تغییر کاربری میدان حسن آباد پس از مرمت / کاخ مرمر موزه شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. اجتماعی

تغییر کاربری میدان حسن آباد پس از مرمت / کاخ مرمر موزه شود

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا: احمد مسجد جامعی گفت: با توجه به این که نشست های مجمع تشخیص مصلحت نظام در کاخ مرمر تشکیل نمی شود، این کاخ قابلیت موزه شدن دارد.

تغییر کاربری میدان حسن آباد پس از مرمت / کاخ مرمر موزه شود - 1

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، میدان حسن‌آباد  در بافت تاریخی شهر تهران که در تقاطع خیابان امام خمینی (سپه) با خیابان حافظ و خیابان وحدت اسلامی (خیابان شاهپور) واقع شده‌است.

میدان حسن‌آباد که پس از انقلاب اسلامی به «میدا۳۱ شهریور» تغییر نام یافته بود و دوباره به نام حسن‌آباد ثبت گردید میدان حسن‌آباد از میدان‌های تاریخی و بخشی از بافت تاریخی و سنتی تهران قاجاری است. این میدان و ساختمان‌های گنبدی پیرامونش در سال ۱۳۰۹ ساخته شد و به بهره‌برداری رسید. این مجموعه در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۱۹۷۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

واما ۲۶تیرماه امسال بود که میدان تاریخی حسن آباد با حریق دست به گریبان شد و بخش هایی از این بنای تاریخی تخریب شد. پس از فراز و نشیب‌های بسیار این میدان به مرحله مرمت (توسط مرمت کاران دانشگاه تهران) رسید.

مسجدجامعی، عضو کمیسیون اجتماعی شورای شهر تهران درخصوص اینکه مرمت میدان حسن آباد بعد از آتش سوزی به کجا رسیده است به خبرنگار اجتماعی رکنا گفت: در حال حاضر مرمت کاران دانشگاه تهران در تلاش برای بازسازی این اثرملی هستند. میدان حسن آباد با هشت گنبد بازتابی از دوره‌ای از شهرسازی تهران است که رشته‌های غیرایرانی هم دارد. محله حسن آباد مهم است چرا که چند موزه مهم در آن واقع شده است. موزه ثبت احوال، موزه خصوصی متعلق به دانشگاه تهران، موزه قرآن و موزه باستان دوران اسلامی در این محل واقع شده است. برخی ساختمان‌های محله حسن آباد نیز تاریخی و شناسنامه دار هستند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان | اخبار حوادث دیروز

وی پیشنهاد باز شدن درهای کاخ مرمر( که نزدیک میدان حسن آباد است ) را به روی مردم داده و افزود :  با توجه به این که نشست‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام در کاخ مرمر تشکیل نمی‌شود، این کاخ قابلیت موزه شدن دارد.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه بخش های سوخته میدان حسن آباد در حال مرمت است پیشنهاد داد : فضای پیرامونی بنای حسن آباد می‌تواند کاربری خاصی در جهت فضای عمومی شهر داشته باشد. مالکین نیز با این تغییر کاربری همراهی دارند. بعد از آتش سوزی شاهد دست کم یک تغییر کاربری بودیم. تاکید هم شورای شهر و میراث فرهنگی بر این است که شمایل این اثر باستانی به شکل قبلی مرمت شود البته این کمترین کاری است که برای حسن آباد سوخته می‌شود انجام داد، بهترین کار این است که بعد از مرمت، فضایی تازه به این منطقه ببخشیم و بستر گردشگری را در این محله افزایش دهیم. امیدوارم در ساخت و مرمت حسن آباد حداقل‌ها انجام شود، حداکثرها پیشکش.

خبرنگار: پریسا هاشمی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | دانشجوی دکترای اقتصاد است، پول نداشت کولبری می‌کند

همشهریهمشهری8 ساعت قبل
وی بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد، موفق به قبولی در رشته دکترای این رشته شد اما اکنون کولبر استدریافت ۳ MB کد خبر ۴۶۹۶۵۸

خط تولید باتری‌های لیتیومی

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما؛ شرکت صبا باتری در راستای ماموریت اصلی خود که همانا توسعه سیستم‌های ذخیره ساز پیشرفته انرژی است‏، با نگاه راهبردی به جریان توسعه صنعت حمل و نقل الکتریکی به عنوان یک کلان روند صنعتی در سطح بین المللی و با درک نیاز استراتژیک این صنعت به انواع باتری‌های پرانرژی، در سال ۱۳۹۳، به راه اندازی نخستین صنعت تحقیقاتی تولیدی باتری‌های لیتیومی در کشور، از طریق انتقال و اکتساب دانش فنی تولید باتری‌های لیتیومی در انواع سیلندری و تخت اقدام کرده است.

فیلم | آتش دوباره به جان پلاسکو افتاد

همشهریهمشهری10 ساعت قبل
وی با تاکید بر اینکه محل حادثه در ضلع شرقی پلاسکو قدیم واقع شده بود گفت: ساختمان محل آتش سوزی در گذشته گاراژ بوده و مغازه‌هایی در کنار آن وجود داشت. در طبقه بالایی این ساختمان که بیش از ١٠٠٠ متر وسعت داشت، چندین باب مغازه دچار اتش سوزی شده که انبارها و مغازهها کاربری تولید و نگهداری لباس داشتند و وسعت آتش سوزی حدود ٢٥٠متر بود. سخنگوی سازمان آتش نشانی ادامه داد: در ابتدا شعله زیادی از پنجره‌ها بیرون می‌زد اما بعد از مدتی با تلاش آتش نشانان شدت آن کاهش یافت. در ادامه نیز با توجه به اینکه آتش به شیروانی‌ها هم سرایت کرده بود عملیات را ادامه دادند تا آتش به طور کامل اطفاء شود. به گفته وی این عملیات مصدومی نداشته است.

ناهماهنگی در نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس شورای شهر گفت: ناهماهنگی بین وزارتخانه‌های صمت، کشور، نفت و برنامه و بودجه باعث عدم اجرای مصوبات و تخصیص اعتبارات برای طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شده است. آلودگی هوا و ترافیک و مصرف بالای سوخت، واژگانی است که مدیران دولتی و شهری برکاهش آن‌ها تاکید دارند و راهکار آن را نوسازی حمل و نقل عمومی می‌دانند که با وجود مصوبات و تخصیص اعتبارات همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. همه نگاه‌ها به سوی دولت است تا به تعهداتش در حوزه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی عمل کند که در این صورت می‌توان از مردم انتظار داشت از خودرو شخصی کمتر استفاده کنند.

(ویدیو) ماجرای نوزاد رها شده در یکی از خیابان‌های شهرضا

فراروفرارو1 روز قبل
مدیرکل روابط عمومی اداره بهزیستی اصفهان گفت: نوزاد رها شده در یکی از خیابان‌های شهرستان شهرضا هم‌اکنون در شیرخوارگاه این شهر تحت مراقبت قرار دارد. به گزارش برنا؛ محمدرضا عسکریان‌زاده، افزود: این نوزاد در وضعیت سالم و مطلوب قرار دارد و تمامی اقدامات موردنیاز درباره او در حال انجام است. وی از دادن هر گونه اطلاعات بیشتر در این زمینه خودداری کرد و آن را بسته به اعلام مسوولان عنوان کرد. روز گذشته کلیپی مبنی بر رهاشدن یک نوزاد در یکی خیابان‌های شهرضا در جنوب اصفهان منتشر شد. براساس روال قانونی نوزادانی که در سطح معابر و خیابان‌ها رها می‌شوند پس از دریافت حکم قضایی و طی شدن یک دوره زمانی و مطمئن شدن از عدم بازگشت والدین، به خانواده‌هایی که تائید صلاحیت شوند و نوزاد امنیت جانی و روانی داشته باشد، سپرده می‌شوند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
در تحقیق‌های پلیسی مشخص شد خودروی ۲۰۶ رضا به سرقت رفته و از کارت عابربانک وی خرید میلیونی شده است. به همین دلیل شهاب و فرهاد مقابل خانه پدری رضا رفتند و خودروی او را آوردند. با اعتراف‌های پسر جوان، مجید نیز مشارکت در قتل را گردن گرفت. شهاب و فرهاد نیز یک سکه طلا و یک النگو برای همسرانشان خریدند اما من هیچ پولی برداشت نکردم. آن‌ها گفتند ما فقط برای سرکشی به کابینت‌های خانه محمد به آنجا رفته بودیم و چیزی از درگیری ندیدیم.

نظرها

اخبار بیشتر