اروپا تهدید کرد؛ ایران دست به ماشه شد/ نمایش «زندگی بدون غرب»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سیاسی

اروپا تهدید کرد؛ ایران دست به ماشه شد/ نمایش «زندگی بدون غرب»

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- جمهوری اسلامی ایران در واکنش به تهدید اروپا به استفاده از مکانیسم ماشه نه تنها دست بسته نبوده بلکه دست به ماشه هم هست چه آنکه رئیس مجلس و عضو شورای عالی امنیت ملی صراحتاً اعلام کرده است اگر درباره ایران از مکانیسم ماشه استفاده شود، در بسیاری از تعهدات نسبت به آژانس تجدید نظر جدی خواهیم کرد. تاریخ انتشار: 07:03 - 13 آذر 1398 - کد خبر: ۵۷۳۶۷۲
اروپا تهدید کرد؛ ایران دست به ماشه شد/ نمایش «زندگی بدون غرب» - 0

گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ اعضای اروپایی برجام در آستانه برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام، در بیانیه‌ای ایران را تلویحا تهدید به استفاده از مکانیسم ماشه و احیای تحریم‌های سازمان ملل کردند.مکانیسم ماشه یا همان «ساز و کار حل اختلافات» در بند‌های ۳۶ و ۳۷ برجام به عنوان تضمینی در راستای اجرای تعهدات ایران گنجانده شد. طبق این سازوکار، اگر اعضای برجام بتوانند نقض تعهدات ایران را اثبات کنند، تحریم‌های بین‌المللی به صورت خودکار علیه کشورمان برمی‌گردد.بیشتر بخوانید:نماینده ایران در وین: امسال ۶۸۸ بازرسی معادل هزار و ۳۷۶ روز - نفر در ایران انجام شده است

اما نکته مهم در استفاده از مکانیسم ماشه، مستندات آژانس بین المللی انرژی اتمی و استناد اعضا به تخلفات ایران در کمیسیون مربوط به حل اختلافات برجام است. طبق ۱۶ گزارش اخیر آژانس، تمامی فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب قانونی صورت گرفته است و حتی از سرگیری اقدامات مربوط به کاهش تعهدات نیز زیر نظر این نهاد و بازرسان انجام می‌شود.همچنین از انجا که اعضای اروپایی برجام به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکرده‌اند، نمی‌تواند جمهوری اسلامی ایران را به این مساله متهم کنند که قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرده است؛ بنابراین اجرای مکانیسم ماشه که نیازمند طرح آن در جلسه شورای امنیت است، منتفی می‌شود.

در همین رابطه ابوالفضل ظهره‌وند عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار میزان گفت: «اجرای مکانیسم ماشه و بازگرداندن تحریم‌هایی که پیشتر در قالب ۶ قطعنامه سازمان ملل به ایران تحمیل شده بود، فقط در چارچوب شورای امنیت ممکن است. آلمان، فرانسه و انگلیس صرفا قادر هستند تحریم‌های اروپایی را بازگردانند. تحریم‌هایی که بخشی از آن‌ها مربوط به شورای اروپا بود که تعلیق و بخش دیگر مربوط به کمیسیون اروپا بود که لغو شده بودند.»

وی خاطر نشان کرد: «البته اگر اروپا دست به چنین کاری بزند به معنی این است که رسما اعلام کرده برجام مرده و این پایان کار توافق هسته‌ای و بزرگترین دستاورد اتحادیه اروپا در حوزه سیاست خارجی خواهد بود. در حالی است که به نظر می‌رسد هدف اروپا پیش بردن سیاست هویچ و چماق است. در حالی که از بازگرداندن تحریم‌ها سخن می‌گویند ۶ کشور هلند، دانمارک، نروژ، سوئد، بلژیک و فنلاند به سازوکار مالی اینستکس بپیوندد که انگلیس، آلمان و فرانسه برای تهسیل تجارت با ایران و دور زدن تحریم‌های آمریکا پیشنهاد دادند.»

بنابراین بیانیه اخیر تروئیکای اروپا در افزایش تحریم‌ها را باید صرفا اقدامی رسانه‌ای و در راستای جنگ روانی تفسیر کرد. با این حال یک روز پس از صدور این بیانیه، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست خبری اعلام کرد: «اگر درباره ایران از مکانیسم ماشه استفاده شود، در بسیاری از تعهدات نسبت به آژانس تجدید نظر جدی خواهیم کرد.»بیشتر بخوانید:اروپایی‌ها بعد از خروج آمریکا از برجام هیچ اقدامی به نفع ایران نکردندمکانیسم‌های ایران برای مقابله با اعمال تحریم‌های اروپایی

همان طور که اشاره شد، مکانیسم ماشه فقط در چارچوب برجام و شورای امنیت قابل اعمال است. اما اگر انگلیس، آلمان و فرانسه بخواهند تحریم‌های اروپایی را مجددا فعال سازند، ایران با استفاده از ابزار‌های مختلفی قادر خواهد بود به این مساله واکنش نشان دهد.در این رابطه حسن عابدینی کارشناس مسائل هسته‌ای به خبرنگار میزان گفت: «بهانه امروز اروپا به بحث کاهش تعهدات هسته‌ای ایران برمی‌گردد. در حالی که جمهوری اسلامی اعلام کرده است این اقدامات براساس بند‌های ۲۶ و ۳۶ برجام برداشته و نقض توافق هسته‌ای نیست. با این حال اگر اروپا تحریم‌ها را برگرداند، ایران نیز قادر است واکنش‌هایی صورت دهد. از جمله این موارد می‌توان به ارتقا سطح غنی‌سازی از ۴٫۵ درصد به مراحل بالاتر و حتی ۲۰ درصد، آغاز بازسازی و نوسازی راکتور آب سنگین اراک، راه‌اندازی سانتریفیوژ‌های نسل جدید در فردو، افزایش میزان اورانیوم تولیدی روزانه از ۵٫۵ کیلوگرم به مقادیر بیشتر و توقف اجرای پروتکل الحاقی و کد اصلاحی ۱٫۳ به تصویب مجلس شورای اسلامی اشاره کرد. لازم به ذکر است در حال حاضر ایران بدون تصویب مجلس و به صورت داوطلبانه این پروتکل را اجرا می‌کند.»

در خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

وی تاکید کرد: «نکته مهم آنکه این موارد بازهم در چارچوب مفاد بند‌های ۲۶ و ۳۶ برجام است و خلاف آن نیست. اما در مراحل بعد می‌تواند اقدامات دیگری نیز انجام دهد.»

ظهره‌وند نیز در این باره بیان کرد: «اگر اروپا تحریم‌ها را بازگرداند، یعنی رسما از برجام خارج شده و مرگ آن را رقم زده است. در این شرایط به نفع ایران نیز خواهد شد. زیرا ما دستاوردی از توافق هسته‌ای نداشتیم؛ بنابراین جمهوری اسلامی می‌تواند فعالیت‌های هسته‌ای را به صورت کامل و جامع آغار کند و به موقعیت پیش از برجام برگردد. علاوه بر این ایران می‌تواند کار‌های دیگری صورت دهد که قابل رسانه‌ای شدن نیستند.»

آمار منتشرشده از سوی اداره اطلاعات اقتصادی اتحادیه اروپا (یورو استات) نشان می‌دهد مبادلات دو طرف در شش ماهه نخست ۲۰۱۸ بالغ بر ۱۰٫۶۷ میلیارد یورو بوده که این رقم در شش ماهه نخست امسال یک چهارم شده و با افت ۷۶ درصدی به ۲٫۵۶ میلیارد یورو رسیده است. این رقم تا پایان سال جاری میلادی کمتر نیز خواهد شد. زیرا بخشی از حجم تبادلات تجاری ایران و اروپا مربوط به توافقات پیش از اعمال تحریم‌های یکجانبه آمریکاست و پس از آن به دلیل نگرانی شرکت‌های اروپایی از مجازات‌ها و جریمه‌های آمریکا، از ادامه کار با کشورمان انصراف دادند.

تاثیر بازگشت تحریم‌ها علیه ایران از سوی اروپا

جمهوری اسلامی ایران در حال نمایش زندگی بدون غرب است و ما نشان دادیم بدون آن‌ها نیز می‌توانیم زندگی کنیمموضوع دیگر در تهدید تروئیکای اروپا به برگرداندن تحریم‌ها، میزان اثرگذاری آن‌ها بر اقتصاد ایران است. ظهره‌وند در این خصوص عنوان کرد: «برداشتن گام‌های کاهش تعهدات، اقدامی در جهت متوازن کردن میان تعهدات و مطالبات بود. زیرا طرف غربی به هیچ یک از تکالیفش عمل نکرد؛ لذا ما کنون نیز در پایین‌ترین سطح مراودات تجاری با اروپا قرار داریم. جمهوری اسلامی ایران در حال نمایش زندگی بدون غرب است و ما نشان دادیم بدون آن‌ها نیز می‌توانیم زندگی کنیم. این در حالی است که غرب به ایران به عنوان هارت‌لند (نقطه کانونی) منطقه نیاز دارد.»

عابدینی نیز تاکید کرد: «با بازگشت تحریم‌ها فشاری بیش از آنچه امروز بر ایران متحمل شده، وارد نمی‌شود. در حال حاضر نقل و انتقال ارزی، فروش نفت، واردات کالا، سرمایه‌گذاری، بیمه‌های کشتیرانی و بسیاری موارد دیگر تحریم است. از این رو با اجرای مکانیسم‌های مختلف تحریم، تفاوت محسوسی ایجاد نخواهد شد و اینگونه می‌توان گفت که ذکر این مسائل جنجال رسانه‌ای بیش نیست.»بیشتر بخوانید:۵۴۰ روز بی‌عملی برجامی اروپا/ وعده‌های کاریکاتوری؛ از «اینستکس» تا «۱۱ تعهد»

مدیرکل جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و آینده پرونده هسته‌ای ایران

پس از کناره‌گیری یوکیا آمانو از سمت مدیرکلی آژانس و پس از مشورت محرمانه ۳۵ عضو شورای حکام و اجماع نظر چین، روسیه، آمریکا، فرانسه و انگلیس، امانوئل ماریانو گروسی به عنوان مدیرکل جدید انتخاب شد.بیشتر بخوانید:سکوت مرموز دیپلمات فنلاندی/ شاه کلید پرونده مرگ آمانو در دست کیست؟گروسی در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ به عنوان معاون سیاسی آمانو فعالیت می‌کرد. در آن زمان وی نسبت به ایران مواضع سختگیرانه‌ای داشت؛ موضوعی که موجب برخی نگرانی‌ها بابت دخالت پارامتر‌های سیاسی در ارائه گزارش‌های آتی این سازمان در مورد ایران شده است. از این رو کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد و سایر سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین خواستار بی‌طرفی آژانس در آینده خود شد.

وی با اشاره به بیش بازرسی‌های متعدد آژانس در سال ۲۰۱۹ از فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت: «فقط از ابتدای سال جاری میلادی تا ماه نوامبر بیش از ۶۸۸ بازرسی معادل ۱۳۷۶ روز-نفر بازرسی در ایران انجام شده است. بنابراین، حفظ روابط کاری سازنده بین ایران و آژانس حائز اهمیت فراوانی بوده و ما معتقدیم چنین امری بایستی در رویه‌ای مستقل، حرفه۷ای و بی طرفانه صورت پذیرد.»بیشتر بخوانید:وزارت خارجه ابراز امیدواری کرد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دوره جدید «بی‌طرف» عمل کند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پایان یک اتهام …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش سازمان ملل مشخص کرد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها درباره اتهام به ایران در زمینه حمله به آرامکو، فقط گمانه‌زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ۲۳ شهریور امسال بود که برخی شهروندان سعودی در منطقه بقیق از شنیدن صدا‌هایی خبر دادند. اما بلافاصله جنبش انصارالله یمن، این حمله را تایید و آن را پاسخی به حمل ۱۵۰۰ روزه سعودی‌ها و شهادت بیش از ۴۰ هزار یمنی می‌داند. خبرگزاری رویترز در روز گذشته با انتشار گزارشی به نقل از دبیر کل سازمان ملل به صراحت می‌گوید این سازمان اعلام کرده است نمی‌تواند ایرانی بودن پهپاد‌ها و موشک‌های مورد استفاده در حمله به آرامکو را تایید کند. به نظر می‌رسد هر چند آمریکایی‌ها و سعودی‌ها تلاش کردند در این سه ماه با جعل سند و مدرک سازی بتوانند پرونده‌ای در این خصوص برای ایران باز کنند با گزارش سازمان ملل مشخص شد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها فقط گمانه زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
ربیعی درباره ماجرای پیش آمده میان مردان شماره یک و دو کابینه اظهار داشت: در همه جلسات وجود اختلاف طبیعی است. حسام الدین آشنا نیز در توییتی تصریح کرد: جلسات عالی کشور نه جای بله قربان گویی است و نه جای خطاب و عتاب و نه جای قهر و ناسازگاری. اما با نگاهی به رخدادهای دو هفته گذشته به خوبی می‌توان فهمید که موضوع اختلاف نظرها چیست؟ اسحاق جهانگیری از ۲۴ آبان در خصوص هیچ اظهار نظری در باره نحوه اجرای طرح نداشته است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت، هر چند اسحاق جهانگیری عضو شورای هماهنگی سران قواست اما سکوت او نشان می‌دهد؛ معاون اول رئیس جمهور با طرح افزایش قیمت بنزین موافقت نکرده است. هر چند اختلاف نظر جهانگیری با روحانی بر مسائل کارشناسی بنزین بوده اما این هیچ کدام از دو طرف تا کنون بدان نپرداخته اندحال باید این سوال را پرسید طرحی که اکنون اجرا می‌شود را چه کسی و چه نهادی ارائه کرده است و دلیل مخالفت روحانی با طرح جهانگیری چه بوده است؟
تسنیمتسنیم1 روز قبل
قرارداد صادرات گاز ایران به این کشور در سال ۱۹۹۶ به امضای دو طرف رسید و بر طبق این قرارداد ایران تا سال ۲۰۲۶ باید روزانه ۲۷ میلیون متر مکعب گاز به این کشور صادر کند. در بخش LNG نیز قطر، الجزایر و آمریکا مهم‌ترین صادرکنندگان گاز به کشور ترکیه طی چند سال گذشته بوده‌اند. صادرات گاز ایران به ترکیه همواره با مشکلات عدیده ­ای روبه­ رو بوده؛ قیمت و کیفیت گاز وارداتی بارها مورد مناقشه طرفین بوده است. اما با وجود همه این مسائل و فشار‌های آمریکا درطول مدت تحریم، هیچ­گاه گاز صادراتی ایران به ترکیه قطع نشده و همواره صادرات گاز ایران به ترکیه ادامه داشته است. به طوری که در مقاطعی که صادرات نفت کشور با چالش‌های جدی مواجه بوده است صادرات گاز ایران اما درآمدی پایدار و تحریم ناپذیر برای کشور تامین نموده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
سردار مرتضی قربانی گفته بود «به فرمان رهبری، دستمان روی ماشه است» وزیر اطلاع رسانی لبنان به اظهارات مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران واکنش نشان داد. مشاور فرمانده سپاه اخیرا گفته بود: رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود. براساس عرب نیوز، جمال الجراح، وزیر اطلاع رسانی لبنان در واکنش به اظهارات مرتضی قربانی، مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران گفت: این سخنان غیرقابل قبول است. ایران می‌تواند به هر شیوه‌ای که مایل است از خود دفاع کند اما لبنان نه میدانی باز برای استفاده دیگر کشورها است و نه صندوق پستی سپاه پاسداران ایران است. رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود، از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود.

:: استانبول - همایش اقتصادی ایران و ترکیه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از استانبول، فعالان اقتصادی دو کشور در این نشست، زمینه‌های توسعه مبادلات تجاری و رفع موانع موجود را بررسی کردند.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، طبق نتایج جدیدترین نظرسنجی اگرچه حزب جانسون همچنان پیروز انتخابات خواهد بود اما آرای کمتری بدست می‌آورد. این نظرسنجی که توسط موسسه «یوگاو» انجام شده است، نشان می‌دهد برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی، حزب حاکم محافظه‌کار به رهبری «بوریس جانسون» باوجود پیروزی در انتخابات موفق به کسب اکثریت قدرتمند نخواهد شد. بر همین اساس حزب کارگر به رهبری «جرمی کوربین» نیز با وجود آنکه پیروزانتخابات نخواهد بود اما اقلیت قوی‌تری را تشکیل خواهد داد. دوهفته پیش یوگاو پیش‌بینی کرده بود حزب محافظه کار موفق به تصاحب ۳۵۹ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس می‌شود که اکثریت قابل قبولی بود ولی طبق پیش‌بینی جدید حزب محافظه‌کار۳۳۹ کرسی نماینگی کسب خواهد کرد که اکثریتی شکننده خواهد بود. پس از اعلام این خبر «لیره استرلینگ» واحد پول انگلیس که در ۷ ماه‌ اخیر روند رو به رشدی در برابر دلار آمریکا داشته با کاهش روبرو شده است.

نظرها

اخبار بیشتر