نظر شهید مطهری در مورد «بیمه» چه بود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اقتصادی

نظر شهید مطهری در مورد «بیمه» چه بود؟

الفخبرگزاری الف |
استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت که از نظر شهید مطهری امتیاز بیمه اسلامی از بیمه‌های اروپایی بیشتر است. در حقیقت از نظر وی بیمه در اسلام از غنای بیشتری نسبت به بیمه اروپایی برخوردار است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، «مسأله ربا و بانک» عنوان یکی از آثار شهید بزرگوار مرتضی مطهری است که به سه موضوع ربا، بانک و بیمه می‌پردازد. این کتاب در دو بخش است؛ بخش اول مربوط به موضوع ربا و بانک می‌شود که در سال ۱۳۵۴ در سلسله جلساتی که در انجمن اسلامی پزشکان برپا بوده ایراد شده و بخش دوم کتاب نیز شامل مباحثی درباره بیمه است که در سال ۱۳۵۲ در همین انجمن ایراد شده است.

«مجتبی مطهری» فرزند آیت‌الله شهید مطهری و استاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌وگویی به مناسبت روز بیمه (۱۳ آذر)، به بازخوانی و مرور نکاتی از کتاب شهید مطهری درباره بیمه پرداخت و گفت: موضوع بیمه یکی از مباحث مربوط به حوزه اقتصاد و شرع است. بیمه لفظی فارسی است و تعبیر عربی آن، «تأمین» برگرفته از معنای امنیت است.

وی افزود: شهید مطهری دغدغه خود درباره موضوع بیمه را در جمع انجمن اسلامی مطرح کرد، این بحث یک گفتمان و سؤال و جواب بود نه صرقا سخنرانی پی‌درپی. همین گفتمان و شکل‌گیری تضارب آراء باعث شد بر غنای مطالب ایشان افزوده شود.

این استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: بیمه اقسام مختلفی دارد؛ بیمه اشیاء مثل بیمه اتومبیل، کالای تجاری و آتش‌‌سوزی، بیمه اشخاص مثل بیمه از کار افتادگی، بیماری، تصادف، بیمه عمر، مسئولیت و شخص ثالث از اقسام دیگر بیمه به شمار می‌رود.

امتیاز بیمه اسلامی از بیمه اروپایی بیشتر است

مطهری خاطرنشان کرد: از نظر شهید مطهری امتیاز بیمه اسلامی از بیمه‌های اروپایی بسیار بیشتر است، در واقع از نظر وی بیمه در اسلام از غنای بیشتری نسبت به بیمه اروپایی برخوردار است. بیمه‌های اروپایی محدود است اما بیمه‌های اسلامی محدویت‌های بیمه‌های اروپایی را ندارند و دامنه گسترده‌تری دارند. به عنوان مثال، در بیمه‌های اروپایی پول‌های جمع آوری شده میان نیازمندان و بینیازان توزیع می‌شود اما در اسلام وجوهات صرفا میان نیازمندان و محرومان توزیع می‌شود.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی اضافه کرد: درست است که خدمات بیمه در ایران و در کشورهای دیگر اجرا می‌شود اما ماهیت و روح بیمه در ایران با آنچه در سایر کشورهای جهان در حال اجراست، متفاوت است و بیمه در اروپا بیشتر جنبه اجتماعی دارد.

بیمه اسلامی بر پایه ایمان و اخلاق استوار است

«بیمه اسلامی بر پایه ایمان و اخلاق استوار است»، وی با بیان این مطلب گفت: بیمه امنیت فکری و روحی را تا حدودی برای مردم فراهم می‌کند، بیمه هدفی عقلانی دارد و یک معامله مستقل است. هر چند بیمه یک عقد مستقل است اما نزدیک‌ترین مسأله فقهی به بیمه، مسأله ضمان است، چون ضمانت تعهد است.

این استاد دانشگاه علامه طباطبایی یادآور شد: شهید مطهری بیمه را امری شرعی می‌دانست و میان بیمه با بیع تفاوت قائل شده بود. در بیع زمان مطرح نیست اما در اجاره و بیمه زمان مطرح است. شهید مطهری معتقد بود اگر برای بیمه زمان مشخص نشود، مجهور و باطل است و این یعنی «زمان» جزو خصوصیات اصلی بیمه محسوب می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

امکان صادرات روزانه ۲۵ تا ۳۰ میلیون لیتر بنزین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سخنگوی اتحادیه صادر کنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان این که هم اکنون بازار بسیار خوبی در کشور‌های همسایه برای فرآورده‌های نفتی کشور بوجود آمده است، افزود: هم اکنون ما روزانه ۱۱۵ میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنیم که پیش بینی می‌شود ۶۰ تا ۶۵ میلیون لیتر آن به صورت سهمیه‌ای و ۲۰ میلیون لیتر آن به صورت آزاد در داخل عرضه شود بنابراین حدود ۳۰ میلیون لیتر بنزین مازاد خواهیم داشت که می‌توان آن را برای صادرات عرضه کرد. آقای حسینی با بیان این که صادرات فرآورده‌های نفتی مشکلات صادرات نفت خام را ندارد گفت: صادرات فرآورده‌ها به دلیل این که از طریق مرز‌های زمینی به کشور‌های همسایه انجام می‌شود راحت‌تر است و معمولا خریداران ما عمدتا بخش خصوصی هستند که تحریم‌های آمریکا بر آن‌ها اثرگذار نیست. وی تصریح کرد: با صادرات فرآورده‌های نفتی می‌توان بخشی از کمبود منابع ارزی کشور که به دلیل ایجاد مشکلات در صادرات نفت خام بوجود آمده، جبران کرد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی رضا پدیدار، درگفتگو اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما افزود: در صنایع بالادستی نفت، ۵۰ شرکت فعال داریم که بیش از ۳۰ تای آن‌ها در اختیار بخش خصولتی است. رئیس شورای سیاستگذاری نخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفتنمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت برگزار می‌شودنخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت ایران به همت بخش خصوصی در تهران برگزار خواهد شد.

فیلم | جنجال و درگیری فیزیکی در سخنرانی قالیباف در دانشگاه علامه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز22 ساعت قبل
اقتصادنیوز: محمد باقر قالیباف ساعتی قبل از حضور در وزارت کشور برای ثبت نام در انتخابات مجلس و صدور بیانیه انتقادی درباره سیاست‌های دولت در دانشگاه علامه طباطبایی سخنرانی داشت. جایی که جنبش پر سر و صدای عدالتخواه میزبان بود بود و از پمپ بنزین روی سن استفاده کرده بودند اما عدم اجازه به دانشجویان برای طرح پرسش‌های‌شان این سخنرانی را به جنجال و کمی درگیری فیزیکی و هول دادن همدیگر کشاند.

تماشا کنید: وزیری که مردم را زمین زد / چرا روحانی باید رحمانی وزیر صمت را عزل کند؟

انتخابانتخاب18 ساعت قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ ۲۴ آبان ۹۸، درست در همان روز افزایش قیمت بنزین، وزیر صنعت تاکید کرد دلیلی برای افزایش قیمت بنزین وجود ندارد. او پس از آن نیز چند بار دیگر همین موضوع را تکرار کرد، اما واقعیت بازار در همین مدت کوتاه نشان می‌دهد قیمت‌ها متاثر از گرانی بنزین افزایش یافته‌اند. در چنین شرایط خاصی از نظر اقتصادی، چه اصراری بر ادامه کار این وزرا وجود دارد و چرا روحانی دست به تغییر در کابینه نمی‌زند؟

لامبورگینی و مدلی که فقط یک دستگاه از آن موجود است! (+تصاویر)

9+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، در اولین اقدام سیاسی میان ایران و آمریکا از زمان روی کار آمدن ترامپ، امروز ژیو وانگ تبعه آمریکایی متهم به جاسوسی که اخیرا مورد عفو قرار گرفته بود با دکتر مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی ربوده شده توسط دولت آمریکا معاوضه شد. بر اساس این گزارش، برایان هوک در سوئیس او را از دولت این کشور تحویل گرفته است.

کمیاب‌ترین «مار سمی» معرفی شد/ خودرویی که فقط ۲۵۰ دستگاه خواهد بود! (+تصاویر)

18+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - یکشنبه ۱۷ آذرماه

خبری16 ساعت قبل

روحانی: امیدوارم بتوانیم شبکه ملی اطلاعات را تقویت کنیم

خبری17 ساعت قبل

مشکلات بسیاری گریبان‌گیر مردم سیستان و بلوچستان است

خبری17 ساعت قبل

مردم در انتخابات شرکت نکنند، پیروزی جناح اصولگرا قطعی است/ رفتار شورای نگهبان به سردی انتخابات دامن می‌زند

خبر فوری12 دقیقه قبل

آیا سمیر خطیب نخست‌وزیر لبنان می‌شود؟ / راز تماس‌های مشکوک حریری با گزینه‌ها

خبرآنلاین12 دقیقه قبل

با فواید شگفت‌انگیز گیاه زوفا آشنا شوید/ از درمان آنفلوانزا تا تقویت دستگاه گوارش

خبر فوری13 دقیقه قبل

فروش سلاح در جهان، رشد داشته است

صدا و سیما15 دقیقه قبل

غریبه‌ای در واشنگتن

اقتصاد آنلاین17 دقیقه قبل

کاندیدای مجلس شدن آسان‌تر است یا خرید ۲ کیلو میوه؟ /دردسرهای شورای نگهبان با کاندیداهای فله‌ای

خبرآنلاین17 دقیقه قبل

استوری جنجالی صادقی علیه مدیرعامل استقلال + عکس

جام نیوز18 دقیقه قبل