انتقاد رسانه ملی از طرح معافیت مالیاتی هنرمندان/ به خاطر سوپراستارهای ۳ درصدی نمی‌توان حقوق ۹۷ درصد از هنرمندان را ضایع کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اقتصادی

انتقاد رسانه ملی از طرح معافیت مالیاتی هنرمندان/ به خاطر سوپراستارهای ۳ درصدی نمی‌توان حقوق ۹۷ درصد از هنرمندان را ضایع کرد

ایلناخبرگزاری ایلنا |
تمام افراد یک پروژه هنری موظفند اسم تمامی کسانی که بودجه پروژه را دریافت می‌کنند، در سامانه مالیاتی ۱۶۹ ارایه دهند و اگر این کار انجام نشود با ضریب بین ۱۰ تا ۳۵ درصد از آنها مبالغی به عنوان مالیات دریافت خواهد شد.

انتقاد رسانه ملی از طرح معافیت مالیاتی هنرمندان/ به خاطر سوپراستارهای ۳ درصدی نمی‌توان حقوق ۹۷ درصد از هنرمندان را ضایع کرد - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، معافیت مالیاتی هنرمندان در روزهای گذشته بحث‌های بسیاری را به همراه داشت. ازیکسو سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که برای سال ۹۹ همه هنرمندان از دادن مالیات معاف هستند و بعدتر سازمان امور مالیاتی اعلام کرد معافیت فقط محدود به ناشران و کتابفروشان و حوزه رسانه است. ورود دولت به این موضوع با موضع سازمان صداوسیما مواجه شد به گونه‌ای که برخی کارشناسان این رسانه از آن با عنوان «باج دولت به هنرمندان» یاد کردند.

برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما در انتقاد از طرحی که سازمان امور مالیاتی از اساس آن را قبول ندارد و تنها بر روایت خود از معافیت مالیاتی تاکید دارد، با انتقاد از سلبریتی‌هایی که به اتفاقات آبان ماه واکنش نشان داده بودند، از بحث معافیت مالیاتی هنرمندان به عنوان باجی از سوی دولت به سلبریتی‌ها یاد کرد و به این نتیجه رسید که هنرمندان نباید از مالیات معاف باشند.

حرفی نمی‌زنیم که بعدا بگوییم ببخشید از دستمان در رفت

مخالف جدی معافیت مالیاتی سلبریتی‌ها هستیم

امیرحسین خرمشاهی که تهیه‌کنندگی برنامه «یه روز تازه» را برعهده دارد، در گفتگو با ایلنا درباره صحبت‌های مطرح شده در این برنامه زنده می‌گوید: صحبت‌هایی که درباره معافیت مالیاتی هنرمندان در برنامه مطرح شد، توسط مجری-سردبیر این برنامه که محمدرضا باقری است، گفته شده و کاملا با برنامه‌ریزی بوده است.

وی درباره مقایسه‌ای که بین جایگاه شغلی هنرمندان و کارمندان بیان کرد: به شخصه موافق ۱۰۰ درصد دیدگاه‌های مطرح شده از سوی گروه سردبیر برنامه هستم و خودم هم به عنوان یک مودی مالیاتی که در کار فرهنگی است، در حوزه رسانه مالیات پرداخت می‌کنم. به نوعی شخصا تولید محتوا می‌کنم و مخالف جدی معافیت مالیاتی سلبریتی‌هایی هستم که دستمزدهای میلیاردی می‌گیرند و هیچ خبری از شکم گرسنگان ندارند. این دیدگاه شخصی من بوده و قطعا هم در حوزه برنامه از ب بسم‌الله تا نون پایان حداقل در سوابق برنامه‌سازی من به این صورت نیست که حرفی بزنیم و بعد روی آنتن بگوییم که ببخشید از دستمان در رفت. ما برای حرفی که می‌زنیم فکر می‌کنیم.

این تهیه‌کننده ادامه داد: در تمام دنیا همه سلبریتی‌ها مالیات می‌دهند و مالیات آنها هم مالیات جدی به شمار می‌آید. ما موافق معافیت مالیاتی برای آثار ملی خاص از جمله آثار تاریخی هستیم، ولی برای فیلم ایکس که نهایت پیام آن یک پیام معمولی و تجربه شده برای اکثر شهروندان است و بعضا برای فروش در گیشه مطرح شده، چرا باید معافیت مالیاتی صورت گیرد؟ مگر یک معلم، استاد دانشگاه، نقاش در این مملکت کار فرهنگی نمی‌کنند؟ همه اینها مالیات می‌دهند. اکنون مردم از هر جایی حقوق می‌گیرند، از آنها مالیات کسر می‌شود.

از تئاتر باید حمایت شود و به آن وام حمایتی بدهند

منظورمان همه هنرمندان نبود

وی درباره این موضوع که برخی اقشار هنری برخلاف سلبریتی‌ها امکان کار مداوم و کسب درآمدهای چند ده میلیونی را ندارند و از قضا هر چند سال یک بار کاری به آنها سپرده می‌شود، در صورتی که هیچ حمایتی از این افراد در زمان بیکاری صورت نمی‌گیرد، گفت: ما به شدت موافق حمایت از تئاتر هستیم. سالن‌های تئاتر زیاد شود و از دانشجویان تئاتر حمایت شود و وام حمایتی تولید محتوا به نویسندگان، کارگردانان و بازیگران تئاتر داده شود، حتی به بازیگران جوان سینما باید کمک شود که دوره مطالعاتی داشته باشند و با خیال راحت به بازی در نقش‌ها بپردازند. اما افرادی که میلیاردی دستمزد می‌گیرند و عملا با سرمایه‌گذار در سود فیلم شریک هستند، چرا باید معاف مالیاتی شوند؟ در واقع هدف ما آنها هستند.

خرمشاهی در واکنش به این موضوع که با توجه به نحوه طرح این مسئله در برنامه؛ آیا نباید به این مسئله اشاره شود که بازیگری هنوز به عنوان شغل معرفی نشده و حتی اگر همان سلبریتی دچار آسیب‌دیدگی شود و چند سال بیکار بماند، هیچ حمایتی از او صورت نمی‌گیرد، توضیح داد: اگر کسی پایش شکست و شاهرگی هم در حال خون آمدن بود، نمی‌توانیم درباره پای شکسته او صحبت کنیم، در واقع باید درباره شاهرگ او صحبت کنیم. ولی اگر بخواهیم به این صورت صحبت کنیم، همه مشکلات ما درهم تنیده است.

وی در پایان افزود: کارگران روزمزدی که در کوچه و خیابان می‌ایستند هم از بیمه و حقوق بیکاری برخوردار نیستند. ما مشخصا، واضح و شفاف در رابطه با سلبریتی‌هایی که میلیاردی دستمزد می‌گیرند، صحبت کردیم. البته در بین آنها هستند افرادی که حقوق‌ خوبی می‌گیرند ولی کلی فعالیت خیریه دارند و هیچوقت هم اجازه نمی‌دهند که کسی درباره فعالیت‌های آنها برنامه‌سازی کند. من بسیاری از این آدم‌ها را سراغ دارم و تمام قد به آنها احترام می‌گذارم. ولی تعدادی از سلبریتی‌هایی که میلیاردی حقوق می‌گیرند، جدا از هنرشان که در کارهای هنری به نمایش می‌گذارند؛ ولی چه خیر دیگری برای این مملکت داشتند که باید حقوق میلیاردی را جیب‌شان بگذارند و مالیات هم ندهند. ما به شدت مخالف معافیت مالیاتی هنرمندان با دستمزدهای میلیاردی هستیم.

تعریف درستی از شغل هنری نداریم

چرا هنرمندان نمی‌تواند از بیمه بیکاری استفاده کنند؟

مهدی مختاری (کارشناس مالی امور مالیاتی) در بخش دیگری از این گفتگو درباره قانون کنونی مالیات در کشور به ایلنا گفت: طبق قانون مالیات برای تمام افراد جامعه است و هرکسی به نوبه خود باید مالیات پرداخت کند. البته طبق ماده ۱۳۹ بند «ل» کسانی که از وزارت ارشاد و ارگان‌های وابسته فرهنگی مثل صداوسیما و مکان‌های دیگر مجوز فعالیت فرهنگی دارند، به شرط ارائه اسناد و مدارک و اظهارنامه، طبق ماده ۱۴۶ تبصره یک می‌توانند از معافیت مالیاتی استفاده کنند اما اگر فرد وظایف مالیاتی خود را انجام ندهد، دیگر معافیتی به او تعلق نمی‌گیرد و در همه موارد درآمدهای او درآمد کتمان شده تلقی می‌شود و طبق قانون از او بین ۱۰ تا ۳۵ درصد مبلغ قراردادش مالیات دریافت می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا باتوجه به اخذ مالیات از افراد، از آنها در زمان بیکاری حمایت‌هایی هم صورت می‌گیرد؟ گفت: این موضوع مربوط به اداره مالیات نبوده و مربوط به اداره تامین‌اجتماعی است. اداره تامین اجتماعی در زمانی که افراد مشغول به کار نیستند، در قالب بیمه بیکاری به آنها مساعدت‌هایی می‌کند تا به این صورت بتوانند تا زمان پیدا کردن کار، از حداقل‌ها برخوردار شوند. متاسفانه تعریف درستی از شغل برای هنرمندان صورت نگرفته است ولی کسانی که جزو رشته‌های مربوط به خانه هنرمندان باشند، بیمه‌هایشان با ضریب خاصی به تامین اجتماعی رد می‌شود و در زمان بازنشستگی و یا مسائلی دیگر می‌توانند از آن استفاده کنند. البته قوانین خاص و پیچیده‌ای دارد که بیمه تامین اجتماعی طرف حساب آنهاست نه اداره مالیات.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

این کارشناس امور مالیاتی در واکنش به این مطلب که اکنون بازیگرانی متعددی داریم که حتی برای بیمه‌ خانه‌سینما و خانه‌تئاتر شدن هم با مشکل مواجه هستند، اظهار داشت: چندین سال است که خانه‌سینما، خانه‌تئاتر و مجموعه‌های دیگر، اعضای خود را به طور کلی بیمه کرده‌اند. همه بیمه تامین اجتماعی هستند و سهمی از این موضوع را هم دولت کمک و مساعدت می‌کند ولی اینکه چرا کسی نمی‌تواند استفاده کند، قوانین دست و پا گیر خود خانه‌هاست که افراد را باید معرفی کنند.

وی ادامه داد: وقتی افراد عضو این خانه‌ها (خانه سینما، تئاتر، موسیقی) باشند، از لحاظ مالیاتی معاف هستند و به عنوان عوامل تولید پروژه شناسایی می‌شوند. صدا‌بردارها، فیلمبردارها، بازیگرها و … از جمله این افراد بوده که به این صورت در حال فعالیت در سینما، تئاتر و انتشارات و مجموعه‌های فرهنگی و هنری دیگری هستند. این افراد بیمه تامین اجتماعی شده‌اند ولی متاسفانه این اتحادیه‌ها، انجمن‌ها و خانه‌ها قوانین دست و پاگیری گذاشته‌اند که افراد نمی‌توانند از آنها استفاده کنند. باید از این بعد به این موضوع نگاه کرد.

دولت وظیفه دارد که از هنرمندان در زمان‌ بیکاری حمایت کند

مختاری در پاسخ به این پرسش که اگر قرار باشد، هنرمندان مشمول مالیات شوند، آیا همچون مشاغل دیگر آنها هم در زمان بیکاری نباید از بیمه بیکاری بهره‌مند شوند؟ گفت: من متاسف هستم، وقتی برخی هنرمندان پیشکسوت را می‌بینم که در شرایط بدی به سر می‌برند. باتوجه به اینکه خودم مسائل امور مالی هنرمندان را انجام می‌دهم، سوپراستارهایی را می‌بینم که پول‌های آنچنانی می‌گیرند. البته چند وقتی‌ست این اتفاق رخ داده است. در واقع اکنون به خاطر پولشویی و پول‌های کثیفی که وارد سینما شده، این مشکلات وجود دارد. به همین دلیل این حوزه برای برخی هنرمندان درآمدهای خوبی داشته و همان‌ها هزینه فیلم‌ها و قیمت تمام شده آثار هنری را بالا برده‌اند. ولی درکل وظیفه دولت این است که از قشر هنرمند در زمان‌هایی که کار ندارند و شرایط سختی را سپری می‌کنند، حمایت کند.

وی ادامه داد: به عنوان قانونگذار این حمایت به تامین اجتماعی واگذار شده و این سازمان باید این کار را انجام دهد. همچنین خانه‌های سینما، تئاتر و دیگر تشکل‌های هنری باید از اعضای خودشان حمایت کنند. آنها باید به ادارات دولتی مراجعه کنند و بند و قانون‌ها را به نفع خودشان تغییر دهند تا در مجلس و دولت به صورت لایحه و موارد دیگر استفاده شود ولی متاسفانه چنین انسجامی وجود ندارد. امروز ما با افرادی مواجهیم که در گذشته از بیمه برخوردار نبودند و حال نمی‌توانند از مزایای این موضوع استفاده کنند و به مشکل خورده‌اند.

این کارشناس درباره ارزیابی مالیاتی برای سلبریتی‌ها نیز بیان کرد: بحث ما در مالیات‌های هنرمندان بر مبنای درآمد است، اینکه این درآمد به چه صورت شناسایی می‌شده، ‌ تاکنون شناسایی نمی‌شده است، ولی از سال ۹۵ قانون مالیات‌ها عوض شده است. به طور کلی بر اساس ماده ۱۶۹ مکرر، تمام بازیگران، کارفرما‌ها، کارگران، تهیه‌کننده‌ها، کارگردانان و مجریان طرح و همه کسانی که عامل اصلی خرج کردن بودجه در یک پروژه هستند، موظفند اسم تمامی کسانی که این بودجه را دریافت می‌کنند را در سامانه مالیاتی ۱۶۹ و گزارش‌های فصلی ارایه دهند. به این ترتیب به محض اینکه کد ملی هر فرد را بزنند، تمام درآمد سال ۹۷ و ۹۸ او مشخص شده و او باید بابت این درآمد اطلاعات و مشخصاتی را به اداره مالیات بدهد و بگوید که این پول را دریافت کرده و این هزینه‌ها را هم داشته‌است و حال طبق ماده ۱۳۹ بند «ل» هم معاف است. بنابراین مستندات فرد به نرخ صفر محاسبه خواهد شد و مالیاتی از او گرفته نمی‌شود. البته اگر این کارها را نکند با ضریب بین ۱۰ تا ۳۵ درصد از او مبالغی را به عنوان مالیات خواهند گرفت.

به خاطر ۳ درصد از افراد، حقوق ۹۷ درصد هنرمند ضایع می‌شود

مختاری در واکنش به اعتراض‌هایی که درقبال مالیات یا معافیت مالیاتی هنرمندان مطرح شده و در پاسخ به این پرسش که آیا تا زمانی که قانونی به‌گونه‌ای تغییر نکرده که همچون مشاغل دیگر در زمان بیکاری هم از هنرمندان حمایت‌هایی صورت گیرد، معافیت مالیاتی هنرمندان نباید ادامه داشته باشد؟ اظهار داشت: به نوعی حقوقدان‌ها باید این مسئله را ارزیابی کنند و مجلس باید این قانون را تغییر دهد. اکنون بحث چیز دیگری است، در سال ۹۹ دولت در بودجه خود ابتدا این طور اعلام کرد که هنرمندان ۵۰ درصد مالیات خود را پرداخت کنند، ولی ظاهرا بعد از آن به هر دلیلی جناب نوبخت اعلام کردند که هنرمندان برای سال ۹۹ هم از مالیات معاف هستند.

وی در پایان گفت: اگر هنرمندان قرار باشد مالیات بدهند، باید در قبال این مالیات، خدمات بهتری را دریافت کنند. شاید اگر این معافیت را بردارند، روی تولید محتوا فرهنگ و کیفیت و کمیت تولیدات فرهنگی و سینمایی تاثیر بگذارد که مسلما می‌گذارد. ولی با این رقم‌های نجومی که اکنون می‌گویند سوپراستارها آن را دریافت می‌کنند؛ به نوعی به خاطر ۳ درصد از افراد، حق ۹۷ درصد دیگر ضایع می‌شود. البته من حیث المجموع قانون است و باید رعایت شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

امکان صادرات روزانه ۲۵ تا ۳۰ میلیون لیتر بنزین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سخنگوی اتحادیه صادر کنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان این که هم اکنون بازار بسیار خوبی در کشور‌های همسایه برای فرآورده‌های نفتی کشور بوجود آمده است، افزود: هم اکنون ما روزانه ۱۱۵ میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنیم که پیش بینی می‌شود ۶۰ تا ۶۵ میلیون لیتر آن به صورت سهمیه‌ای و ۲۰ میلیون لیتر آن به صورت آزاد در داخل عرضه شود بنابراین حدود ۳۰ میلیون لیتر بنزین مازاد خواهیم داشت که می‌توان آن را برای صادرات عرضه کرد. آقای حسینی با بیان این که صادرات فرآورده‌های نفتی مشکلات صادرات نفت خام را ندارد گفت: صادرات فرآورده‌ها به دلیل این که از طریق مرز‌های زمینی به کشور‌های همسایه انجام می‌شود راحت‌تر است و معمولا خریداران ما عمدتا بخش خصوصی هستند که تحریم‌های آمریکا بر آن‌ها اثرگذار نیست. وی تصریح کرد: با صادرات فرآورده‌های نفتی می‌توان بخشی از کمبود منابع ارزی کشور که به دلیل ایجاد مشکلات در صادرات نفت خام بوجود آمده، جبران کرد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی رضا پدیدار، درگفتگو اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما افزود: در صنایع بالادستی نفت، ۵۰ شرکت فعال داریم که بیش از ۳۰ تای آن‌ها در اختیار بخش خصولتی است. رئیس شورای سیاستگذاری نخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفتنمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت برگزار می‌شودنخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت ایران به همت بخش خصوصی در تهران برگزار خواهد شد.

فیلم | جنجال و درگیری فیزیکی در سخنرانی قالیباف در دانشگاه علامه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز22 ساعت قبل
اقتصادنیوز: محمد باقر قالیباف ساعتی قبل از حضور در وزارت کشور برای ثبت نام در انتخابات مجلس و صدور بیانیه انتقادی درباره سیاست‌های دولت در دانشگاه علامه طباطبایی سخنرانی داشت. جایی که جنبش پر سر و صدای عدالتخواه میزبان بود بود و از پمپ بنزین روی سن استفاده کرده بودند اما عدم اجازه به دانشجویان برای طرح پرسش‌های‌شان این سخنرانی را به جنجال و کمی درگیری فیزیکی و هول دادن همدیگر کشاند.

تماشا کنید: وزیری که مردم را زمین زد / چرا روحانی باید رحمانی وزیر صمت را عزل کند؟

انتخابانتخاب18 ساعت قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ ۲۴ آبان ۹۸، درست در همان روز افزایش قیمت بنزین، وزیر صنعت تاکید کرد دلیلی برای افزایش قیمت بنزین وجود ندارد. او پس از آن نیز چند بار دیگر همین موضوع را تکرار کرد، اما واقعیت بازار در همین مدت کوتاه نشان می‌دهد قیمت‌ها متاثر از گرانی بنزین افزایش یافته‌اند. در چنین شرایط خاصی از نظر اقتصادی، چه اصراری بر ادامه کار این وزرا وجود دارد و چرا روحانی دست به تغییر در کابینه نمی‌زند؟

لامبورگینی و مدلی که فقط یک دستگاه از آن موجود است! (+تصاویر)

9+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، در اولین اقدام سیاسی میان ایران و آمریکا از زمان روی کار آمدن ترامپ، امروز ژیو وانگ تبعه آمریکایی متهم به جاسوسی که اخیرا مورد عفو قرار گرفته بود با دکتر مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی ربوده شده توسط دولت آمریکا معاوضه شد. بر اساس این گزارش، برایان هوک در سوئیس او را از دولت این کشور تحویل گرفته است.

کمیاب‌ترین «مار سمی» معرفی شد/ خودرویی که فقط ۲۵۰ دستگاه خواهد بود! (+تصاویر)

18+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - یکشنبه ۱۷ آذرماه

خبری16 ساعت قبل

روحانی: امیدوارم بتوانیم شبکه ملی اطلاعات را تقویت کنیم

خبری17 ساعت قبل

مشکلات بسیاری گریبان‌گیر مردم سیستان و بلوچستان است

خبری17 ساعت قبل

مردم در انتخابات شرکت نکنند، پیروزی جناح اصولگرا قطعی است/ رفتار شورای نگهبان به سردی انتخابات دامن می‌زند

خبر فوری17 دقیقه قبل

آیا سمیر خطیب نخست‌وزیر لبنان می‌شود؟ / راز تماس‌های مشکوک حریری با گزینه‌ها

خبرآنلاین17 دقیقه قبل

با فواید شگفت‌انگیز گیاه زوفا آشنا شوید/ از درمان آنفلوانزا تا تقویت دستگاه گوارش

خبر فوری18 دقیقه قبل

فروش سلاح در جهان، رشد داشته است

صدا و سیما20 دقیقه قبل

غریبه‌ای در واشنگتن

اقتصاد آنلاین21 دقیقه قبل

کاندیدای مجلس شدن آسان‌تر است یا خرید ۲ کیلو میوه؟ /دردسرهای شورای نگهبان با کاندیداهای فله‌ای

خبرآنلاین22 دقیقه قبل

استوری جنجالی صادقی علیه مدیرعامل استقلال + عکس

جام نیوز23 دقیقه قبل