وحشی‌گری در اروپا به روایت آنتونیو باندراس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. بین‌المللی

وحشی‌گری در اروپا به روایت آنتونیو باندراس

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
خراسان نوشت: تاریخ اروپا، به ویژه اروپای شمالی، در قرون اولیه اسلامی و حتی پیش از آن، تاریک، ناشناخته و مشحون از تردید در شواهد است.

دوره‌ای که از آن صحبت می‌کنیم، یعنی قرن ۹ و ۱۰ میلادی، زمانی است که دوره اقتدار امپراتوری روم در اروپا سپری شده و میراث آن، در قسطنطنیه، با عنوان روم شرقی بروز و ظهور یافته است. در اروپا دیگری خبری از تکاپوی لژیون‌های رومی نیست و حتی، هون‌ها هم که روزگاری با فرماندهی آتیلا به اروپا آمده بودند، در حاشیه قرار داشتند. این دوره، تقریبا مصادف است با سده بعد از اقتدار شارلمانی، امپراتور مقتدر فرانسه.

مسلمانان که در مسیر ورود به اروپا، از سمت آناتولی با امپراتوری روم شرقی و از سوی آندلس، با مقاومت فرانسوی‌ها روبه‌رو شده بودند، به دنبال راهی می‌گشتند که بتوانند هم خود را به اروپا برسانند و هم از حجم حملات دشمنان، با ایجاد یک اتحاد راهبردی بکاهند.

درست در همین زمان بود که احمد بن فضلان بن العباس بن راشد بن حماد، به نمایندگی از خلیفه عباسی مستقر در بغداد، در نیمه اول قرن چهارم هجری و احتمالا همزمان با اقتدار آل‌بویه در ایران و عراق، مأموریت یافت تا از سمت خراسان، وارد صحراهای سرد و خشک شمال ماوراءالنهر شود و به دیدار قبایل روس و اسکاندیناویایی برود؛ اقوامی که امروزه با عنوان بخشی از اقوام شمالی شناخته می‌شوند. به این ترتیب، یکی از متهورانه‌ترین سفرهای تاریخی شکل گرفت.

ابن‌فضلان، بعد از بازگشت، سفرنامه‌ای مختصر به رشته تحریر درآورد و تجارب این سفر پرماجرا را در آن ثبت کرد. سفرنامه‌ای که وقتی در سال ۱۹۷۶ (۱۳۵۵ ه. ش) به دست مایکل کرایتون، نویسنده و پزشک آمریکایی رسید، دستمایه نوشتن داستانی تخیلی به نام «مرده‌خواران» (Eaters of the Dead) شد. در سال ۱۹۹۹، جان مک‌تیرنان، کارگردان فیلم مشهور «جان سخت»، با خواندن کتاب کرایتون، تصمیم به ساختن فیلمی بر اساس آن گرفت. به این ترتیب، «سیزدهمین سلحشور»، با نقش‌آفرینی استثنایی آنتونیو باندراس، در نقش احمد بن فضلان و بازی درخشان عمر شریف، ساخته شد تا برداشتی از روایت سفیر مسلمانان در اروپای شمالی را به تصویر بکشد.

آن‌چه بود و آن‌چه هست روایتی که مک‌تیرنان، از زبان ابن‌فضلان و با صدای باندراس، به مخاطبانش ارائه می‌کند، با حقایق موجود در اثر اصلی، تفاوت‌هایی دارد. در اثر او سخن از وندال‌هاست، قومی ژرمن که اتفاقا منشأ آن‌ها از همان مناطقی است که ابن‌فضلان گزارش می‌کند؛ اما جهانگرد و سفیر مسلمان، در اثر خود، سخنی از وندال‌ها به میان نمی‌آورد. وندال‌ها قومی بسیار مهاجم و وحشی بودند؛ آن‌ها مدت‌ها قبل از ظهور اسلام در خاورمیانه، مرزهای شمال شرقی اروپا را در نوردیدند و تمام اروپا را به خاک و خون کشیدند. وندال‌ها در سال ۴۵۵ میلادی، تحت رهبری گایسریک، حتی خود را به شهر رم رساندند و آن را به آتش کشیدند. این قوم، غارتگری خود را تا شمال آفریقا و شبه جزیره ایبری (اسپانیا و پرتغال امروزی) توسعه داد. وندال‌ها به لحاظ ظاهری، کاملا شبیه وایکینگ‌ها بودند و ادعای مک‌تیرنان درباره ظاهر و تا حد زیادی، عقاید آن‌ها در فیلم، مقرون به صحت نیست.

وحشی‌گری بی‌حد و حصر وندال‌ها، باعث شد که در اروپا، اصطلاح وندالیسم مترادف ویرانگری قرار داده شود. به هر حال، اروپای بعد از هجوم وندال‌ها، دیگر آن اروپای سابق نشد و حتی به قدرت رسیدن امپراتورهایی مانند شارلمانی هم نتوانست رونق پیشین را به سرزمین‌های آباد این قاره بازگرداند. اما این وقایع، با آمدن ابن‌فضلان به شمال شرقی اروپا، همزمان نیست و گزارش‌های او، بیشتر درباره اقوامی مانند روس‌ها و اسلاوهاست.

با این حال، همین گزارش‌ها نشان می‌دهد که مردم اروپا در آن روزگار، در حالتی نیمه‌وحشی روزگار می‌گذراندند و به ویژه، اقوام شمالی که بعدها کشورهایی مانند نروژ، سوئد، فنلاند، لهستان، دانمارک و انگلیس را به وجود آوردند و بر آن‌ها مستولی شدند، شرایط حادتری از این نظر داشتند.

یکی از گزارش‌هایی که ابن‌فضلان درباره فرهنگ و آداب اقوام شمالی ارائه می‌کند و کرایتون و مک‌تیرنان، بدون کم و کاست آن را در آثارشان منعکس کرده‌اند، گزارشی درباره نحوه شست‌وشوی صورت در صبح هر روز است. ابن فضلان می‌نویسد: «آنان هر روز باید سر و صورت خود را با کثیف‌ترین و نجس‌ترین و آلوده‌ترین آب شست‌وشو دهند. بدین طریق که هر روز کنیز غذا می‌آورد و لگن بزرگی از آب با خود دارد و آن را به آقای خود می‌دهد. او دست‌ها و صورت و موی خویش را در آن می‌شوید و آن را داخل لگن شانه می‌کند؛ سپس درون لگن تف می‌اندازد و آب بینی می‌ریزد و هر کار کثیفی را در آن آب انجام می‌دهد. چون او از کار خود فراغت یافت، کنیز لگن را نزد کسی که پهلوی اوست، می‌برد. او نیز همین کار را در لگن می‌کند.»

برای ابن‌فضلان که از سرزمین‌هایی آمده بود که واجد برترین تمدن و فرهنگ زمانه خود بودند، این رفتارها، مشمئزکننده و تهوع‌آور می‌نمود. اروپایی که وی برای ما ترسیم کرده و در فیلم «سیزدهمین سلحشور» بخش‌هایی از آن انعکاس یافته‌، اروپایی نیمه‌وحشی است که در عصر تاریکی مطلق به سر می‌برد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
مردی که در این عکس‌ها دیده می‌شود زهیر مخلوف، یکی از نمایندگان جدید پارلمان تونس است. عکس‌های مردی که گفته می‌شود در اتومبیلی بیرون یک دبیرستان در تونس «خودارضایی» می‌کرده باعث موجی از افشاگری‌های زنان تونسی شده از تجربه‌شان از آزار و سوء استفاده جنسی. مردی که در این عکس‌ها دیده می‌شود زهیر مخلوف، یکی از نمایندگان جدید پارلمان تونس است. اوایل ماه جاری میلادی، زمانی که نمایندگان پارلمان تونس سوگند می‌خوردند، زنانی که بر لباسشان نوشته بود «من هم»، بیرون ساختمان پارلمان اعتراض کردند و خواستار تحقیق در این باره شده بودند. سازمان «ندای زنان» در تونس با ابراز خشم و اعتراض، در فیسبوک گروهی به نام «من هم» راه انداخته که در آن زنان زیادی از تجربه آزار جنسی در زندگیشان حکایت کرده‌اند.
عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
در اینکه نهادهایی مثل فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا از سلامت برخوردار نیستند کسی شک ندارد. علیرضا بیرانوند یک ستاره تمام عیار در فوتبال آسیاست. یعنی اکرم عفیفکه امسال بهترین بازیکن فوتبال آسیا لقب گرفت از بهترین‌های آسیا که در اروپا توپ می‌زنند نادیده بهتر است؟ واقعا این جایزه معتبر است؟ یعنی الان اکرم عفیف «بهترین بازیکن فوتبال قاره» است؟! در واقع تا قبل از ۲۰۱۱ این جایزه واقعی‌تر بود و برندگان می‌توانند ادعا کنند که واقعا بهترین بازیکن قارع بودند. علیرضا بیرانوند این جایزه را به دست نیاورد چون به تنهایی نمی‌توانست پرسپولیس و ایران را قهرمان کند.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، المیادین از ارسال سه هواپیمای حامل سلاح امارات به اقلیم کردستان به دنبال سفر مقامات این اقلیم به ابوظبی خبر داد. منابع آگاه عراقی به المیادین اعلام کردند: سلاحی که با هواپیما به اقلیم کردستان عراق رسیده است بغداد از آن بی اطلاع است. مشخص نیست که چه طرفی از این سلاح بهره می‌برد و اینکه اقلیم کردستان عراق از آن استفاده خواهد کرد یا نیروهای قسد. این منابع بیان کردند: ارسال سلاح به مثابه دخالت امارات در پروندی کردی-عراقی است. اگر سلاح برای اقلیم کردستان است چرا بدون اطلاع بغداد رخ داده است؟ این همه سلاح برای چیست؟ آیا به منظور زمینه سازی مرحله‌ای از برخورد و جنگ است؟ شایان ذکر است که نچیروان بارزانی رئیس و مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق، روز یکشنبه در سفری یک روزه، بنا به دعوت شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی و برای شرکت در تماشای مسابقات اتومبیل رانی فرمول به ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی, سفر کرده بودند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
«کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی برای بار دوم طی کمتر از ۲ ماه گذشته به کوهستان زادگاه جد پدری خود (کیم ایل سونگ= بنیانگذار حکومت کمونیستی کره شمالی) رفت. به گزارش عصرایران، در تصاویر جدیدی که خبرگزاری رسمی کره شمالی از اسب‌سواری رهبر کره شمالی و همسرش (ری سول جو) در کوهستان «پکتو» منتشر کرده، رهبر کره شمالی و همسرش و جمعی دیگر از ملازمان سوار بر اسب سفید در حال اسب سواری دیده می‌شوند. در تبلیغات رسمی – حکومتی در کره شمالی کوهستان «پکتو» در شمال کره شمالی به دلیل اینکه زادگاه بنیانگذار حکومت کمونیستی کره شمالی است، مقدس توصیف می‌شود. رهبر کره شمالی در هفته آخر مهر ماه سال جاری نیز سوار بر اسب سفید در این کوهستان دیده شده بود. اسب سفید در خاندان حاکم بر کره شمالی یک نماد است و گفته می‌شود «کیم ایل سونگ» پدر بزرگ رهبر فعلی کره شمالی و بنیانگذار حکومت کمونیستی کره شمالی هم به هنگام رهبری جنبش مبارزه با استعمار ژاپن، سوار بر اسب سفید می‌شد.
مهرمهر18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، دبیرکل جنبش «عصائب اهل الحق» در عراق طی سخنانی گفت که عربستان سعودی و امارات برای نفوذ به عراق طرح و نقشه دارند. «قیس الخزعلی» در اشاره به حمله به زندان الحوت در استان ذی قار که ۱۱ هزار تروریست در آن زندانی هستند، افزود: تظاهرات و حمله به زندان الحوت که هزاران نفر از عناصر داعش در آن زندانی هستند چه ربطی با یکدیگر دارند. وی همچنین تاکید کرد که بقایای خاموش تروریست‌های داعش همچنان در عراق حضور دارند. الخزعلی همچنین اظهار داشت که داعش اغتشاشگران را به جمع تظاهرات مسالمت آمیز در عراق می‌فرستد.
الفالف1 روز قبل
اجلاس اقتصادی عربستان سعودی موسوم به «داووس صحرا» برگزار شد و در جریان آن، توافقاتی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار به امضا رسیدند. سرمایه گذاران به دلیل ریسک‌های ژئوپلیتیک سرمایه گذاری در عربستان، در این باره محتاطانه عمل می‌کنند. مولفه هایی از این دست در نهایت بر استراتژی سرمایه گذاری عربستان سعودی سنگینی کرده و بر آن تاثیرات منفی خود را خواهند گذاشت. برخی از آن‌ها قید سرمایه گذاری در عربستان را زده‌اند و یا سرمایه‌های خود را به کشورهایشان بازگردانده‌اند. عربستان سعودی از ترس تشدید تنش‌ها با تهران سعی کرده از گسترش اختلافات و از کنترل خارج شدن آن‌ها جلوگیری کند.

نظرها

اخبار بیشتر