آقای وزیر! مراقب باشید اشتباهات گذشته تکرار نشود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. ورزشی
آقای وزیر! مراقب باشید اشتباهات گذشته تکرار نشود

آقای وزیر! مراقب باشید اشتباهات گذشته تکرار نشود

ایسناخبرگزاری ایسنا |
از روسای فدراسیون‌ها که بگذریم، به طور حتم معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در کنار رییس کمیته ملی المپیک و وزیر ورزش هرم اصلی مدیریت ورزش قهرمانی کشور را تشکیل می‌دهند، معاونتی که به عنوان حلقه رابط در سطح ارشد ورزش قهرمانی کشور نیازمند حضور فردی متخصص، با تجربه و دارای کارنامه است چرا که در غیر این صورت باید شاهد اضافه شدن چالشی بر چالش های فعلی ورزش باشیم.

به گزارش ایسنا، ۲۰ آبان‌ماه سال جاری یعنی در فاصله حدود ۸ ماه تا آغاز رقابت‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو بود که محمدرضا داورزنی به علت نامزدی در انتخابات ریاست فدراسیون والیبال از سمت خود به عنوان معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان استعفا کرد تا یکی از اصلی‌ترین کرسی‌های ورزش ایران در حوزه قهرمانی خالی بماند، با این وجود درحالی که حدود ۲۰ روز از این استعفا می‌گذرد اما وزارت ورزش و جوانان کماکان در خصوص اصلی‌ترین معاونت خود ظاهرا به نتیجه‌ی مشخصی نرسیده است.

معاونت توسعه قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان با اهداف تببین شده‌ای در حوزه آموزش‌های پایه و استعدادیابی، مسائل مشترک مربوط به فدراسیون‌ها، برنامه‌ریزی و نظارت در حوزه ورزش قهرمانی و نیز توسعه‌ ورزش حرفه‌ای و امور باشگاه‌ها از اهمیت بسیار بالایی در ساختار وزارت ورزش و نیز جامعه ورزش کشور برخوردار بوده و به طور حتم هر فردی که قرار است در این سمت فعالیت کند علاوه بر تخصص، نیازمند تجربه بالا است و باید به این دو شاخص از سوی وزارت ورزش و جوانان مورد توجه جدی قرار گیرد.

حضور محمدرضا داورزنی در معاونت توسعه قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان کم حاشیه نبود و طی مدت حضورش در این وزارتخانه چالش‌های مختلفی را تجربه کرد. او به دلیل عملکردش در فدراسیون والیبال طی دو مرحله پاسخگوی نهادهای نظارتی بود و الان هم پرونده‌ای مفتوح در دستگاه قضایی دارد، هرچند به گفته خودش «همواره افراد مورد نظارت قرار می‌گیرند و سازمان بازرسی بعد از اینکه گزارش‌های خود از عملکرد فدراسیون‌ها را تکمیل می‌کند، پرسش‌هایی را مطرح می‌کند که باید به آن‌ها پاسخ داده شود … این به معنای جرم نیست و بلکه بحث نظارتی مطرح است و تا زمانی که یک پرونده به شعبه نرفته و به دادگاه ارائه نشود طبیعی است که اظهار نظرهای مختلفی صورت می‌گیرد.»

اما در نهایت داورزنی در بدترین مقطع زمانی ممکن یعنی در آستانه المپیک معاونت توسعه قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان را رها کرد. سوال اساسی اما این است که آیا انجام وظیفه در معاونت قهرمانی وزارت ورزش آن هم در آستانه المپیک کم از فدراسیون والیبال داشت یا اینکه معادلات قدرت در ورزش ایران با نزدیکی سال ۱۴۰۰ شرایط را به گونه دیگری رقم زد و باعث شد تا معاون وزیر ورزش صندلی‌اش را در این وزارتخانه با میز ریاست در فدراسیون والیبال عوض کند؟

در حال حاضر اما پرونده ادامه همکاری معاون سابق به دلیل استعفا و انتخاب به عنوان رییس فدراسیون والیبال بسته شده و وزارت ورزش و جوانان باید در مورد گزینش یک انتخاب صحیح و توانمند هرچه سریعتر به نتیجه برسد تا پازل مدیریتی ورزش قهرمانی ایران ۸ ماه مانده به المپیک ۲۰۲۰ تکمیل شود، انتخابی کم حاشیه تا حداقل از تکرار اتفاقات گذشته جلوگیری کند.

در سایت خبری بخوانید: خبر ورزشی جدید ایران و سایر نقاط جهان

نکته حائز اهمیت و نگران کننده در این بین اما اسامی افرادی است که به عنوان گزینه‌های وزارت ورزش و جوانان برای تصدی معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان مطرح شده و به گوش می‌رسد.

درباره برخی گزینه‌های کنونی تصدی معاونت قهرمانی باید با احتیاط بیشتری سخن گفت. به طور حتم اگر قرار باشد برخی از این افراد که نه از تجربه لازم و کافی و نه از تخصص مرتبط برخوردارند، سکان هدایت این پست مهم و کلیدی در ورزش ایران را بر عهده بگیرند، ورزش ایران در سطح قهرمانی نه تنها در مسیر درست برای موفقیت هرچه بیشتر در المپیک ۲۰۲۰ توکیو گام بر نخواهد داشت بلکه ممکن است بیش از پیش، طی مدت زمان اندک و حساس پیش رو با چالش مواجه شود و مشکلات و پرونده‌های فساد مالی دیگری در وزارت ورزش تعریف و روانه دادگاه شود.

