ارقام کلیدی در بودجه ۹۹
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایران‌جیب
  4. اقتصادی

ارقام کلیدی در بودجه ۹۹

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب |
متفاوت‌ترین لایحه بودجه در 70 سالی که از نظام برنامه‌ریزی ایران می‌گذرد، قرار است روز یکشنبه هفته آینده راهی مجلس شود.
ارقام کلیدی در بودجه ۹۹ - 0

متفاوت‌ترین لایحه بودجه در ۷۰ سالی که از نظام برنامه‌ریزی ایران می‌گذرد، قرار است روز یکشنبه هفته آینده راهی مجلس شود.

این روزها چراغ‌های سازمان برنامه و بودجه در میدان بهارستان تا پاسی از شب روشن است تا آخرین تغییرات ارقام لایحه دوسالانه بودجه ۱۳۹۹ -۱۴۰۰ در موعد مقرر به مجلس برسد. براساس قانون، دولت هر ساله باید ۱۵ آذر ماه لایحه بودجه سال بعد را به نمایندگان مجلس بدهد. اما با توجه به مصادف شدن روز ۱۵ آذر با تعطیلی روز جمعه، تقدیم لایحه بودجه به هفته بعد موکول می‌شود. با توجه به این که در روز شنبه مجلس جلسه ندارد، بنابراین به نظر می‌رسد لایحه در روز یکشنبه یعنی ۱۷ آذرماه به بهارستان برود.

پس از نامه مقام معظم رهبری درخصوص ضرورت اصلاح ساختار بودجه به عنوان یکی از چالش‌های مهم اقتصاد ایران، دولت از آذرماه سال گذشته تدوین برنامه خود را با کمک کارشناسان و دانشگاهیان آغاز کرد و در نهایت در ابتدای سال‌جاری از کلیات آن رونمایی کرد.

براساس این کلیات لایحه بودجه سال آینده تفاوت‌های اساسی با لوایح پیشین دولت دارد. مهمترین تفاوت لایحه بودجه سال آینده با قبل قطع وابستگی بودجه جاری به نفت است. براین اساس بودجه جاری کشور که سهم عمده‌ای از کل بودجه عمومی کشور دارد، از نوسانات احتمالی نفت در امان خواهد بود. اما همچنان قرار است درآمدهایی که از فروش نفت به دست می‌آید صرف پیشرفت طرح‌های عمرانی شود.

تفاوت دیگری که لایحه بودجه سال آینده با سال‌های قبل دارد این است که لایحه ۹۹ برای نخستین بار به صورت دوسالانه تدوین شده است. البته این به معنای این نیست که بودجه سال‌های ۱۳۹۹ -۱۴۰۰ به صورت یکجا تدوین و به تصویب برسد. درواقع لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ همانند سال‌های قبل به صورت کامل و جداگانه تقدیم مجلس می‌شود و کلیات بودجه سال ۱۴۰۰ نیز به اطلاع نمایندگان می‌رسد. برهمین اساس سومین ویژگی لایحه بودجه سال آینده یا همان «غلتان» بودن آن نمایان می‌شود. غلتان بودن بودجه به این معناست که بودجه انعطاف پذیری بالایی دارد و در صورت تغییر شرایط می‌توان اعداد و ارقام آن را اصلاح و به روز کرد.

اعداد و ارقامی که در لایحه بودجه جا می‌گیرد

براساس اعلام مسئولان سازمان برنامه و بودجه بخشی از اعداد و ارقام لایحه بودجه سال آینده تفاوت چندانی با بودجه اصلاح شده امسال نخواهد داشت. بنابراین پس از اصلاح بودجه امسال که منابع ۴۴۸ هزار میلیارد تومانی به ۳۱۰ هزار میلیارد تومان کاهش یافت، در بودجه ۹۹ نیز منابع عمومی بودجه در همین حد خواهد بود.

درآمد نفتی بودجه ۹۹

درآمدهای نفتی نیز در لایحه بودجه سال آینده طبق گفته محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه بین ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار خواهد بود که با رقم اصلاح شده بودجه سال‌جاری تفاوت چندانی ندارد. در بودجه سال ۹۷ میزان صادرات روزانه نفت ۴٫۲ میلیون بشکه در روز، نرخ فروش هر بشکه نفت خام ۵۵ دلار و قیمت هر دلار ۳۵۰۰ تومان تصویب شد.

در وبسایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

اما در بودجه سال‌جاری سقف روزانه صادرات نفت به ۱٫۵ میلیون بشکه با قیمت ۵۴ دلار برای هر بشکه رسید که نرخ تسعیر ارز در آن ۵ هزار و ۷۰۰ تومان لحاظ شد که بدین ترتیب درآمد دلاری صادرات نفت به ۲۷ میلیارد دلار می‌رسد.. ولی پس از اصلاح بودجه و کاهش سقف فروش نفت به روزانه ۳۰۰ هزار بشکه این رقم به حدود ۱۰ میلیارد دلار رسید. البته دراین سال نرخ تسعیر ارز نیز به حدود ۸ هزار تومان افزایش یافت.

حال درلایحه بودجه سال آینده دولت صادرات روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت با قیمت هر بشکه ۵۲ دلار را پیشنهاد داده است. بدین ترتیب درصورتی که این اعداد و ارقام نهایی باشد درآمد روزانه فروش نفت به ۲۶ میلیون دلار می‌رسد که در یک سال حدود ۹٫۵ میلیارد دلار می‌شود.

نرخ دلار در بودجه ۹۹

طبق مصوبه اخیر هیأت وزیران تأمین تمام کالاهای اساسی و دارو با همان نرخ ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی انجام خواهد شد. این درحالی است که گمانه زنی‌ها نشان می‌دهد که مابقی مصارف ارزی یعنی به غیر از کالاهای اساسی بر مبنای نرخ ارز نیمایی که هم‌اکنون در حدود ۱۱ هزار تومان است محاسبه خواهد شد. البته با توجه به این که بخش عمده ارز مصرفی صرف تأمین کالاهای اساسی می‌شود، بنابراین نرخ غالب ارز درهمین حدود باید باشد.

۶۷ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی

براساس برآوردهای صورت گرفته سهم طرح‌های عمرانی از بودجه سال آینده حدود ۶۷ هزار میلیارد تومان خواهد بود که نسبت به رقم ۶۰ هزار میلیارد تومانی سال‌جاری رشد ۷ هزار میلیارد تومانی دارد. البته همانگونه که نوبخت پیش از این اعلام کرده بود، درکنار این رقم شرکت‌های دولتی نیز ۲۰۰ هزار میلیارد تومان در طرح‌های عمرانی سرمایه‌گذاری می‌کنند که بدین ترتیب رقم قابل توجهی برای پیشرفت طرح‌های عمرانی کشور هزینه خواهد شد. این درحالی است که طرح‌های عمرانی سهم و نقش پررنگی در ایجاد اشتغالزایی و همچنین رونق اقتصاد دارد.

علاوه براین باتوجه به نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی که برای دلار تعیین شده است، تمام درآمد حاصل از فروش نفت یعنی ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار صرف اجرای طرح‌های عمرانی می‌شود.

توزیع یارانه‌ها میان مردم

همواره یارانه‌ها نیز یکی از ارقام کلیدی لوایج بودجه محسوب می‌شود. براساس اعلام رئیس سازمان برنامه و بودجه حدود ۳۰۲ هزار میلیارد تومان یارانه آشکار برای سال آینده پیش‌بینی شده است که ۱۸۶ هزار میلیارد تومان آن به صورت نقدی و غیرنقدی میان خانواده‌ها توزیع می‌شود. بدین ترتیب به نظر می‌رسد درآمدهایی که از محل حذف یارانه‌های پنهان و نقدی حاصل می‌شود در بودجه عمومی دولت دیده نمی‌شود و تقریبا تمام آن بازتوزیع خواهد شد. / روزنامه ایران

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

امکان صادرات روزانه ۲۵ تا ۳۰ میلیون لیتر بنزین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سخنگوی اتحادیه صادر کنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان این که هم اکنون بازار بسیار خوبی در کشور‌های همسایه برای فرآورده‌های نفتی کشور بوجود آمده است، افزود: هم اکنون ما روزانه ۱۱۵ میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنیم که پیش بینی می‌شود ۶۰ تا ۶۵ میلیون لیتر آن به صورت سهمیه‌ای و ۲۰ میلیون لیتر آن به صورت آزاد در داخل عرضه شود بنابراین حدود ۳۰ میلیون لیتر بنزین مازاد خواهیم داشت که می‌توان آن را برای صادرات عرضه کرد. آقای حسینی با بیان این که صادرات فرآورده‌های نفتی مشکلات صادرات نفت خام را ندارد گفت: صادرات فرآورده‌ها به دلیل این که از طریق مرز‌های زمینی به کشور‌های همسایه انجام می‌شود راحت‌تر است و معمولا خریداران ما عمدتا بخش خصوصی هستند که تحریم‌های آمریکا بر آن‌ها اثرگذار نیست. وی تصریح کرد: با صادرات فرآورده‌های نفتی می‌توان بخشی از کمبود منابع ارزی کشور که به دلیل ایجاد مشکلات در صادرات نفت خام بوجود آمده، جبران کرد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی رضا پدیدار، درگفتگو اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما افزود: در صنایع بالادستی نفت، ۵۰ شرکت فعال داریم که بیش از ۳۰ تای آن‌ها در اختیار بخش خصولتی است. رئیس شورای سیاستگذاری نخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفتنمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت برگزار می‌شودنخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت ایران به همت بخش خصوصی در تهران برگزار خواهد شد.

فیلم | جنجال و درگیری فیزیکی در سخنرانی قالیباف در دانشگاه علامه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز22 ساعت قبل
اقتصادنیوز: محمد باقر قالیباف ساعتی قبل از حضور در وزارت کشور برای ثبت نام در انتخابات مجلس و صدور بیانیه انتقادی درباره سیاست‌های دولت در دانشگاه علامه طباطبایی سخنرانی داشت. جایی که جنبش پر سر و صدای عدالتخواه میزبان بود بود و از پمپ بنزین روی سن استفاده کرده بودند اما عدم اجازه به دانشجویان برای طرح پرسش‌های‌شان این سخنرانی را به جنجال و کمی درگیری فیزیکی و هول دادن همدیگر کشاند.

تماشا کنید: وزیری که مردم را زمین زد / چرا روحانی باید رحمانی وزیر صمت را عزل کند؟

انتخابانتخاب18 ساعت قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ ۲۴ آبان ۹۸، درست در همان روز افزایش قیمت بنزین، وزیر صنعت تاکید کرد دلیلی برای افزایش قیمت بنزین وجود ندارد. او پس از آن نیز چند بار دیگر همین موضوع را تکرار کرد، اما واقعیت بازار در همین مدت کوتاه نشان می‌دهد قیمت‌ها متاثر از گرانی بنزین افزایش یافته‌اند. در چنین شرایط خاصی از نظر اقتصادی، چه اصراری بر ادامه کار این وزرا وجود دارد و چرا روحانی دست به تغییر در کابینه نمی‌زند؟

لامبورگینی و مدلی که فقط یک دستگاه از آن موجود است! (+تصاویر)

9+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، در اولین اقدام سیاسی میان ایران و آمریکا از زمان روی کار آمدن ترامپ، امروز ژیو وانگ تبعه آمریکایی متهم به جاسوسی که اخیرا مورد عفو قرار گرفته بود با دکتر مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی ربوده شده توسط دولت آمریکا معاوضه شد. بر اساس این گزارش، برایان هوک در سوئیس او را از دولت این کشور تحویل گرفته است.

کمیاب‌ترین «مار سمی» معرفی شد/ خودرویی که فقط ۲۵۰ دستگاه خواهد بود! (+تصاویر)

18+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر