آمار ۲۳ درصد کاهش داشته است.

وی حجم خالی سدهای خوزستان را ۹٫۸ میلیارد مترمکعب بیان کرد که ظرفیت مناسبی برای کنترل سیلاب احتمالی است.

رابعی اضافه کرد: حجم فعلی مخازن سدهای خوزستان ۱۱٫۶ میلیارد مترمکعب و حجم آب قابل برنامه ریزی ۳٫۵ میلیارد مترمکعب است.

وی افزود: بر اساس پیش بینی‌ فصلی مرکز اقلیم شناسی، از اواخر آذر تا بهمن در غرب و جنوب غرب کاهش بارندگی نسبت به نرمال خواهیم داشت.

رابعی با بیان اینکه امکان پیش بینی طولانی مدت برای پدیده‌های حدی وجود ندارد، ادامه داد: در سال آبی جاری همزمان با برنامه ریزی برای کنترل سیلاب، باید سناریوی کم آبی نیز مورد توجه قرار گرفته و برای رویارویی با آن برنامه‌ریزی شود زیرا خشکسالی نیز به همان میزان خسارت آمیز است.

وی نسبت به شرایط آبی در حوضه رودخانه مارون هشدار داد و افزود: در این حوضه باید با احتیاط بیشتری برای مصارف برنامه ریزی شود زیرا حتی در صورت وقوع بارش‌های نرمال، بازهم امکان تامین نیازها را نداریم.

بازگشت مازوت به رامین

مدیرعامل نیروگاه رامین نیز در این نشست خواستار افزایش دبی رودخانه کارون شد و گفت: به دلیل کاهش بی‌سابقه آب کارون در روزهای اخیر، برداشت آب و تولید برق در این نیروگاه با مشکل روبه رو شده است.

ناصر محمدی تامین سوخت گاز برای این نیروگاه را از دیگر مشکلات بیان کرد و افزود: سهمیه گاز این نیروگاه در این فصل از ۱۱ میلیون مترمکعب به پنج میلیون مترمکعب کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه به دلیل کاهش سهمیه گاز ناچار به استفاده از مازوت هستیم، اضافه کرد: با توجه به آلودگی هوا، سازمان حفاظت محیط زیست مخالف استفاده از مازوت به عنوان سوخت بوده و اعلام کرده حق استفاده از مازوت را نداریم.

در خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

بر همین اساس مقرر شد نشستی با حضور مدیرعامل نیروگاه رامین، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان و مدیرعامل شرکت گاز خوزستان برگزار شود.

روستاهای تشنه خوزستان

در این نشست برخی فرمانداران شهرستان‌های خوزستان از مشکلات آب و فاضلاب شهرها و روستاهای زیرمجموعه خود گزارش‌هایی ارایه کردند.

فرماندار حمیدیه خواستار حل مشکل دفع آب‌های سطحی و جوهای رو باز در شهر حمیدیه شد و گفت: حمیدیه پس از تفکیک از شهرستان اهواز در طرح جامع فاضلاب دیده نشده به همین دلیل از اعتبارات فاضلاب و تصفیه خانه فاضلاب بی بهره مانده است.

شاهین هاشمی افزود: ایستگاه تصفیه آب شرب حمیدیه برای جمعیت پنج هزار نفری پیش‌بینی شده، در حالی که اکنون بیش از ۲۰ هزار نفر زیرپوشش این تصفیه خانه هستند که نیاز به بازسازی دارد تا در زمان بارندگی آب شرب دچار کدورت و مشکلات بهداشتی نشود.

وی اضافه کرد: در آب شرب روستایی اقدامات خوبی صورت گرفته اما طرح‌های آبرسانی به روستاهای مسیر خسرج و گمبوعه باید تسریع شود.

فرماندار هویزه نیز در این نشست گفت: کاهش آب در رودخانه کرخه باعث تنش آبی در روستاهایی می‌شود که در انتهای خط آبرسانی قرار دارند.

حبیب عفری افزود: روستای «حساسنه» حدود ۱٫۵ ماه است که آب ندارد و با تانکر آبرسانی می‌شود.

معاون فرماندار اهواز نیز در این نشست با اشاره به مشکل آب شرب در روستاهای این شهرستان گفت: هر سه بخش مرکزی، غیزانیه و اسماعیلیه این شهرستان با مشکل آب شرب روبه رو هستند.

عسکر مولایی کتکی افزود: مشکل آب شرب در تعدادی از این روستاها به تنش‌های اجتماعی نیز منجر شده است.

وی با اشاره به مشکل فاضلاب در شهر اهواز، بیان کرد: محله‌های یوسفی، کمپانی، عامری و کوی ملت با مشکل جدی فاضلاب روبه رو هستند و نوارهای حفاری فاضلاب در خیابان‌های شهر نیز ترمیم نشده است.

آبرسانی به بن بست رسید

معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان نیز در این نشست گفت: بازسازی ۱۲ کیلومتر خط انتقال آب در حمیدیه با اعتبار ۱۲۰ میلیارد ریال آغاز و تاکنون ۹ کیلومتر آن انجام شده است.

صابر علیدادی افزود: برای خرید لوله مورد نیاز این طرح به دلیل تخصیص نیافتن اعتبار با مشکل روبه رو هستیم.

وی درباره مشکل آب روستای خسرج از توابع حمیدیه نیز بیان کرد: آب این روستا از خط دوم طرح آبرسانی غدیر تامین خواهد شد.

علیدادی با اشاره به مشکلات طرح‌های آبرسانی در ایذه و باغملک افزود: این طرح‌ها به دلیل وجود معارضان با مشکل روبه رو شده و نیاز به برگزاری نشست هایی با فرمانداران است.

غیزانیه دوباره پشت سد نفت

معاون آب و فاضلاب روستایی خوزستان همچنین در این نشست گفت: مشکل آب تعدادی از روستاهای بخش مرکزی اهواز با اجرای طرح ۱۸ کیلومتری «طاهری» در ۲ ماه آینده برطرف می‌شود.

علیداد کیانی افزود: این طرح با اعتبار ۱۰۰ میلیارد ریال در حال اجراست و در صورت بهره برداری آب تعدادی از روستاهای بخش مرکزی اهواز از جمله سفحه، دب حردان و شموس که به دلیل فرسودگی خط انتقال با تنش روبه رو هستند، تامین می‌شود.

وی اضافه کرد: آبرسانی به غیزانیه به دلیل وجود معارضان محلی و تلاقی با تاسیسات نفتی نیز متوقف شده است.

۲۵ کیلومتر ریزش شبکه فاضلاب در اهواز

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اهواز نیز در این نشست گفت: شبکه فاضلاب اهواز در پی سیلاب فروردین امسال دچار ریزش در ۳۳ نقطه به طول ۷۰ کیلومتر شده که تاکنون ۴۵ کیلومتر از آن ترمیم شده است.

بهنام مریدی با بیان اینکه عملیات ترمیم شبکه فاضلاب در کوی ملت اهواز تا ۲۰ روز آینده به اتمام می‌رسد، افزود: عملیات ترمیم در محله‌های یوسفی، پاداد، مشعلی و سیاحی اهواز همچنان ادامه دارد.

وی اضافه کرد: فاضلاب ملاشیه نیز با اعتبارات نفت آغاز شده و در حال اجراست.

برچسب‌ها

فرمانداری اهواز صنعت آب و برق آب و فاضلاب استانداری خوزستان مدیریت بحران سیل کارون وزارت نیرو

کاهش ۱۶ درصدی ورودی آب به سدهای خوزستان - 47

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | زورگیری خشن از یک زن، زد و خورد در سخنرانی قالیباف و دردناک‌ترین اتفاق هفته!

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
امروزه می‌توان از اعتیاد بعنوان یکی از مشکلات و معضلات اجتماعی بشر در زندگی مدرن نام برد. با ورود انواع مواد مخدر صنعتی و پایین آمدن سن گرایش افراد به مصرف مواد مخدر، زنگ خطر برای خانواده‌ها و جوامع بشری به صدا درآمده است.

پایان یک اتهام …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش سازمان ملل مشخص کرد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها درباره اتهام به ایران در زمینه حمله به آرامکو، فقط گمانه‌زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ۲۳ شهریور امسال بود که برخی شهروندان سعودی در منطقه بقیق از شنیدن صدا‌هایی خبر دادند. اما بلافاصله جنبش انصارالله یمن، این حمله را تایید و آن را پاسخی به حمل ۱۵۰۰ روزه سعودی‌ها و شهادت بیش از ۴۰ هزار یمنی می‌داند. خبرگزاری رویترز در روز گذشته با انتشار گزارشی به نقل از دبیر کل سازمان ملل به صراحت می‌گوید این سازمان اعلام کرده است نمی‌تواند ایرانی بودن پهپاد‌ها و موشک‌های مورد استفاده در حمله به آرامکو را تایید کند. به نظر می‌رسد هر چند آمریکایی‌ها و سعودی‌ها تلاش کردند در این سه ماه با جعل سند و مدرک سازی بتوانند پرونده‌ای در این خصوص برای ایران باز کنند با گزارش سازمان ملل مشخص شد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها فقط گمانه زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
سردار مرتضی قربانی گفته بود «به فرمان رهبری، دستمان روی ماشه است» وزیر اطلاع رسانی لبنان به اظهارات مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران واکنش نشان داد. مشاور فرمانده سپاه اخیرا گفته بود: رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود. براساس عرب نیوز، جمال الجراح، وزیر اطلاع رسانی لبنان در واکنش به اظهارات مرتضی قربانی، مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران گفت: این سخنان غیرقابل قبول است. ایران می‌تواند به هر شیوه‌ای که مایل است از خود دفاع کند اما لبنان نه میدانی باز برای استفاده دیگر کشورها است و نه صندوق پستی سپاه پاسداران ایران است. رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود، از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
ربیعی درباره ماجرای پیش آمده میان مردان شماره یک و دو کابینه اظهار داشت: در همه جلسات وجود اختلاف طبیعی است. حسام الدین آشنا نیز در توییتی تصریح کرد: جلسات عالی کشور نه جای بله قربان گویی است و نه جای خطاب و عتاب و نه جای قهر و ناسازگاری. اما با نگاهی به رخدادهای دو هفته گذشته به خوبی می‌توان فهمید که موضوع اختلاف نظرها چیست؟ اسحاق جهانگیری از ۲۴ آبان در خصوص هیچ اظهار نظری در باره نحوه اجرای طرح نداشته است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت، هر چند اسحاق جهانگیری عضو شورای هماهنگی سران قواست اما سکوت او نشان می‌دهد؛ معاون اول رئیس جمهور با طرح افزایش قیمت بنزین موافقت نکرده است. هر چند اختلاف نظر جهانگیری با روحانی بر مسائل کارشناسی بنزین بوده اما این هیچ کدام از دو طرف تا کنون بدان نپرداخته اندحال باید این سوال را پرسید طرحی که اکنون اجرا می‌شود را چه کسی و چه نهادی ارائه کرده است و دلیل مخالفت روحانی با طرح جهانگیری چه بوده است؟
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، طبق نتایج جدیدترین نظرسنجی اگرچه حزب جانسون همچنان پیروز انتخابات خواهد بود اما آرای کمتری بدست می‌آورد. این نظرسنجی که توسط موسسه «یوگاو» انجام شده است، نشان می‌دهد برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی، حزب حاکم محافظه‌کار به رهبری «بوریس جانسون» باوجود پیروزی در انتخابات موفق به کسب اکثریت قدرتمند نخواهد شد. بر همین اساس حزب کارگر به رهبری «جرمی کوربین» نیز با وجود آنکه پیروزانتخابات نخواهد بود اما اقلیت قوی‌تری را تشکیل خواهد داد. دوهفته پیش یوگاو پیش‌بینی کرده بود حزب محافظه کار موفق به تصاحب ۳۵۹ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس می‌شود که اکثریت قابل قبولی بود ولی طبق پیش‌بینی جدید حزب محافظه‌کار۳۳۹ کرسی نماینگی کسب خواهد کرد که اکثریتی شکننده خواهد بود. پس از اعلام این خبر «لیره استرلینگ» واحد پول انگلیس که در ۷ ماه‌ اخیر روند رو به رشدی در برابر دلار آمریکا داشته با کاهش روبرو شده است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
وی با اشاره به اینکه نام نویسی از داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در ۱۶ آذر پایان یافت، ادامه داد: از ۲۰۸ حوزه ۲۹۰ نماینده به مجلس شورای اسلامی راه خواهند یافت. آقای موسوی اضافه کرد: در روز آخر مهلت نام نویسی داوطلبان نمایندگی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی, حدود ۵ هزار و ۹۰۰ نفر نام نویسی کردند که معادل کل نام نویسی‌های دوره نهم مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۰ بود. آقای موسوی با بیان اینکه ۲۶ درصد از داوطلبان, ایثارگر هستند, افزود: جوانترین داوطلبان, ۳۰ سال و پیرترین آن‌ها ۷۵ سال سن دارند که این اعداد طبق قانون, حداقل و حداکثر سن مجاز برای نام نویسی مجلس شورای اسلامی است. رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس هم با حضور در این برنامه با بیان اینکه ماده ۲۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی شرایط داوطلبان نمایندگی مجلس را برشمرده است, گفت: در حدود ۹ ماه گذشته، دولت لایحه جامع انتخابات را به مجلس ارائه کرد که در آن شرایط جدیدی برای داوطلبی نمایندگی مجلس ذکر شده است. رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس افزود: فعلا قانونی در این باره نداریم.

نظرها

اخبار بیشتر