فقط لمپن‌ها به فرهنگ و هنر توهین نمی‌کنند! / در بودجه‌ریزی فرهنگ «زیر فرش» هم نیست/ سلبریتی‌های میلیاردی باید مشمول مالیات شوند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. سیاسی

فقط لمپن‌ها به فرهنگ و هنر توهین نمی‌کنند! / در بودجه‌ریزی فرهنگ «زیر فرش» هم نیست/ سلبریتی‌های میلیاردی باید مشمول مالیات شوند

ایلناخبرگزاری ایلنا |
طیبه سیاوشی، فاطمه ذوالقدر و احمد مازنی سه نماینده مجلس در نشست «هم‌اندیشی هنرمندان تئاتر و نمایندگان مجلس» از مشکلات و مسائل حوزه هنر و بودجه و مالیات تئاتر گفتند.

فقط لمپن‌ها به فرهنگ و هنر توهین نمی‌کنند! / در بودجه‌ریزی فرهنگ «زیر فرش» هم نیست/ سلبریتی‌های میلیاردی باید مشمول مالیات شوند - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست «هم‌اندیشی هنرمندان تئاتر و نمایندگان مجلس» پیرامون مسائل روز هنرهای نمایشی همچون بودجه تئاتر، معافیت مالیاتی، مشکلات این حوزه بعداز ظهر دیروز (سه‌شنبه ۱۲ آذر) برگزار شد.

قطب‌الدین صادقی، مسعود دلخواه، محمودرضا رحیمی، مهدی میامی، شهرام گیل‌آبادی، مریم معترف، هادی مرزبان، سعید اسدی، پیان فروتن، امیرکاوه آهنین جان، مریم کاظمی، فریبا متخصص، مصطفی کوشکی، شاهین چگینی، داود فتحعلی‌بیگی، ساسان پیروز به اتفاق احمد مازنی، طیبه سیاوشی و فاطمه ذوالقدر (از نمایندگان مجلس) و همچنین ملکی (مدیرکل امور مجلس وزارت ارشاد) از جمله حاضران در این جلسه بودند.

طیبه سیاوشی شاه عنایتی (عضو کمیته «زنان، خانواده و ورزش» کمیسیون فرهنگی مجلس) در این نشست، گفت: ما در مجلس از روز گذشته درگیر معافیت مالیاتی هنرمندان هستیم؛ گرچه خود مدیران سازمان برنامه و بودجه گفتند در شبکه خبر حاضر شده و درباره این معافیت مالیاتی به طور شفاف صحبت می‌کنند اما ظاهرا صحبت‌هایشان آن چنان که باید تاثیرگذار نبوده است و تبعات آن هنوز باقی است.

این نماینده مجلس در پاسخ به سوال مصطفی کوشکی که از نمایندگان حاضر در این جلسه پرسیده بود آیا به تئاتر اعتقاد دارند یا خیر؟ گفت: این مساله نه فقط در مورد تئاتر که در مورد موسیقی هم مطرح است؛ بارها جلساتی برای گفتگوهای فرهنگی در مجلس داشتیم ولی تکلیف حاکمیت با هنر چندان مشخص نیست؛ شما کار خود را باید بکنید اما ما هم نمی‌توانیم کار شما را به حاکمیت بباورانیم.

سیاوشی ادامه داد: بارها از من پرسیده‌اند کجا به دیدن تئاتر می‌روی؟ سالن دولتی یا خصوصی؟ بارها در کمیسیون فرهنگی عکس‌هایی از تماشاخانه‌های خصوصی آورده‌اند اما تلاش کردیم این حرف‌ها در کمیسیون بماند و به عموم جامعه کشانده نشود.

او تاکید کرد: ما معتقدیم هنرمند آزاده است و نیازی ندارد دنبال حاکمیت بدود؛ اما بحث مسئولیت اجتماعی هنرمند مطرح است که بتواند مطالبات مردم را از طریق هنر به گوش حاکمیت برساند که امیدوارم در این راه تداوم داشته باشد.

فاطمه ذوالقدر (سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس) نیز در این نشست با اظهار امیدواری مبنی بر اینکه این جلسات تداوم داشته باشد، گفت: ما در کمیسیون فرهنگی اولین دغدغه‌مان موسسات فرهنگی و مسائل هنر بود که خوشبختانه در اوایل سال ۹۷ بودجه دو میلیاردی برای این امر اختصاص یافت.

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

این نماینده مجلس با اشاره به کاهش بودجه فرهنگ و هنر از سوی دولت، همچنین بر معافیت مالیاتی هنر تاکید کرد و گفت: باید در مورد درآمدهای هنرمندان شفافیت انجام بگیرد که در این صورت ما هم از معافیت هنرمندان دفاع می‌کنیم اما باید چهارچوبی تعیین شود که در آن، سلبریتی‌های میلیاردی مشمول مالیات شوند.

ذوالقدر با بیان اینکه برخی از نمایندگان مجلس هم مانند مردم مشکل دارند، از هنرمندان و مردم خواست «شما هم ما را حلال کنید.»

احمد مازنی هم دیگر نمایندگان مجلس حاضر در این نشست بود که با اشاره به مثالی که قطب‌الدین صادقی از نیچه آورده بود مبنی بر اینکه «ما همیشه دیر و کم یاد می‌گیریم» گفت: باید منصفانه قضاوت کنیم تا ببینیم چه کسانی باید بیش از همه در زمینه هنر کار می‌کردند؟ من تا خودم را شناختم اهل فرهنگ بودم؛ و باید بگویم ما اهالی فرهنگ و هنر سهم بالایی در این دیر و کم یاد گرفتن داشتیم.

مازنی با اشاره به اینکه سهم فرهنگ و هنر از بودجه کل کشور شش دهم درصد است، گفت: مسئولان وقتی می‌خواهند شعار دهند می‌گویند فرهنگ اصل و زیربنا و ریشه است اما در عمل وقتی می‌خواهند بودجه ببندند زیر فرش هم نیست.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به آقای فرهنگی گفتم این شش دهم درصد بودجه فرهنگی را هم حذف کنید و بگذارید روی بودجه سایر بخش‌ها و مشکلات‌شان را حل کنید! متاسفانه شاهدیم که نه تنها لمپن‌ها به فرهنگ و هنر توهین می‌کنند و حرف‌های مفت می‌زنند که گاهی کسانی در جایگاه مشاور رئیس جمهور هم در توییترشان از این حرف‌ها می‌زنند.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

اصلاحات بن سلمان شکاف جامعه سعودی را بر ملا کرد

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه‎؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مقاله‌ای نوشت تغییراتی که محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی به بهانه اصلاحات و در پیش گرفتن سیاست باز در مقابل جهان اعمال کرده است, شکاف‌ها و تناقض‌های موجود در جامعه سعودی را بر ملا می‌کند. با بررسی تغییراتی که بن سلمان اعمال کرده است، تناقض‌ها و شکاف‌های بزرگی در جامعه سعودی آشکار می‌شود. این روزنامه نوشت پیشتر نیز برخی در جامعه سعودی خواستار تغییرات مشابهی بودند هرچند احتمال خشمگین شدن مردم آنان را نگران می‌کرد. گاردین در این مقاله به گزارش ماه گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر درباره افزایش سرکوب و تجاوزات از زمان روی کار آمدن بن سلمان بر سر قدرت اشاره کرده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که اصلاحات واهی بن سلمان با گسترش بازداشت‌ها و شکنجه مخالفان سیاست‌های او، هزینه سنگینی داشته است.

ببینید | پیام واضح آیت الله خامنه‌ای به داعش و آمریکا در فیلم سایت سردار قاسم سلیمانی

خبرآنلاینخبرآنلاین2 روز قبل
استان گیلان دیر زمانی است که جزء مقاصد اصلی گردشگران بوده است. طبیعت بی‌نهایت زیبای آن که از یک سو به البرز می‌رسد و همچنین سرسبزی و شور زندگی که در این استان در جریان است، همواره مشوق خوبی برای جذب طبیعت دوستان بوده است.

نحوه تعیین نرخ عوارض نوسازی مشخص شد

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
همچنین در تبصره این ماده آمده است: مؤدیانی که از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون ظرف مدت یکسال نسبت به تعیین تکلیف نحوه پرداخت عوارض نوسازی معوق خود اقدام نمایند، مشمول بخشودگی جرایم عوارض می‌شوند. تصویب اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولتنمایندگان مجلس با یک فوریت طرح اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولت موافقت کردند. نماینده مردم اصفهان افزود: از آنجا که هزینه سفر‌های خارجی از محل بیت المال تهیه می‌شود، لازم است در شرایطی که بسیاری از مردم در تامین نیاز‌های اساسی خود دچار مشکل هستند تامین هزینه سفر‌های خارجی نظام‌مند و علت سفر نیز مشخص شود. رئیس جمهور یک ساعت فرصت خواهد داشت در خصوص بودجه و مسائل مختلف کشور سخنرانی کند و سپس لایحه بودجه را تقدیم رئیس مجلس خواهد کرد. به گفته آقای نوبخت بودجه امسال نسبت به بودجه سال گذشته بیش از ۵ درصد رشد داشته است.

ده‌ها هزار نفر از مردم الجزایر تظاهرات کردند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در کمتر از یک هفته به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، معترضان الجزایری بیش از هر زمان دیگری قاطع هستند. ما تنها الجزایر آزاد می‌خواهیم. زن دیگری می‌گوید نه به انتخابات، نه به این دولت که فرزندان ما را زندانی می‌کند. این شخصیت‌ها از زمان استقلال الجزایر در سال ۱۹۶۲ در راس قدرت هستند. تظاهرات روز گذشته یکی از قابل توجه‌ترین اعتراضات از زمان آغاز جنبش اعتراضی الجزایر در ماه فوریه بود. مناظره میان نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری در الجزایر کاملا بی سابقه است. سیاست خارجی و تمامیت ارضی نیز از دیگر مسائل مطرح شده در این مناظره بود.

فیلم| دفاع روحانی از قطع اینترنت جهانی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات!

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز19 ساعت قبل
در جریان اعترضات بنزینی، دسترسی ایرانیان به اینترنت جهانی قطع شده بودرییس جمهور گفت: در زمینه این که بتوانیم شبکه ملی اطلاعات داخلی را آنچنان تقویت کنیم که مردم بتوانند برای نیازمندی‌های خود نیازی به خارج نداشته باشند و اخیرا هم رهبر معظم انقلاب در این زمینه دستوری دادند که در شورای عالی فضای مجاری آن را دنبال می‌کنیم مردم شرایط بهتری را لمس خواهند کرد. به گزارش آفتاب‌نیوز؛ در جریان اعترض مردم به گرانی بنزین، دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی قطع و بعد از یک هفته به مرور اینترنت وصل شد؛ به گونه‌ای که اینترنت استان سیستان و بلوچستان در هفته اخیر وصل شده است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید ابراهیم رئیسی به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه تهران حضور یافت. * در ابتدای این دیدار تعدادی از نمایندگان دانشجویان مطالبات و دغدغه‌های دانشجویی و مردمی خود را با رئیس دستگاه قضا در میان گذاشتند. همچنین گسترش عدالت در کشور، برخورد با فساد در سطوح مختلف، کاهش پرونده‌های قضایی، شفافیت آرای قضایی، پیگیری موضوع افراد عادی و رسمی از دیگر مطالبات دانشجویان از رئیس دستگاه قضا بود. * انتقاد به نحوه اطلاع رسانی دستگاه قضا و عملکرد رسانه‌ای یکی دیگر از خواسته‌های دانشجویان بود. بر این اساس بیشترین سئوالاتی که از رئیس دستگاه قضا مطرح شد به شرح زیر اعلام شد:۱-چرا دادرسی پرونده سکه ثامن علیرغم گذشت یک سال و نیم از بازداشت متهم انجام نمی‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - یکشنبه ۱۷ آذرماه

خبری17 ساعت قبل

روحانی: امیدوارم بتوانیم شبکه ملی اطلاعات را تقویت کنیم

خبری17 ساعت قبل

مشکلات بسیاری گریبان‌گیر مردم سیستان و بلوچستان است

خبری17 ساعت قبل

مردم در انتخابات شرکت نکنند، پیروزی جناح اصولگرا قطعی است/ رفتار شورای نگهبان به سردی انتخابات دامن می‌زند

خبر فوری31 دقیقه قبل

آیا سمیر خطیب نخست‌وزیر لبنان می‌شود؟ / راز تماس‌های مشکوک حریری با گزینه‌ها

خبرآنلاین31 دقیقه قبل

با فواید شگفت‌انگیز گیاه زوفا آشنا شوید/ از درمان آنفلوانزا تا تقویت دستگاه گوارش

خبر فوری32 دقیقه قبل

فروش سلاح در جهان، رشد داشته است

صدا و سیما34 دقیقه قبل

غریبه‌ای در واشنگتن

اقتصاد آنلاین36 دقیقه قبل

کاندیدای مجلس شدن آسان‌تر است یا خرید ۲ کیلو میوه؟ /دردسرهای شورای نگهبان با کاندیداهای فله‌ای

خبرآنلاین36 دقیقه قبل

استوری جنجالی صادقی علیه مدیرعامل استقلال + عکس

جام نیوز37 دقیقه قبل