بی‌تفاوتی اجتماعی بدترین درد یک جامعه است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. سلامت
بی‌تفاوتی اجتماعی بدترین درد یک جامعه است

بی‌تفاوتی اجتماعی بدترین درد یک جامعه است

ایمناخبرگزاری ایمنا |
رئیس انجمن علمی مددکاری ایران گفت: نباید بگوییم مردم افسرده شدند بلکه بی‌تفاوت شدند و امیدشان را از دست داده‌اند وقتی افراد آینده‌ مثبتی پیش روی خود نمی‌بینند به بی‌تفاوتی می‌رسیم که این امر خود  بدترین درد یک جامعه است.

مصطفی اقلیما در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، در خصوص مشکلات امروز جامعه، اظهار کرد: مردم ایران افسرده و بیمار نیستند بلکه امید و هدفشان را از دست داده‌اند.

وی با اشاره به اینکه افسردگی یک بیماری است و به راحتی هم درمان‌پذیر نیست، افزود: حالت امروز مردم ما افسردگی نیست مردم ما در جامعه هدف‌شان را از دست داده‌اند و حوصله کار و حرکت ندارند و همه اینها مسئله اجتماعی است و آمارها می‌گویند مردم همه دنیا بیش از ۹۰ درصد مسئله اجتماعی دارند و تنها ۵ تا ۱۰ درصد بیماری دارند.

مردم ما بیمار نیستند

پدر علم مددکاری ایران با تاکید بر اینکه مردم ما بیمار نیستند، تصریح کرد: ما مسائل اجتماعی را با بیماری اشتباه گرفته‌ایم، در جوامع جهان سومی دوست دارند بگویند مردم بیمار و افسرده هستند در حالی که اینطور نیست.

وی با اشاره بر اینکه مردم وقتی اشتغال و معیشت‌شان مشکل دارند احساس شادابی ندارند، اظهار کرد: در جوامعی که پاسخگویی وجود ندارد و فشار روی افراد زیاد است همه موضوعات معلول علت‌هاست، هیچ کس وقتی به دنیا می‌آید به خودی خود دزد، قاتل، رشوه‌گیر، اختلاس‌گر، بیمار و افسرده نیست و این سیستم جوامع است که افراد را این گونه بار می‌آورد.

اقلیما با بیان اینکه در جوامعی که سیستم معیوب دارند، افراد نمی‌توانند کاری بکنند، گفت: معمولا آسیب اجتماعی در کوتاه مدت ایجاد نمی‌شود و در کوتاه مدت هم از بین نمی‌رود برای مثال وقتی در یک جمعی یک یا دونفر معتاد وجود دارد عیب را از خود آنها می‌دانیم اما در یک جمعی که عده بسیاری از آنها معتاد هستند دیگر نمی‌توانیم این را به مشکلات فردی ربط دهیم بلکه شرایط آن محیط یا اجتماع باید حل شود تا مشکل افراد حل شود.

وی با بیان اینکه باید علت مسائل و مشکلات جامعه را شناسایی کنیم، خاطرنشان کرد: باید ریشه‌های مشکلات را برطرف کنیم، اگر می‌بینیم امروز مردم مشکل دارند به هر حال باید ببینیم علت این بی‌اعتمادی، افسردگی، بی حوصلگی و مشکلات مردم چیست، وقتی مردم امید زندگی خود را از دست داده‌اند باید بدانیم و یک جایی بفهمیم راه را به بیراهه می‌رویم به سرعت در حال رسیدن به موقعیت بحرانی هستیم.

رئیس انجمن علمی مددکاری ایران با تاکید بر اینکه تورم مشکلات عدیده‌ای برای به وجود آورده است، گفت: وقتی دانشجوی رتبه برتر دانشگاه در رشته‌های مهم ما شغلی ندارند و باید در مکان‌های عمومی دستفروشی کنند و از زحماتش هیچ منفعتی نداشته توقع ما از چنین جامعه‌ای چیست؟

وی در تشریح این موضوع گفت: با نسبتی که قیمت‌ها افزایش داشته است به هیچ‌وجه حقوق و شرایط افراد بهتر نشده و با وجود تورم وحشتناک مردم ما هر ساله فقیرتر شدند و توان ادامه راه ندارند در حالی که همه موضوعات اجتماعی مانند طلاق و ازدواج به این موضوعات وابسته است وقتی یک فرد شغلی ندارد چگونه ازدواج کند؟

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار کوتاه سلامت

اقلیما با تاکید بر اینکه نباید بگوییم مردم افسرده شدند بلکه بی‌تفاوت شدند و امیدشان را از دست داده‌اند، تصریح کرد: وقتی افراد آینده‌ مثبتی پیش روی خود نمی‌بینند علاقه‌ای به ادامه راه ندارند و وقتی امید به زندگی و هدف را از دست بدهیم به بی‌تفاوتی می‌رسیم و بی‌تفاوتی بدترین درد یک جامعه است چرا که برای افراد آن جامعه دیگر مهم نیست چه اتفاقی پیش می‌آید.

وی با اشاره به اینکه برخی آمارها در سه سال گذشته حاکی از این بود عدم اعتماد در ۷۰ درصد جامعه وجود دارد، اظهار کرد: امروز بی‌اعتمادی برای یک جامعه بدترین درد است و پایه همه آسیب‌های اجتماعی است وقتی افراد کسی را قبول نداشته باشند زیرساخت همه آسیب‌ها را ایجاد کرده‌ایم.

شرایط زندگی مردم باید تغییر کند

پدر علم مددکاری ایران با اشاره به اینکه باید شرایط زندگی مردم را تغییر داد تا اوضاع روحی و روانی‌ آنها بهتر ‌شود، خاطرنشان کرد: تا وقتی شرایط را تغییر ندهیم از دست کسی کاری ساخته نیست، دقیقا مانند این است که یک معتاد بهبود یافته را دوباره به همان خانواده، جامعه و شرایط خراب قبلی وارد کنیم تنها اتفاقی که می‌افتد شروع دوباره اعتیاد است چون شرایط اجتماعی را برای او تغییر ندادید و تنها به تغییر فردی او پرداخته‌اید.

وی با بیان اینکه وقتی لغت افسردگی برای مردم ما اشتباه است، گفت: درماندگی، استیصال و فرسودگی معنای درست حال امروز ماست مردم ما بیمار نیستند، تنها موضوعی که حال جامعه را تغییر می‌دهد تغییر شرایط کشور است.

اقلیما تغییر شرایط باید به صورت بنیانی باشد، افزود: مقام معظم رهبری همواره بر دو موضوع استفاده از افراد شایسته و پاسخگویی به مردم تاکید دارند اگر به همین دو اصل در طول سالیان متمادی توجه می‌شد امروز وضعیت بهتری داشتیم شایسته سالاری و متخصص بودن و پاسخگویی مدیران حلقه‌های مفقوده این جامعه است.

وی با اشاره به اینکه جامعه‌ای فعال و پویا می‌شود که افراد اشتغال داتشه باشند، افزود: بیکاری اعتماد به نفس افراد را از بین می‌برد و روان او را مختل می‌کند اما افراد شاغل احساس شادابی دارند و درصد بسیاری از مشکلات جامعه به خاطر بی‌توجهی به افراد است و کمتر می‌بینیم افراد شاغل هم در جای اصلی خود باشند و با درنظر گرفتن شایستگی آنها به کار گرفته شده باشند و همه اینها عامل آسیب‌های بعدی مانند بی‌هدفی و ناامیدی و بی‌تفاوتی است. کد خبر ۳۹۹۲۶۹

