کنشگران داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی در پیشبرد صلح افغانستان چه نقشی دارند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. بین‌المللی
کنشگران داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی در پیشبرد صلح افغانستان چه نقشی دارند؟

کنشگران داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی در پیشبرد صلح افغانستان چه نقشی دارند؟

ایسناخبرگزاری ایسنا |
پس از این که ترامپ توافق‌نامه آماده شده با طالبان را امضا نکرد، شرایط برای دستیابی به صلح در هاله‌ای از ابهام ماند، در این مدت نمایندگانی از طالبان سفرهایی به روسیه، پاکستان و ... داشتند و مجددا بحث مذاکرات صلح به میان آمد، اما طی روزهای اخیر رئیس جمهور ‌آمریکا در سفر غیر منتظره خود به افغانستان مجدد تمایل آمریکا برای پیشبرد مذاکرات صلح را مطرح کرد.

جعفر حق‌پناه، استاد مدعو دانشگاه تهران در این زمینه معتقد است در سطح منطقه همه کنشگران نگاه یکپارچه‌ای به موضوع مذاکرات صلح ندارند.

این استاد دانشگاه در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر این‌که در حاضر مساله افغانستان یکی از بین‌المللی‌ترین مسائل در دنیا شناخته می‌شود و بازیگران بزرگ بین‌المللی و منطقه‌ای در آن ذی نفع هستند، اظهار کرد: البته بعد بین‌المللی و منطقه‌ای این مساله نباید ما را از این غافل کند که بدانیم چقدر این مساله ابعاد داخلی بسیار جدی دارد و نهایتا باید در داخل افغانستان تعیین تکلیف شود.

وی با بیان این‌که کنشگران داخلی نقش بسیار موثر و تعیین کننده‌ای در این ارتباط دارند، گفت: هیچ‌گونه توافقی خارج از افغانستان بدون درنظر داشتن واقعیات و شرایط اجتماعی، سیاسی و داخلی افغانستان و نقش و نفوذ گروه‌های مختلف قومی -مذهبی و زبانی و اقشار مختلف به نتیجه نمی‌رسد، البته که راه حل را باید در مذاکرات بین‌الافغانی دانست.

مسئول میز مطالعات افغانستان انجمن علوم سیاسی ایران همچنین بیان کرد: اکنون این مساله به قدری دچار پیچیدگی و دشواری شده که با وجود اهمیت و فوریت آن به آخرین گام تبدیل شده است، یعنی در همین مذاکرات صلح هم ابتدا صحبت از توافق آمریکا و طالبان برای این بود که عملیات علیه آمریکا و متحدانش را به حداقل برسانند و همچنین مساله خروج نیروهای خارجی مطرح شد و موضوع آتش بس و مذاکرات بین‌الافغانی گام آخر برای مطرح شدن است.

حق پناه خاطرنشان کرد: تمام این مسائل ناشی از پیچیدگی بسیار زیاد موضوع و فاصله فوق‌العاده عمیق که بین دو طرف منازعه یعنی طالبان با دولت مرکزی در کابل وجود دارد، می‌باشد، لذا بعید به نظر می‌رسد که به این زودی‌ها امکان آشتی و نزدیک کردن این دو وجود داشته باشد و علیرغم تلاش‌هایی که صورت گرفته بعید است و نهایتا در صورتی که دو گام اولیه برداشته شود و نیروهای خارجی از این کشور بیرون روند، باز هم اتفاق ویژه‌ای رخ نمی‌دهد چون شکاف عمیق سیاسی در افغانستان وجود دارد.

وی در ادامه گفت: ‌ به دنبال انتخابات مبهم در افغانستان، همچنان مساله آینده ساختار سیاسی این کشور را نامعلوم نگه داشته و جناح‌های درون قدرت را بیشتر از هم دور کرده است، فکر می‌کنم در این شرایط بعید است به این راحتی، حتی کنشگری مانند آمریکا بتواند این فاصله‌ها را از بین ببرد و اجماع و وحدت در کابل ایجاد کند و مهم تر این‌که دو طرف را مجاب کند که پای میز مذاکره بنشینند، به خصوص این مساله که از ناحیه طالبان بسیار دور از ذهن‌ می‌رسد.

این استاد دانشگاه در مورد نقش کشورهای همسایه در پیشبرد صلح در افغانستان و همچنین پی‌گیری این مساله در سطح بین‌المللی گفت: تصور می‌کنم همان شبه بن‌بستی که در سطح داخلی وجود دارد عملا در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی نیز به همان شکل است یعنی در سطح منطقه همه کنشگران نگاه یکپارچه‌ای به موضوع مذاکرات صلح ندارند مثلا از طرفی پاکستان و چین یک نگاه نزدیک‌تر به طالبان دارند، در مقابل ایران، هند و روسیه قائل به جایگاه دولت مرکزی هستند و اساسا مذاکرات را بین‌الافغانی تعریف می‌کنند.

مسئول میز مطالعات افغانستان انجمن علوم سیاسی ایران ادامه داد: در سطح بین‌المللی نیز همین مشکل وجود دارد، یعنی آمریکا به تنهایی و بدون در نظر داشتن ملاحظات بقیه کنشگران دنبال پیشبرد پروسه صلح است، در نتیجه علاوه بر این‌که مشکلات قبلی وجود دارد، چالش دیگری هم می‌توان به آن اضافه کرد که بین رویکردهای منطقه و بین‌المللی در افغانستان شاهد اجماع و هماهنگی نیستیم، شاید علت این همه سرمایه‌گذاری‌های پر هزینه در افغانستان طی سال‌های بعد از ۲۰۰۲ که تاکنون به نتیجه نرسیده این بود که نوعی رویکرد یکجانبه‌گرایی از جانب آمریکا دنبال شده و ملاحظات بازیگران منطقه عملا نادیده انگاشته شده است.

وی افزود: بنابراین تا زمانی که این گسست‌ها در سطح منطقه و بین‌المللی وجود داشته باشد، روند پروسه صلح طولانی‌ خواهد بود زیرا عملا به نوعی همه یکدیگر را خنثی می‌کنند و توان بر هم زدن نقشه حریف را دارند. البته تنها چیزی که باقی می‌ماند این است که هیچ کنشگری خواهان تشدید منازعه و هزینه‌کردن در افغانستان نیست. علاوه بر این هیچ کنشگری باور ندارد که می‌تواند به تنهایی مساله افغانستان را فیصله دهد، در واقع منطقه یارگیری بر همین اساس یعنی تا حدی جا خالی دادن و احاله هزینه‌ها به سایر کنشگران تعریف می‌شود.

این استاد دانشگاه در بخش دیگری از این گفت‌وگو ابراز کرد: نکته مهم این است که موقعیت افغانستان به‌گونه‌ای است که بر خلاف عراق مداخله وهزینه در آن خیلی آورده ملموس اقتصادی و حتی ژئوپلیتیک پایداری نمی‌تواند داشته باشد و یا از منابع نفت آنچنانی یا سایر منابع زیر زمینی که خیلی سهل الوصول در اختیار قرار بگیرد برخوردار نیست که با منافع زیادی از آن‌ها بشود استفاده کرد. به نظر می‌رسد همین مساله بسیاری از کنشگران را بی‌میل می‌کند به این‌که بخواهند سرمایه‌گذاری انبوه و عمده‌ای داشته باشند، در نتیجه فکر می‌کنم که این دور باطل لااقل در میان مدت باقی خواهد بود و نباید انتظار داشت اتفاق ویژه‌ای در افغانستان رخ دهد.

وی یادآور شد: مبهم بودن نتیجه انتخابات تابع سایر ابهامات مطرح شده در این حوزه است، شاید منفعت خیلی از بازیگران چه در داخل یا خارج همین باشد که این اوضاع ادامه پیدا کند، زیرا به هر حال خیلی سخت است که بتوانیم از دولت ‌آینده توقع داشته باشیم کار بزرگی انجام دهد، شاید برخی از مسائل در این دوره گذار و ابهام بهتر به نقاط جدی و تعیین‌کننده‌ای برسد که در اجرا شاهد ساز و کار دیگری باشیم.

این استاد دانشگاه در پایان گفت: به همین دلیل شاهدیم که برخی خواهان تعلیق انتخابات بودند تا پروسه صلح به نتیجه برسد، اکنون هم برخی معتقدند انتخابات به دور دوم کشیده شود و همین وضعیت ادامه یابد تا بقیه موضوعات به نقاط روشن‌تری برسد که البته همه این‌ها دشواری‌ها و مخالفت‌های خودش را خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش روزنامه عرب تایمز، کاهش تولید نفت اوپک و متحدانش، تصمیم دشواری بود که تنها از سوی عربستان و با هدف تثبیت قیمت نفت اتخاذ شد، زیرا این به آن معناست که ممکن است عربستان وادار شود کل بار کاهش تولید را از سال آینده میلادی یا حتی پیش از آن به دوش بکشد. بی‌گمان این نگرانی نیز وجود دارد که افزایش تولید نفت دیگر کشورهای غیر عضو اوپک موجب خواهد شد توازن بازار نفت به هم بخورد و بازار با عرضه مازاد روبه‌رو شود. احتمال بالاتر این است که قیمت نفت پایین خواهد رفت، اما امید است که به کمتر از رقم جادویی ۶۰ دلار نرسد. اوپک و روسیه، اشاره‌ای به قیمتی خاص برای نفت نکردند و تنها اعلام کردند بازار نفت به توازن و حذف نفت مازاد نیازمند است. عربستان تا چه زمان بار اضافی کاهش تولید نفت را به دوش می‌کشد، در شرایطی که می‌داند با افزایش قیمت نفت، پایبندی اعضای اوپک و متحدانش به سهمیه تولید، دشوارتر می‌شود؟ احتمالا این مسئله را در پایان سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی در می‌یابیم.
الفالف18 ساعت قبل
شهروندان معترض در میدان‌های اصلی شهرها تجمعات آرام برگزار کردند و خواستار اصلاحات واقعی در عرصه سیاست و اقتصاد بودند اما به تدریج ناآرامی‌ها شروع شد و خسارت هایی به اموال عمومی، خصوصی، دولتی و مراکز نظامی وارد آمد. در عراق مرجعیت به صورت ویژه مورد احترام مردم است و معترضان هم به درخواست برای فاصله گرفتن از هرگونه آشوب لبیک گفتند و در بیشتر شهرها تجمعات آرام را با کمترین درگیری برگزار و مدیریت کردند. البته با افزایش دامنه آشوب آفرینی‌ها در شهرهای کربلا، ناصریه و بغداد پرده‌ها نیز یکی پس از دیگری کنار رفت و ماهیت جریان خشونت طلب که در میان جمعیت معترضان نفوذ و ایجاد درگیری می‌کرد برای همگان مشخص شد. جمعه شب زمانی که افراد مسلح نقاب دار به معترضان در میدان «الخلانی» و پل «سنک» در نزدیکی میدان التحریر حمله و دهها تن را شهید و زخمی کردند سناریوی گروه‌های خشونت طلب برای فرار از شکست مشخص شد. بدون شک درگیری‌های جمعه شب در میدان «الخلانی» و پل «سنک» هم ادامه همین سناریوی است که هدف نهایی آن خون ریزی‌های بیشتر، انهدام ساختار سیاسی و ایجاد جنگ داخلی تمام عیار در عراق است.

نمایش کیف هسته‌ای پوتین در تلویزیون دولتی روسیه (+عکس)

4+
عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ در این دوره از برگزاری نمایشگاه، تولید کنندگان هجده کشور جهان از جمله اسپانیا، فرانسه ‏, آلمان، آمریکا، تایوان، هند، چین، کره جنوبی، روسیه، ایتالیا، سوئد، ترکیه، امارات، یونان، عراق، افغانستان، آذربایجان … شرکت کرده است. در این نمایشگاه که در نوع خود به عنوان بزرگترین رویداد سالیانه حوزه صنعت رنگ و زرین در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود بیش از ۲۴۰ تولید کننده داخلی و ۵۵ شرکت خارجی حضور دارند. تولید رنگ در ایران با قدمتی بیش از ۸۰ سال، حدود ۵۰ میلیون تن است که البته هم اکنون این صنعت با نیمی از ظرفیت اسمی خود فعالیت می‌کنند. هم اکنون سهم صادرات کشور از سه محصول رنگ، رزین و چسب، سالانه حدود ۱۸۰ میلیون دلار است و مهمترین مقاصد صادراتی ایران کشور‌های افغانستان، پاکستان، کویت، عراق، ترکمنستان، تاجیکستان و قزاقستان است.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
به گزارش نامه نیوز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی توئیتری با انتقاد از رسانه‌هایی که او را مسخره می‌کنند نوشت: «من کشور‌های ناتو را مجبور کردم تا سالانه ۵۳۰ میلیارد دلار بیشتر پرداخت کنند و آمریکا مبلغ کمتری را پرداخت کند. وقتی به خانه (آمریکا) آمدم، دیدم رسانه‌های جعلی دارند من را مسخره می‌کنند. فکر نمی‌کردم چنین چیزی ممکن باشد.» ترامپ، پیش از این در پیامی دیگر خود کره شمالی را تهدید به از دست دادن تمام چیز‌هایی کرد که دارد. ترامپ در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی فرد بسیار باهوشی است. او نمی‌خواهد روابط ویژه خود با رئیس‌جمهور آمریکا را از دست بدهد یا در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر مداخله کند.»

نظرها

اخبار بیشتر