منشأ بوی بد اطراف فرودگاه جنوب تهران مشخص شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایران‌جیب
  4. اجتماعی

منشأ بوی بد اطراف فرودگاه جنوب تهران مشخص شد

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب |
اگرچه تا کنون رئیس جمهور بارها به نهادهای مربوطه شامل وزارت کشور، شهرداری تهران، شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، استانداری تهران ...

اگرچه تا کنون رئیس جمهور بارها به نهادهای مربوطه شامل وزارت کشور، شهرداری تهران، شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، استانداری تهران، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی و چند دستگاه دیگر دستور داده تا برای رفع بوی نامطبوع اطراف فرودگاه امام خمینی (ره) اقدام کنند، اما این آلودگی زیست محیطی همچنان مشام مسافران ایرانی و خارجی را آزار می‌دهد؛ این در حالی است که بیشترین گردشگران خارجی ورودی به ایران از فرودگاه امام خمینی (ره) و ۳۰ کیلومتر انتهایی آزادراه قم-تهران وارد پایتخت می‌شوند که بعضا در میان آنها مقامات خارجی و دیپلمات‌های کشورهای مختلف نیز وجود دارد.

شدت آزاردهندگی بوی نامطبوع در این مسیر خصوصا در نیمه دوم سال که پدیده وارونگی و پایداری جوی سبب افزایش غلظت مواد آلاینده و همچنین تشدید نامطبوع بودن این بو می‌شود، به حدی بود که در قانون بودجه سال گذشته (۹۷) در بند ۵۹ جدول ۹ (جدول هزینه‌های متفرقه) رقم ۱۰۰ میلیارد تومان برای رفع آلایندگی بوی نامطبوع اطراف فرودگاه امام خمینی (ره) اختصاص داده شد که به گفته فرماندار شهرستان ری، ۷۰ میلیارد تومان از این رقم در سال گذشته تخصیص داده شد و در سال جاری نیز مابقی این رقم به تدریج تخصیص داده شده است.

بوی زباله یا بوی دامداری؟

با وجود هزینه کرد ۱۷۰ میلیارد تومانی برای رفع بوی نامطبوع اطراف فرودگاه امام خمینی (ره) این بو همچنان باقی مانده است. به خصوص که در پروژه پژوهشی مشترکی که سازمان حفاظت محیط زیست و شهرداری تهران انجام داده‌اند، بیشترین سهم آلایندگی و ایجاد بوی بد در کیلومتر ۳۰ آزادراه تهران-قم را مراکز دامپروری منطقه با ۴۸ درصد آلایندگی به خود اختصاص داده‌اند؛ اما بسیاری از مسافران معتقدند بویی که در این منطقه به مشام می‌رسد، بوی دپوی زباله منطقه آرادکوه است و شباهتی به بوی متصاعد از دامداری‌ها ندارد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان | اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

به خصوص که یک عضو شورای شهر تهران نیز معتقد است منشأ این بوی نامطبوع، وجود دپوی زباله آرادکوه در آزادراه تهران-قم بوده و باید تا ۱۰۰ کیلومتر دورتر از محل فعلی منتقل شود که این اقدام قطعا با افزایش عوارض پسماند شهروندان تهرانی همراه خواهد بود.

مدیرعامل فرودگاه امام (۲۷ شهریور ۹۷): بخش زیادی از بوی بد اطراف فرودگاه از بین رفته است

علی رستمی مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) نیز در گفت وگویی که اواخر شهریور ماه سال گذشته با خبرنگار مهر درباره پیگیری مدیران این فرودگاه برای رفع بوی نامطبوع بخشی از آزادراه تهران-قم تا پیش از ورودی فرودگاه داشته‌اند، اظهار کرد: ما پیگیری‌های زیادی با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صنعت، معدن و تجارت داشتیم و بخش زیادی از صنایع مولد بوی نامطبوع از این منطقه خارج شدند؛ در نتیجه، بخش زیادی از بوی بدی که در منطقه وجود داشت، از بین رفته است.

نتایج پژوهش اخیر: سهم آلایندگی آرادکوه ۲۰ درصد، دامپروری‌ها ۴۸ درصد

در تحقیقات مشترک سازمان حفاظت محیط ریست و شهرداری تهران که اخیرا نتایج آن منتشر شده، بیش از ۸۹ کانون برای ایجاد بو شناخته و ۸ منبع تولید بو مشخص شده است. بر اساس این تحقیق، تعداد نقاط تخلیه فاضلاب ۸۱ نقطه، دامداری‌ها ۲۷ واحد، ۱۳ کشتارگاه، ۶ واحد مرغداری، ۲ مرکز دفن و پردازش پسماند، ۸ تصفیه‌خانه فاضلاب، ۲۵ واحد صنعتی بوزا و پسماندسوزی‌های صنعتی و کشاورزی نیز سطح محدوده منشأ بو تعیین شده‌اند.

در این پژوهش اعلام شده که دپوی زباله آرادکوه تنها ۲۰٫۲ درصد در تولید بوی نامطبوع منطقه جنوب تهران تأثیر دارد؛ فاضلاب‌های منطقه سهم ۲۸٫۷ درصدی و مجتمع‌های دامپروری نیز ۴۸ درصد در ایجاد بوی نامطبوع تأثیر دارند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بهره برداری از بزرگراه شهید نجفی رستگار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مرحله‌ی نخست این طرح بزرگراه امام رضا را به آزادگان متصل و بار ترافیکی مناطق ۱۵ و ۲۰ را روان می‌کند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرحله دوم این بزرگراه به مسافت چهارکیلومتر پایان امسال به بهره برداری می‌رسد.

گفتگوی صریح دانشجویان با رئیس دستگاه قضا

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رئیس قوه قضائیه همچنین تاکید کرد که جریان دانشجویی همواره باید دلداده نظام و انقلاب باشد و در زمینه هر اشکالی در کشور احساس مسئولیت کند.

اکثر نقاط کشور بارانی شد

مازن آنلاینمازن آنلاین2 روز قبل
وضعیت آب و هوا ۱۶ آذر؛ پیام مازند - طبق پیش بینی کارشناس هواشناسی امروز اکثر نقاط کشور شاهد بارش باران هستیم که در ارتفاعات به صورت برف خواهد بود و این سامانه ار فردا به سمت شرق کشور می‌رود. دریافت ۱۹ MB

امکان صادرات روزانه ۲۵ تا ۳۰ میلیون لیتر بنزین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سخنگوی اتحادیه صادر کنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان این که هم اکنون بازار بسیار خوبی در کشور‌های همسایه برای فرآورده‌های نفتی کشور بوجود آمده است، افزود: هم اکنون ما روزانه ۱۱۵ میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنیم که پیش بینی می‌شود ۶۰ تا ۶۵ میلیون لیتر آن به صورت سهمیه‌ای و ۲۰ میلیون لیتر آن به صورت آزاد در داخل عرضه شود بنابراین حدود ۳۰ میلیون لیتر بنزین مازاد خواهیم داشت که می‌توان آن را برای صادرات عرضه کرد. آقای حسینی با بیان این که صادرات فرآورده‌های نفتی مشکلات صادرات نفت خام را ندارد گفت: صادرات فرآورده‌ها به دلیل این که از طریق مرز‌های زمینی به کشور‌های همسایه انجام می‌شود راحت‌تر است و معمولا خریداران ما عمدتا بخش خصوصی هستند که تحریم‌های آمریکا بر آن‌ها اثرگذار نیست. وی تصریح کرد: با صادرات فرآورده‌های نفتی می‌توان بخشی از کمبود منابع ارزی کشور که به دلیل ایجاد مشکلات در صادرات نفت خام بوجود آمده، جبران کرد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی رضا پدیدار، درگفتگو اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما افزود: در صنایع بالادستی نفت، ۵۰ شرکت فعال داریم که بیش از ۳۰ تای آن‌ها در اختیار بخش خصولتی است. رئیس شورای سیاستگذاری نخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفتنمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت برگزار می‌شودنخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت ایران به همت بخش خصوصی در تهران برگزار خواهد شد.

فیلم | جنجال و درگیری فیزیکی در سخنرانی قالیباف در دانشگاه علامه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز22 ساعت قبل
اقتصادنیوز: محمد باقر قالیباف ساعتی قبل از حضور در وزارت کشور برای ثبت نام در انتخابات مجلس و صدور بیانیه انتقادی درباره سیاست‌های دولت در دانشگاه علامه طباطبایی سخنرانی داشت. جایی که جنبش پر سر و صدای عدالتخواه میزبان بود بود و از پمپ بنزین روی سن استفاده کرده بودند اما عدم اجازه به دانشجویان برای طرح پرسش‌های‌شان این سخنرانی را به جنجال و کمی درگیری فیزیکی و هول دادن همدیگر کشاند.

تماشا کنید: وزیری که مردم را زمین زد / چرا روحانی باید رحمانی وزیر صمت را عزل کند؟

انتخابانتخاب19 ساعت قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ ۲۴ آبان ۹۸، درست در همان روز افزایش قیمت بنزین، وزیر صنعت تاکید کرد دلیلی برای افزایش قیمت بنزین وجود ندارد. او پس از آن نیز چند بار دیگر همین موضوع را تکرار کرد، اما واقعیت بازار در همین مدت کوتاه نشان می‌دهد قیمت‌ها متاثر از گرانی بنزین افزایش یافته‌اند. در چنین شرایط خاصی از نظر اقتصادی، چه اصراری بر ادامه کار این وزرا وجود دارد و چرا روحانی دست به تغییر در کابینه نمی‌زند؟

نظرها

اخبار بیشتر