مینی سریال دیدنی چرنوبیل، پاسخ به ابهامات مهم بینندگان (قسمت دوم)
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خوزستان آنلاین
  4. فرهنگ

مینی سریال دیدنی چرنوبیل، پاسخ به ابهامات مهم بینندگان (قسمت دوم)

خوزستان آنلاینخبرگزاری خوزستان آنلاین |
مینی سریال دیدنی چرنوبیل، پاسخ به ابهامات مهم بینندگان (قسمت دوم) - 0

بزرگنمایی:

پیام خوزستان - «چرنوبیل» یکی از بهترین و جذاب‌ترین سریال‌های چند سال اخیر شبکه HBO است. در این مطلب قصد داریم به سوال‌های بی پاسخی که پس از پایان سریال برایتان پیش آمده پاسخ دهیم

نمایش واقعیت تلخ و هولناک عواقب ناکارآمدی حکومت، پنهانکاری گسترده و دروغ پردازی سیستماتیک

هشدار اسپویل: در ادامه این مطلب به بخش هایی از داستان سریال «چرنوبیل» اشاره می‌شود که ممکن است اسپویل کننده داستان سریال باشد.

مینی سریال مهیج، تکان دهنده و دیدنی «چرنوبیل» (Chernobyl) به سبکی مستند گونه ماجراهای پیش و پس از فاجعه هسته‌ای چرنوبیل در سال ۱۹۸۶ را بازگو می‌کند که شهری متعلق به اتحاد جماهیر شوروی در اوکراین امروزی را به یک شهر ارواح تبدیل ساخت. در آن دوران، این فاجعه با همان پنهانکاری و سری انگاری همیشگی و نمادین مقامات اتحاد جماهیر شوروی مخفی نگه داشته شد اما امروز کمی بیش از ۳ دهه پس از این فاجعه زیست محیطی و تراژیک و تقریبا ۳۰ سال پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، چیزهای بسیار بیشتری در مورد سری اتفاقات و تصمیماتی که به این فاجعه منجر شد، خسارات مالی و تلفات جانی که در پی داشت و اینکه چطور زندگی هایی طولانی را کوتاه کرد می‌دانیم.

بیشتر بدانید: مینی سریال دیدنی چرنوبیل، پاسخ به ابهامات مهم بینندگان (قسمت اول)

مینی سریال دیدنی چرنوبیل، پاسخ به ابهامات مهم بینندگان (قسمت دوم) - 9

مینی سریال تکان دهنده و مهیج چرنوبیل

اما همانطور که سریال «چرنوبیل» فاش می‌کند، هنوز هم به اندازه کافی در مورد این ماجرا اطلاعات نداریم. اگر به خاطر تلاش‌های والری لگاسوف و دیگر دانشمندان و محققان آن زمان نبود، حتی همین مقدار ناکافی اطلاعات در مورد این فاجعه موجود نبود. مینی سریال «چرنوبیل» نه تنها دانش و علم پشت این حادثه و هزینه سنگین آن را به ما نشان می‌دهد بلکه بوروکراسی دست و پا گیر اتحاد جماهیر شوروی که مانع تلاش‌های فوری برای نجات جان انسان‌ها و بازگشت کلی به شرایط عادی را دشوار ساخت را در برابر چشمان ما به تصویر می‌کشد، گاف هایی که تنها به خاطر ارزش دادن بیش از حد و اغلب مضحک به اسرار حکومتی داده شد. از این رو سخت است که تماشای پایان مینی سریال «چرنوبیل» با سوال‌های بدون جواب همراه نباشد.

مینی سریال دیدنی چرنوبیل، پاسخ به ابهامات مهم بینندگان (قسمت دوم) - 12

داستان سریال چرنوبیل

اگر این سریال را ندیده‌اید به شما توصیه می‌کنیم که در اسرع وقت به تماشای آن بنشینید زیرا بدون شک «چرنوبیل» یکی از بهترین و جذاب‌ترین سریال‌های چند سال اخیر شبکه HBO است. برای کسانی که این سریال را دیده‌اند، در ادامه مطلب قصد داریم به سوال‌های بی پاسخی که پس از پایان سریال برایتان پیش آمده پاسخ دهیم.

واقعیت در برابر افسانه

مینی سریال «چرنوبیل» چیزهای غافلگیر کننده زیادی ندارد اما باید به یاد داشته باشید درامی که «تکان دهنده» عنوان شده، هر چه باشد یک درام است. همیشه بین واقعیت و تصویرسازی شکاف هایی وجود دارد و سریال «چرنوبیل» نیز از این قاعده مستثنی نیست. آدام هیگینبوتام، نویسنده کتاب «نیمه شب در چرنوبیل» (Midnight in Chernobyl) که اتفاقات رخ داده در ماجرای این فاجعه انفجار هسته‌ای سریال «چرنوبیل» را ستوده است. او می‌گوید که سکانس مربوط به «زیست ربات‌ها» که در آن از انسان‌ها برای دور انداختن تکه‌های گرافیت آلوده به رادیو اکتیو استفاده شده و در آن هر نفر تنها ۹۰ ثانیه وقت دارد در این عملیات مرگبار شرکت کند، به خوبی بر اساس فایل‌های ویدیویی مستند از عملیاتی حقیقی ساخته شده است.

مینی سریال دیدنی چرنوبیل، پاسخ به ابهامات مهم بینندگان (قسمت دوم) - 17

بررسی و نقد سریال چرنوبیل

همچنین وی می‌گوید که تحت تاثیر تصویرسازی دقیق و درست از شخصیت‌های بوروکراتیک و ریاکار دوران اتحاد جماهیر شوروی قرار گرفته است. البته او می‌گوید که تعجب دانشمندان از اشکالاتی که در نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل وجود داشت غیرواقعی بوده و حتی قبل از وقوع فاجعه نیز دانشمندان هسته‌ای از این نقص‌ها و اشکالات خبردار بودند. اما ماشا گسن از مجله نیویورکر می‌گوید که سریال «چرنوبیل» در به تصویر کشیدن دقیق روابط قدرت در اتحاد جماهیر شوروی شکست خورده است. او می‌گوید که تهدیدهای مکرر به اعدام با شلیک گلوله در سریال- همانطور که در اپیزود اول شاهد تهدید شدن لگاسوف توسط شربیان هستیم- بعد از دهه ۱۹۳۰ در اتحاد جماهیر شوروی به ندرت رخ می‌داده است.

مینی سریال دیدنی چرنوبیل، پاسخ به ابهامات مهم بینندگان (قسمت دوم) - 20

رفع ابهامات سریال چرنوبیل

علاوه بر این، وی بی اطلاعی لگاسوف از بوروکراسی این ابرقدرت در آن دوران را به چالش می‌کشد و مجادله می‌کند که اگر لگاسوف تا به این حد با این سیستم بوروکراتیک و فاسد ناآشنا بود بدون شک به جایگاه کنونی خود به عنوان رییس یک آزمایشگاه هسته‌ای بزرگ و مهم دست نمی‌یافت. البته کسانی که سریال را دیده‌اند در اپیزود پایانی سریال شاهد رویارویی لگاسوف و رییس کا گ ب در اتاقی پس از افشاگری‌های لگاسوف در دادگاه فرمایشی هستند، جایی که رییس کا گ ب به لگاسوف یادآور می‌شود که او نیز مانند بقیه در این سیستم بوروکراتیک و ریاکار رشد کرده، به جایگاه کنونی رسیده و از روش کار آن اطلاع کامل داشته است.

شخصیت‌های داستان

اگر چه بسیاری از شخصیت هایی که در سریال به تصویر کشیده شده‌اند وجود خارجی داشته‌اند اما یک استثناء بزرگ در این زمینه وجود دارد. در انتهای اپیزود پایانی «چرنوبیل» در می‌یابیم که شخصیت یولانا خومیوک- دانشمند هسته‌ای که خطر دستگیر شدن را به جان می‌خرد تا خطر بدتر شدن اوضاع با ریختن بورون و شن در درون رآکتور را به اطلاع لگاسوف برساند و در نهایت دلیل واقعی رخ دادن انفجار را کشف و لگاسوف را با گفتن واقعیت ماجرا ترغیب می‌کند- یک شخصیت ساختگی و غیرواقعی است. در نکات پایان سریال به ما گفته می‌شود که لگاسوف در تمام این مدت توسط تیمی از دانشمندان و محققان هسته‌ای بی دریغانه حمایت می‌شد که شخصیت خومیوک در واقع نماد جمیع این افراد است.

مینی سریال دیدنی چرنوبیل، پاسخ به ابهامات مهم بینندگان (قسمت دوم) - 25

حقایق فاجعه چرنوبیل

برخی از این افراد بع دلیل مخالفت با روایت رسمی مقامات اتحاد جماهیر شوروی از این فاجعه به زندان افتادند و شخصیت خومیوک در واقع ادای احترامی است به تلاش‌ها و از جان گذشتگی‌های تمام این افراد. نقدهای هیگینبوتام و گسن نیز بیشتر متوجه این شخصیت و عواقب خلق آن در سریال است که بخش از سرگذشت پروفسور لگاسوف و اطلاع از سیستم بوروکراتیک کشور و اشکالات رآکتورهای هسته‌ای آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

نوارهای صوتی چگونه به بیرون درز کردند؟

داستان سریال «چرنوبیل» با اتفاقات دو سال پس از انفجار آغاز می‌شود، جایی که والری لگاسوف در حال ضبط رازهای این ماجرا روی نوارهایی صوتی است. پیش از حلق آویز کردن خود، لگاسوف این نوارها را در پوشش تخلیه زباله و بدور از چشم نیروهای کا گ ب که او را به شدت تحت نظر داشتند به درون خانه‌ای مجاور محل سکونتش می‌اندازد. در پایان سریال گفته می‌شود که این نوارهای صوتی بین گروهی از جامعه دانشمندان هسته‌ای اتحاد جماهیر شوروی به اشتراک گذاشته شد که نشان می‌دهد سکانس مربوط به ضبط نوارهای صوتی تا حدود زیادی صحت داشته است. با این وجود هیچ وقت نمی‌فهمیم که لگاسوف با چه ایده و تفکری این نوارها را در خانه همسایه می‌اندازد و انتظار دارد چه کس یا کسانی به این نوارها دست یابند. نمی‌دانیم که او با یک روزنامه نگار یا یک محقق و دانشمند هسته‌ای دیگر در ارتباط است یا خیر.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز

مینی سریال دیدنی چرنوبیل، پاسخ به ابهامات مهم بینندگان (قسمت دوم) - 31

وقایع مستند مینی سریال چرنوبیل

در طول داستان شاید به این باور برسیم که او این نوارها را برای یولانا خومیوک بجای می‌گذارد اما در پایان متوجه می‌شویم که خومیوک یک شخصیت ساختگی است که نماینده جمعی از همکاران لگاسوف است. جارد هریس که در این سریال نقش پروفسور والری لگاسوف را بازی می‌کند می‌گویند که در فرآیند آماده شدن برای بازی در این نقش، یکی از مهم‌ترین چالش‌های او نبود اسناد ثبت شده تاریخی در مورد شخصیت لگاسوف بوده زیرا اتحاد جماهیر شوروی به کلی وی را از تاریخ خود حذف کرده است، همان چیزی که چارکوف، رییس وقت سازمان اطلاعاتی کا گ ب، در رویارویی خود با لگاسوف پس از افشاگری‌های او در دادگاه، قولش را می‌دهد. وقتی که از هریس پرسیده شد که چرا به نوارهای صوتی لگاسوف برای آشنایی با این شخصیت گوش نداده، پاسخ او بسیار ساده اما غیرمنتظره بود. برخلاف آن چه که در سریال رخ می‌دهد، در واقعیت هیچ خبری از نوارهای صوتی نبود. لگاسوف افشاگری خود را از طریق نوشتن شرح ماجرا انجام داد اما به دلیل اینکه نوارهای صوتی سینمایی‌تر و دراماتیک‌تر بود، سازندگان سریال تصمیم گرفتند که این افشاگری را در این قالب به تصویر بکشند و به گفته هریس دسترسی به این نوشته‌ها نیز بسیار دشوار بوده است.

مینی سریال دیدنی چرنوبیل، پاسخ به ابهامات مهم بینندگان (قسمت دوم) - 34

سریال جذاب و دیدنی چرنوبیل

فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی

با پایان سریال «چرنوبیل» واقعیاتی از فاجعه واقعی انفجار نیروگاه اتمی این شهر روایت می‌شود و به طور ویژه‌ای به گفته‌ای از میخاییل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی، ارجاع داده می‌شود: «انفجار هسته‌ای در چرنوبیل… شاید دلیل واقعی فروپاشسی اتحاد جماهیر شوروی بود». متاسفانه، دستکم در اپیزود پایانی، هیچ شفاف سازی در مورد این ماجرا و ادعایی که در پایان داستان می‌شود صورت نمی‌گیرد. در سال ۲۰۱۳، مارک جوزف استرن در مجله Slate مقاله‌ای تحت عنوان «تئوری هسته‌ای سقوط اتحاد جماهیر شوروی» نوشت. او در این مقاله تصریح می‌کند که مدت کوتاهی قبل از این فاجعه، گورباچف از سیاست جدید موسوم به «گلاسنوست» (glasnost) که به معنای «آزادی عقیده و بیان» رونمایی کرده بود. استرن در نوشته‌های خود ادعا می‌کند که این سیاست گورباچف برای مبارزه با «سانسور گسترده و پنهانکاری گسترده دولت» در اتحاد جماهیر شوروی به کار گرفته شد و در نهایت این سیاست را می‌توان عامل اصلی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ دانست.

مینی سریال دیدنی چرنوبیل، پاسخ به ابهامات مهم بینندگان (قسمت دوم) - 38

بی اعتمادی نسبت به دولت و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی

در واقع ماجراهای پس از انفجار چرنوبیل، به باور استرن و گورباچف، همان چیزی بود که نتایج سیاست گلاسنوست را تشدید کرده و به سمت فروپاشی این ابرقدرت برد. استرن تصریح می‌کند که تا پیش از فاجعه چرنوبیل، اکثر شهروندان این قلمرو بزرگ به سیستم اتحاد جماهیر شوروی باورمند بوده، اشکالات و نواقص آن را نادیده گرفته و به آینده‌ای بهتر امید داشتند اما انفجار رآکتور هسته‌ای در چرنوبیل و افشاگری هایی که پس از آن شد سوالاتی مهم و بی پاسخ را در ذهن این شهروندان ایجاد کرد، سوالاتی مهم که در نهایت باور آن‌ها به سیستم بوروکراتیک، پنهانکار، فاسد و ریاکار حکومتی را به چالشی بزرگ کشید. به باور استرن، بی اعتمادی تازه شکل گرفته نسبت به دولت، به شکلی به تقویت و تسریع سیاست گلاسنوست کمک کرد که فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی را اجتناب ناپذیر ساخت.

آیا امکان وقوع دوباره فاجعه چرنوبیل وجود دارد؟

اتفاقات هولناک پس از انفجار هسته‌ای نیروگاه چرنوبیل که در سریال دیدنی و مهیج «چرنوبیل» به تصویر کشیده بسیاری از مخاطبان سریال را به این فکر واداشته که آیا امکان وقوع اتفاقی مشابه آن چه که در سال ۱۹۸۶ در اوکراین رخ داد در دیگر نقاط جهان، برای مثال ایالات متحده، نیز وجود دارد. مطالعات صورت گرفته و مستندسازی هایی که در این باره انجام شده نشان می‌دهد که وقوع اتفاقی مشابه دستکم در ایالات متحده غیرمحتمل است. نکته کلیدی در این ماجرا به گفته آندرو لیثربارو، نویسنده کتاب غیرداستانی «چرنوبیل ۰۱:۲۳:۴۰» (Chernobyl ۰۱:۲۳:۴۰)، ماده گرافیت است. اگر سریال را دیده باشید متوجه شده‌اید که میله‌های کنترلی با نوک گرافیت در نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل عامل اصلی وقوع انفجار بوده است.

مینی سریال دیدنی چرنوبیل، پاسخ به ابهامات مهم بینندگان (قسمت دوم) - 43

وقوع فاجعه‌ی هسته ایی چرنوبیل

این نویسنده، استفاده از گرافیت در این میله‌ها را یک «تصمیم بسیار احمقانه» توصیف می‌کند زیرا در حالی که نقش میله‌های کنترلی در واقع «کاهش سرعت واکنش‌های هسته‌ای» است، گرافیت دقیقا عکس این عمل را انجام می‌دهد. در رآکتورهای کشورهای غربی، از جمله ایالات متحده، به جای گرافیت از آب استفاده می‌شود و بدین ترتیب امکان رخ دادن اتفاقی مشابه چرنوبیل در نیروگاه‌های هسته‌ای کشورهای غربی که از سیستم‌های مشابه استفاده می‌کنند وجود ندارد. اما قبل از آن که نفسی به راحتی بکشید باید بگوییم که این گفته‌ها به معنای ممکن نبودن ذوب شدن رآکتور هسته‌ای نیست زیرا چنین اتفاقی در سال ۱۹۷۹ در یکی از مراکز هسته‌ای ایالات متحده و در سال ۲۰۱۱ در نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما در ژاپن رخ داد. تنها چیزی که می‌توان با قطعیت گفت این است که وقوع اتفاقی که در نهایت باعث بروز انفجار تراژیک چرنوبیل شد (استفاده از گرافیت در میله‌های کنترل) در رآکتورهای کشورهای غربی غیرممکن است.

بیشتر بدانید: مقایسه بازیگران «چرنوبیل» با شخصیت‌های واقعی فاجعه

بیشتر بدانید: داستان تکان دهنده یک فاجعه بشری در مینی سریال چرنوبیل! + عکس

بیشتر بدانید: فاجعه اتمی «چرنوبیل» بهترین سریال تاریخ

بیشتر بدانید: دومین سریال پربیننده بعد از بازی تاج و تخت؟!

منبع: rooziato. com

مینی سریال دیدنی چرنوبیل، پاسخ به ابهامات مهم بینندگان (قسمت دوم) - 52

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سینماپرسسینماپرس17 ساعت قبل
سینماپرس: کتاب «یک محسن عزیز» نوشته فاطمه غفار حدادی که شرحی بر زندگی و آسمانی شدن شهید محسن وزوایی است، در حوزه هنری با حضور فرماندهان و همرزمان شهید وزوایی، بازمعرفی و رونمایی شد. به گزارش سینماپرس، مراسم باز معرفی کتاب یک محسن عزیز نوشته فائضه غفار حدادی بعد از ظهر روز یکشنبه ۱۷ آذر در تالار سوره حوزه هنری با حضور جمعی از فرماندهان دوران دفاع مقدس، نویسندگان و مسئولین فرهنگ و ادب برگزار شد. سردار شفیعی فرمانده شهید محسن وزوایی در ارتفاعات بازی دراز اولین سخنران مراسم، خاطر نشان کرد: بسیار سخت است در حضور همرزمان شهید محسن وزوایی صحبت کردن در مورد محسن چر که خاطرات بسیاری از شهید دارند که هنوز مطرح نشده است، برادر محسن یکی از انسان‌های بسیار بسیار شایسته و والامقام، باسواد و فهیم و انسانی بود که شاید نسبت به زمان خودش فرسخ‌ها جلوتر بود. وی شهید محسن وزوایی را جزء اولین کسانی دانست که در آغاز جنگ به جبهه رفت و خاطر نشان کرد: جزء نفرات اول بود که سعی کرد خودش را به صفوف مبارزین برای نبرد با دشمن برساند و ایثارگری‌ها و فداکاری‌ها و از خود گذشتگی‌های او وصف ناپذیر است. کتاب شهدا مصداق از بشارت شهداستمحسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری نیز در ادامه با بیان اینکه جای کتاب «یک محسن عزیز» در میان کتاب‌های دفاع مقدس خالی بود، گفت: از خانواده محترم شهید محسن وزوایی، همکاران و همرزمان شهید و همکاران در حوزه هنری به ویژه خانم غفارحدادی تشکر می‌کنم و به او غبطه می‌خورم، او با همه وجود کار کرد و از حمایت شهید عزیز بهره‌مند بود؛ شهید عزیز در این کتاب کاملا زنده و بانشاط است و حضور جدی دارد.

رویداد توسعه فناوری ایرانی در صنعت گاز

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
گزارش اختصاصیرویداد توسعه فناوری ایرانی در صنعت گازنخستین رویداد توسعه فناوری ویژه اقلام پرمصرف گاز با حضور وزیر نفت، معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.
ایسناایسنا17 ساعت قبل
مسعود سلیمانی گفت: گاهی ما در کشورمان، داشته‌های علمی و دستاورهای تحقیقاتی خود را دست کم می‌گیریم و به ارزش واقعی پژوهش‌های علمی و جایگاه پژوهشگران به درستی نمی‌اندیشیم. در آمریکا بیش از هر زمان دیگری متوجه حسادت و عصبانیت آنها نسبت به پیشرفت علمی و دانشمندان ایرانی شدم. دکتر سلیمانی با قدردانی از پیگیری‌های دانشگاه گفت: رژیم آمریکا با پیشرفت و توسعه علمی ایران مشکل دارد. بغض و کینه آنها نسبت به دانش ما است؛ پس باید بیشتر از گذشته خود را قوی کنیم و قدم هایمان را با قدرت روزافزون در راه اعتلای علمی کشور برداریم. عضو هیأت علمی دانشگاه در پایان تأکید کرد: من مصمم‌تر از گذشته به تحقیق و پژوهش ادامه خواهم داد؛ چرا که ترس آنها از رشد و توسعه علمی ایران است.

تبهکار ترسناک آمریکا را بشناسید / چارلز منسن کیست؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
«چارلز منسن» رهبر یک گروه بی‌رحم بود که نیم قرن پیش شوک بزرگی به مردم آمریکا وارد کرد. او نام این فرد را هم برد؛ «چارلز منسن». دستگیری «چارلز منسن» و برخی اعضای گروه او، آمریکا را بهت‌زده کرد. در فیلم تارانتینو حرکت دسته سه نفری قاتلان به خانه هالیوودی‌ها بازسازی شده. «چارلز منسن» تا زمان مرگش در سال ۲۰۱۷ در زندان ماند و با وجود درخواست‌های مکرری که برای عفو داده بود، نتوانست حبس ابد خود را بشکند.
مهرمهر19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، هشتمین نشست از سلسله نشست‌های راهبردی تمدنی، با عنوان وضعیت کتاب در جهان امروز اسلام اختصاص یافت. بحث ما در این نشست، نه بحث نظری (در باره جایگاه تمدنی کتاب) بلکه در مورد وضعیت انضمامی جهان اسلام در موضوع کتاب و وزن‌کشی تمدنی کتاب در دنیای معاصر اسلام است. بحث ما در این نشست، نه بحث نشر کتاب و یا توزیع و یا فروش کتاب، بلکه دیدن کتاب در جغرافیای فرهنگ امروز مسلمانان و آثار اجتماعی، سیاسی، و حتی اقتصادی آن در میان امت اسلام است. آیا کتاب کنونی در جهان معاصر اسلام می‌تواند زمینه‌ای باشد برای دیپلماسی فرهنگی در جهان اسلام و تعارف تمدنی (به تعبیر زکی میلاد) برای حوزه‌های تمدنی در دنیای اسلام؟ ۴. آینده کتاب در وضعیت مجازی و فضای دیجیتال در جهان اسلام را چگونه ارزیابی می‌کنید و راهکار شما در تدبیر آن چیست؟ ‌
مازن آنلاینمازن آنلاین22 ساعت قبل
پیام مازند - ساری - نگارش دانشنامه مازندران که از سال ۹۵ آغاز شده بود، با جمع آوری بیش از هشت هزار عنوان مقاله به پایان رسید. نگارش دانشنامه مازندران را بنیاد مازندران پژوهی انوشه سال ۹۵ با سرپرستی استاد انوشه در کتابخانه امامزاده یحیی بابل آغاز کرده بود. این دانشنامه جامع در زمینه‌های گوناگون تاریخی، جغرافیایی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی، هنری و ادبی استان مازندران از گلوگاه تا رامسر است. مسئول فنی تهیه دانشنامه مازندران گفت: نگارش دانشنامه مازندران با بیش از هشت هزار مقاله در سه جلد به پایان رسید و در حال حاضر ویرایش و بازخوانی این دانشنامه در حال انجام است که در ابتدای سال ۹۹ چاپ می‌شود. مسئول فنی گردآوری دانشنامه مازندران افزود: این دانشنامه برای تمامی دانشگاه‌های مازندران و مراکز تحقیقاتی بسیار ارزشمند است که امیدواریم مورد استفاده آنها قرار گیرد.

نظرها

اخبار بیشتر