افرادی که در گذشته به هر دلیلی از چرخه مدیریتی ورزش کنار گذاشته شده‌اند، بازگشت مجدد آنها آن هم برای پستی مهم، قطعا خطراتی را برای آسایش، آرامش و توسعه ورزش کشور به همراه خواهد داشت.

وزیر ورزش که همواره در طی سه سال حضورش در راس وزارت ورزش کمتر پاسخگوی رسانه‌ها در نشست‌های خبری بوده باید درباره انتخاب معاون جدید خود حساسیت دوچندانی به خرج دهد تا اشتباه حذف غیرعادی و یک‌باره نصرالله سجادی و گماشتن بدون‌ بررسی محمدرضا داورزنی مجددا با انتخاب فردی کم‌تجربه یا مساله‌دار، دوباره تکرار نشود.

امید است وزارت ورزش و جوانان حال که تنها کمتر از ۸ ماه به اعزام کاروان ایران به مهم‌ترین تورنمنت ورزشی دنیا باقی مانده با انتخابی شایسته شرایط را به گونه‌ای رقم بزند تا مدیری کاربلد فعالیت خود را به عنوان معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان آغاز کند و با تدبیر، مدیریت، برنامه‌ریزی صحیح و ایجاد ارتباطی مناسب بین فدراسیون‌های ورزشی و سطوح ارشد مدیریتی در وزارت ورزش و جوانان شاهد بهترین عملکرد وزرشکاران ایرانی در رقابت‌های المپیک پیش رو و توسعه و تحول در زیرساخت‌های ورزش قهرمانی کشور باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم / درخواست هواداران از بازیکنان استقلال: با پیکان بازی نکنید!

ایلناایلنا19 ساعت قبل

زرینچه: از فردوسی پور گله دارم / به عشق استقلال به کارم ادامه می‌دهم (فیلم)

ایلناایلنا15 ساعت قبل
سرپرست تیم استقلال تهران که پیش از دیدار مقابل پیکان تهران با هجمه‌های زیادی رو به رو شده بود در میکسدزون ورزشگاه آزادی احساساتی شد و درباره موضوعات مختلف صحبت کرد. سرپرست تیم فوتبال استقلال ادامه داد: من از جزئیات قرارداد استراماچونی اطلاع ندارم. من در آن لحظه اعلام کردم که خسته شده‌ام و نمی‌توانم به بازی ادامه دهم. بعد از بازی از باشگاه استقلال نظری‌جویباری، منزوی، فتح‌الله و … با من تماس گرفتند و خواستند که آخر شب به باشگاه بروم. من از ناصرخان رخصت گرفتم و اولین تمرین را بعد از آن اتفاق در زمین پیکان برگزار کردیم.

نهادینه کردن سواد حرکتی بین کودکان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای صالح رفیعی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: فعالیت‌های بدنی اساس تمرین‌های پایه ورزشی را در آینده برای افراد تشکیل می‌دهند، با توجه به تاثیر بالای ورزش در سلامتی افراد باید در راستای توسعه مهارت‌های حرکتی کودکان قرار بگیرد. ××× جامعه سواد حرکتی می‌خواهدوی گفت: در دنیا سواد حرکتی و یا همان سواد بدنی یکی از مهمترین مفهوم‌هایی است که برای ارتقاء و توسعه آن تحقیقات زیادی انجام شده و می‌شود. ××× کودک نیاز به دویدن داردرفیعی افزود: خانواده‌ها باید ذخایر حرکتی کودکان خود را در محیط‌های مختلف افزایش دهند حال می‌توان بخشی از آن را در محیط محدود خانه، و بخشی را در پارک یا فضا‌های استاندارد دیگر انجام دهند. اگر می‌خواهیم جامعه سالمی داشته باشیم باید به فعالیت بدنی اهمیت دهیم و فرهنگ ورزش، بازی و فعالیتی بدنی در سنین پایین را در کشور نهادینه کنیم. ××× استقبال کودکان از زندگی فعال و سالموی گفت: اگر با انجام بازی و ورزش اصولی مهارت‌های جسمانی کودکان بالا رود آن‌ها زندگی سالم و فعالی خواهند داشت.
تسنیمتسنیم3 ساعت قبل
وی در خصوص شانس مردانی برای کسب سهمیه از طریق مسابقات گرند اسلم گفت: سجاد واقعا بازیکن بزرگی است و توانمندی‌های خوبی دارد. مردانی با کسب مدال طلا در مسابقات سال گذشته گرند اسلم، در حال حاضر در جایگاه دوم رنکینگ گرند اسلم قرار دارد. بحث مالی مسابقات گرند اسلم نیز برای تکواندوکاران انگیزه زیادی را ایجاد می‌کند و فکر می‌کنم مردانی حتما برای کسب سهمیه المپیک نیاز به کسب مدال دارد. مسابقات ووشی چین آخرین فرصت مردانی برای کسب سهمیه خواهد بود، اما کسب سهمیه دور از دسترس نیست و او باید تمرکز و تلاش خود را انجام بدهد. اگر ما در گرند اسلم سهمیه را کسب نکنیم دیگر نمی‌توانیم در مسابقات قاره‌ای نیز سهمیه بگیریم و باید با دو سهمیه در المپیک حضور داشته باشیم.

خیز فوتسالیستها برای قهرمانی آسیا

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل

فیلم/ وضعیت قرمز در استقلال

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز21 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر