مذاکرات صلح آمریکا و طالبان؛ چه امتیازاتی در حال رد و بدل شدن است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. بین‌المللی

مذاکرات صلح آمریکا و طالبان؛ چه امتیازاتی در حال رد و بدل شدن است؟

ایلناخبرگزاری ایلنا |
در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح طالبان با آمریکا، این گروه به موقعیتی دست خواهند یافت که بر وضعیت داخلی افغانستان و همچنین بر منطقه تاثیرات قابل توجهی خواهد داشت.

مذاکرات صلح آمریکا و طالبان؛ چه امتیازاتی در حال رد و بدل شدن است؟ - 1

به گزارش ایلنا، دونالد ترامپ در سفر اخیر خود به افغانستان و در جمع نیروهای نظامی آمریکایی در پایگاه بگرام از آمادگی برای شروع مجدد مذاکرات صلح با طالبان پرده برداشت. مذاکرات صلحی که پس از برگزاری ۹ دور آن در قطر، در آخرین مراحل ابتر ماند و توسط آمریکا متوقف شد. آمریکا علت توقف مذاکرات را انجام اقدام تروریستی از سوی طالبان که منجر به کشته شدن یک سرباز آمریکایی شد، اعلام کرد.

استراتژی آمریکا در رابطه با مذاکرات صلح با طالبان مشخص است. آمریکا از ۱۸ سال پیش که واقعه ۱۱ سپتامبر به وقوع پیوست، ناچار شده است که برای ممانعت از حاکمیت مجدد طالبان بر افغانستان و احتمال انجام اقدام مشابه آنچه در۱۱ سپتامبر اتفاق افتاد، شماری از نیروهای نظامی خود را در این کشور مستقر کند. این اقدام هزینه‌های مالی و جانی هنگفتی برای آمریکا به همراه داشته است، به طوریکه ترامپ، جنگ افغانستان را یک جنگ تحمیلی خوانده که میلیاردها دلار خسارت به کشورش وارد کرده است. وی تلاش دارد تا با رسیدن به یک توافق صلح با طالبان، از بار هزینه‌های مادی و جانی در افغانستان خلاص شود.

اما هدف طالبان از مذاکرات صلح با آمریکا چیست و آنها بدنبال کسب چه امتیازی هستند؟

آنچه که از مذاکرات صلح طالبان و آمریکا مشخص شده، این است که در قبال تضمین‌های امنیتی از سوی طالبان، آمریکا از افغانستان عقب‌نشینی خواهد کرد یا به عبارتی دیگر، نیروهای نظامی خود را از این کشور خارج خواهد کرد. واقعیت این است که استراتژی طالبان در افغانستان، تشکیل امارت اسلامی است. این گروه در مذاکرات خود با حکومت داخلی و کشورهایی که دخیل در مذاکرات صلح افغانستان هستند، استراتژی خود را مخفی نمی‌کند. نه حکومت داخلی و نه کشورهای دخیل در مذاکرات صلح، به هیچ‌وجه زیر بار این استراتژی نرفته و تشکیل یک امارت اسلامی در افغانستان را غیر قابل قبول می‌دانند.

حال باید دید که سیاست آمریکا در قبال تشکیل امارت اسلامی در افغانستان چیست. آمریکا که یک بار از وجود یک حکومت با معیارهای امارت اسلامی در افغانستان، ضربه سنگینی خورده، آیا حاضر است به تشکیل مجدد امارت اسلامی در افغانستان تن دهد؟ واقعیت این است که همین که آمریکا حاضر به عقب نشینی از افغانستان شده، ریسک حاکمیت مجدد طالبان بر افغانستان را قبول کرده است.

آمریکا اگرچه در گذشته از وجود حکومت اسلامی در افغانستان ضربه خورده است، اما شاید با تشکیل یک امارت اسلامی که خطری برای آمریکا نداشته باشد و به علاوه رقیبی برای حکومت‌های معارض آمریکا در منطقه باشد، مشکلی نداشته باشد و حتی از آن استقبال کند. اما این موضوع همانطور که گفته شد، ریسک بزرگی است که باید دید آمریکا برای رهایی از هزینه‌های خود در افغانستان حاضر به معامله بر روی آن هست یا خیر. آنچه مسلم است، این که در مذاکرات صلح طالبان با آمریکا، گروه طالبان حاضر نیست در مقابل دادن امتیازات قابل توجه شامل دادن تضمین‌های امنیتی، تنها به گرفتن شکلات بسنده کند.

به عبارت دیگر شاید بتوان گفت که این از واقیعت به دور و با استراتژی طالبان در تعارض است که هزینه خروج نیروهای خارجی را این گروه بپردازند، اما حاکمیت افغانستان همچنان در دست گروه‌های دیگر باشد و یا نهایتا نقشی محدود در حاکمیت به این گروه داده شود، موضوعی که مورد حمایت دولت افغانستان، کشورهای دخیل در مذاکرات صلح افغانستان و برخی کشورهای منطقه است.

لذا به نظر می‌رسد جاه‌طلبی‌های طالبان که یک بار موفق به تشکیل امارت اسلامی در افغانستان شده‌اند، مانع از آن است که حاضر شوند به زیر چتر دولت افغانستان بروند یا اینکه حاکمیت بر افغانستان را با گروه‌های دیگری که به لحاظ ایدئولوژی سنخیتی با آنها ندارند، تقسیم کند. در نهایت چنین استنباط می‌شود که در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح طالبان با آمریکا، این گروه به موقعیتی دست خواهند یافت که بر وضعیت داخلی افغانستان و همچنین بر منطقه تاثیرات قابل توجهی خواهد داشت.

علی امیدوار، کارشناس سیاسی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| آتش‌سوزی مهیب در «دهلی نو»، دستکم ۴۳ کشته برجای گذاشت

فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌‌الملل خبرگزاری فارس، در آتش‌سوزی مهیب در ساختمان کارخانه‌ای در «دهلی نو»، دستکم ۴۳ نفر جان خود را از دست دادند. بنا به گزارش شبکه روسی «راشاتودی»، در حادثه آتش‌سوزی در ساختمان یک کارخانه در پایتخت هند، دهها کارگر به دام افتادند و جان خود را از دست دادند. حادثه‌ آتش‌سوزی در اوایل ساعات امروز (یکشنبه) در حدود ساعت ۰۵:۳۰ به وقت محلی به وقوع پیوست و به سرعت تمامی ساختمان را فراگرفت. در زمان وقوع حادثه، دهها کارگر درون ساختمان کارخانه در «آناج ماندی» در نزدیکی مرکز شهر دهلی نو در خواب بودند. روزنامه «تایمز آو ایندیا» به نقل از معاون رئیس اداره آتش‌نشانی دهلی نو نوشت: «آتش‌سوزی در زمینی به مسافت ۶۰۰ فوت مربع به وقوع پیوست. داخل ساختمان بسیار تاریک است.

عکس/ منطقه توریستی کره شمالی افتتاح شد

5+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور20 ساعت قبل
شاناشانا16 ساعت قبل
به گزارش روزنامه عرب تایمز، کاهش تولید نفت اوپک و متحدانش، تصمیم دشواری بود که تنها از سوی عربستان و با هدف تثبیت قیمت نفت اتخاذ شد، زیرا این به آن معناست که ممکن است عربستان وادار شود کل بار کاهش تولید را از سال آینده میلادی یا حتی پیش از آن به دوش بکشد. بی‌گمان این نگرانی نیز وجود دارد که افزایش تولید نفت دیگر کشورهای غیر عضو اوپک موجب خواهد شد توازن بازار نفت به هم بخورد و بازار با عرضه مازاد روبه‌رو شود. احتمال بالاتر این است که قیمت نفت پایین خواهد رفت، اما امید است که به کمتر از رقم جادویی ۶۰ دلار نرسد. اوپک و روسیه، اشاره‌ای به قیمتی خاص برای نفت نکردند و تنها اعلام کردند بازار نفت به توازن و حذف نفت مازاد نیازمند است. عربستان تا چه زمان بار اضافی کاهش تولید نفت را به دوش می‌کشد، در شرایطی که می‌داند با افزایش قیمت نفت، پایبندی اعضای اوپک و متحدانش به سهمیه تولید، دشوارتر می‌شود؟ احتمالا این مسئله را در پایان سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی در می‌یابیم.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
نماینده کره شمالی در سازمان ملل روز شنبه گفت: خلع سلاح‌های هسته‌ای از میز مذاکرات با آمریکا خارج شد و در حال حاضر بحث و گفتگو با واشنگتن ضروری نیست. وزارت امور خارجه آمریکا تا کنون هیچ موضعی در مورد بیانیه سفیر کره شمالی در سازمان ملل اتخاذ نکرده است. «چوی سون خوی» معاون اول وزیر خارجه کره شمالی هفته گذشته اظهارات اخیر دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا مبنی بر احتمال استفاده از زور علیه کره شمالی و همچنین تحقیر «کیم جونگ اون» رهبر این کشور را یک چالش بسیار خطرناک توصیف کرد و نسبت به از سرگیری جنگ لفظی با واشنگتن هشدار داد. «پاک جانگ چون» رییس ستاد کل ارتش کره شمالی نیز در سخنانی اعلام کرد که از اظهارات اخیر رییس جمهوری آمریکا ناامید شده و در مورد اقدام نظامی واشنگتن علیه کره شمالی نیز هشدار داد. او افزود: «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی نیز از اظهارات ترامپ در نشست ناتو در انگلیس اظهار نارضایتی کرده است.
ایسناایسنا16 ساعت قبل
پادشاه عربستان در دیدار با دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس درباره دستور جلسه نشست روز سه‌شنبه سران این شورا و تلاش‌ها برای حل بحران قطر گفت‌وگو کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان امروز (یکشنبه) در دیدار با عبداللطیف الزیانی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس به بررسی موضوعات مندرج در دستور جلسه چهلمین نشست این شورا و راه‌های ضامن تقویت فعالیت‌های مشترک کشورهای عضو پرداخت. الزیانی اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرد، نشست سران شورای همکاری خلیج فارس سه‌شنبه (۱۰ دسامبر) به ریاست سلمان بن عبدالعزیز در شهر ریاض برگزار خواهد شد. قرار است نشست وزرای خارجه کشورهای عضو این شورا فردا (دوشنبه) به عنوان نشست مقدماتی این دوره در دفتر دبیرخانه در ریاض برگزار شود. روزنامه القبس، چاپ کویت به نقل از برخی منابع آگاه نوشت، حل اختلافات کشورهای حوزه خلیج فارس هنوز به توافقی درباره رویکرد آتی آنها نسبت به روابط عربستان و قطر نیاز دارد و امید می‌رود این توافق بدون هیچ مانعی حاصل شود.

نظرها

اخبار بیشتر