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصادنیوزاقتصادنیوز2 روز قبل
تخم مرغ، گردو، و دانههای کتان نیز حاوی مقادیر زیادی امگا۳ هستند. برای تامین این ماده معدنی مواد غذایی همچون جگر، گوشت مرغ، تخم ‌مرغ، لوبیا سبز و مغز میوه بخورید. لازم است بدانید ویتامینب در زرده تخم مرغ، سیب زمینی، آووکادو، گوشت، سبزیجات تیره رنگ و ماهی قزل آلا به وفور وجود دارد. به غیر از لبنیات، میتوانید کلسیم را از راه مصرف کلم، ماهی آزاد، ماهی ساردین، دانه چیا و کنجد به دست بیاورید. با خوردن گوشت، ماکیان و ماهی، مقادیر قابل توجهی از آهن مورد نیاز بدن تامین میشود.
رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، نتایج یک پژوهش تازه در سوئد حاکی است این تصور که تولد نوزادان از طریق سزارین باعث اضافه وزن و چاقی آنها در سال‌های بعد می‌شود، غلط بوده و در عوض این مساله به میزان زیادی به وزن مادر در ماه‌های قبل از بارداری بستگی دارد. به عبارت دیگر، اگر مادر در ماه‌های قبل از بارداری چاق باشد، فرزند وی نیز به احتمال زیاد با مشکل چاقی در سال‌های بعد دست به گریبان خواهد بود. البته این مساله به عوامل دیگری مانند مسائل ژنتیکی و زیست محیطی نیز ارتباط دارد. پیش از این برخی تحقیقات علمی از ارتباط چاقی کودکان و به دنیا آمدن آنها از طریق سزارین حکایت داشت، اما حالا مشخص شده که هیچ شواهد علمی برای اثبات این موضوع وجود ندارد. با توجه به افزایش عمل سزارین برای به دنیا آوردن نوزادان برخی کارشناسان بر این باور بودند که چنین کاری باعث تشدید چاقی نوزادان می‌شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
خیلی از کارهایی که انجام می‌دهیم یا انجام نمی‌دهیم، در زندگی مشترک باعث دوری ما و خسته‌کننده شدن رابطه می‌شود. سوال پرسیدن از شریک زندگی خود را متوقف کرده‌ایم. ما فکر می‌کنیم بعد از ۵ سال زندگی مشترک تمام ابعاد شخصیتی همسرمان را می‌شناسیم اما این یک طرز تفکر اشتباه است. کارهای شریک زندگیتان برای شما عادی شده است و از او قدردانی نمی‌کنید. اگر ارتباط ما با خودمان مثبت نباشد، بعید است در ارتباط با شریک زندگی خود ارتباط مثبتی داشته باشیم.
الفالف10 ساعت قبل
خیلی از کشورهای پیشرفته نتوانستند این طرح تحول سلامت را اجرا کنند ولی طرح تحول را حتی در این شرایط بسیار سخت اجرا کردیم. اما طرح تحول سلامت چه بود و چه پیامدهایی داشت. آنان اعلام کردند که مهمترین برنامه دولت در حوزه سلامت اجرای طرح تحول سلامت است و برنامه پزشک خانواده به نوعی به حاشیه رفت. وی افزود: مشکل تاریخی که نظام سلامت همیشه داشته، این است که رشد بودجه بخش سلامت از متوسط نرخ تورم کمتر بوده و هست. اکنون با گذشت حدود پنچ سال از شروع اجرای طرح تحول سلامت کمتر کارشناسی در حوزه سلامت از این طرح پر سر و صدا دفاع می‌کند.
ایسناایسنا1 روز قبل
چراکه علاوه بر ارتباطات دوستانه دو کشور ایران و پاکستان، در زمینه کنترل بیماری‌ها و گسترش زیرساخت‌های سلامت نیز می‌توانیم بر یکدیگر تاثیرات زیادی بگذاریم. وزیر بهداشت بیان کرد: ما در حاشیه نشست ژنو با دکتر ظفرمیرزا، وزیر بهداشت کشور پاکستان جلسات خوبی داشتیم. همچنین در اولین فرصت به کشور پاکستان آمده و در مورد همکاری‌های دوجانبه بیشتر مذاکره خواهیم کرد. وی افزود: کشور پاکستان مایل است که در زمینه توسعه زیرساخت‌ها در حوزه سلامت با کشور ایران همکاری بیشتری داشته باشد. البته نقطه ایده‌آل آنجاست که بتوانیم با تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران ارتباط برقرار کنیم و از ظرفیت سایر بخش‌ها نیز بهره بریم.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، سعید نمکی، وزیر بهداشت به مناسبت ۱۶ آذرماه روز دانشجو پیامی صادر کرد. در این پیام آمده است: با ژرف نگری در تحولات دهه‌های اخیر کشورمان نقش تاثیرگذار دانشگاه را در همه دگرگونی‌ها می‌توان دید و دانشجو به عنوان عنصری پویا، متعهد، مطالبه‌گر، آزادی‌خواه و بیدار همواره محور اصلی در این نقش آفرینی تحول گرایانه بوده است. ایستادگی دانشجو و دانشگاهیان در سالهای قبل و پس از انقلاب اسلامی، دوران دفاع مقدس و روزگار فشار تحریم‌های ظالمانه و گره گشائی از مشکلات مردم، نماد گویائی از این ادعاست. امروز بیش از همیشه ایران نیازمند شنیدن صدای حق طلبانه دانشجویان در دفاع از مرزهای پاکیزگی، عدالت گستری و آرمان‌های اصیل انقلاب اسلامی است. انتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر