زنان برای قوی نشان دادن خود، مواد مخدر مصرف می‌کنند/ روانگردان‌ها بالاترین آمار مصرف مواد مخدر در زنان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. سلامت

زنان برای قوی نشان دادن خود، مواد مخدر مصرف می‌کنند/ روانگردان‌ها بالاترین آمار مصرف مواد مخدر در زنان

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا: با توجه به موج جدیدی که در جامعه ما بین زنان اتفاق افتاده است، زنان در بسیاری از موارد از بی دفاعی، مورد ظلم قرار گرفتن و ندیده شدن، برای اینکه نشان دهند، قوی هستند و هم ردیف مردان قرار می‌گیرند ماده مخدر را استفاده می‌کنند که در نهایت باعث آلوده شدن آنها می‌شود.

زنان برای قوی نشان دادن خود، مواد مخدر مصرف می‌کنند/ روانگردان‌ها بالاترین آمار مصرف مواد مخدر در زنان - 1

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، زنان جز نخستین قربانیان بسیاری از آسیب‌های اجتماعی هستند که یکی از مهمترین این آسیب‌های بدون شک اعتیاد است. بر اساس آماری که وجود دارد بیش از ۱۵۶ هزار زن، آلوده به مصرف مواد مخدر هستند این درحالی است که عرف جامعه اعتیاد را پدیده‌ای مردانه می‌داند که همین تفکر نیز در حال منسوخ شدن است. به عبارتی، سالها پیش اعتقاد بیشتر افراد در جامعه بر این بود که زن‌ها بسیار کمتر از مردها به اعتیاد روی می‌آورند.

اعتیاد بیماری مزمن و پیچیده‌ای است که به عوامل مختلفی بستگی دارد. به دلیل نقش هایی که زنان در زندگی خود دارند و پیچیدگی بیشتر این نقش‌ها از مردان، هر عاملی از جمله اعتیاد در این جامعه اهمیت ویژه‌ای دارد و گرفتاری‌ها و معضلات این جامعه را بیشتر می‌کند. بنابراین اگر جامعه پیچیده زنان نیز به این آسیب مبتلا شوند بدون شک معضلات دو چندان می‌شود.

حال بدلیل اینکه نقش زنان در شبکه خانواده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، اعتیاد آنها علاوه بر آسیب‌های فردی که به سلامت خود فرد وارد می‌کند، آسیب هایی را به خانواده و جامعه نیز وارد می‌کند.

گفتنی است از نظر آماری، واقعیت موجود اعتیاد زنان بیشتر از آمارهایی است که از مراجع رسمی اعلام می‌شود زیرا که اعتیاد زنان معمولا دیده نمی‌شود و آنان بیشتر سعی در پنهان کردن این بیماری دارند. مگر در شرایط پیشرفته بیماری و وضعیت وخیم که به مراکز کاهش آسیب و شلترها (سر پناه) مراجعه کنند.

همچنین از آنجایی که اعتیاد زنان در جامعه ما یک واقعیت نابخشودنی است، زمانی که خانواده‌ها می‌فهمند یک زن بیمار شده است او را طرد می‌کنند. از آنجایی که این زنان از درآمد کافی برای بدست آوردن مواد مخدر برخوردار نیستند به راحتی می‌توانند مورد سو استفاده قرار بگیرند.

حال در همین رابطه مژگان علیشاهی مددکار اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی رکنا درباره اعتیاد زنان می‌گوید: آلوده شدن زنان به مواد مخدر دلایل مختلفی دارد. ممکن است زنان نیز مانند مردان دوست داشته باشند تجربه کنند یا از سوی شریک جنسی که دارند برای مصرف مواد مخدر تشویق شوند و … دلایل بسیار مشخص نیستند که بخواهیم درباره یک موضوع بحث کنیم.

خبری: اخبار سلامت

علیشاهی در پاسخ به این سوال که گرایش زنان بیشتر به کدام نوع مواد مواد مخدر اظهار کرد: این اواخر در بین زنان مانند مردان روانگردان‌ها بازار را در دست دارند. در گذشته زنان مسن مواد سنتی استفاده می‌کردند و به گفته آنها، دلیل استفاده به خاطر دردهایی بود که می‌کشیدند اما هم اکنون با توجه به اینکه بهانه‌ها برای شروع مصرف ثابت شده است، روانگردان‌ها بازار بیشتری دارند.

او درباره زنان کارتن خواب مطرح کرد: کارتن خوابی آسیبی است که تعریف آن برای افراد مختلف تغییر می‌کند، گاهی ممکن است یک فردی خود بخواهد که منزوی شود. یعنی یک فرد ممکن است در خانه و یا هتل کارتن خواب باشد. بنابراین در این آسیب ما با اخلاق کارتن خوابی مواجه هستیم.یکی از دلایلی که باعث می‌شود، زندگی یک فرد آلوده به مواد مخدر به کارتن خوابی برسد، ترد شدن از جامعه، خانواده و از خود است.

مژگان علیشاهی در پاسخ به این سوال که آیا اکثریت زنان گرفتار اعتیاد در  ابتدا خود به سراغ اعتیاد رفته اند یا  آنها را آلوده می‌کنند گفت: با توجه به موج جدیدی که در جامعه ما بین زنان اتفاق افتاده است، زنان در بسیاری از موارد از بی دفاعی، مورد ظلم قرار گرفتن و ندیده شدن، برای اینکه نشان دهند، قوی هستند و هم ردیف مردان قرار می‌گیرند در جمع آنها شرکت کرده و برای اینکه فکر می‌کنند این کار نمادی از شجاعت آنهاست و نشان می‌دهد که ریسک پذیر هستند، ماده مخدر را استفاده می‌کنند که در نهایت باعث آلوده شدن آنها می‌شود. البته موارد متعددی نیز وجود دارد که آلوده شدن آنها خود خواسته نبوده است.

خبرنگار: علی چاهه

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سیما تیرانداز از افسرده شدن هنگام بازی در سریال ستایش گفت + فیلم

رکنارکنا13 ساعت قبل
به گزارش رکنا، سیما تیرانداز از آن بازیگرانی است که در هر نقشی ظاهر می‌شود آن را به‌خوبی اجرا می‌کند نقش انیس در سریال ستایش هم همین طور بود. او در فیلم بالا در این باره توضیحات جالبی داده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آثار مخرب سیگار روی بدن انسان (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
بسیاری از چپ دست‌ها را با زور مجبور می‌کردند برخلاف طبیعت شان، با دست راست بنویسند. گرچه هیچ ژن راست دستی یا چپ دستی ای وجود ندارد، اما دی ان ای در چپ دست بودن یا راست دست بودن آدم‌ها نقش دارد. راست دستی و چپ دستی در میان تعدادی از گونه‌های غیر انسانی مثل میمون‌های بزرگ هم وجود دارد، با این تفاوت که جمعیت راست دست‌ها و چپ دست‌های آن‌ها معمولا تقریبا برابر است. چپ دست بودن با معایبی همراه است، مثلا میزان وقوع سوانح شغلی در میان چپ دست‌ها بیشتر است. در چنین شرایطی اگر چپ دست باشید از برتری شگفت انگیزی برخوردارید چون بیشتر افراد عادت به مبارزه با راست دست‌ها دارند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
بسیاری از افراد مایلند بدون نیز به استفاده از دارو و موارد شیمیایی جوان بمانند. درواقع تغذیه نقشی موثر در سلامت افراد ایفا می‌کند. یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین E و چربی‌های سالم به شما کمک می‌کند تا چهره‌ای جوان‌تر داشته باشید. پرتقالپرتقال نقشی موثر در جوانسازی پوست دارد. چرا که پرتقال سرشار از ویتامین C است، که به رخشندگی و شادابی پوست کمک می‌کند.
همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین، سابقه آشنایی و همکاری محمداسماعیل اکبری با سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به بیش از سه دهه قبل برمی‌گردد. نمکی اوایل اسفند ماه ۹۷ طی حکمی اکبری را به عنوان مشاور عالی وزیر در امور اجتماعی شدن سلامت منصوب کرد. محمداسماعیل اکبری مشاور عالی وزیر بهداشت ۲۷ آبان ماه ۹۸ در حکمی فرزند خود محمد اکبری را به عنوان دستیار ویژه منصوب و در حکم صادره تاکید کرده است که دستمزدی به وی تعلق نمی‌گیرد. مشاور عالی وزیر بهداشت در این حکم از اعتماد وزیر بهداشت به فرزند خود نکاتی را آورده و در بخش پایانی تاکید کرده است: «با توجه به درخواست خودتان و تایید بنده، دستمزدی به شما تعلق نمی‌گیرد.» کیانوش جهانپور، مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان آموزش پزشکی درباره انتصاب فرزند مشاور وزیر بهداشت به عنوان دستیار ویژه و اینکه آیا مشاور وزیر بهداشت می‌تواند نصب و عزل داشته باشد، به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: این حکم مشاور وزیر بهداشت ابلاغ انشایی است و برای مشاور وزیر بهداشت منعی ندارد؛ چراکه در ابلاغ انشایی پست سازمانی وجود ندارد. در ابلاغ انشایی به دلیل اینکه پست سازمانی وجود ندارد، حقوق و مزایا هم وجود نخواهد داشت.

نظرها

اخبار بیشتر