اصلاح‌طلبان به دنبال کرسی ریاست مجلس یازدهم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. جام نیوز
  4. سیاسی
اصلاح‌طلبان به دنبال کرسی ریاست مجلس یازدهم؟

اصلاح‌طلبان به دنبال کرسی ریاست مجلس یازدهم؟

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز |
عباس عبدی می‌گوید: اصلاح‌طلبان با ادامه وضع موجود، قادر به شرکت در انتخابات نیستند و دیگر دلیلی ندارد که راجع به رئیس و مرئوس مجلس آینده فکر کنند.

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، رقابت‌ انتخاباتی میان اصولگرایان و اصلاح‌طلبان وارد فاز خط و نشان کشیدن و کری خوانی‌های انتخاباتی شده است. اصولگرایان با تکیه بر عملکرد اصلاح طلبان مجلس و نقدهایی که بدنه اجتماعی اصلاحات به نمایندگان فراکسیون امید وارد می‌کنند معتقدند فضا برای پیروزی شان فراهم شده است. اصلاح طلبان اما معتقدند دلخوری مردم از اصلاح طلبان لزوما به معنای پیروزی اصولگرایان نخواهد بود.

از سوی دیگر مدتهاست رایزنی‌های انتخاباتی از مرحله تعیین سازوکار و حرکت براساس آن فراتر رفته و به چینش کاندیداها و بستن لیست رسیده است. لیستی که قرار است هم کرسی‌های مجلس را با آن تصاحب کنند هم با معرفی چند سرلیست چهره و شاخص، از هم اکنون برای کرسی ریاست مجلس بعدی خیز بردارند.

کرسی ریاست بعد از لاریجانی به چه جریانی می‌رسد؟

اولین کسی که یک روز پیش از کلید خوردن نام‌نویسی کاندیداهای مجلس به ابهام‌ها و گمانه‌زنی‌ها پایان داد و اولین بمب انتخابات را منفجر کرد، ‌ کسی نبود جز علی لاریجانی که ۱۲ سال است بر کرسی ریاست پارلمان تکیه زده است.

لاریجانی روز شنبه اعلام کرد که «در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی برنامه‌ای برای حضور ندارم». نکته‌ای که روز پیش در نشست خبری خود با اصحاب رسانه‌ و خبرنگاران به آن اشاره کرد. او در تشریح دلایلش برای خداحافظی با سیاست پارلمانی تاکید کرده بود: «حقیقت این است که من در مجلس دهم هم نظرم این بود ورود نکنم. آن زمان هم بزرگان و آقایانی تماس و نظر داشتند و به نحوی شد که من را برای حضور در مجلس قانع کردند. این بار هم برخی از بزرگان نامه نوشتند و با من صحبت کردند و من هم تلاش کردم آن‌ها را قانع کنم ۱۲ سال برای حضور در این عرصه کافی است و به نظرم این تصمیم لحظه‌ای نیست و مدتی است روی آن فکر کردم و امیدوارم همین مسیر طی شود».

انصراف لاریجانی اصولگرا که ۱۲ سال بی‌وقفه و گاهی حتی بی‌رقیب بر صندلی ریاست مجلس تکیه زده بود، تنها اردوگاه اصولگرایان را تکان نداد، بلکه پس‌لرزه‌های آن به جناح اصلاح‌طلبان هم رسیده است. اصلاح‌طلبان که با برد سی-هیچ و با رویای اکثریت به مجلس دهم پا گذاشته بودند، امید زیادی داشتند که بتوانند پس از سه دوره دوری از کرسی ریاست مجلس، این‌بار ریاست مجلس را تصاحب کنند، اما سد محکم لاریجانی خیلی زود آنان را متوقف کرد و با شکست عارف در فتح ریاست مجلس دهم، امیدشان خیلی زود ناامید شد و تلاش‌های عارف در سال‌های بعد هم بی‌نتیجه بود.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

حال که لاریجانی کنار رفته است، نگاه برخی اصولگرایان به کاندیداهای احتمالی چون قالیباف و جلیلی است که ببینید آیا عزم ورود به انتخابات خواهند کرد یا نه.، اما در این سوی میدان سیاست هم اصلاح‌طلبان شاید فرصتی داشته باشند تا اسب خود را برای فتح ریاست مجلس هم زین کنند.

البته این در صورتی است که اصلاح‌طلبان بتوانند اول تکلیف سرلیستی را در میان خود حل کنند، موضوعی که محمد عطریانفر هم به آن تاکید دارد و می‌گوید: «امروز در میان مردم از عملکرد نمایندگان مجلس نارضایتی‌هایی وجود دارد که بر اساس آن اگر قرار باشد اصلاح‌طلبان آراء خاکستری را در انتخابات ۹۸ جذب کنند باید لیستی معرفی کنند که متفاوت و قابل توجه باشد که در این میان سرلیست‌ها می‌تواند موثر باشد و این همان نکته‌ای است که بسیار حائز اهمیت است».

او می‌گوید: «اینکه از میان افرادی مانند عارف، مطهری، پزشکیان و خانم مولاوردی کدام گزینه احتمال بیشتری دارد باید گفت برای سرلیست شدن همه اینها گزینه‌های خوبی هستند که به تنهایی می‌توانند سرلیست باشند.»

مگر اصلاح طلبان می‌توانند به رئیس و مرئوس مجلس آینده فکر کنند؟

اما عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی اصلاح‌طلب نگاه دیگری به این ماجرا دارد و مسئله اصلاح‌طلبان را چیزی جدای از می‌داند که رئیس و مرئوس در مجلس آینده چه کسانی باشند.

عبدی درباره اینکه آیا اصلاح‌طلبان می‌توانند برای ریاست مجلس آینده برنامه‌ریزی کنند و یا اینکه می‌توانند در نبود لاریجانی در شهر قم با رایزنی با علما، کاندیدایی داشته باشند، به خبرآنلاین می‌گوید: من اطلاعاتی چندانی درباره اینکه چه کسی نامزد نمایندگی و یا چه کسی نامزد برای ریاست مجلس می‌شود، ندارم و با توجه به مسایل مهم جاری در کشور اصلا هم پیگیر این مسائل نیستم. بنابراین نمی‌توانم به جزئیات سوالتان پاسخ بدهم.

او می‌گوید: اما مسئله کلی که می‌دانم این است که فکر نمی‌کنم کسی در میان اصلاح‌طلبان، در شرایط کنونی به این سوالات فکر جدی کند و کوششی برای پاسخ‌های اقناع کننده به آن‌ها داشته باشد.

این تحلیلگر سیاسی اصلاح‌طلب درباره دلیل این اتفاق هم می‌گوید: دلیلش هم این است که هنوز انتخابات برای اصلاح‌طلبان موضوعیت پیدا نکرده است.

عباس عبدی تاکید کرد: در شرایط کنونی جامعه و اوضاعی که پیش آمده است و اینکه دست‌اندرکاران امر نمی‌خواهند تحولی در فضای انتخاباتی به وجود بیاید، به نظرم اصلاح‌طلبان با ادامه وضع موجود، قادر به شرکت در انتخابات نیستند و اگر هم قادر نباشد، دلیلی هم ندارد که راجع به رئیس و مرئوس مجلس آینده فکر کنند.

خبرآنلاین

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز9 ساعت قبل
به گزارش مشرق، در انتخابات هیأت رئیسه شورای عالی استان‌ها علیرضا احمدی نماینده مردم قم در شورای عالی استان‌ها و مرتضی الویری نماینده مردم تهران در شورای عالی استان‌ها کاندید ریاست شورای عالی برای سومین سال از پنجمین دوره بودند که در نهایت مرتضی الویری برای سومین سال رئیس شورای عالی استان‌ها شد. در دور اول رأی گیری در انتخابات ۷۱ نفر از ۷۵ نماینده حضور داشتند که مرتضی الویری توانست ۳۵ رأی را اخذ کرده و احمدی تنها ۳۴ رأی آورد و دو نماینده هم رآی سفید به صندوق انداخته بودند. از آنجا که الویری و احمدی هیچ کدام نتوانسته بودند نصف بعلاوه یک رأی کسب کنند رأی گیری مجدد تکرار شد. اما در دور دوم رأی گیری نهایتا الویری با ۴۰ رأی از مجموع ۷۱ رأی رئیس شورای عالی استانها شد. در ادامه این جلسه کیومرث خزلی نماینده مردم استان کرمانشاه و سید عبدالرزاق موسوی نماینده مردم استان فارس به عنوان نامزدهای نایب رئیسی شورای عالی استان‌ها مطرح شدند که در نهایت موسوی با ۴۱ رأی انتخاب شد و خزلی هم ۲۸ رای کسب کرد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
ربیعی درباره ماجرای پیش آمده میان مردان شماره یک و دو کابینه اظهار داشت: در همه جلسات وجود اختلاف طبیعی است. حسام الدین آشنا نیز در توییتی تصریح کرد: جلسات عالی کشور نه جای بله قربان گویی است و نه جای خطاب و عتاب و نه جای قهر و ناسازگاری. اما با نگاهی به رخدادهای دو هفته گذشته به خوبی می‌توان فهمید که موضوع اختلاف نظرها چیست؟ اسحاق جهانگیری از ۲۴ آبان در خصوص هیچ اظهار نظری در باره نحوه اجرای طرح نداشته است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت، هر چند اسحاق جهانگیری عضو شورای هماهنگی سران قواست اما سکوت او نشان می‌دهد؛ معاون اول رئیس جمهور با طرح افزایش قیمت بنزین موافقت نکرده است. هر چند اختلاف نظر جهانگیری با روحانی بر مسائل کارشناسی بنزین بوده اما این هیچ کدام از دو طرف تا کنون بدان نپرداخته اندحال باید این سوال را پرسید طرحی که اکنون اجرا می‌شود را چه کسی و چه نهادی ارائه کرده است و دلیل مخالفت روحانی با طرح جهانگیری چه بوده است؟
الفالف23 ساعت قبل
***رحمانی‌فضلی استیضاح می‌شود؟ فرارو نوشت: نمایندگان مجلس به خاطر عملکرد ضعیت عبدالرضا رحمانی فضلی در اجرای طرح گران شدن بنزین، استیضاح وزیر کشور را به جریان انداخته‌اند. پرویز امینی در کانال شخصی خود نوشت: جناب پناهیان در توئیتی به قول معروف به شورای نگهبان گرا داده‌اند که علی مطهری را رد صلاحیت کند! … الان مسئله مردم، مسئله جمهوری اسلامی و مسئله مجلس آینده، بود و نبود علی مطهری در انتخابات است؟! عده‌ای در این حوادث، بی‌گناه جان باختند و …، آنوقت شما نگران تأیید و رد شدن علی مطهری هستید؟! کار دومی که می‌کردم این بود که با جامعه گفتگو می‌کردم که در سیاست و حکمرانی، ابوذر زمانه‌ات را بشناس!

سوالات خبرنگاران درباره بودجه دستگاه‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، به گفته آقای محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، نام‌نویسی در طرح اقدام ملی مسکن در ۱۷ استان و ۲۱۸ شهر صورت گرفته و در سایر شهر‌ها هم ادامه دارد. بخشی از سوالات خبرنگاران از اعضای هیئت دولت درباره بودجه دستگاه‌های مختلف بود که نتیجه نهایی پس از بررسی در کمیسیون‌های تخصصی، کمیسون تلفیق، تصویب در مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان تعیین می‌شود.
فارسفارس3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس؛ ابراهیم محمد الدیلمی سفیر دولت یمن در جمهوری اسلامی ایران در چهاردهمین همایش کشوری ستاد فجر انقلاب اسلامی که صبح پنجشنبه در مجتمع یاوران مهدی (عج) قم برگزار شد، اظهار داشت: جریان بیداری اسلامی که در سال‌های اخیر در کشورهای منطقه شکل گرفته است، بخاطر برانگیختن مسلمانان برعلیه دشمن واحد یعنی آمریکا و اسرائیل بوده است. سفیر دولت در یمن در تهران تصریح کرد: تحرکات دشمنان علیه جبهه انقلاب نباید فقط از بعد سیاسی مورد تحلیل قرار بگیرد، چراکه بخش بزرگی از دلیل دشمنان با حرکت‌های اسلامی به دلیل مسائل اعتقادی است، این حرکت یک مبارزه دینی است و نباید با تحلیل‌های صرف سیاسی، این تحرکات را به انحراف کشاند. جمهوری اسلامی الگوهای مهمی برای استکبار‌ستیزی ارائه کردسفیر یمن در جمهوری اسلامی خاطر نشان کرد: مواجهه به پروژه‌های آمریکایی و اسرائیلی بسیار مهم است و جمهوری اسلامی الگوهای بسیار مهمی برای ملتهای دیگر در مبارزه با کشورهای استکباری ارائه کرده است و قطعا این الگوها در آینده فراگیرتر خواهد شد. سفیر دولت یمن در ایران تاکید کرد: مبارزات ابتدایی مردم یمن با جبهه استکبار و سعودی از ۱۰۰ نفر تجاوز نمی‌کرد و اکنون پیشرفتهای بسیاری حاصل شده است و این پیشرفت همه جانبه تا غلبه نهایی بر بر استکبار ادامه خواهد داشت. وی گفت: یمن آبستن حوادث بسیاری است، یمن دارای گنج مخفی است و در آینده بسیار بیشتراز مردم یمن خواهید شنید.

فیلم | زورگیری خشن از یک زن، زد و خورد در سخنرانی قالیباف و دردناک‌ترین اتفاق هفته!

خبرآنلاینخبرآنلاین13 ساعت قبل
امروزه می‌توان از اعتیاد بعنوان یکی از مشکلات و معضلات اجتماعی بشر در زندگی مدرن نام برد. با ورود انواع مواد مخدر صنعتی و پایین آمدن سن گرایش افراد به مصرف مواد مخدر، زنگ خطر برای خانواده‌ها و جوامع بشری به صدا درآمده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه ۲۰ آذرماه

خبری1 روز قبل

اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه ۲۰ آذرماه

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۲۰ آذرماه

خبری1 روز قبل

گرتا تونبرگ فعال اقلیمی نوجوان، شخصیت سال ۲۰۱۹ مجله تایم شد

تکراتوچند ثانیه قبل

شیخ‌لاری: کادر فنی قبلی آن‌طور که باید و شاید روی تیم کار نکرده اند/ می‌خواهیم تیم را از لحاظ فنی ارتقا دهیم

نود26 دقیقه قبل

وزارت بهداشت: جاسازی قرص برنج یا ترامادول در کیک‌ها عمدی بوده است

خبرآنلاین26 دقیقه قبل

توییت فعال رسانه‌ای اصولگرا درباره نتایج یک نظرسنجی انتخاباتی/ تخریب دولت جواب نداده و اقبال مردم به اصولگرایان کمتر شده است

خبرآنلاین28 دقیقه قبل

پایان دوره مربیگری بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای/ اجرای ضرب زورخانه‌ای به زبان روسی

تسنیم28 دقیقه قبل

واکنش هافبک مطرح لیگ برتر به پیشنهاد استقلالی‌ شدن در نیم‌فصل

جام نیوز29 دقیقه قبل

فرمانده کل سپاه خطاب به دشمنان: اگر دست از فتنه علیه ایران برندارید شما را تعقیب می‌کنیم، می‌یابیم‌ و با آتش کشیدن منافعتان از شما انتقام می‌گیریم

عصر ایران29 دقیقه قبل