۳ روز تا دومین کمیسیون مشترک برجام
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. سیاسی
۳ روز تا دومین کمیسیون مشترک برجام

۳ روز تا دومین کمیسیون مشترک برجام

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
روز جمعه ۱۵ آذر، نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزیر خارجه ایران و گروه ۱+۴ در وین برگزار می‌شود؛ نشستی که به گفته عراقچی در آن، آخرین تحولات مربوط به اجرای برجام از جمله اقدامات ایران برای توازن‌بخشی به تکالیفش و وضعیت طرف مقابل در عمل به تعهداتش، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش افکارنیوز،

روز جمعه این هفته یعنی ۱۵ آذر، نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزیر خارجه ایران و گروه ۱+۴ (شامل روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان) در وین پایتخت اتریش برگزار می‌شود.

اخبار سیاسی- این نشست، دومین نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۴، پس از برداشتن گام‌های کاهش تعهدات برجامی ایران در واکنش به نقض برجام از سوی آمریکا و اروپا خواهد بود.

ایران تاکنون در واکنش به نقض برجام از سوی آمریکا و اروپا، طی چهار گام در فواصل زمانی ۶۰ روزه، تعهدات برجامی خود را کاهش داده است؛ این سیاست ایران در کاهش تعهدات برجامی‌اش، وفق بند ۳۶ توافق جامع هسته‌ای و اقدامی کاملا قانونی و مشروع است که طرف مقابل نیز به آن اذعان دارد.

نشست قبلی کمیسیون مشترک برجام، روز چهارشنبه سوم مهر ۹۸، در حاشیه هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شد. این نشست در سطح وزرای خارجه ایران و و ۱+۴، برگزار شد و به گفته «فدریکا موگرینی» مسئول وقت سیاسی خارجی اتحادیه اروپا، شرکت‌کنندگان در این نشست وعده دادند برای تضمین اجرای برجام با وجود تحریم‎ها با جدیت اقدام می‎کنند!

علی‌رغم این سخن موگرینی و وعده‌هایی که به گفته او از سوی اروپایی‌ها برای تضمین برجام در نشست سوم مهر کمیسیون مشترک برجام ارائه شد، با وجود گذشت حدود ۷۰ روز از آن مقطع، تنها تحول بوجود آمده در وضعیت برجام، پیوستن ۶ کشور دیگر اروپایی شامل فنلاند، بلژیک، دانمارک، هلند، نروژ و سوئد به اینستکس بوده است.

اینستکس همان سازوکار مالی است که اروپایی‌ها برای انتفاع ایران از مزایای اقتصادی برجام حدود ۱۰ ماه پیش یعنی در بهمن ۹۷ - با ۲۷۰ روز تاخیر- راه‌اندازی کردند، اما هنوز مراوده مالی چشمگیری از طریق این سازوکار میان ایران و اروپا صورت نگرفته است؛ تا جایی که «علی لاریجانی» رئیس مجلس روز یکشنبه ۱۰ آذر در جریان نشست خبری خود گفت: «اروپایی‌ها بعد از خروج آمریکا از برجام هیچ اقدامی به نفع ایران نکردند». مشابه این سخن رئیس مجلس نیز از سوی مسئولان دستگاه دیپلماسی کشور یعنی «محمد جواد ظریف» و «سید عباس عراقچی» به انحاء مختلف بیان شده است.

تعلل و رخوت اروپایی‌ها در تضمین منافع برجامی ایران در شرایطی است که آن‌ها به موازات این تعلل و رخوت، با وقاحت تهدید را هم چاشنی کار خود کرده‌اند و خطاب به ایران می‌گویند چنانچه ایران گام پنجم کاهش تعهدات هسته‌ای خود را بردارد به «مکانیسم ماشه» متوسل می‌شوند!

روز شنبه ۹ آذر، تروئیکای اروپایی شامل فرانسه، آلمان و انگلیس، با صدور بیانیه‌ای ایران را تلویحا تهدید به استفاده از «مکانیسم ماشه» و «احیای تحریم‌های سازمان ملل» کردند!

در مورد این تهدید پوچ اروپایی‌ها یادآوری چند نکته ضروری است؛ نخست آنکه اروپایی‌ها طی ۲۰ ماهی که از خروج آمریکا از برجام می‌گذرد علی‌رغم وعده‌های خود به ایران، هیچ اقدام ملموسی را برای تضمین منافع برجامی ما انجام نداده‌اند؛ در این زمینه مشخصا باید به ۱۱ تعهدی اشاره کرد که اروپایی‌ها چند روز بعد از ۱۸ اردیبهشت ۹۷ (روز خروج آمریکا از برجام) طی جلسه‌ای به ایران دادند؛ یازده تعهدی که محور‌های اصلی آن شامل «فروش نفت ایران»، «بازگشت پول نفت ایران»، «سرمایه‌گذاری در ایران»، «حمل و نقل»، «هوانوردی» و «کشتیرانی» بود. یازده تعهدی که به گفته «ظریف» اگر عملیاتی شود، تازه مقدمه‌ای بر اجرای اینستکس محسوب می‌شود؛ هم حالا که ۲۰ ماه از وعده اروپایی‌ها می‌گذرد نه تنها خبری از اجرایی شدن آن ۱۱ تعهد نیست، بلکه اروپایی‌ها با وقاحت زبان به تهدید ایران نیز گشوده‌اند.

در خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

همچنین در مورد تهدید اروپایی‌ها به استفاده از «مکانیسم ماشه» و «احیای تحریم‌های سازمان ملل» علیه ایران باید این نکته را یادآور شد که سازوکار موسوم به «ماشه» که در متن برجام پیش‌بینی شده برای پیشگیری از نقض توافق جامع هسته‌ای توسط «ایران» طراحی شده است. به عبارت دیگر، این سازوکار زمانی می‌تواند عملی شود که ایران «آغازگر» نقض برجام بوده باشد؛ حال آنکه بنا به اذعان خود اروپایی‌ها، این آمریکا بود که برجام را حدود ۲۰ ماه پیش نقض کرد و چهار گام کاهش تعهد هسته‌ای ایران نیز وفق اصول ۲۶ و ۳۶ برجام و صرفا واکنشی به نقض آشکار این توافق بین‌المللی از سوی آمریکا و در پی آن، «عدم تمایل» یا «ناتوانی» اروپا در تضمین منافع ایران است.

ظریف وزیر خارجه کشورمان نیز در تاریخ ۱۰ مهر در حاشیه نشست هیئت دولت به خبرنگاران گفت: اروپا نمی‌تواند علیه ایران از مکانیسم ماشه استفاده کند چرا که این مکانیسم تعبیه شده در برجام برای زمانی است که خطای اولیه رخ بدهد. ایران خطای اولیه را انجام نداده بلکه صرفا به نقض برجام از سوی طرق مقابل واکنش نشان داده است.

علی لاریجانی رئیس مجلس کشورمان نیز روز یکشنبه ۱۰ آذر در جریان نشست خبری خود، گفت: اگر درباره ایران از مکانیسم ماشه استفاده شود در بسیاری از تعهدات نسبت به آژانس تجدید نظر جدی خواهیم کرد.

به هر ترتیب روز جمعه ۱۵ آذر، نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزیر خارجه ایران و گروه ۱+۴ در وین برگزار می‌شود؛ نشستی که به گفته «عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان در آن، آخرین تحولات مربوط به اجرای برجام از جمله اقدامات ایران برای توازن‌بخشی به تکالیفش و وضعیت طرف مقابل در عمل به تعهداتش، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

باید دید در شرایطی که حدود یک ماه دیگر موعد برداشتن گام پنجم کاهش تعهدات هسته‌ای از سوی ایران است، آیا اروپایی‌ها می‌توانند در نشست کمیسیون مشترک برجام در روز جمعه پیشنهاد عملی چشمگیری به ایران ارائه کنند یا همچنان به «حرف درمانی» و «تهدید» می‌پردازند؟!

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | زورگیری خشن از یک زن، زد و خورد در سخنرانی قالیباف و دردناک‌ترین اتفاق هفته!

خبرآنلاینخبرآنلاین13 ساعت قبل
امروزه می‌توان از اعتیاد بعنوان یکی از مشکلات و معضلات اجتماعی بشر در زندگی مدرن نام برد. با ورود انواع مواد مخدر صنعتی و پایین آمدن سن گرایش افراد به مصرف مواد مخدر، زنگ خطر برای خانواده‌ها و جوامع بشری به صدا درآمده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز9 ساعت قبل
به گزارش مشرق، در انتخابات هیأت رئیسه شورای عالی استان‌ها علیرضا احمدی نماینده مردم قم در شورای عالی استان‌ها و مرتضی الویری نماینده مردم تهران در شورای عالی استان‌ها کاندید ریاست شورای عالی برای سومین سال از پنجمین دوره بودند که در نهایت مرتضی الویری برای سومین سال رئیس شورای عالی استان‌ها شد. در دور اول رأی گیری در انتخابات ۷۱ نفر از ۷۵ نماینده حضور داشتند که مرتضی الویری توانست ۳۵ رأی را اخذ کرده و احمدی تنها ۳۴ رأی آورد و دو نماینده هم رآی سفید به صندوق انداخته بودند. از آنجا که الویری و احمدی هیچ کدام نتوانسته بودند نصف بعلاوه یک رأی کسب کنند رأی گیری مجدد تکرار شد. اما در دور دوم رأی گیری نهایتا الویری با ۴۰ رأی از مجموع ۷۱ رأی رئیس شورای عالی استانها شد. در ادامه این جلسه کیومرث خزلی نماینده مردم استان کرمانشاه و سید عبدالرزاق موسوی نماینده مردم استان فارس به عنوان نامزدهای نایب رئیسی شورای عالی استان‌ها مطرح شدند که در نهایت موسوی با ۴۱ رأی انتخاب شد و خزلی هم ۲۸ رای کسب کرد.
کرد آنلاینکرد آنلاین1 روز قبل
سفیر اتریش در ایران: عصر کرد - ایسنا/کردستان سفیر اتریش در ایران گفت: دولت اتریش علاقه زیادی در حفظ و استمرار قرار داد برجام دارد و در تلاش هستیم که منافع اقتصادی که در برجام وعده داده شده و مردم منتظر آن بودند را محقق کنیم. وی ذکرکرد: در این سفر به استان کردستان با نمایندگان منتخب مردم استان در زمینه‌های مختلف همکاری هایی را آغاز می‌کنیم. شلتس گفت: تبادل تجربه هزینه و تحریم ندارد بلکه با اقدامات و فناوری هایی که کشور ایران در اختیار دارد می‌توان برای بهره وری بیشتر از انرژی، از آن استفاده کنند. وی با اشاره به وجه متمایز ایران و اتریش، بیان کرد: وجود موسسه فرهنگ اتریش تنها موسسه فرهنگی غربی در تهران است که سال گذشته ۱۳۰ مناسبت فرهنگی را برگزار کرده و این می‌تواند همکاری و آمادگی بین ایران و اتریش را فراهم کند. سفیر اتریش در ایران، خاطرنشان کرد: اتریش تنها کشور غربی است که نیاز به اخذ مجوزهای مختلف ندارد و به دلیل اعتماد عمیق بین ایران و اتریش می‌توان مناسبت‌های فرهنگی مشترکی را به وجود آورد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری شین هوا، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه روز چهارشنبه با اشاره به تلاش‌های آمریکا برای اعمال تحریم علیه کشورش بر سر خرید سامانه اس ۴۰۰ از روسیه گفت اعضای کنگره باید بدانند که با تحریم نمی‌توانند به خواسته هایشان برسند. وی در مصاحبه با کانال خبری «ای نیوز» (A NEWS) ترکیه افزود آنکارا در صورت وخامت اوضاع، اقدام متقابل انجام خواهد داد و منع استفاده از پایگاه هوایی اینجرلیک در جنوب ترکیه و سامانه رادار ناتو در کورجیک از جمله آنهاست. چاووش اوغلو تصریح کرد آنکارا به دنبال گزینه‌های جایگزین برای جت‌های اف ۳۵ است که آمریکا از تحویل آن به ترکیه سر باز می‌زند و از این رو در حال ارزیابی گزینه‌های دیگر همچون هواپیما‌های جنگی روسی است. وی همچنین گفت: ترکیه و انگلیس توافق کرده‌اند پروژه ساخت جت‌های جنگی را با سرعت بیشتری پیش ببرند.
الفالف23 ساعت قبل
***رحمانی‌فضلی استیضاح می‌شود؟ فرارو نوشت: نمایندگان مجلس به خاطر عملکرد ضعیت عبدالرضا رحمانی فضلی در اجرای طرح گران شدن بنزین، استیضاح وزیر کشور را به جریان انداخته‌اند. پرویز امینی در کانال شخصی خود نوشت: جناب پناهیان در توئیتی به قول معروف به شورای نگهبان گرا داده‌اند که علی مطهری را رد صلاحیت کند! … الان مسئله مردم، مسئله جمهوری اسلامی و مسئله مجلس آینده، بود و نبود علی مطهری در انتخابات است؟! عده‌ای در این حوادث، بی‌گناه جان باختند و …، آنوقت شما نگران تأیید و رد شدن علی مطهری هستید؟! کار دومی که می‌کردم این بود که با جامعه گفتگو می‌کردم که در سیاست و حکمرانی، ابوذر زمانه‌ات را بشناس!

نظرها

اخبار بیشتر